tag

działalność gospodarcza

16 lutego

Już 40 proc. firm planuje zatrudniać pracowników z Ukrainy

W ostatnich miesiącach pojawił się nowy trend związany z chęcią zatrudniania pracowników z Ukrainy na stanowiska wymagające kwalifikacji. Z badań Work Service wynika, że rekrutacje na pracowników średniego szczebla stanowią już dziś ponad 28 proc. zgłaszanego zapotrzebowania na kandydatów zza granicy

15 lutego

Firmy pożyczają głównie na bieżącą działalność

Firmy będące spółkami kapitałowymi (czyli np. spółki z o.o. czy spółki akcyjne) poszukiwały najczęściej kredytów w przedziale od 100 do 500 tys. zł (33%), a kredytami w kwocie przekraczającej pół miliona złotych było zainteresowanych 11% z nich. Firmy pożyczają przede wszystkim na bieżącą działalność, ale również inwestują w maszyny i urządzenia.

14 lutego

11 lutego

Prowadzisz firmę, musisz wiedzieć o JPK. Inaczej czekają cię kary finansowe

27 lutego br. mali i średni przedsiębiorcy muszą wysłać pierwszą ewidencję VAT w postaci JPK. Za niewysłanie danych w formacie JPK grozi kara w wysokości 2,8 tys. zł. Osoba, która nie złoży w terminie informacji, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Stawki są ustalane indywidualnie przez sąd – w 2017 roku maksymalnie taka kara może wynieść nawet ponad 3 miliony złotych.

Hakerzy atakują firmy blisko 1000 razy na godzinę

Według Check Point Security Report, tylko liczba ataków malware wzrosła w ciągu roku o 900 proc. i wynosi obecnie 971 przypadków ataków na godzinę. Z badania Cost of data Breach Study 2016 wynika, że pojedynczy koszt wycieku danych z sieci korporacyjnej wynosi 4 mln USD

Wcześniejsze publikacje

Branża handlu detalicznego zadłużona jest już na miliard zł

Branża zatrudniająca około 2 mln pracowników, w której działa prawie 537 tys. firm, ma zaległości wobec kontrahentów i banków przekraczające 990 mln zł. Zaległe płatności na kwotę minimum 500 zł, przeterminowane o co najmniej 60 dni posiada ok 20 tys. firm handlu detalicznego. W dobrej kondycji finansowej jest dziś trzy razy mniej firm niż przed siedmioma laty

Pozostałe publikacje o tym tagu

24 stycznia 2017 roku

Morawiecki: 15-20 mld zł z uszczelnienia systemu podatkowego w 2017 r.

Chcemy wdrożyć tzw. split payment, czyli rozdwojoną płatność. Spsoób ten polega na tym, że sprzedawca dostaje kwotę netto, ale jednocześnie na tzw. rachunku powierniczym,wpłacana jest kwota VAT. Chodzi o to, żeby była pod kontrolą tam, gdzie przepływa. Jeżeli to jest podatek, który należy zwrócić do firmy, to on będzie na koniec zwrócony, ale żeby nie było tak, że z tym podatkiem można było uciec za granicę

17 stycznia 2017 roku

ZPP: Bankowa samowola i bezradne państwo

Do końca grudnia 2015 roku polskie przepisy wyróżniały dwa rodzaje upadłości: likwidacyjną oraz układową z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. W ramach drugiego rodzaju upadłości, na skutek zawarcia układu z wierzycielami, możliwe było ratowanie przedsiębiorstwa i kontynuowanie działalności gospodarczej.

17 stycznia 2017 roku

Dla rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce niezbędne jest wzmocnienie ekonomiczne aptek

Najważniejsze regulacje, które powinny wejść w życie to: wycofanie leków OTC z rynku masowego i odejście od sztywnych marż hurtowych na leki refundowane na rzecz ceny maksymalnej, którą będzie można obniżać. Ważne jest także uregulowanie kwestii dyżurów i zmiany w recepturze aptecznej, a także zmiany w prawie, które zwiększą społeczną rolę aptek i farmaceutów

15 stycznia 2017 roku

Jakie faktury przedsiębiorcy najczęściej zgłaszają do faktoringu?

Zobowiązań z terminem zapłaty wyznaczonym na 91 – 120 dni jest już tylko 6,5%, a tych z ponad 120 dniami tylko 3,5%. To zazwyczaj dość kłopotliwe zobowiązania, także dla faktorów. Fakturę z zapłatą za 4 miesiące trudno jest kontrolować, stwarza większe zagrożenie dla wykonawcy usługi czy dostawcy towaru.

11 stycznia 2017 roku

Rosną oczekiwania managerów i specjalistów

Po stronie pracodawców, jak i kandydatów obserwujemy coraz większą otwartość na alternatywne formy zatrudnienia. Elastyczny czas pracy i pożądana marka pracodawcy to aspekty, do których przywiązują wagę zwłaszcza młodzi specjaliści i menedżerowie z pokoleń Y i Z.

