tag

Budownictwo mieszkaniowe

19 lutego

Od lutego 2016 r. deweloperzy oddali ponad 80 tys. mieszkań

W okresie luty 2016 - styczeń 2017 deweloperzy oddali do użytkowania 80 207 lokali mieszkalnych, co jest wartością o 2 proc. większą od tej sprzed miesiąca i nowym historycznym rekordem - wynika z obliczeń Home Broker dokonanych na podstawie danych GUS.

17 lutego

13 lutego

EBI sfinansuje budowę 1,3 tys. tanich mieszkań w Poznaniu

Około 1,3 tys. tanich mieszkań zostanie wybudowanych w Poznaniu, dzięki kredytowi na kwotę 147 mln złotych przyznanemu przez Europejski Bank Inwestycyjny. Lokale będą budowane pod wynajem, z możliwością wykupu. W ramach inwestycji ma powstać też infrastruktura. Budowa nowych lokali umiejscowionych w kilku lokalizacjach na terenie Poznania ma się zakończyć do 2021 roku.

8 lutego

PKP przekaże 250 ha gruntów na program Mieszkanie Plus

Około 40 tys. mieszkań ma powstać na prawie 250 ha gruntów przekazanych przez PKP na realizację programu Mieszkanie Plus. W Poznaniu podpisano między BGK Nieruchomości, PKP S.A. i kolejową spółką deweloperską XCity Investment umowę w sprawie przekazania tych terenów.

Wcześniejsze publikacje

Jaka przyszłość czeka rynek mieszkaniowy?

Już w grudniu branża deweloperska ogłaszała rekordowe wyniki sprzedaży mieszkań. Obecnie wiemy, że wynik na poziomie 62 tys. sprzedanych lokali w sześciu największych miastach był bezprecedensowy i ciężko go będzie powtórzyć w tym roku. Jakich zmian w najbliższych miesiącach spodziewają się deweloperzy i jakie mają plany inwestycyjne?

3 mld zł do 2023 r. wsparcia z budżetu państwa dla oszczędzających na mieszkanie

Ministerstwo Budownictwa opracowuje nowy instrument, który ma wspierać oszczędzanie np. na zakup własnego mieszkania. W tym roku ma trafić do Sejmu ustawa wprowadzająca Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM), które możnaby zakładać w bankach lub SKOKach od 2018 r. Wsparciem budżetowym ma być wypłacanie premii za ten rodzaj oszczędzania już od 2019 r. czyli po wygaśnięciu większości zobowiązań programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM).

Przed deweloperami rok próby

Wciąż „byczo” wygląda sytuacja w kwestii nowych pozwoleń na budowę. W tym przypadku roczny rezultat to w sumie prawie 212 tys. jednostek, dokładnie o 12 proc. lepszy od zrealizowanego w 2015 roku. Sami deweloperzy zabezpieczyli na własne potrzeby 107 tys. takich dokumentów, o jedną dziesiątą więcej rok do roku.

Pozostałe publikacje o tym tagu

19 stycznia 2017 roku

W 2016 r. oddano do użytku ponad 160 tys. mieszkań

O 10,2 proc. - do 162.727 - wzrosła w ubiegłym roku liczba mieszkań oddanych do użytku, jest to znaczący wzrost w porównaniu do 2015 r. kiedy to zanotowano wzrost o 3,2 proc. - wynika ze wstępnych danych GUS.

10 stycznia 2017 roku

Kolejny rok fantastycznej sprzedaży deweloperów

Siedemnastka zaprezentowanych tuzów rodzimej branży deweloperskiej o profilu mieszkaniowym, w ostatnim kwartale ub. roku sprzedała w sumie blisko 7 tys. lokali, czyli z górą o jedną piątą więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku

2 stycznia 2017 roku

Zgoda UOKiK na przejęcie dużego developera

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez firmę Amos Luzon Energy and Development Group kontroli nad Ronson Europe. Pierwsza z tych firm zajmuje się w Polsce głównie produkcją ścianek działowych i drzwi, druga znana jest z działalności developerskiej.

