tag

dane

19 lipca

17 lipca

Dane? Najlepiej im w kosmosie

Z takiego założenia najwyraźniej wychodzi amerykańska spółka Cloud Constellation Corporation. Właśnie uruchomiła ona projekt SpaceBelt, w ramach którego superszybkie centra danych zamierza zbudować kilkaset kilometrów nad powierzchnią ziemi.

PKB Chin w górę

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w drugim kwartale 2017 r. o 6,9 proc. licząc rok do roku - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

14 lipca

Dolar najtańszy od 2 lat, winne słabe dane z USA

W piątek kurs dolara spadł poniżej 3,68 zł i był najniższy od prawie 2 lat. Przecenę sprowokowały rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki, które zmniejszyły szanse na szybkie kolejne podwyżki stóp procentowych przez Fed

11 lipca

Presja inflacyjna - w odwrocie

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), w lipcu 2017 r. spadł w stosunku do czerwca br. o 1 punkt. Sygnały o słabnącej presji inflacyjnej są coraz bardziej wyraźne - informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wcześniejsze publikacje

Służby pobierają mniej danych telekomunikacyjnych

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ocenił, że w Polsce doszło do radykalnego zmniejszenia wniosków służb o dostęp do danych telekomunikacyjnych. W 2016 r. służby pobrały 1,1 mln danych telekomunikacyjnych obywateli

Zbiory: Mniej jabłek, mniej gruszek

Tegoroczne zbiory jabłek mogą wynieść ok. 2,85 mln ton, czyli o ok. 30 proc. mniej niż w ubiegłym roku, a zbiory gruszek mogą być o 40 proc. niższe, w efekcie wyniosą 40 tys. ton - prognozuje prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Pozostałe publikacje o tym tagu

19 czerwca 2017 roku

UNHCR: 65,6 mln ludzi w ubiegłym roku było przymusowymi migrantami

Na koniec zeszłego roku na świecie było 65,6 mln ludzi, którzy zostali zmuszeni do przesiedlenia, to ok. 300 tys. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu UNHCR. Ta liczba pokazuje, jak wielu ludzi na świecie potrzebuje ochrony - podkreślają autorzy raportu.

26 maja 2017 roku

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury rośnie - jakie tendencje na rynku?

W maju wzrósł Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. To wynik napływu nowych zamówień w dużych przedsiębiorstwach - jednego z najsilniejszych od jesieni 2012 r.

25 maja 2017 roku

Eksperci: rząd robi dobrą politykę gospodarczą

Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że wydajność pracy w przemyśle w kwietniu wzrosła o 2,0 proc. w ujęciu rocznym przy większym o 3,3 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,3 proc., przewozy ładunków w kwietniu wzrosły rok do roku o 6,6 proc. i wyniosły 43,6 mln ton, zaś nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w ujęciu rdr o 1,0 proc. Jak ocenił główny ekonomista Credit Agricole Bank Polski Jakub Borowski, nie są to "dane przełomowe", ale takie, które potwierdzają, że mamy wyraźne ożywienie w przetwórstwie przemysłowym wspierane przez dwa czynniki

25 maja 2017 roku

Wyniki Enei zgodne z przewidywaniami

Wyniki Enei za I kwartał 2017 r. są zgodne z przedstawionymi wcześniej szacunkami spółki. Zysk netto wyniósł 321,2 mln zł wobec 290,4 mln zł rok wcześniej, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł do 295,2 mln zł z 273 mln zł przed rokiem.

15 maja 2017 roku

Euforia w Europie i chińskie problemy

Inwestorzy obecni w Polsce mieli nadzieję na opublikowanie ostatecznego projektu ustawy w sprawie zmian w systemie emerytalnym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra Morawieckiego. Niestety weekend majowy za nami, a szczegółów wciąż nie znamy. Nutka niepewności wciąż zatem pobrzmiewa. Z drugiej strony kwiecień był kolejnym świetnym miesiącem z perspektywy makroekonomicznej