5 stycznia 2017 roku

32 mln zł kary za zmowę cenową

W toku postępowania w sprawie zmowy przetargowej prokuratura natrafiła także na wątek korupcyjny. W lipcu 2016 r. Sąd Rejonowy w Brzesku skazał w tej sprawie na pięć lat bezwzględnego pozbawienia wolności b. prezydenta Tarnowa Ryszarda Ś. oskarżonego o korupcję i przyjęcie 70 tys. zł łapówki oraz przekroczenie uprawnień.

5 stycznia 2017 roku

W Banku Millennium utworzysz profil zaufany

Proces zakładania profilu jest bardzo prosty i umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu i wizyt w urzędzie czy banku. Za pomocą profilu zaufanego można np. założyć firmę. uzyskać odpisy stanu cywilnego czy wnioskować o wydanie prawa jazdy. Profil Zaufany jest ważny 3 lata. Każda osoba może posiadać wyłącznie jeden aktywny Profil Zaufany, co w praktyce oznacza, że można go powiązać z serwisem bankowości internetowej tylko jednego banku.

30 grudnia 2016 roku

Prezydent podpisał ustawę usuwającą bariery w prowadzeniu biznesu

Nowe przepisy m.in. podnoszą - z 1,2 do 2 mln euro - roczny limit przychodów netto (ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych), do którego podatnicy podatku PIT mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Zwiększa także - ze 150 do 250 tys. euro - maksymalny roczny próg przychodów uprawniający do korzystania z opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

27 grudnia 2016 roku

Eksporterzy i importerzy widzą rok 2017 w jasnych barwach

Nastawienie eksporterów i importerów do roku 2017 należy ocenić jako bardzo dobre. Ogromna większość spodziewa się, że nadchodzący rok będzie pod względem zamówień tak samo dobry lub nawet lepszy. Szczególnie cieszy to, że przedsiębiorców spodziewających się wzrostu liczby zamówień jest aż sześć razy więc niż pesymistów

15 grudnia 2016 roku

Rok 2017: biznes chce działać "w chmurze"

Wartość globalnego oraz polskiego rynku IT nieustannie rośnie. Według założeń specjalistów na 2017 r. prognozowany jest wzrost na poziomie 5,5 proc. do kwoty 35,8 mld zł. Najsłabsze prognozy ma obecnie rynek sprzętu, zaś najlepsze usługi outsourcingowe, hostingu infrastruktury oraz zarządzania aplikacjami, do czego przyczyniają się rozwiązania w chmurze.

15 grudnia 2016 roku

Inwestorzy zagraniczni nie żałują, że postawili na Polskę

Motywem lokowania w Polsce zagranicznych inwestycji nie jest już jedynie chęć silnego obniżenia przez inwestorów kosztów działalności, w porównaniu z rynkami rozwiniętymi. Do inwestowania w Polsce przede wszystkim zachęca coraz lepsza infrastruktura dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry. Minusem jest ciągle zmieniające się prawo. W zeszłym roku weszło prawie 30 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższej rangi. Przedsiębiorcom przeszkadza też mało transparentny system kontroli skarbowych.

15 grudnia 2016 roku

Firmy niefrasobliwie podchodzą do ochrony danych osobowych

Wiele wątpliwości budzą kwestie związane z usuwaniem niepotrzebnych już informacji. A zwłaszcza to, w jaki sposób są one niszczone. Jak pokazuje raport GUS w Polsce tylko 1 na 10 firm dba prawidłowo o ochronę danych osobowych. Warto wiedzieć, że firmy oraz instytucje mają obowiązek ustawowy kasowania danych

14 grudnia 2016 roku

PGNiG otwiera nowy inkubator dla startupów energetycznych

Inkubator InnVento zaoferuje mikro- i małym przedsiębiorcom kilka form wsparcia. Oprócz zaplecza merytorycznego w postaci mentoringu i coachingu ekspertów, inkubator zapewni powierzchnię biurową, dostęp do niektórych baz danych, wsparcie administracyjne i operacyjne, np. z zakresu prawa i księgowości, a także pomoc w uzyskaniu finansowania. InnVento ma być miejscem nawiązywania ciekawych kontaktów biznesowych.

14 grudnia 2016 roku

Małe firmy – przybywa pesymistów i nieufających rządowi

Prognozy ekonomiczne na 2016 zakładały, że ten rok będzie dobry dla polskiej gospodarki – ze wzrostem PKB na poziomie 3,6-3,8 proc. Jednak wedle obecnych prognoz całoroczny wzrost PKB może nie przekroczyć 3 proc. To spowolnienie wyraźnie odczuły najmniejsze firmy na rynku.