tag

ceny

19 czerwca

16 czerwca

W ten weekend zatankujemy taniej

Bieżący tydzień na rynku paliw detalicznych w Polsce mija pod znakiem najtańszego tankowania w tym roku. Średnie ceny wszystkich paliw poszły w dół - wskazali eksperci rynku paliwowego. Według nich spadków cen należy oczekiwać również w przyszłym tygodniu.

13 czerwca

Inflacja bazowa powinna być na poziomie zbliżonym do tego sprzed miesiąca

Ekonomiści oceniają, że wartość inflacji bazowej (po wyłączeniu cen żywności i energii), którą poda dzisiaj NBP, powinna być zbliżona do tej z zeszłego miesiąca, kiedy to wyniosła 0,9 proc. GUS poinformował w poniedziałek, że wskaźnik inflacji CPI w maju w ujęciu rocznym wyniósł 1,9 proc.

12 czerwca

Wcześniejsze publikacje

Truskawki: Niższe zbiory, wyższe ceny

Od kilku dni pojawiają się w sprzedaży polskie truskawki. Na razie są stosunkowo drogie, w stolicy kosztują 8-12 zł za kg. Zbiory są opóźnione ze względu na wymarznięcie wczesnych odmian.

W kwietniu wyższe ceny węgla dla ciepłownictwa, niższe dla energetyki

Jak wynika z opublikowanych w piątek danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuację w polskim sektorze węglowym, w kwietniu indeks cenowy dla węgla kierowanego do energetyki wyniósł 199,26 zł za tonę, a w przypadku węgla dla ciepłownictwa 243,73 zł za tonę

Inflacja w maju wyhamowała

Po dwumiesięcznej stabilizacji w maju nastąpiło wyhamowanie rocznego wskaźnika inflacji do 1,9 proc. Stało się tak mimo bardzo wysokich cen owoców (truskawek, czereśni), do których przyczyniły się tegoroczne przymrozki. Z drugiej strony w maju nastąpił solidny spadek cen paliw na stacjach, co w dużej mierze bilansowało ewentualne wzrosty cen w kategorii „żywność i napoje alkoholowe”, tudzież w innych kategoriach – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Pozostałe publikacje o tym tagu

22 maja 2017 roku

Izba Zbożowo-Paszowa: na polskim rynku brakuje zbóż

Eksporterzy rozpoczęli już kontraktowanie ziarna na przyszły sezon. Za pszenicę konsumpcyjną (12,5 proc. białka) oferują 675-685 zł/t z dostawą w sierpniu i 690-700 zł/t z dostawą od września do grudnia, a za rzepak 1550-1570 zł/t z dostawą w sierpniu.

19 maja 2017 roku

Słabsze wyniki przemysłu były efektem świąt i mniejszej liczby dni roboczych w kwietniu

W ostatnich miesiącach w danych z przemysłu uwidocznił się wyraźny wpływ układu kalendarza, a zwłaszcza terminu Świąt Wielkanocnych i towarzyszących im urlopów. W efekcie dynamika produkcji przemysłowej spowolniła w kwietniu – w ujęciu rocznym - do poziomu minus 0,6 proc. z 11,1 proc. w marcu – ocenia Piotr Dmitrowski, analityk BGK.

19 maja 2017 roku

Produkcja przemysłowa była w kwietniu niższa o 0,6 proc. w ujęciu rocznym

W kwietniu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 0,6 proc. w porównaniu z kwietniem ub. roku, natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrost o 4,3 proc. W okresie styczeń - kwiecień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,0 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 2,3% wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 13,1 proc. - poinformował GUS.

17 maja 2017 roku

Ceny węgla w detalu mogą wzrosnąć o 10 proc.

W składach węgla zapasy są niewielkie, a kopalnie nie nadążają za popytem. Do tego priorytetem dla największego producent węgla w kraju - PGG jest osiągnięcie jak najlepszych wyników finansowych. W rezultacie w sierpniu-październiku, kiedy jest szczyt sprzedaży, możemy spodziewać się droższego opału

17 maja 2017 roku

Będzie mniej owoców, a ich ceny wzrosną

Tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców będą niższe niż w poprzednich latach, a ceny skupu i detaliczne wzrosną - uważa szef Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Eberhard Makosz. Jego zdaniem uszkodzenia roślin sadowniczych na skutek majowych mrozów są duże.

12 maja 2017 roku

Wbrew oczekiwaniom w ujęciu miesięcznym nie wzrosły ceny żywności

Opublikowany dziś przez GUS drugi szacunek potwierdził stabilizację poziomu rocznej inflacji w kwietniu. Wbrew oczekiwaniom w ujęciu miesięcznym nie wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych – komentuje dane o kwietniowej inflacji Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

4 maja 2017 roku

W marcu ceny węgla energetycznego w Polsce najwyższe od początku ubiegłego roku

Jak wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, który monitoruje sytuację w polskim sektorze węglowym, w marcu indeks cenowy dla węgla kierowanego do energetyki wyniósł 200,20 zł za tonę, a w przypadku węgla dla ciepłownictwa 233,60 zł za tonę. To wartości najwyższe od początku 2016 r.

28 kwietnia 2017 roku

Dzisiaj poznamy wstępny odczyt inflacji w kwietniu.

GUS poinformuje dzisiaj o tzw. szybkiej inflacji. Analitycy oceniają, że kwietniowy wskaźnik będzie zbliżony do marcowego, kiedy to inflacja wyniosła w ujęciu rocznym 2,0 proc.

21 kwietnia 2017 roku

Dane o produkcji sprzedanej przemysłu zaskoczyły resortu rozwoju

Opublikowany przez GUS wynik marcowej produkcji sprzedanej przemysłu jest wyraźnie powyżej oczekiwań Ministerstwa Rozwoju – napisał resort w swoim komentarzu. Analitycy MR dodają, że w kwietniu 2017 roku powinniśmy odnotować wzrost produkcji przemysłowej zbliżony do 2,5 proc. r/r.