Informacje

Jak założyć własne Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 września 2013, 16:52

    Aktualizacja: 16 września 2013, 16:53

  • Powiększ tekst

Rozmowa z Aleksandrą Jankowską, Dyrektor Generalną Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych.

- Jak kształtuje się rynek ubezpieczeń wzajemnych?

- TUW-y są bardzo popularne w krajach wysokorozwiniętych. Na europejskim rynku działa ponad trzy tysiące ubezpieczycieli wzajemnych i spółdzielczych. Instytucje te główny nacisk kładą na udzielanie skutecznej ochrony ubezpieczeniowej swoim członkom będącym jednocześnie właścicielami towarzystw, podczas gdy ubezpieczyciele komercyjni działający w formie spółek akcyjnych - na realizowanie polityki dyktowanej przez swoich akcjonariuszy. O rosnącej popularności TUW-ów może świadczyć fakt, że 6 z 10 największych ubezpieczycieli na świecie stanowią towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Przykładowo w Finlandii udział TUW-ów w rynku ubezpieczeń to ponad 70 proc.

- A jak to wygląda w Polsce?

- W naszym kraju ubezpieczyciele wzajemni to niespełna 2 proc. rynku. Warto przypomnieć, że w latach przedwojennych w Polsce działało 300 towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Stanowiły one 60 proc. rynku, tworząc również solidny rynek pracy oraz kapitał. Powrotowi do tradycji dynamicznego rozwoju TUW-ów oraz zbliżeniu Polski do światowej czołówki sprzyjać musi chęć poszczególnych grup do wspólnego działania, a to wymaga odpowiedniego wzrostu świadomości na temat funkcjonowania tych instytucji. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom rynku ubezpieczeniowego, w 2011 roku z inicjatywy senatora RP Grzegorza Biereckiego została powołana do życia Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych.

- Jaki jest cel działalności Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych?

- Podstawowym zadaniem Fundacji jest promowanie w Polsce i poza granicami kraju towarzystw ubezpieczeń wzajemnych oraz wspieranie ich rozwoju. Fundacja ukierunkowana jest również na działalność naukową i edukacyjną. Instytucja wspomaga rozwój inicjatyw społeczności lokalnych, udzielając wsparcia technicznego, organizacyjnego i finansowego w obszarze tworzenia TUW-ów. Szczególne braki na rynku ubezpieczeń odczuwane są obecnie w sektorze ubezpieczeń rolniczych, gdzie znaczna część rolników jest niechętna ubezpieczaniu zarówno swoich gospodarstw, jak i upraw. Taki stan rzeczy wynika z niedopasowania oferty ubezpieczeniowej, jej ceny, jak również ze złych doświadczeń rolników przy egzekwowaniu odszkodowań.

- Czyli Fundacja swoje wysiłki kieruje w stronę tworzenia TUW rolników?

- Dostrzegając potrzebę wspierania inicjatyw wśród tej grupy zawodowej, w maju br. Fundacja podpisała porozumienie z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, na podstawie którego przystąpiono do prac nad powołaniem do życia Towarzystwa Ubezpieczeń Rolników Indywidualnych. Obecnie eksperci Fundacji prowadzą prace nad planem działalności zakładu, opracowaniem i zgromadzeniem koniecznych dokumentów do wydania pozwolenia oraz rejestracji Towarzystwa. TUW RI będzie otwarty na wszystkich rolników, bez względu na przynależność organizacyjną czy wielkość posiadanego gospodarstwa.

- Jakie są jeszcze inne sfery aktywności Fundacji?

- Warto dodać, że eksperci Fundacji biorą również udział w konferencjach, które służą popularyzowaniu wiedzy na temat ubezpieczeń wzajemnych, korzyści wynikających z tworzenia i przynależności do TUW-ów. 17 września br. w gmachu Senatu RP odbędzie się konferencja „Szanse i bariery dla rozwoju Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych na przykładzie rolnictwa”. Konferencja współorganizowana jest przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisję Budżetu i Finansów oraz Fundację Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych. Organizatorzy skoncentrują się szczególnie na ubezpieczeniach wzajemnych w rolnictwie, ale prowadzone prelekcje, jak i późniejszy panel dyskusyjny pomiędzy przedstawicielami działających na naszym rynku TUW-ów, poświęcone będą ocenie ogólnego stanu prawnego i możliwości zmian legislacyjnych ułatwiających rozwój tych niekomercyjnych form ubezpieczeń.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.