22 grudnia 2016 roku

Senator Grzegorz Bierecki o programie Mieszkanie Plus: „Chcemy żeby Polacy mieli swój majątek”

”To wielkie wydarzenie i realizacja chyba największego projektu Prawa i Sprawiedliwości. To projekt o charakterze cywilizacyjnym, który daje własność mieszkań obywatelom polskim. Rozpoczęcie tego projektu, co symboliczne, miało miejsce w Polsce Wschodniej, w Białej Podlaskiej, w moim okręgu wyborczym” – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl senator Grzegorz Bierecki, szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, od samego początku gorący orędownik programu Mieszkanie Plus

19 grudnia 2016 roku

Rekordowo dużo mieszkań oddanych przez deweloperów

Do końca listopada 2016 r. firmy budujące na polskim rynku mieszkania oddały do użytkowania 77 768 lokali. To o 2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej, ale jednocześnie o prawie 30 proc. więcej niż rok temu

15 grudnia 2016 roku

Warto już dziś ustawić się w kolejce po dofinansowanie z programu MdM

Przed końcem bieżącego roku można złożyć wniosek i skorzystać z puli programu „Mieszkanie dla Młodych”, która zostanie uruchomiona 2 stycznia 2017 roku.Po wsparcie przy zakupie mieszkania sięgnęło już ponad 63 tysiące beneficjentów. Program rządowych dopłat wchodzi w końcową fazę

21 listopada 2016 roku

Wybudowano więcej mieszkań w porównaniu r/r

Liczba rozpoczętych budów w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2016 r. wyniosła 148 656, tj. o 4,3 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

19 listopada 2016 roku

Firmy budujące mieszkania nie zwalniają tempa inwestycji

Październik był kolejnym miesiącem wysokiej aktywności deweloperów. Choć na rynku nie brakuje sygnałów ostrzegawczych, firmy budujące mieszkania nie zwalniają tempa i próbują jak najwięcej skorzystać na wysokim zainteresowaniu nowymi mieszkaniami ze strony kupujących - pisze Marcin Krasoń, analityk Home Broker

14 listopada 2016 roku

5,6 tys. hektarów pod Mieszkanie Plus

Agencja Nieruchomości Rolnych ma 3 tys. działek, które mogą zostać przekazane pod budowę mieszkań, jako że leżą w granicach administracyjnych miast, miejscowości gminnych czy też w pobliżu osiedli mieszkaniowych.

14 października 2016 roku

Program Mieszkanie Plus. Na jakich ziemiach będą powstawały mieszkania na wynajem?

Rządowy program Mieszkanie Plus zakłada wynajem mieszkań z opcją dojścia do własności. Oficjalny start Programu miał miejsce w środę w Katowicach, gdzie premier Beata Szydło podpisała listy intencyjne dla 17 miast, w których jako pierwsze mają powstać nieruchomości na wynajem. Pierwsze mieszkania mogłyby być udostępnione najemcom pod koniec 2018 roku.

14 października 2016 roku

Program Mieszkanie Plus. Kto będzie miał pierwszeństwo przy przyznawaniu mieszkań?

Rządowy program Mieszkanie Plus zakłada wynajem mieszkań z opcją dojścia do własności. Oficjalny start Programu miał miejsce w środę w Katowicach, gdzie premier Beata Szydło w towarzystwie wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka podpisała listy intencyjne dla 17 miast. W nich jako pierwsze mają powstać nieruchomości na wynajem. Jakie są założenia programu i kto będzie miał pierwszeństwo w systemie przyznawania mieszkań?

12 października 2016 roku

Oficjalny start Programu Mieszkanie Plus. Znamy lokalizacje pierwszych mieszkań!

Dziś w Katowicach premier Beata Szydło podpisała list intencyjny. W uroczystości wzięli udział także wicepremier, minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk. Podano już pierwsze lokalizacje mieszkań w ramach rządowego programu.

1 września 2016 roku

BGK: 600 mln złotych na mieszkalnictwo

BGK chce przeznaczyć na dofinansowanie mieszkalnictwa ponad 600 mln zł w ramach nowego programu budownictwa czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego - poinformował dziś Bank Gospodarstwa Krajowego.