tag

farma wiatrowa

11 sierpnia

GAZETA BANKOWA: Wiatraki u szyi

W Polsce energetyka odnawialna to głównie farmy wiatrowe, które w ostatnich latach budowano na potęgę. Dziś większość z nich przynosi straty i ma problemy ze spłatą kredytów. To spory problem dla banków, które chętnie finansowały te inwestycje - pisze "Gazeta Bankowa"

Kto chucha i dmucha na farmy wiatrowe?

Za farmami stoją międzynarodowe koncerny, finansiści i globalni gracze, którzy pod przykrywką ekologii czerpią korzyści z umów zawartych ze spółkami skarbu państwa. Gra toczy się o dużą stawkę. Interesów właścicieli farm wiatrowych broni m.in. Gazeta Wyborcza. „Rząd PiS dobija farmy wiatrowe” – grzmi nagłówek artykułu GW. W tekście, oprócz mającego poruszyć serca przykładu indywidualnego rolnika, który w farmę zainwestował, pojawiają się jednak instytucje budzące znacznie większe kontrowersje – sektor bankowy i kontrolowana przez fundusz Kulczyk Investments spółka Polenergia

3 lipca

Tauron dementuje: nie otrzymaliśmy pozwu od Invenergy

Amerykański inwestor z branży energetyki ma domagać się od spółki Tauron ponad 1,2 miliarda zł (około 325 milionów dolarów) odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umów długoterminowych na zakup energii elektrycznej i zielonych certyfikatów produkowanych przez ich farmy wiatrowe

12 czerwca

8 czerwca

Na farmie wiatrowej Energi stanie największy w Polsce magazyn energii

Niestabilność odnawialnych źródeł energii, szczególnie farm wiatrowych, stanowi jedno z większych wyzwań dla współczesnych sieci elektroenergetycznych nie tylko w Polsce, ale w każdym kraju inwestującym w OZE. Brak sprzyjających warunków pogodowych – bezwietrzna pogoda lub długotrwałe zachmurzenie – prowadzić mogą do niedoborów mocy stąd wspólna inicjatywa Energa, Hitachi i Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które wspólnie zbudują hybrydowy bateryjny magazyn energii elektrycznej o mocy ok. 6 MW

Wcześniejsze publikacje

Farmy wiatrowe czekają na korzystne regulacje

Aukcje energii to szansa dla technologi, które nie mogły rozwinąć się w poprzednim systemie opartym na zielonych certyfikatach. Jedną z nich jest morska energetyka wiatrowa, która jest relatywnie stabilnym źródłem zielonej energii. Inwestycje w ten sektor wymagają jednak czasu i kapitału. Branża czeka na przejrzyste deklaracje rządzących dotyczące morskiej energetyki wiatrowej. Ekonomiści szacują, że ulokowanie 6 GW energii w farmach wiatrowych na Bałtyku przełożyłoby się na inwestycje warte około 60 mld zł.

Pozostałe publikacje o tym tagu

16 marca 2017 roku

Tauron czeka na interpretację podatkową ws. wiatraków

Metody obliczania podstawy wymiaru podatku od wiatraków sprawiły, że na podstawie tych samych przepisów jedna gmina uważa, że wysokość podatku od nieruchomości dla danej farmy wiatrowej się nie zmieniła, inna, że podnosi podatek kilkukrotnie.

29 września 2016 roku

Energetyczna „cisza przed burzą”

Wraz z nastaniem października należy oczekiwać ogłoszenia nowych planów oraz strategii. Zmian należy się spodziewać przede wszystkim w trzech obszarach tj. rynku energii, ratyfikacji paryskiego porozumienia klimatycznego oraz w zakresie pomocy dla górnictwa. Czy i jakie znaczące zmiany w sektorze energetycznym czekają nas jeszcze w nadchodzącym miesiącu?

19 września 2016 roku

Morskie farmy wiatrowe przyszłością energetyki?

Dobre perspektywy dla morskiej energetyki morskiej. Do 2030 roku możliwa jest instalacja 6 GW mocy – wynika z najnowszego raportu McKinsey & Company. Dzięki rozwojowi sektora może powstać blisko 80 tys. nowych miejsc pracy, a PKB ma szansę wzrosnąć o 60 mld zł. Łączne nakłady inwestycyjne konieczne do zainstalowania takiej mocy to 70 mld zł. Jednak ze względu na wpływ na wzrost gospodarczy i powstanie nowych miejsc pracy ta się inwestycja zwróci, a wartość netto projektu będzie dodatnia

28 lipca 2016 roku

Wkrótce powstanie pierwsza polska morska farma wiatrowa

120 turbin o łącznej mocy do 1200 MW planuje postawić na Bałtyku grupa Polenergia. Ma to być pierwsza polska morska farma wiatrowa. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podał właśnie uwarunkowania środowiskowe dla tej inwestycji.

