tag

EUR

18 sierpnia

Niedźwiedzie kontratakują

Piątkowa sesja na światowych rynkach ponownie zdominowana została przez stronę sprzedającą. Pierwsze sygnały o możliwej wyprzedaży pojawiły się wczoraj wieczorem, kiedy to giełdy za Oceanem zaliczyły solidny spadek wartości

17 sierpnia

Żegnaj kolejna podwyżko?

Minutes Rezerwy Federalnej nie miały przynieść większego rozstrzygnięcia dla amerykańskiego dolara. Owszem w dalszym ciągu nie możemy być pewni kroków Fed do końca tego roku, jednak publikacja zapisów rozmów bankierów centralnych z USA rozjaśniła sporo niepewności dla globalnych inwestorów. Dodatkowo zmiany mogą być dzisiaj zakomunikowane w strefie euro przy publikacji takiego samego raportu, z ramienia Europejskiego Banku Centralnego

1 sierpnia

Czy ktoś zatrzyma eurodolara?

Zakończony właśnie II kwartał na rynkach finansowych odznaczył się wyraźnym umocnieniem europejskiej waluty, co zbiegło się również z gorszymi wynikami amerykańskiej gospodarki i wyparowaniem nadziei w obietnice Donalda Trumpa. W efekcie zamiast wieszczonego pod koniec roku parytetu eurodolar znajduje się najwyżej od ponad dwóch lat.

31 lipca

Czy euro dostanie inflacyjne wsparcie?

Ostatni dzień lipca obfituje w mnie znaczące odczytu gospodarcze, choć jest ich dosyć sporo. Niemniej jeszcze przed południem poznamy dane dotyczące inflacji ze strefy euro, które są w tym momencie bardzo znaczące dla dalszych perspektyw europejskiej waluty. Dolar amerykański próbuje odrabiać straty, choć przypominając sobie piątkowe dane, nie ma silnej podstawy do tego, aby zmienić obecny obraz rynku.

Wcześniejsze publikacje

Kropka lub przecinek

Dwadzieścia cztery godziny temu szereg walut notował długoterminowe rekordy swojej siły względem dolara. W piątkowy poranek w przypadku EUR/USD bliżej od ekstremów 1,1780 jest do poziomu zagrażającego załamaniem aprecjacyjnego trendów i otwierających drogę do głębszego odreagowania, czyli 1,1620.

Dolar ponownie na deskach

Dolar po raz kolejny wychodzi pokonany po posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Choć FED nie zaskoczył decyzją o braku zmian w swojej polityce monetarnej, to wyrażone przez niego obawy o słabość presji inflacyjnej wystarczyły, aby ugodzić w amerykańską walutę.

Fed ostatnim ratunkiem dla dolara?

Amerykański dolar nie miał ostatnio zbyt dobrej passy. Wiele raportów dotyczących danych makroekonomicznych wypadało słabo, a w szczególności te inflacyjne, które byłyby głównym powodem dla utrzymania bieżącego tempa zacieśniania polityki monetarnej. Czy przy obecnej sytuacji Rezerwa Federalna powinna utrzymać swój wydźwięk wskazując, że ostatnia słabość jest wynikiem jedynie czynników przejściowych?

Pozostałe publikacje o tym tagu

24 lipca 2017 roku

Złoty stabilny po politycznej wyprzedaży w piątek

Poranek przynosi stabilizację notowań złotego, po tym jak w piątek był on mocno wyprzedawany, co miało swe źródła w krajowej polityce. W najbliższych dniach polityka i nastroje na rynkach globalnych zdecydują o losach polskiej waluty.

21 lipca 2017 roku

Rynek kupuje optymizm

Przy ewidentnie antydolarowym sentymencie głęboko zakorzeniony optymizm Rady Prezesów ECB wystarczył by wypchnąć eurodolara ponad szczyt z maja 2016 i do 1,1650. EUR/USD zbliża się już do kluczowego oporu przy 1,1715, gdzie wypada szczyt ustanowiony w sierpniu 2015 r. Postrzegamy wybicie tego poziomu „z marszu” za mało prawdopodobne.

20 lipca 2017 roku

Złoty czeka na sygnały z ECB, polityka bez wpływu

Wydarzeniem czwartku na rynku walutowym jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. To ono zdecyduje nie tylko o losach wspólnej waluty, ale pośrednio również o losach złotego. Na tego ostatniego w dalszym ciągu wpływu nie ma sytuacja polityczna w Polsce.

20 lipca 2017 roku

Eurodolar jest najwyżej od ponad 14 miesięcy. Co dalej?

Amerykańska waluta od początku roku osłabiła się do euro o niemal 10 proc., a kurs EUR/USD pokonał barierę 1,15 dolara. Dlaczego dolar traci na wartości? Czy to już definitywny koniec ery silnego dolara? Co to oznacza dla globalnych rynków finansowych?

