tag

depozyty

10 sierpnia

25 lipca

Wielka ucieczka od lokat

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Polacy wycofali z terminowych lokat bankowych rekordową kwotę 20 mld zł. Zniechęcenie malejącymi odsetkami oraz obawa przed inflacją skłania do poszukiwania lepszych możliwości. Jedną z najbardziej popularnych jest kupno nieruchomości.

6 czerwca

W Europie to klienci często muszą dopłacać bankom do depozytu

Niskie oprocentowanie lokat bankowych jest zmartwieniem klientów banków w całej Europie. Eksperci BGŻOptima sprawdzili, jaka oferta depozytowa czeka na mieszkańców Starego Kontynentu. W Irlandii miesiąc temu odsetki od bankowych oszczędności spadły do zera. W Niemczech w jednym z banków spółdzielczych do depozytu trzeba dopłacić – 0,4 proc. rocznie

5 maja

Banki płacą najmniej odsetek w historii

W marcu 2017 roku oszczędzającym należało się od banków niewiele ponad 2 mld zł odsetek, najmniej w historii, mimo że wartość zdeponowanych pieniędzy rośnie, a wysokość stóp procentowych NBP nie ulega zmianie

Wcześniejsze publikacje

Najniższe oprocentowanie lokat w historii

Niecałe 1,2% w skali roku – tylko tyle faktycznie zarobi osoba, która zaniesie do banku pieniądze na przeciętny depozyt. Tak niskiego oprocentowania jeszcze nie było. Mimo tego Polacy i tak zanoszą do banków coraz więcej pieniędzy – wynika z szacunków Open Finance

Banki spodziewają się pogorszenia wyników finansowych

Banki zakładają istotne pogorszenie wyników finansowych w stosunku do 2016 r., spadek wyniesie łącznie 12,3 proc. - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w opracowaniu poświęconym planom finansowym krajowych banków komercyjnych na 2017 rok.

Pozostałe publikacje o tym tagu

28 grudnia 2016 roku

Za rok kredyty mogą być droższe

Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w trakcie kolejnych 12 miesięcy pozostaje niewysokie. Z najnowszych prognoz wynika, że do wzrostu dojść może dopiero za około półtora roku

30 maja 2016 roku

Szałamacha: pozew KE przeciwko Polsce wkrótce bezprzedmiotowy

Pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce ws. niewdrożenia dyrektywy dot. systemów gwarancji depozytów niebawem stanie się bezprzedmiotowy, nie był też konieczny, Sejm uchwalił bowiem stosowną ustawę 20 maja - mówił szef MF Paweł Szałamacha.

27 stycznia 2015 roku

SNB: wartość depozytów na żądanie przyrosła po "czarnym czwartku" o 26 mld franków szwajcarskich

Bank centralny Szwajcarii podał dane nt. stanu sight deposits (depozytów na żądanie). Według danych na 23 stycznia w ciągu tygodnia wartość środków przyrosła o 26 mld CHF. Ten wzrost nastąpił po ogłoszeniu informacji (15 sty), że SNB nie będzie bronił poziomu 1,20 na rynku EUR/CHF. To może świadczyć, że SNB interweniował na rynku, a także, że ujemne stawki na rynku pieniężnym nie zmniejszają istotnie apetytu inwestorów na CHF (przykładowo LIBOR 3M CHF utrzymuje się na poziomie bliskim minus 1,0%).

29 czerwca 2014 roku

85 mln zł zysku SKOK-ów w 2013 roku

„Budujemy lepszą Polskę” – pod takim hasłem w Sopocie trwa XXII Krajowa Konferencja SKOK. Uczestnicy dużo uwagi poświęcają kolejnym, następującym w odstępach kilku miesięcy, zmianom zasad rachunkowości. Pomimo bardzo zmiennego otoczenia prawnego Kasom udało się wypracować w minionym roku zysk, zwiększyć liczbę członków, wartość depozytów i kredytów.

23 maja 2014 roku

Polacy mają na kontach w sumie 286 mld zł

W kwietniu wzrosła wartość depozytów gospodarstw domowych oraz udzielonych im przez banki kredytów na nieruchomości, zwiększyła się też wartość kredytów konsumpcyjnych - poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.

