tag

Francja

24 maja

22 maja

Będzie spotkanie Duda-Macron

Prezydent Andrzej Duda spotka się podczas szczytu NATO w Brukseli z prezydentem Francji Emmanulem Macronem, ale nie wiadomo jeszcze, czy także z prezydentem USA Donaldem Trumpem - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

21 maja

18 maja

Finanse Francji w rękach prawicy

Powołany w środę gabinet nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona to rząd złożony z polityków umiarkowanych z różnych stron sceny politycznej i spoza polityki, ale resort finansów przypadł prawicy - podkreśla w czwartek francuska prasa.

Wcześniejsze publikacje

W najnowszym numerze tygodnika "wSieci": Druga wojna o Caracale i przełomowy wywiad z Prezydentem RP

W tej sprawie nie chodzi o to, kto doradzał Antoniemu Macierewiczowi, by zrezygnować z zakupu śmigłowców Airbusa. To tylko medialna zasłona dymna. Kluczowe pytanie brzmi bowiem: dlaczego kierowane przez Tomasza Siemoniaka MON uparcie dążyło do zakupu caracali? Dotarliśmy do niejawnych dokumentów, które dowodzą, że resort dostawał jasne ostrzeżenia: planowany zakup nie jest korzystny dla polskiej armii.

Pozostałe publikacje o tym tagu

9 maja 2017 roku

Łukasz Wyszyński: "Paryż ma zamiar krytycznie recenzować decyzje polityczne nad Wisłą"

"Francja to jeden z większych producentów i eksporterów uzbrojenia na świecie. Ich przemysł cechuje się kompleksowością rozwiązań i dużą autonomią względem rozwiązań np. amerykańskich. Z tego też powodu oferta sprzętu wojskowego Paryża jest kusząca dla Rosji czy państw obszaru Azji i Pacyfiku. Interesy ekonomiczne firm jak Thales czy DCNS, są powiązane z celami gospodarczymi i politycznymi Paryża" - mówi w wywiadzie dla wGospodarce.pl ekspert ds. bezpieczeństwa Łukasz Wyszyński

9 maja 2017 roku

Po wyborach we Francji spokojnie na rynku ropy naftowej

Początek bieżącego tygodnia na rynkach finansowych upływa pod znakiem reakcji na wynik drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji. Wyraźna przewaga umiarkowanego w poglądach Emmanuela Macrona nie była dla inwestorów niespodzianką, dlatego trudno było doszukiwać się entuzjastycznej reakcji na ten fakt, czy to na rynkach akcji, czy też na rynkach walutowych i surowcowych. Po pierwszym optymistycznym akcencie, notowania indeksów akcji skierowały się w dół, eurodolar zakończył wczorajszą sesję na sporym minusie, a wzrost wartości USD hamował próby wzrostów cen surowców.

9 maja 2017 roku

Po wyborach we Francji rynki powrócą do analizy fundamentalnej

Po wyborach we Francji uwaga rynku przesuwa się w stronę decyzji banków centralnych oraz publikacji danych makroekonomicznych. Na rynku walutowym koniec silnych wzrostów. W najbliższych dniach złoty powinien powrócić do trendu spadkowego

9 maja 2017 roku

Wall Street na historycznych szczytach - efekt Macrona

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się minimalnymi wzrostami, ale S&P 500 i Nasdaq zdołały ustanowić nowe historyczne szczyty. Nastroje inwestorów poprawiło zwycięstwo Macrona w wyborach prezydenckich we Francji

8 maja 2017 roku

Korekta i to całkiem uzasadniona

W jakiejś mierze możemy sobie winszować, bo stało się niemal dokładnie to, co zapowiadliśmy już w końcówce ubiegłego tygodnia. To znaczy: wygrana Macrona spowodowała już tylko minimalny wzrost na eurodolarze , który szybko zmienił się w klarowną korektę

8 maja 2017 roku

Kupuj plotki, sprzedawaj fakty

Dzisiaj mamy do czynienia z realizacją starego przysłowia inwestorskiego, które nakazuje kupowanie, gdy mamy do czynienia z plotkami lub przyszłymi wydarzeniami i sprzedażą, kiedy dochodzi do realizacji jakiegoś wydarzenia. Tym wydarzeniem były wybory we Francji, a konkretnie wygrana Emmanuela Macrona w drugiej turze wyborów.

