Opinie

fot. Facebook
fot. Facebook

Propozycja emerytalna prezydenta Dudy to wypełnienie idei wolności wyboru

Michał Bełbot

Michał Bełbot

Ekonomista, historyk, gdyński samorządowiec.

  • Opublikowano: 21 września 2015, 15:28

  • 0
  • Powiększ tekst

Zaproponowana przez Prezydenta RP i zaaprobowana przez NSZZ „Solidarność” reforma to wbrew wcześniejszym spekulacjom nieprzychylnych mediów - nie prosty powrót do poprzedniego wieku emerytalnego, dlatego należy rozpatrywać ją w kilku aspektach.

Po pierwsze – dobrze, że politycy w końcu zaczęli brać odpowiedzialność za własne słowa i do obietnic wyborczych podchodzić jak do zobowiązań, które należy wypełnić i to niezależnie od tego czy się z nimi zgadzamy czy nie. Dobry przykład politykom dał Prezydent Andrzej Duda i pozostaje mieć nadzieję, że inni pójdą w jego ślady.

Po drugie - reforma stanowi wypełnienie idei wolności wyboru, gdyż po osiągnięciu „wieku emerytalnego” sami będziemy mogli zdecydować, czy chcemy pozostać aktywni zawodowo, czy poświęcić się np. życiu rodzinnemu przechodząc na emeryturę, co stanowić będzie nasze uprawnienie.

Pozytywnie należy ocenić fakt, że obywatelom pozostawia się wybór zamiast jak bywało do tej pory z decyzjami podejmowanymi przez polityków – zmuszać ich do „jedynie słusznego”, wymyślonego w Warszawie rozwiązania. Obawę pewnego grona osób budzą koszty związane z wprowadzeniem reformy, tymczasem powinna ona pozytywnie wpłynąć na rynek pracy – nie stać nas na posiadanie tak wysokiego bezrobocia wśród ludzi młodych, którego efektem jest wyjątkowo duża emigracja zarobkowa tej grupy obywateli do krajów zachodniej Europy. Status quo zostanie utrzymane jeśli osoby w podeszłym wieku będą pracować do śmierci.

Reforma emerytalna jest pierwszym krokiem w kierunku „dobrych zmian”, które muszą nastąpić, aby zachęcić emigrantów do powrotu do ojczyzny, a o których Prezydent Duda mówił młodym Polakom w Londynie podczas swojej ostatniej wizyty. Kolejną tego typu zmianą będzie podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Prezydencka reforma emerytalna w sposób naturalny sprzyjać będzie aktywizacji zawodowej ludzi młodych i tworzeniu nowych miejsc pracy dla nich. Ponadto pamiętać należy, że nie zadziała ona w sposób nagły i nie wygeneruje kosztów budżetowych na jakie nie jesteśmy przygotowani ponieważ wiele z pracujących osób jednak będzie chciało pozostać na swoich etatach i odprowadzać składki jak czynili to dotychczas. W dłuższej perspektywie Polsce potrzebna jest kompleksowa reforma finansów publicznych uwzględniająca założenia prezydenckiej reformy i to jest zadanie przede wszystkim dla przyszłego rządu.

Powiązane tematy

Komentarze