6 maja 2014 roku

Czy to co polskie, warto skazać na zagładę?

To co dzieje się w ostatnich 2 latach wokół nadzoru nad polskimi SKOK-ami coraz bardziej uprawdopodabnia tezę z minionych lat premiera D. Tuska, że "polskość to jednak nienormalność".

19 lutego 2014 roku

Miesięcznik „Bank”: KNF nie reaguje na bardzo złe wskaźniki płynnościowe banków

„Powiedzmy sobie szczerze: sytuacja polskich banków w zakresie ryzyka płynności nie jest idealna. Być może przyzwyczailiśmy się do tego, że nasz system bankowy jest kruchy jednak nie możemy przymykać oczu na to, że staje się kruchy w coraz większym stopniu” – pisze w najnowszym wydaniu miesięcznika „Bank” Błażej Kochański.

29 listopada 2013 roku

SKOK-i z gwarancjami BFG

Od dzisiaj depozyty klientów, którzy ulokowali w SKOK-ach równowartość 100 tysięcy euro lub mniejszą kwotę, będą w 100 proc. chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Tym samym dobiegł końca proces wymiany systemu gwarantowania środków w SKOK. Wcześniejszy system oparty o ubezpieczenie i reasekurację przez firmy działające na wolnym rynku został zastąpiony systemem państwowym.

12 listopada 2013 roku

"Gazeta Bankowa": Zmienia się u Polaków rozumienie poduszki finansowej. Polacy czują się względnie bezpiecznie finansowo

Z raportu „Zabezpieczenie finansowe Polaków” przygotowanego dla Banku Millennium wynika, że znaczna część Polaków ma poczucie braku oszczędności – żyje z bieżących zarobków (swoich lub głównego żywiciela rodziny). Niemal 2/3 uważa, że ma w zapasie co najwyżej dwukrotność miesięcznych zarobków. Mimo to połowa Polaków czuje się względnie bezpiecznie finansowo - informuje "Gazeta Bankowa".

25 października 2013 roku

Gdzie się podziały oszczędności we wrześniu?

We wrześniu gospodarstwa domowe wycofały z banków 735 mln zł. Skurczyło się także saldo depozytów w SKOK-ach, a napływy do detalicznych funduszy inwestycyjnych były najniższe od prawie roku.

8 października 2013 roku

Polacy uciekają z banków

Jak informuje Money.pl od stycznia kwoty zgromadzone przez Polaków na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych urosły aż o blisko 25 mld złotych. W tym czasie lokaty stopniały o blisko 23 mld złotych. Saldo depozytów terminowych (do 2 lat włącznie) w bankach, zdeponowanych przez gospodarstwa domowe wynosiło wówczas 256,16 mld złotych.

3 lipca 2013 roku

Ostatnia obniżka stóp procentowych?

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe w naszym kraju. Spadnie więc oprocentowanie i raty kredytów hipotecznych w złotych. Spadek będzie istotny, gdyż część banków dopiero teraz uwzględni obniżki z maja i czerwca. Z wyliczeń Expander wynika, że rata będzie o 118 zł niższa niż przed miesiącem i aż o 450 zł niższa niż przed rokiem.

11 czerwca 2013 roku

Nie spuszczajmy z oczu unii bankowej

Komisja do spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON ) Parlamentu Europejskiego (PE) po ostatnim majowym szczycie Unii Europejskiej zajęła stanowisko, wg którego - konkludując w sposób uproszczony - banki będą mogły ratować się pieniędzmi klientów.

26 marca 2013 roku

Krach na Cyprze krachem „standardów europejskich”

Początek kryzysu w strefie euro jasno wykazał, że zasady solidarności i pomocniczości, polityczne fundamenty na których zasadza się cała konstrukcja Unii nie są warte funta kłaków, natomiast „pakiet pomocowy” dla Cypru dowodzi, że w strefie euro nie obowiązują żadne standardy z wyjątkiem jednego – niepodzielnie rządzi prawo mocniejszego.