Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Podatki - wysokie czy niskie?

Prawy do Lewego

Prawy do Lewego

"Prawy do Lewego" to nowy projekt wGospodarce.pl w którym przedstawiciele prawicy i lewicy zabierają głos na jeden wybrany temat.

  • Opublikowano: 24 kwietnia 2014, 09:53

    Aktualizacja: 25 kwietnia 2014, 19:37

  • 4
  • Powiększ tekst

Tym razem zajmiemy się wysokością podatków i wpływem państwa na gospodarkę. Zapraszamy do lektury!

Podatki - wysokie czy niskie?

Jakie powinny być podatki i polityka gospodarcza państwa - podatki niskie a państwo minimalne, czy podatki wysokie i państwo kreujące politykę gospodarczą?

Artur Dziambor, wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy

Artur Dziambor

Państwo w ogóle nie powinno prowadzić polityki gospodarczej. Politykę gospodarczą powinni prowadzić przedsiębiorcy, a o tym kto na rynku jest, a kto się nie nadaje powinni decydować konsumenci. Podatki powinny być niskie i skierowane na realizację podstawowych zadań państwa. Podatek dochodowy powinien być zlikwidowany natychmiast. Pozostałe pobierane podatki powinny być przeznaczone na takie cele jak utrzymanie wojska, policji i przede wszystkim spłatę wszystkich zobowiązań wobec obywateli, jakie porobili nieodpowiedzialni politycy mijającej epoki, takie jak chociażby obietnica wypłaty emerytur w określonym wieku. Jednym z celów polityków i państwa powinno być dążenie do bogacenia się obywateli. Proszę sobie wyobrazić jak bardzo ten cel nie jest realizowany w państwie, które pobiera tym większy podatek im więcej się zarobiło.

 

Krzysztof Mroczko, przewodniczący koła PPS Wrocław


https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1.0-9/1466239_762023567147795_1251888990_n.jpg

Kiedy przedstawiam się jako socjalista, słyszę od razu o tym, że chciałbym upaństwowić wszystko, wrócić do gospodarki centralnie planowanej i pozbawić obywateli swobody wyboru. Ten sam mit dotyczy podatków – socjalizm, nie wiedzieć czemu, kojarzony jest z wysokimi podatkami. A przecież nie o to tak naprawdę chodzi. Podatki nie muszą być strasznie wysokie, zabierające obywatelom większość ich pieniędzy. Chodzi raczej o ich powszechność. W chwili obecnej mamy system, w którym płacenie podatków dotyka jedynie najmniej zarabiających i prowadzących małe firmy. Bogaci i międzynarodowe korporacje stać na to, by podatków nie płacić w ogóle. Tutaj tak naprawdę tkwi źródło problemów, nie w ich wysokości.
Oczywiście, że każdy z nas chce płacić jak najmniej. Hasło niskich podatków jest w gruncie rzeczy populistyczne, bo odwołuje się do najniższych instynktów – mój, moje. W ten sposób nie stworzymy społeczeństwa obywatelskiego. Nasi obywatele dziś nie mają żadnego wpływu na to, co dzieje się z ich pieniędzmi. Powoli się to zmienia, budżety obywatelskie stają się modne i w naszym kraju. Dopóki jednak nie będzie to w pewien sposób uregulowane, wysokość podatków pozostanie tylko festiwalem życzeń polityków. W podatkach bowiem istnieje ważny drugi wektor, zupełnie pomijany przy tego rodzaju dyskusjach. Chodzi mianowicie o dystrybucję. Jeśli dziś z podatków nie stać nas na szkoły, a stać na dofinansowywanie wielkich firm, to coś jest nie tak. Przeciętny obywatel widzi te sprzeczności, mając poczucie bezsensu płacenia za usługi, których nie dostarcza państwo. Dobra dystrybucja sprawi, że przestaniemy patrzeć jednostkowo na problem wysokości procentu naszych zarobków, a skoncentrujemy się na tym, co za nasze pieniądze otrzymujemy. Na razie to zapewne pieśń przyszłości, ale obecny system jest tak niewydolny, że zmiany są konieczne. I mogą nadejść szybciej, niż wielu z nas się może wydawać.

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------

Koniecznie zajrzyj do naszego internetowego sklepu wSklepiku.pl!

Znajdziesz tam bogatą ofertę książek , audiobooków, poradników oraz unikatowe gadżety z logotypem wPolityce.pl.Zapraszamy!

Powiązane tematy

Komentarze