tag

dane

26 maja

25 maja

Eksperci: rząd robi dobrą politykę gospodarczą

Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że wydajność pracy w przemyśle w kwietniu wzrosła o 2,0 proc. w ujęciu rocznym przy większym o 3,3 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,3 proc., przewozy ładunków w kwietniu wzrosły rok do roku o 6,6 proc. i wyniosły 43,6 mln ton, zaś nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w ujęciu rdr o 1,0 proc. Jak ocenił główny ekonomista Credit Agricole Bank Polski Jakub Borowski, nie są to "dane przełomowe", ale takie, które potwierdzają, że mamy wyraźne ożywienie w przetwórstwie przemysłowym wspierane przez dwa czynniki

Wyniki Enei zgodne z przewidywaniami

Wyniki Enei za I kwartał 2017 r. są zgodne z przedstawionymi wcześniej szacunkami spółki. Zysk netto wyniósł 321,2 mln zł wobec 290,4 mln zł rok wcześniej, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł do 295,2 mln zł z 273 mln zł przed rokiem.

15 maja

Euforia w Europie i chińskie problemy

Inwestorzy obecni w Polsce mieli nadzieję na opublikowanie ostatecznego projektu ustawy w sprawie zmian w systemie emerytalnym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra Morawieckiego. Niestety weekend majowy za nami, a szczegółów wciąż nie znamy. Nutka niepewności wciąż zatem pobrzmiewa. Z drugiej strony kwiecień był kolejnym świetnym miesiącem z perspektywy makroekonomicznej

Moody's, lepsze nastroje i czekanie na PKB wspierają dziś złotego

Dziś złotego wspierają dobre nastroje na rynkach globalnych, a także oczekiwanie na publikowaną w tym tygodniu serię raportów makroekonomicznych z polskiej gospodarki. W tym przede wszystkim na jutrzejsze dane nt. wzrostu gospodarczego. To poranne pozytywne nastawienie do naszej waluty ma szansę utrzymać się do końca dnia, w którego drugiej połowie uwaga inwestorów skoncentruje się na danych makroekonomicznych z Polski i USA

12 maja

Wskaźnik Przyszłej Inflacji spadł

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) w maju 2017 r. spadł o 0,5 punktu, był to pierwszy od blisko dwóch lat zwiastun słabnącej presji inflacyjnej - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wcześniejsze publikacje

Macron już nie pomaga, inwestorzy realizują zyski

Jeżeli przyjąć, że wybór Macrona jest już uwzględniony w cenach, a płynące szerokim strumieniem pozytywne dane z Europy nie tworzą już nowego paliwa do umocnienia wspólnej waluty, to inwestorzy będą teraz szukać nowych tematów. Tym tematem będzie prawdopodobna czerwcowa podwyżka stop procentowych przez Fed. Szczególnie, gdyby po słabym pierwszym kwartale, amerykańska gospodarka mocniej przyspieszyła. Stąd też oczekuję, że w najbliższych tygodniach kurs EUR/USD wróci w okolice 1,06-1,07 dolara.

Polacy coraz bardziej internetowi

67 proc. dorosłych Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z internetu. To o 30 proc. więcej niż 10 lat temu. Powszechnie z sieci korzystają młodsi badani, w wieku od 18 do 34 lat, a także większość osób w wieku 35-54 lata - wynika z sondażu CBOS.

Pozostałe publikacje o tym tagu

20 kwietnia 2017 roku

Zasiłek dla bezrobotnych po amerykańsku

Choć prezydent USA prowadzi szeroko zakrojoną akcję na rzecz naprawy kilku gałęzi gospodarki z danych ujawnionych przez tamtejsze urzędy pracy wynika, iż na razie bezrobocie się powiększa - na szczęście tylko minimalnie.

20 kwietnia 2017 roku

Produkcja przyspiesza, budownictwo ożyło, konsumenci też nie próżnują

Po słabszych wynikach z lutego, marzec przyniósł kolejny wzrost, tym razem aż o 17,2 proc. To najmocniejsza zwyżka od trzech lat, świadcząca o tym, że długo oczekiwane przyspieszenie w inwestycjach infrastrukturalnych i projektach współfinansowanych ze środków unijnych staje się faktem.

20 kwietnia 2017 roku

Co tak naprawdę mówią o danym kraju Wskaźniki Szczęścia?

Wskaźniki ekonomiczne nie oddają w pełni obrazu tego, jak żyje się w poszczególnych krajach. Przykładem mogą być takie kraje jak Finlandia – dopiero na 27. miejscu pod względem PKB, a w czołówce w rankingach jakości życia i szczęścia.

17 kwietnia 2017 roku

BIK o kredytach: Więcej mieszkaniowych, mniej konsumpcyjnych

W lutym tego roku udzielono 484,8 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 5,7 mld zł. Stanowi to spadek o˙10,1 proc. w˙ujęciu liczbowym i˙spadek o˙3,5 proc. w˙ujęciu wartościowym, w˙porównaniu do lutego 2016 r. - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.

