tag

Bank Światowy

20 kwietnia

Bank Światowy: polska gospodarka przyspiesza

Bank Światowy prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w 2017 r. wzrośnie nieznacznie do 2,6 proc. PKB z 2,5 proc. szacowanych na rok 2016. Według BŚ wydatki w 2017 r. wzrosną, m.in. dlatego, że świadczenia z programu Rodzina 500 plus będą wypłacane przez cały rok, a nie przez trzy kwartały jak było to w roku 2016

4 kwietnia

Surowce obrały kierunek na północ

Bank Światowy ocenia, że bieżący rok będzie rokiem surowców. Po latach spadków i wieloletnich minimach osiągniętych w 2016 r. teraz są na ścieżce wzrostowej. W styczniu ekonomiści organizacji zweryfikowali swoje prognozy wzrostu cen metali w 2017 do 11 proc. wobec 4 proc. szacowanych w październiku 2016 r.

21 marca

16 stycznia

Wzrost PKB w 2016 r. bliski 3%

Wzrost polskiego PKB w 2016 r. powinien być bliski 3 proc. - poinformowała zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w resorcie rozwoju Aneta Piątkowska podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Global Economic Prospects. Weak Investment in Uncertain Times".

Wcześniejsze publikacje

Bank Światowy przewiduje przyszłość gospodarczą Polski

W 2017 r. wzrost gospodarczy Polski przyspieszy do 3,1 proc. z 2,5 proc. szacowanych na 2016 r., gospodarka światowa też będzie rosnąć szybciej, w tempie 2,7 proc., a nie 2,3 proc. jak oczekiwano za ubiegły rok - szacuje Bank Światowy w raporcie Global Economic Prospects.

Rozrzutny jak Polak. Więcej od nas oszczędzają nawet mieszkańcy Afryki

Z danych Banku Światowego wynika, że kraje biedniejsze znacznie więcej inwestują choćby w edukację niż społeczeństwa zamożne. Przykładowo w Afryce na naukę zbiera co trzeci mieszkaniec (przykładowo Uganda 41,8 proc., Sierra Leone 34,2 proc., Namibia 34 proc., Niger 31 proc.). Polska na tym tle wypada raczej blado, ponieważ o edukacji myśli 11,6 proc. oszczędzających. To dwa razy mniej niż wynosi średnia ( 22,3 proc.) dla wszystkich krajów badanych przez Bank Światowy. Nie lepiej jest również z odkładaniem na emeryturę czy inne cele.

Pozostałe publikacje o tym tagu

3 czerwca 2016 roku

Polskie firmy mają duży potencjał wzrostu opartego na innowacjach

40 proc. polskich firm przebadanych przez Bank Światowy ma duży potencjał wzrostu oparty na innowacjach - wynika z raportu Banku Światowego "W kierunku innowacyjnej Polski: proces przedsiębiorczego odkrywania i analiza potrzeb przedsiębiorstw".

28 maja 2016 roku

Jak nas widzą w świecie? Główne wyzwania dla polskiej gospodarki

Czynniki demograficzne, takie jak spadająca liczba ludności, starzenie się społeczeństwa, czy niewielki udział kobiet w rynku pracy, a także niski poziom innowacyjności i niedostateczny stan infrastruktury, to największe wyzwania dla polskiej gospodarki według globalnych organizacji ekonomicznych

16 stycznia 2016 roku

Szałamacha: Do obniżki ratingu S&P użyła argumentów politycznych, a nie zjawisk gospodarczych

Standard & Poor's obniżając rating Polski nie bierze pod uwagę zjawisk gospodarczych, koncentruje się na polityce - mówił minister finansów Paweł Szałamacha. Minister rozwoju Mateusz Morawiecki podkreślił, że rating Polski jest wciąż wyższy niż Włoch; jest na poziomie takim jak Hiszpania. Obaj zapewniali, że Polska gospodarka ma się świetnie, ma bardzo mocne fundamenty

23 stycznia 2015 roku

Polskie Ministerstwo Finansów uważa się za mądrzejsze od ekspertów Banku Światowego

Popyt wewnętrzny wynikający z malejącego bezrobocia i rosnących płac będzie motorem wzrostu PKB w tym roku ‒ ocenia resort finansów. Eksperci Banku Światowego podkreślają skuteczność reform strukturalnych i prognozują 3,2 proc. wzrostu PKB Polski w tym roku. Ministerstwo Finansów utrzymuje, że gospodarka urośnie o 3,4 proc.