19 lipca 2017 roku

Większe zainteresowanie rynkami wschodzącymi umacnia złotego

Pokaźna fala umocnień złotego to przede wszystkim efekt zmiany sentymentu na rynku walutowym wobec rynków wschodzących. Globalni inwestorzy zdecydowali się wykazać dużo większe zainteresowanie aktywami charakteryzującymi się nie tylko większą zmiennością, ale również niedowartościowaniem.

19 lipca 2017 roku

Złoty w dobrej formie

Złoty po zadyszce z przełomu czerwca zaczął ponownie się umacniać w swoich głównych parach walutowych. Choć dane z polskiej gospodarki po raz kolejny pozytywnie zaskakują, to dobra forma polskiej waluty również wynika z czynników zewnętrznych.

18 lipca 2017 roku

Polityka znów przeszkadza dolarowi

Pomimo sezonu letniego, na rynkach finansowych obserwujemy dosyć sporą zmienność. W szczególności na walutach oraz surowcach, co jest związane głównie z czynnikami gospodarczymi oraz monetarnymi. Niemniej na rynki znów wkrada się polityka i uderza w słabego już amerykańskiego dolara

17 lipca 2017 roku

Złoty: polityka bez wpływu, inwestorzy czekają na dane

Złoty koryguje swoje umocnienie z drugiej połowy poprzedniego tygodnia. Sentyment do polskiej waluty wciąż jednak jest dobry, więc jej umocnienie w najbliższych dniach nie realne. Szczególnie, jeżeli znajdzie on wsparcie w dobrych danych z polskiej gospodarki.

17 lipca 2017 roku

325 mln euro z EBI na drogi ekspresowe

325 mln euro kredytu na budowę trzech różnych odcinków dróg ekspresowych S7 i S8 przyznał w poniedziałek Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Kredyt zostanie podjęty przez Bank Gospodarstwa Krajowego w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego - poinformował BGK.

14 lipca 2017 roku

Dolar najtańszy od 2 lat, winne słabe dane z USA

W piątek kurs dolara spadł poniżej 3,68 zł i był najniższy od prawie 2 lat. Przecenę sprowokowały rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki, które zmniejszyły szanse na szybkie kolejne podwyżki stóp procentowych przez Fed

14 lipca 2017 roku

Strefa Euro: Jest nadwyżka w handlu

Nadwyżka w handlu strefy euro w maju wyniosła 21,4 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 17,9 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

13 lipca 2017 roku

Dolar poniżej 3,70 złotego

Ostrożny Fed, dobre dane makroekonomiczne, rekordy na chińskiej giełdzie – wszystkie te czynniki sprawiają, że koniunktura na rynkach wschodzących pozostaje dobra. W takich okolicznościach dobrze radzi sobie też polski złoty, który jest najmocniejszy wobec dolara od października 2015 roku.

12 lipca 2017 roku

Rynek walutowy czeka na wystąpienie Janet Yellen

W środę euro konsoliduje się blisko 4,24 zł, dolar broni wsparcia na 3,70 zł, funt zawraca z poziomu 4,73 zł, a szwajcarski frank koryguje spadki. Ostatecznie o losach wszystkich tych walut zdecyduje jednak to co dziś w Kongresie powie Janet Yellen.

11 lipca 2017 roku

Złoty zachowuje spokój

Miniony tydzień, choć nie przyniósł przełomu dla dolara, to i tak zakończył się względnie pozytywnie. W końcu poznaliśmy lepsze dane, co pozwoliło w połączeniu z zaostrzeniem retoryki ze strony pozostałych banków centralnych na wzrost rentowności. W takim środowisku dość stabilne zachowanie złotego może zaskakiwać.

6 lipca 2017 roku

Przed eurodolarem seria ważnych wydarzeń

Najważniejszym wydarzeniem ostatnich godzin była publikacja protokołu z czerwcowego spotkania FED. W dokumencie nie było większych zaskoczeń, więc rynek walutowy szybko powrócił do punktu wyjścia. Niemniej przed dolarem maraton danych makroekonomicznych z USA, co może także się odbić na notowaniach złotego.

3 lipca 2017 roku

Dolar odzyska blask?

To jeden z tych tygodni, kiedy inwestorzy ponownie zadają sobie pytanie, czy nadchodzi odreagowanie dolara. Niezaprzeczalnie od początku roku amerykańska waluta się osłabia, ale mając na uwadze rozmiary jej ostatniej wyprzedaży oraz serię nadchodzących danych makroekonomicznych z USA można mieć nadzieje na przynajmniej chwilowe zerwanie ze złą passą.

29 czerwca 2017 roku

Dolar najtańszy od miesięcy

W trakcie pierwszych notowań podczas czwartkowej sesji kurs amerykańskiej waluty otarł się o poziom 3,70 złotego. Aby znaleźć tańszego dolara trzeba się cofnąć do października 2015 roku. Europa nabiera rozpędu i banki centralne wreszcie to odnotowują. Mówi się coraz częściej, że era drogiego dolara dobiegła końca.