16 maja 2016 roku

Rozwój energetyki wiatrowej zagrożony przez nową ustawę

Nowa ustawa dotycząca farm wiatrowych może ograniczyć wzrost energetyki wiatrowej w Polsce – przekonuje prof. Konrad Świrski, ekspert ds. energetyki. Przy ograniczeniu odległości turbiny wiatrowej od zabudowań do 2 km, możliwości obszarowe inwestycji zostaną ograniczone do 30 tys. ha. Tym samym moc elektrowni wiatrowych, którą obecnie szacuje się na 5,2 GW, może do 2020 roku wzrosnąć do zaledwie 6,5 GW.

12 maja 2016 roku

NIK: liczne nadużycia w gminach przy lokalizacji wiatraków

Nawet w jednej trzeciej skontrolowanych gmin dochodziło do sytuacji, kiedy to osoby podejmujące decyzje o lokalizacji wiatraków lub ich najbliższe rodziny dzierżawiły tereny pod budowę - wynika z przedstawionej w czwartek informacji NIK

21 kwietnia 2016 roku

Mieszkający przy farmach wiatrowych zapłacą znacznie mniej za prąd?

Mieszkańcy gmin znajdujących się w sąsiedztwie farm wiatrowych mogliby dostać dopłatę w wysokości nawet jednej czwartej rachunku za prąd, mieliby też prawo kupować udziały i obligacje farm wiatrowych - zaproponowało w czwartek Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

23 lutego 2016 roku

OZE – wiatraki po nowemu

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy wprowadzającej minimalną odległość elektrowni wiatrowych od zamieszkałych zabudowań i kilka innych warunków

18 stycznia 2016 roku

Dania ustanawia światowy rekord zużycia energii wiatrowej

W Danii 42,1 proc. całkowitej energii elektrycznej zużytej w roku 2015 pochodziło z elektrowni wiatrowych, co stanowi nowy rekord świata - poinformowała w poniedziałek duńska państwowa firma Energinet.dk - operator sieci elektrycznych i gazowych

14 września 2015 roku

Prywatne farmy wiatrowe są możliwe

Rynek energetyki wiatrowej jest zdominowany przez duże przedsiębiorstwa. Główną przyczyną są wysokie koszty inwestycji. Rozwiązaniem dla mniejszych podmiotów jest model oparty na zrzeszeniu grupy inwestorów indywidualnych w jednej spółce celowej. Dzięki temu możliwy jest dostęp do perspektywicznego segmentu rynku. Można na tym zarobić nawet kilkanaście procent rocznie.

2 września 2014 roku

Chiński fundusz zainwestuje w polską farmę wiatrową

Spółki China-CEE Fund, której inwestycjami zarządza CEE Equity Partners, i Enlight Renewable Energy zainwestują do 1,3 mld zł w ramach spółki joint venture w budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ok. 250 MW - podało CEE Equity Partners w komunikacie prasowym.

27 lipca 2014 roku

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała bulwersujący raport o wiatrakach

Żadna ze skontrolowanych gmin, nawet w sytuacji licznych protestów dotyczących lokalizacji farm wiatrowych, nie zdecydowała się na zorganizowanie referendum w tej sprawie, a w około 30 proc. gmin elektrownie wiatrowe lokalizowane były na gruntach należących do osób pełniących funkcję organów gminy bądź zatrudnionych w gminnych jednostkach organizacyjnych m.in. do radnych, burmistrzów, wójtów, czy też pracowników urzędów gmin, tj. osób, które jednocześnie w imieniu gminy uczestniczyły w podejmowaniu bądź podejmowały decyzje, co do miejsca inwestycji.

19 czerwca 2014 roku

Energia odnawialna przynosi straty

Przemysł ropy naftowej i gazu ziemnego przynosi rządom w Europie setki miliardów euro przychodów budżetowych rocznie; dotowana energia odnawialna przynosi straty, zwłaszcza energia słoneczna - wynika z raportu zleconego przez organizację producentów gazu i ropy.

20 marca 2014 roku

Ustawa odległościowa dziś w Sejmie - czy budowa farm wiatrowych blisko lasów będzie zakazana

Dziś sejmowa podkomisja zajmie się projektem przepisów dotyczących zmian w ustawach o zagospodarowaniu przestrzennym, prawie budowlanym i innych aktach prawnych. Według propozycji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w odległości mniejszej niż 3 km od lasów i zabudowań. Ma to przynieść korzyści zdrowotne, jednak organizacje społeczne i eksperci obawiają się, że regulacja zniszczy polską energetykę wiatrową i obniży bezpieczeństwo energetyczne kraju.

27 lutego 2014 roku

Co ma piernik do wiatraka

Jakiś czas temu społecznie i po europejsku uznaliśmy, że wiatraki to najlepsze źródło energii. Drogie, bo drogie, nieopłacalne, bo nieopłacalne, ale za to nieszkodliwe dla środowiska, a i wydajne. W praniu okazało się, że nie dość, że szkodliwe dla środowiska to jeszcze śmiertelnie niebezpieczne.