15 maja 2017 roku

Moody's, lepsze nastroje i czekanie na PKB wspierają dziś złotego

Dziś złotego wspierają dobre nastroje na rynkach globalnych, a także oczekiwanie na publikowaną w tym tygodniu serię raportów makroekonomicznych z polskiej gospodarki. W tym przede wszystkim na jutrzejsze dane nt. wzrostu gospodarczego. To poranne pozytywne nastawienie do naszej waluty ma szansę utrzymać się do końca dnia, w którego drugiej połowie uwaga inwestorów skoncentruje się na danych makroekonomicznych z Polski i USA

12 maja 2017 roku

Wskaźnik Przyszłej Inflacji spadł

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) w maju 2017 r. spadł o 0,5 punktu, był to pierwszy od blisko dwóch lat zwiastun słabnącej presji inflacyjnej - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

8 maja 2017 roku

Macron już nie pomaga, inwestorzy realizują zyski

Jeżeli przyjąć, że wybór Macrona jest już uwzględniony w cenach, a płynące szerokim strumieniem pozytywne dane z Europy nie tworzą już nowego paliwa do umocnienia wspólnej waluty, to inwestorzy będą teraz szukać nowych tematów. Tym tematem będzie prawdopodobna czerwcowa podwyżka stop procentowych przez Fed. Szczególnie, gdyby po słabym pierwszym kwartale, amerykańska gospodarka mocniej przyspieszyła. Stąd też oczekuję, że w najbliższych tygodniach kurs EUR/USD wróci w okolice 1,06-1,07 dolara.

26 kwietnia 2017 roku

Polacy coraz bardziej internetowi

67 proc. dorosłych Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z internetu. To o 30 proc. więcej niż 10 lat temu. Powszechnie z sieci korzystają młodsi badani, w wieku od 18 do 34 lat, a także większość osób w wieku 35-54 lata - wynika z sondażu CBOS.

20 kwietnia 2017 roku

Zasiłek dla bezrobotnych po amerykańsku

Choć prezydent USA prowadzi szeroko zakrojoną akcję na rzecz naprawy kilku gałęzi gospodarki z danych ujawnionych przez tamtejsze urzędy pracy wynika, iż na razie bezrobocie się powiększa - na szczęście tylko minimalnie.

20 kwietnia 2017 roku

Produkcja przyspiesza, budownictwo ożyło, konsumenci też nie próżnują

Po słabszych wynikach z lutego, marzec przyniósł kolejny wzrost, tym razem aż o 17,2 proc. To najmocniejsza zwyżka od trzech lat, świadcząca o tym, że długo oczekiwane przyspieszenie w inwestycjach infrastrukturalnych i projektach współfinansowanych ze środków unijnych staje się faktem.

20 kwietnia 2017 roku

Co tak naprawdę mówią o danym kraju Wskaźniki Szczęścia?

Wskaźniki ekonomiczne nie oddają w pełni obrazu tego, jak żyje się w poszczególnych krajach. Przykładem mogą być takie kraje jak Finlandia – dopiero na 27. miejscu pod względem PKB, a w czołówce w rankingach jakości życia i szczęścia.

17 kwietnia 2017 roku

BIK o kredytach: Więcej mieszkaniowych, mniej konsumpcyjnych

W lutym tego roku udzielono 484,8 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 5,7 mld zł. Stanowi to spadek o˙10,1 proc. w˙ujęciu liczbowym i˙spadek o˙3,5 proc. w˙ujęciu wartościowym, w˙porównaniu do lutego 2016 r. - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.

13 kwietnia 2017 roku

GUS: Mamy nadwyżkę w handlu

W okresie styczeń - luty 2017 r. eksport w cenach bieżących wyniósł 132,184 mld zł, a import 132,032 mld zł. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 151,6 mln zł, natomiast przed rokiem wyniosło 4,558 mld zł - poinformował w czwartkowym komunikacie GUS.

11 kwietnia 2017 roku

Dalszy wzrost cen nie nastąpi?

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z wyprzedzeniem zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych, w kwietniu tego roku nie zmienił wartości w stosunku do marca br. - podało we wtorek BIEC. Podkreślono, że osłabły oczekiwania wzrostu cen wśród konsumentów i producentów.