tag

badania

12 sierpnia

Pierwszy w Polsce bezzałogowy hydrodron powstaje w Szczecinie

Unikatowość naszego hydrodronu polega na tym, że zamiast ludzi, którzy pływają na jednostce pomiarowej i spędzają na niej wiele tygodni, będzie można zaprogramować jednostkę tak, aby mogła ona robić pomiary autonomicznie na rzekach czy jeziorach. Hydrodron nie będzie przeznaczony do pracy na otwartym morzu ze względów bezpieczeństwa - mówi prof. Andrzej Stateczny z firmy Marine Technology

21 czerwca

Sytuacja gospodarcza jest dobra, ale kontrahenci nadal opóźniają płatności dla mikrofirm

Niemal 73 proc. mikrofirm (zatrudniających do 9 osób) ma problem z odzyskaniem pieniędzy od swoich kontrahentów, a co czwarta przyznaje, że opóźnienia w płatnościach utrudniają jej regulowanie własnych zobowiązań, wynika z najnowszej edycji badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" realizowanego wspólnie przez Krajowy Rejestr Długów oraz Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych

25 maja

Index Mocy Państw: Polska na 27. miejscu w rankingu 168 krajów

Badana w raporcie moc państw to dla autorów suma kapitału ekonomicznego, potencjału militarnego, siły dyplomacji, powierzchni, zasobów ludzkich, popularności kultury, zasobów naturalnych oraz bezpieczeństwa energetycznego danego kraju. Indeks Mocy Państw przyjmuje wartości od 0 do 100 punktów. Dokument powstał, by pokazać, jak zmieniała się pozycja Polski na arenie międzynarodowej po 1989 roku oraz jaka może być potencjalna siła Unii Europejskiej.

5 kwietnia

Wcześniejsze publikacje

Pozostałe publikacje o tym tagu

13 października 2016 roku

PGNiG nagrodziło pomysły młodych naukowców

Nowy sposób na recykling płuczek wiertniczych, mapa drogowa odbiorców gazu oraz rewitalizacja terenów zielonych to trzy zwycięskie pomysły wybrane podczas II edycji konkursu Młodzi Innowacyjni dla PGNiG. Laureaci otrzymali nagrody finansowe, a zwycięzca dodatkowo szansę na realizację projektu w spółce z Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

18 sierpnia 2016 roku

Polsko-włoskie konsorcjum będzie uczestniczyć w badaniu Księżyca

W 2021 roku na Księżycu ma wylądować sonda, której zadaniem będzie odnalezienie wody i surowców potrzebnych do zbudowania tam stałej bazy. Misja Luna-Resurs to wspólna inicjatywa europejskiej i rosyjskiej agencji kosmicznych (ESA i Roscosmos). Włoska firma Leonardo-Finmeccanica oraz polska Astronika opracują dla ESA system pozwalający na analizę gruntu Księżyca.

8 sierpnia 2016 roku

Ponad 221 mln zł na rozwój infrastruktury badawczej na Śląsku

Ponad 221,3 mln zł unijnego dofinansowania otrzymają uczelnie i placówki naukowo-badawcze z woj. śląskiego na rozwój infrastruktury, służącej realizacji projektów w dziedzinach, w których region chce się specjalizować. To medycyna, energetyka oraz technologie informacyjno-komunikacyjne.

30 marca 2016 roku

Polska wciąż w tyle z badaniami klinicznymi

Potencjał rynku badań klinicznych nie jest wykorzystywany. Liczba badań w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest blisko dwukrotnie niższa niż w innych krajach naszego regionu. Sytuacja może się poprawić, bo trwają prace nad zmianą przepisów prawnych. W 2014 roku wartość rynku badań klinicznych wyniosła 950 mln zł. To wzrost o 15 proc. wobec względem okresu przed 2009 roku, ale teraz ich liczba maleje.

26 lutego 2016 roku

Wiedza obecnie jest niezbędna w prowadzeniu firmy

Żeby dobrze prowadzić firmę, trzeba nie tylko oferować Klientowi dobrej jakości usługę czy produkt. Nie tylko mieć dobrze zbudowany wizerunek medialny, estetyczną stronę internetową i tysiące polubień na Facebooku. Żeby efektywnie prowadzić firmę, jak najdłużej zachować swoją pozycję na rynku i cały czas się rozwijać, trzeba poznać swoją konkurencję. Dowiedzieć się, co jest takiego w produktach innych firm, czego nie ma w moim? Co planują przedsiębiorcy z mojego sektora, jakie strategie przyjmują?

15 grudnia 2015 roku

Co dziesiąty Polak przyznaje, że zarabia w szarej strefie

Blisko 10 proc. Polaków przyznaje się do pracy w szarej strefie. Dla wielu jest to jedyna forma zdobywania środków na utrzymanie. Praca na czarno zajmuje statystycznemu Polakowi średnio 18 godzin w tygodniu. Głównymi przyczynami są wysokie opodatkowanie legalnego zatrudnienia oraz obawa przed utratą pomocy socjalnej. Podobnie wysoki odsetek odnotowano na Białorusi

12 grudnia 2015 roku

Smakowy zawrót głowy, czyli polubiliśmy likiery, nalewki i drinki

Udział segmentu alkoholi smakowych w polskim rynku spirytusowym wynosi 5,4 proc. – wynika z raportu KPMG. Łączna sprzedaż nalewek, likierów oraz smakowych napojów spirytusowych wyniosła w 2013 roku 2,2 mld złotych. Większość przedsiębiorców oczekuje wzrostu także w 2015 roku. Według prognoz tegoroczny wolumen sprzedaży może się zwiększyć o 3 procent

22 kwietnia 2015 roku

Coraz więcej pań na kierunkach technicznych

Na polskich uczelniach technicznych nadal studiuje mniej kobiet niż mężczyzn. Stanowią one niecałe 37 proc. studentów, ale ten wskaźnik z roku na rok rośnie. Ukończona politechnika daje dziś znacznie lepszą pozycję startową na rynku pracy niż inne studia. Tym bardziej że w branży nowych technologii brakuje wykwalifikowanych pracowników.