13 kwietnia 2017 roku

GUS: Mamy nadwyżkę w handlu

W okresie styczeń - luty 2017 r. eksport w cenach bieżących wyniósł 132,184 mld zł, a import 132,032 mld zł. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 151,6 mln zł, natomiast przed rokiem wyniosło 4,558 mld zł - poinformował w czwartkowym komunikacie GUS.

11 kwietnia 2017 roku

Dalszy wzrost cen nie nastąpi?

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z wyprzedzeniem zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych, w kwietniu tego roku nie zmienił wartości w stosunku do marca br. - podało we wtorek BIEC. Podkreślono, że osłabły oczekiwania wzrostu cen wśród konsumentów i producentów.

29 marca 2017 roku

NBP: Rośnie popyt na pracę

Pod koniec 2016 r. pojawiły się oznaki wzrostu popytu na pracę, choć wzrost liczby pracujących w gospodarce był w dalszym ciągu wyraźnie niższy niż obserwowany w pierwszej połowie ubiegłego roku - informuje NBP w raporcie o rynku pracy w IV kwartale 2016 roku.

28 marca 2017 roku

Zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych - znamy szczegóły

Przyspieszenie postępowań ws. przypadków nieprzestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych i wprowadzenie kar finansowych to niektóre założenia wstępnego projektu nowej ustawy o ochronie danych osobowych, który poznali dziennikarze. Projekt przygotował resort cyfryzacji

21 marca 2017 roku

Nowy Kapitał

Autorem pierwszego, znacznie skromniejszego edycyjnie „Kapitału”, który ukazał się równiutkie 150 lat temu, był niemiecki filozof Karol Marks. Notabene, chyba na żadnym innym myślicielu świata nie powieszono później tylu zdechłych Azorów, ale nie dlatego, że jego ekonomiczne diagnozy okazały się mylne, tylko dlatego, że książka stała się symbolicznym punktem wyjścia dla wielkich społecznych ruchów i przemian XX wieku (rewolucje, rzezie, ludobójstwa, wojny). Dziś historyczny marksowski „Kapitał” można kupić w każdej poważniejszej księgarni, z solennym Państwowym Wydawnictwem Naukowym na czele.

9 marca 2017 roku

Badania: Rosjanie nie odczuwają poprawy stanu swojej gospodarki

Większość Rosjan nie odczuwa poprawy stanu krajowej gospodarki, o której w ostatnich miesiącach mówili przedstawiciele władz; z optymizmem oceniają sytuację jedynie osoby zatrudnione w strukturach siłowych i administracji państwowej - pisze dziś prasa.

26 stycznia 2017 roku

2017: Zmienne warunki dla polskiej gospodarki

Polska gospodarka w 2017 roku będzie działała w otoczeniu zmiennych warunków na rynkach globalnych. Tempo wzrostu globalnego PKB pozostaje na niskim poziomie poniżej 3%. Zgodnie z prognozą Coface sięgnie ono 2,7% w 2017 roku.

19 stycznia 2017 roku

Doskonałe dane z gospodarki

Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 2,3 proc. rok do roku - informuje GUS. Odnotowano także wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,1 proc. Ogółem najwyższy wzrost zaobserwowano w grupie podmiotów handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 16,4 proc. wobec spadku o 6,0 proc. przed rokiem).

16 stycznia 2017 roku

Rośnie sprzedaż detaliczna - kto korzysta?

W ostatnich miesiącach ubiegłego roku sprzedaż detaliczna w Polsce dynamicznie rosła głównie za sprawą programu Rodzina 500 plus. Korzysta na nim rynek handlu odzieżą i obuwiem, a szczególnie segment dyskontów. Zarówno pod względem liczby sklepów, jak i sprzedaży segment ten dynamicznie rośnie, znacznie szybciej niż cały rynek. Ta tendencja powinna się utrzymać.

12 stycznia 2017 roku

Big Data? To przeżytek. Dziś liczy się Fast Data

Szacuje się, że 90% wszystkich istniejących w dzisiejszej cyberprzestrzeni danych zostało wygenerowanych w ciągu ostatnich dwóch lat, a do 2020 roku każdy użytkownik sieci będzie już wytwarzał 1,7 MB informacji na sekundę. To oznacza, że liczba danych sięgnie 44 trylionów gigabajtów.

4 stycznia 2017 roku

Po raz pierwszy od pięciu kwartałów Polacy są mniej zadłużeni

Pod koniec września 2016 r. po raz pierwszy od pięciu kwartałów spadł Indeks Zaległych Płatności Polaków, pokazujący liczbę osób, które nie radzą sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań pozakredytowych oraz kredytowych - wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej.

22 grudnia 2016 roku

Ostatni zryw zmienności?

Na dwa dni przed świętami jest coraz gorzej z aktywnością na rynkach finansowych. Ci inwestorzy, którzy jeszcze są aktywni, bardziej są skupieni na domykaniu pozycji i porządkowaniu portfeli przed końcem roku