tag

banki

11 sierpnia

KNF: Otoczenie makroekonomiczne sprzyja sektorowi bankowemu

Otoczenie makroekonomiczne - w tym przyspieszenie wzrostu PKB w I kw. br., poprawa nastrojów konsumentów i na rynku pracy - sprzyja sektorowi bankowego, jednak szereg źródeł niepewności i potencjalnego ryzyka znajduje się zarówno w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki, jak i w kraju (zmiany o charakterze regulacyjnym), uważa Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Fitch: Ustawa dot. kredytów walutowych bez większego wpływu na ratingi banków

Uważamy, że plany te są zgodne z naszymi ratingami dla polskich banków, co odzwierciedla nasze oczekiwania, że restrukturyzacja kredytów walutowych będzie przygotowana tak, aby uniknąć znacznych, jednorazowych strat dla banków - czytamy w komunikacie. Fitch podkreśla, że przedstawione w ub. tygodniu propozycje wyraźnie zachęcają banki do konwersji kredytów hipotecznych zaciągniętych w walutach obcych na złote

10 sierpnia

9 sierpnia

KE: 10 lat od wybuchu kryzysu - ożywienie, ale reformy wciąż potrzebne

Wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis podkreślił, że konieczne jest dokończenie unii finansowej oraz zreformowanie gospodarek krajów UE, aby przyspieszyć ich konwergencję. Komisja ponadto podkreśla, że silniejsze niż przed kryzysem jest sektor bankowy, jednak przyznaje, że wciąż trzeba wiele zrobić, aby przezwyciężyć spuściznę po kryzysie. Choć prace nad unią bankową, które były bardzo intensywne w następstwie kryzysu, przyniosły wiele pozytywnych rozwiązań, wciąż nie udało się ich zakończyć

Za usługi zapłacimy bankom 17,5 miliarda złotych

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy przychody banków z tytułu różnego rodzaju opłat i prowizji wyniosły 8,8 mld zł. To prawie 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Wszystko wskazuje na to, że w całym roku ich usługi będą nas kosztowały co najmniej 17,5 mld zł. Bywało, że płaciliśmy więcej.

Zysk banków w I półroczu w dół o 17,5 proc.

Zysk netto sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł 6,87 mld zł w okresie styczeń-czerwiec 2017 r. i był niższy o 17,5 proc. w skali roku, wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego

8 sierpnia

Koniec drogiego franka szwajcarskiego?

Przez ostatnie pół roku złoty zyskiwał do euro, choć ta tendencja zatrzymała się. Wciąż jednak zyskuje wobec franka szwajcarskiego, którego kurs wynosi ok. 3,60 zł. Odzwierciedla to zarówno mocną pozycję złotego, ale także zachowanie waluty szwajcarskiej wobec reszty świata.

Stop Bankowemu Bezprawiu: Prezydencki projekt wsparcia dla kredytobiorców nie obejmuje 200 tys., osób, które straciły mieszkania i nadal spłacają bankowe długi

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu napisało list do wicepremiera Mateusza Morawieckiego, w którym krytykuje prezydencki projekt wsparcia dla kredytobiorców. SBB zwraca uwagę, że nowe rozwiązania nie obejmują 200 tys. osób, którym z powodu zaległości w spłacie kredytu banki odebrały mieszkanie a które nadal muszą spłacać część długu

Wcześniejsze publikacje

SI pomoże w walce z wyłudzeniami z kart płatniczych

Polska firma jest autorem innowacyjnego rozwiązania opartego na sztucznej inteligencji. Nethone to system, który wyłapuje wyłudzenia płatnicze. Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego „Ocena funkcjonowania polskiego systemu płatniczego w drugiej połowie 2016 roku”, tylko w tym okresie banki odnotowały ponad 47 tysięcy oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych.

Pozostałe publikacje o tym tagu

2 sierpnia 2017 roku

NBP pozytywnie o zmianach ustawy wspierającej kredytobiorców

NBP jest zadowolony z inicjatywy Prezydenta w sprawie zmiany ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Według NBP zmiany przepisów będą prowadzić do większego wykorzystania środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przez kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

2 sierpnia 2017 roku

Znamy zysk netto grupy Banku Pekao SA

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w drugim kwartale 2017 roku spadł do 535,1 mln zł z 690,5 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się 2 proc. wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 526,7 mln zł.

