tag

Budownictwo mieszkaniowe

Wczoraj

19 maja

9 maja

Gwałtowny wzrost cen najmu tylko na papierze

Stawki za wynajem wzrosły o kilkanaście procent w skali roku? To nieprawda – wynika z danych Open Finance i Home Broker. Czynsze zawyżają mieszkania nowe – świeżo wykończone, których właściciele dopiero rozpoczynają przygodę z wynajmem. Przez ostatnie 4 lata czynsze wzrosły o niecałe 7 proc. - wynika z Indeksu Cen Powtórzonego Wynajmu stworzonego przez Open Finance i Home Broker.

5 maja

Wcześniejsze publikacje

Milion mieszkań programu Mieszkanie Plus – jak i z czego to zrobić?

Kilkudziesięciu producentów technologii budowlanych oraz ponad 340 zespołów architektów chce uczestniczyć w programie Mieszkanie Plus. W efekcie, w ramach programu, do 2030 roku ma powstać w Polsce ok. miliona tanich mieszkań na wynajem. Dzięki temu do gospodarki powinno wpłynąć ok. 200 mld zł. A przy okazji dokona się renesans technologii segmentowych, czyli znanej z PRL "wielkiej płyty", ale w wydaniu z XXI wieku

Sprzedający mieszkania chcą czekać 9 miesięcy na pieniądze

Co siódme mieszkanie kupione na kredyt z dopłatą z finałowego budżetu programu „Mieszkanie dla młodych” pochodziło z rynku wtórnego. Jest to o tyle zaskakujące, że sprzedający wszystkimi pieniędzmi będą mogli się cieszyć najwcześniej w styczniu 2018 roku. Warto pamiętać, że miesiąc ten będzie już ostatnią okazją na zakup mieszkania z dofinansowaniem – przynajmniej zanim nie ruszy program „Mieszkanie +”.

Pozostałe publikacje o tym tagu

15 marca 2017 roku

Mieszkaniowa hossa bez wzrostu cen

Nasz rynek nieruchomości od kilku lat znajduje się w fazie doskonałej koniunktury. Rekordowe lub bliskie najwyższym w historii są liczba oddawanych mieszkań, wydanych zezwoleń i rozpoczętych budów. By określić ten stan mianem hossy brakuje tylko jednego elementu – wzrostu cen. Ale i bez niego mieszkaniowe inwestycje są wystarczająco atrakcyjne.

14 marca 2017 roku

Duży popyt na mieszkania, ale ceny pozostają stabilne

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych utrzymuje się faza bardzo wysokiej aktywności. Aktywność ta nie generowała dotąd nadmiernych napięć w sektorze nieruchomości ani w sektorze finansowym – ocenia NBP

5 marca 2017 roku

Budowlanka wreszcie odbija

Zaobserwowano ogólną poprawę oraz pozytywne sygnały płynące z branży budowlanej większości krajów - wynika z raportu Market Monitor. W Polsce największe problemy mają obecnie firmy realizujące inwestycje publiczne czy Odnawialne Źródła Energii.

2 marca 2017 roku

300 mln zł na wsparcie efektywności energetycznej w mieszkaniówce

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków mieszkaniowych w ramach środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - poinformowano w czwartek w komunikacie prasowym NFOŚiGW. Fundusz zarezerwował na ten cel 300 mln zł.

27 lutego 2017 roku

Ceny mieszkań w Warszawie najniższe od 4 lat

Styczeń był trzecim z rzędu miesiącem spadków cen mieszkań w największych miastach Polski. Nastąpiło to po letnich i jesiennych podwyżkach średnich stawek, co oznacza, że wróciły one po prostu do poziomu z wiosny 2016 r. W Warszawie średnia cena mieszkań jest najniższa od marca 2013 r. - wynika z analizy firmy Home Broker i Open Finance.