18 stycznia 2015 roku

Ekspert Banku Światowego: zamiast „śmieciówek” jeden typ umów o pracę

Zdaniem Jana Rutkowskiego z Banku Światowego, rynek pracy w Polsce jest w tej chwili bardzo elastyczny, ale kosztem dużej nierówności. Trzeba zmniejszyć różnicę w kosztach dla pracodawcy między umowami o pracę a umowami cywilno-prawnymi (zlecenie i o dzieło). Jest rozwiązanie wypracowane w Hiszpanii i Włoszech, ale w Polsce ani rząd, ani pracodawcy, ani pracownicy nie są jeszcze na nie gotowi, mimo oczywistych zalet

14 stycznia 2015 roku

Odwrót na Wall Street, rynek w dół ciągną surowce

Amerykańska gospodarka sama nie jest w stanie utrzymywać globalnego wzrostu. Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu w światowej gospodarce, uzasadniając to gorszymi od oczekiwań wynikami gospodarki strefy euro, Japonii oraz Rosji i Brazylii. Podziałało to jak lodowaty prysznic na inwestorów operujących na rynkach surowców.

30 grudnia 2014 roku

Bank Światowy: Polacy muszą oszczędzać albo będą mieli problem

Oszczędności gospodarstw domowych konsekwentnie spadają. W 2012 roku wynosiły zaledwie 3 proc. PKB, co było jednym z najniższych wyników w całej UE. Po odjęciu obowiązkowych składek emerytalnych wartość oszczędności (tylko tych dobrowolnych) wynosiła 0,2 proc. PKB.

17 września 2014 roku

Bank Światowy alarmuje: Skutki epidemii eboli mogą być katastrofalne

Skutki eboli - jeśli rozwój epidemii nie zostanie szybko powstrzymany - mogą się okazać "katastrofalne", zwłaszcza dla trzech najbardziej dotkniętych wirusem krajów Afryki Zachodniej: Sierra Leone, Gwinei i Liberii - ostrzegł w środę Bank Światowy.

26 marca 2014 roku

Ukraina chce 15-20 mld dol. pomocy fnansowej

Minister finansów Ukrainy Ołeksandr Szłapak poinformował we wtorek, że pomoc finansowa, na temat której trwają negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), może wynieść od 15 do 20 mld dolarów.

11 marca 2014 roku

3 mld dolarów dla Ukrainy od BŚ

Bank Światowy poinformował w poniedziałek, że otrzymał wniosek o pomoc od tymczasowego rządu Ukrainy. W komunikacie prasowym zapewniono, że bank gotów jest wspierać reformy na Ukrainie i przeznaczyć na ten cel w 2014 r. do 3 mld USD.

6 marca 2014 roku

Bank bierze Polskę pod lupę

Przedstawiciele Banku Światowego zbadają warunki prowadzenia biznesu w Polsce. W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju rozpoczęto prace w tej sprawie - poinformował bank w komunikacie. Wyniki raportu mają być opublikowane wiosną 2015 roku.

7 listopada 2013 roku

Jak system finansowy działa na Twoją niekorzyść

Wszyscy jemu podlegamy, ale mało kto rozumie jak on działa. System finansowy to temat niechętnie podejmowany przez ekonomistów, bankierów i polityków. Dla większości ludzi nie ma znaczenia jak on działa, twierdzą, że po prostu jest i tyle. Zrozumienie tego jak funkcjonuje jest dla nich zbyt trudne, ponieważ to działka ekonomistów i bankierów.