2 sierpnia 2017 roku

KNF: Raiffeisen Bank Polska ma wejść na giełdę

Komisja Nadzoru Finansowego powstrzyma się od sankcji wobec Raiffeisen Bank International za niewykonanie złożonego KNF zobowiązania, jeśli Raiffeisen Bank Polska wejdzie na GPW do 15 maja 2018 r., a atrakcyjność jego oferty publicznej będzie poprawiona - podała KNF w komunikacie.

1 sierpnia 2017 roku

Dług z tytułu mieszkaniowych kredytów frankowych spadł o ponad 16 mld zł

Zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych spłacanych we frankach spadło w ciągu roku o 11,65 proc. i na koniec czerwca tego roku wyniosło 123,78 mld zł. Jest to o 16,34 mld zł mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego - poinformowało we wtorkowym komunikacie Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

30 lipca 2017 roku

GAZETA BANKOWA: Profil Zaufany w bankach

Umożliwienie zakładania Profilu Zaufanego przez systemy informatyczne banków szybko zwiększa liczbę jego posiadaczy. To kolejny, po Rodzina 500+, przykład udanej kooperacji na polu cyfryzacji miedzy sektorem finansowym a administracją rządową – ocenia „Gazeta Bankowa”

27 lipca 2017 roku

Finansowe tygrysy V4 – w „Gazecie Bankowej” o potencjale rynków finansowych państw Grupy Wyszehradzkiej

„Grupa Wyszehradzka ma olbrzymi potencjał, jej instytucje finansowe rozwijają się w szybkim tempie, rynki są dynamiczne i zdrowe” - wskazuje „Gazeta Bankowa” i stawia pytanie o perspektywy regionalnej integracji gospodarczej, idącej w ślad za współpracą polityczną. Nowe wydanie najstarszego polskiego miesięcznika ekonomicznego w sprzedaży od czwartku 27 lipca.

26 lipca 2017 roku

Hakerzy uderzyli we włoski bank Unicredit

Włoski bank UniCredit ogłosił w środę, że padł ofiarą ataku hakerskiego, w wyniku którego jego sprawcy uzyskali dostęp do niektórych danych 400 tys. klientów. Bank zapewnił, że dane te dotyczą tylko drobnych pożyczek, a nie haseł dostępu do kont i transakcji.

26 lipca 2017 roku

Większość spraw sądowych z bankami wygrywają frankowicze

Na 192 orzeczenia sądowe w sporach między bankami a frankowiczami – wydane w roku 2016 i do połowy 2017 r. - 121 można zakwalifikować jako wygraną kredytobiorcy, 67 jako zwycięstwo banku, a cztery jako rozstrzygnięcia częściowe - poinformował Bankier.pl.

25 lipca 2017 roku

Alior Bank wyemituje obligacje o wartości do 250 mln zł

Alior Bank zdecydował o emisji do 250 000 obligacji serii J o łącznej wartości do 250 mln zł, podał bank informując jednocześnie, że łączny popyt na obligacje, zadeklarowany przez potencjalnych inwestorów w procesie budowy księgi popytu przekroczył poziom 400 mln zł.

25 lipca 2017 roku

Wielka ucieczka od lokat

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Polacy wycofali z terminowych lokat bankowych rekordową kwotę 20 mld zł. Zniechęcenie malejącymi odsetkami oraz obawa przed inflacją skłania do poszukiwania lepszych możliwości. Jedną z najbardziej popularnych jest kupno nieruchomości.

24 lipca 2017 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa będą kołem napędowym polskiej gospodarki

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce będzie rozwijał się szybciej niż cała gospodarka - powiedział Michał Chyczewski p.o. prezesa Alior Banku w rozmowie ze Stanisławem Koczotem zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Bankowej” w „Wywiadzie gospodarczym” w Telewizji wPolsce.pl.

19 lipca 2017 roku

Wartość rynku FinTech w Polsce sięga 860 mln euro

Rynek FinTech w naszej części Europy jest wart ok. 2,2 mld euro, z czego prawie 860 mln euro przypada na Polskę - wynika z analizy firmy doradczej Deloitte. Jak podkreślono, sektor prywatny w Polsce powinien być bardziej zaangażowany w finansowanie innowacji.

18 lipca 2017 roku

Optymistyczne nastawienie do akcji małych i średnich spółek

Jednym z wiodących trendów I połowy 2017 r. było oczekiwanie na informacje związane z podwyżkami stóp procentowych w Polsce. Scenariusz ten jednak się oddalił nie dając wsparcia bankom, które obecnie nie są najmocniejszym ogniwem warszawskiego parkietu. Obciążają je niepewność sektora finansowego, na którą wpływ mają zmiany prawne, ryzyka regulacyjne oraz kwestie kredytów frankowych.