23 lutego 2017 roku

Deweloperzy budują teraz najwięcej mieszkań w historii

Deweloperzy budują teraz najwięcej mieszkań w historii - mówią PAP analitycy, pytani o ocenę czwartkowych danych GUS. Zgodnie z nimi w styczniu 2017 r. oddano do użytku o 12,5 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem, a produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 2,1 proc.

22 lutego 2017 roku

Rynek mieszkań z drugiej ręki pozostanie stabilny

Zwiększenie wkładu własnego przy kredytach hipotecznych do 20 proc. oraz wykorzystanie na ten rok dopłat z „Mieszkanie dla młodych” nie zmniejszą zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego – wynika z badania Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN).

19 lutego 2017 roku

Od lutego 2016 r. deweloperzy oddali ponad 80 tys. mieszkań

W okresie luty 2016 - styczeń 2017 deweloperzy oddali do użytkowania 80 207 lokali mieszkalnych, co jest wartością o 2 proc. większą od tej sprzed miesiąca i nowym historycznym rekordem - wynika z obliczeń Home Broker dokonanych na podstawie danych GUS.

13 lutego 2017 roku

EBI sfinansuje budowę 1,3 tys. tanich mieszkań w Poznaniu

Około 1,3 tys. tanich mieszkań zostanie wybudowanych w Poznaniu, dzięki kredytowi na kwotę 147 mln złotych przyznanemu przez Europejski Bank Inwestycyjny. Lokale będą budowane pod wynajem, z możliwością wykupu. W ramach inwestycji ma powstać też infrastruktura. Budowa nowych lokali umiejscowionych w kilku lokalizacjach na terenie Poznania ma się zakończyć do 2021 roku.

8 lutego 2017 roku

PKP przekaże 250 ha gruntów na program Mieszkanie Plus

Około 40 tys. mieszkań ma powstać na prawie 250 ha gruntów przekazanych przez PKP na realizację programu Mieszkanie Plus. W Poznaniu podpisano między BGK Nieruchomości, PKP S.A. i kolejową spółką deweloperską XCity Investment umowę w sprawie przekazania tych terenów.

29 stycznia 2017 roku

Jaka przyszłość czeka rynek mieszkaniowy?

Już w grudniu branża deweloperska ogłaszała rekordowe wyniki sprzedaży mieszkań. Obecnie wiemy, że wynik na poziomie 62 tys. sprzedanych lokali w sześciu największych miastach był bezprecedensowy i ciężko go będzie powtórzyć w tym roku. Jakich zmian w najbliższych miesiącach spodziewają się deweloperzy i jakie mają plany inwestycyjne?

26 stycznia 2017 roku

3 mld zł do 2023 r. wsparcia z budżetu państwa dla oszczędzających na mieszkanie

Ministerstwo Budownictwa opracowuje nowy instrument, który ma wspierać oszczędzanie np. na zakup własnego mieszkania. W tym roku ma trafić do Sejmu ustawa wprowadzająca Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM), które możnaby zakładać w bankach lub SKOKach od 2018 r. Wsparciem budżetowym ma być wypłacanie premii za ten rodzaj oszczędzania już od 2019 r. czyli po wygaśnięciu większości zobowiązań programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM).

23 stycznia 2017 roku

Przed deweloperami rok próby

Wciąż „byczo” wygląda sytuacja w kwestii nowych pozwoleń na budowę. W tym przypadku roczny rezultat to w sumie prawie 212 tys. jednostek, dokładnie o 12 proc. lepszy od zrealizowanego w 2015 roku. Sami deweloperzy zabezpieczyli na własne potrzeby 107 tys. takich dokumentów, o jedną dziesiątą więcej rok do roku.

22 stycznia 2017 roku

Przed deweloperami rok próby

Styczniowa informacja GUS, komunikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego, jest najciekawszą w 12-miesięcznej skali tego typu publikacją. Zawiera bowiem pełne podsumowanie statystyk inwestycyjnych pierwotnego segmentu krajowej mieszkaniówki w zakończonym roku. Ten ostatni okazał się ponownie rekordowy pod względem sprzedażowym. A jaki był inwestycyjnie?