Opinie

Western part of the abandoned Packard automobile factory. Fot. Albert duce/Wikipedia
Western part of the abandoned Packard automobile factory. Fot. Albert duce/Wikipedia

Bankructwo Detroit – największa plajta w historii USA

Jan Bodakowski

Jan Bodakowski

Katolik. Polak. Bezrobotny. Publikuje artykuły popularyzujące wiedzę o historii i świecie współczesnym, fotorelacje z życia politycznego i kulturalnego. Wielokrotnie publicznie wypowiadał swoje poglądu czym zyskał rzesze oddanych wrogów.

  • Opublikowano: 11 sierpnia 2013, 13:10

    Aktualizacja: 12 sierpnia 2013, 09:16

  • Powiększ tekst

Przykład bankructwa amerykańskiego miasta Detroit pokazuje ze socjaliści wszystko i wszędzie doprowadza do bankructwa. Nawet kwitnący ośrodek przemysłu i kultury, zamieszkały przez liczną Polonie. Dzięki amerykańskiej lewicy, Detroit jest dziś miastem pozbawionym przemysłu, w 35% będącym ruiną, i zadłużonym na 14.000.000.000 dolarów.

W latach 70 i 80 ubiegłego wieku Detroit było centrum amerykańskiego przemysłu samochodowego. Zakłady Fora, General Motors i Chryslera zapewniały: prace tysiącom mieszkańców miasta, najmniejsze w USA bezrobocie, i najwyższe pensje.

Na nieszczęście w czasie największego prosperity w mieście władze przejęła amerykańska lewica – demokraci i wspierające ich związki zawodowe. Upadek amerykańskiego przemysłu samochodowego sprawił że mieszkańcy miasta masowo wyprowadzali się do okolicznych miejscowości. Z 2.000.000 mieszkańców pozostało w Detroit tylko 700.000.

Współcześnie mieszkańcy Detroit są w 83% Afroamerykanami. 36% z nich żyje w nędzy, 20% nie ma pracy. W mieście jest dwa razy więcej emerytów niż osób pracujących.

Bankructwo Detroit wiąże się z tym, że miasto z powodu swoich wydatków na biurokracje wydaje 100.000.000 więcej niż jego dochody. Podobnie postępuje rząd Tuska w szokującym tempie zadłużający Polaków. Pomimo gigantycznych wydatków służby miejskie działały opieszale – na interwencje Policji trzeba było w Detroit czekać prawie godzinę. Wreszcie z powodu deficytu zabrakło środków na finansowanie policji, straży pożarnej i szpitali.

Pracownicy miejscy, sędziowie, policjanci, urzędnicy i nauczyciele, są przeciwni ogłoszeniu bankructwa miasta. Ich fundusze emerytalne są w miejskiej kasie, bankructwo oznaczałoby ich niewypłacalność.

Sądowne uznanie niewypłacalności miasta będzie oznaczało decyzje sądu o tym które długi miasta zostaną umorzone i staną się stratą wierzycieli.

 

 

----------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------

Kup książkę!

"Detroit"

Stalmarsk Michael

"Detroit. Amerykańska legenda w drodze z piekła do nieba i z powrotem" jest próbą odpowiedzi na pytanie, co się stało z miastem, które kiedyś uważane było za symbol amerykańskiego sukcesu? Dlaczego miasto Detroit tak dramatycznie różni się od swoich oddalonych o kilkanaście kilometrów przedmieść, w których królują zadbane domy, starannie przystrzyżone trawniki, spokój i bezpieczeństwo? Dlaczego Detroit tak bardzo różni się od reszty USA?

Detroit

 

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.