8 maja 2017 roku

Rynek walutowy po wyborach we Francji, czyli: co dalej z euro?

Emannuel Macron z piątki głównych kandydatów do fotela prezydenta Francji reprezentował opcję najbardziej proeuropejską. Jego postulaty zakładają, że Francja tylko wtedy będzie silna w Europie, kiedy nadawać będzie ton procesom integracji europejskiej i zacieśnianiu wspólnych polityk. Oznacza to bliską współpracę z Brukselą i Berlinem. Macron jest zdecydowanym zwolennikiem strefy euro i wspólnej waluty

8 maja 2017 roku

Macron już nie pomaga, inwestorzy realizują zyski

Jeżeli przyjąć, że wybór Macrona jest już uwzględniony w cenach, a płynące szerokim strumieniem pozytywne dane z Europy nie tworzą już nowego paliwa do umocnienia wspólnej waluty, to inwestorzy będą teraz szukać nowych tematów. Tym tematem będzie prawdopodobna czerwcowa podwyżka stop procentowych przez Fed. Szczególnie, gdyby po słabym pierwszym kwartale, amerykańska gospodarka mocniej przyspieszyła. Stąd też oczekuję, że w najbliższych tygodniach kurs EUR/USD wróci w okolice 1,06-1,07 dolara.

8 maja 2017 roku

Europejskie rynki rozczarowane zwycięstwem Emmanuela Macron ?

Wspólna europejska waluta zamiast wzmocnić się na wieść o zwycięstwie Emmanuela Macron przeciwnie, osłabia się do dolara amerykańskiego od momentu otwarcia europejskiego rynku FX. A gracze jeszcze wczoraj obstawiali wzmocnienie na parze EUR/USD na rynku walutowym, na co wskazywała przewaga „długich pozycji” (więcej pieniędzy postawiono na wzmocnienie niż osłabienie Euro).

8 maja 2017 roku

Dzień zwycięstwa Macrona, dzień odwrotu euro?

Emmanuel Macron odniósł zdecydowane zwycięstwo w II turze wyborów prezydenckich, ale odpowiedź rynków na taki scenariusz jest skromna. W końcu z rynku opcji czy rynku długu całość premii za ryzyko polityczne została wymazana już po I turze

8 maja 2017 roku

Czy kurs franka spadnie poniżej 3,80?

Od czasu „czarnego czwartku”, kiedy w efekcie decyzji SNB kurs franka skoczył z 3,50 do przejściowo nawet 5 złotych, cena szwajcarskiej waluty oscylowała pomiędzy 3,80 a 4,25 złotego. Po wyborach we Francji zbliżamy się do tej dolnej granicy, ale czy są szanse na jej przekroczenie?

8 maja 2017 roku

Prezydent Macron - świat reaguje

"Francja wybrała przyszłość, Europę, globalny świat" - tak zwycięstwo Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich podsumowuje w poniedziałek "Corriere della Sera". Największe włoskie gazety piszą, że niewiadomą pozostaje i prezydent-elekt, i przyszłość Francji.

8 maja 2017 roku

Waluty w obliczu wygranej Macrona

Zakładaliśmy, że po ewentualnym zwycięstwie Macrona eurodolar przyrośnie już tylko nieznacznie lub wręcz zacznie się cofać, bo i tak wszystko było mocno wycenione. Voila, sprawdza się to – mamy 1,0970-75

7 maja 2017 roku

Co oznacza wybór Macrona?

Francja wybrała swojego prezydenta. Po burzliwej pierwszej turze tym razem zaskoczenia nie było. Sondaże nie dawały Le Pen dużych szans. Do tej pory wybór Emmanuela Macrona traktowany był jako niedopuszczenie liderki Frontu Narodowego do władzy. Macron to jednak nie jest placebo, jego sukces będzie oznaczał daleko idące zmiany dla Francji, Europy, a być może także dla Polski.

5 maja 2017 roku

Francja podtrzyma dobre nastroje?

Głównym tematem na rynkach jest kampania prezydencka we Francji, która będzie miała swój finał już w tę niedzielę. Inwestorzy są przekonani o zwycięstwie Emmanuela Macrona, który ma być gwarantem stabilności. Rodzi to jednak ryzyko, że na początku przyszłego tygodnia dojdzie do realizacji zysków z ostatniej mini hossy.