tag

giełda

Wczoraj

GPW świętuje 200-lecie istnienia

Warszawska Giełda ma potencjał, by stać się jednym z kluczowych narzędzi uzyskania przez Polskę pozycji lidera na rynku kapitałowym Europy Środkowej i Wschodniej - uważa p.o. prezesa GPW Jarosław Grzywiński. W tym roku polska Giełda świętuje 200-lecie istnienia.

Z Chin powiało strachem

Z Chin powiało dziś nieco strachem. Obniżka ratingu przez Moody’s przypomniała, że Państwo Środka wciąż stanowi duży czynnik ryzyka dla coraz mocniej postępującego ożywienia globalnej gospodarki. Rynki akcyjne zareagowały spadkami, jednak ich skala nie jest przesadnie duża, co sugeruje, że inwestorzy szybko przejdą do innych kwestii.

FED i Draghi - to czeka dziś rynki

Na europejskich parkietach w środę górą sprzedający akcje. Inwestorzy czekają na protokół z posiedzenia Fed, wcześniej wystąpi prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi - podają maklerzy.

Przedwczoraj (23 maja)

Zaskakująca słabość GPW

Na rynku coraz głośniej słychać spekulacje, że przy tak trwałym ożywieniu gospodarczym, Europejski Bank Centralny w czerwcu dokona zwrotu w swojej retoryce zwiastując koniec ultra ekspansywnej polityki monetarnej. Zmniejszenie stymulacji ze strony EBC powinno nieco ostudzić nastroje na rynkach akcyjnych, ale jak na razie daleka do tego droga, szczególnie że spółki mogą się pochwalić solidnymi wynikami za I kwartał.

Indeksy w Europie ponad kreską pomimo niepokoju

Na europejskich parkietach przewaga zwyżek pomimo niepokoju związanego z niespodziewanym atakiem terrorystycznym w Manchesterze. Z pola widzenia graczy rynkowych nie schodzą obawy związane z działaniami amerykańskiej administracji prezydenta Donalda Trumpa - podają maklerzy.

22 maja

Tym razem Trump pomaga

Przed godziną 17:00 DAX tracił 0,14%, CAC 40 zyskiwał 0,03%, natomiast brytyjski FTSE 100 zyskiwał 0,37%. Na Wall Street sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej. S&P 500 zyskuje 0,21%, DJIA wzrasta o 0,34%, natomiast Nasdaq jest wyżej o 0,44%. W przypadku polskiego rynku, wzrosty były wspierane głównie przez spółki finansowe.

19 maja

Wcześniejsze publikacje

Polityka ponownie szkodzi giełdowej hossie

Podczas czwartkowej sesji nadal tematem przewodnim były potencjalne reperkusje związane z intrygami politycznymi z Donaldem Trumpem w roli głównej. Większa niepewność położyła się nie tylko na wschodzących rynkach akcyjnych, ale take na indeksach giełdowych Europy Zachodniej. Dopiero otwarcie na Wall Street doprowadziło do pewnego odreagowania.

Obligacje korporacyjne biją „spółki dywidendowe”

Część inwestorów kupuje akcje spółek giełdowych, ponieważ spółki te w przeszłości wypłacały dywidendę i deklarują, że będą to robiły w przyszłości. Niektóre z nich z czasem przestają jednak wypłacać dywidendę, co z reguły wiąże się ze sporym spadkiem cen akcji. Czy zamiast inwestować w akcje spółek dywidendowych nie lepiej jest inwestować w obligacje korporacyjne, które regularnie wypłacają kupon? W tym artykule odpowiem ile można było zarobić na spółkach dywidendowych i jakie oprocentowanie oferują obligacje korporacyjne.

Stąpanie po kruchym lodzie

Prawie dwuprocentowe spadki na Wall Street w środę dają do myślenia posiadaczom ryzykownych aktywów, choć najmniej kochanym na rynku pozostaje USD. Bezpieczne przystnie są w cenie, a wskaźniki zmienności odbijają od minimów. Handel w czwartek wydaje się spokojny, ale to tylko do czasu kolejnej rewelacji z Waszyngtonu.

Problemy Trumpa zwiększają awersję do ryzyka

Indeksy na rynkach Azji tracą po środowych doniesieniach o problemach prezydenta USA Donalda Trumpa i coraz głośniejszych pogłoskach o możliwości wszczęcia wobec niego procedury impeachmentu – oceniają analitycy rynku.

Globalne niepokoje i spadki na giełdach

Na kilkadziesiąt minut przed zamknięciem niemiecki DAX traci aż 1,44%, CAC 40 zniżkuje 1,71%, natomiast brytyjski FTSE 100 spada jedynie o 0,45%. Na Wall Street sytuacja wygląda minimalnie lepiej. S&P 500 po ponad godzinie handlu traci 1,09%, DJIA zniżkuje o 1,16%, natomiast Nasdaq spada aż o 1,42%. W przypadku GPW mamy kontynuację słabszych nastrojów, które widoczne są od kilku sesji. Indeks nie był w stanie przebić 2400 punktów i obecne spadki o około 100 punktów póki co noszą znamiona korekty. Słabiej zachowują się spółki energetyczne oraz paliwowe

Mocny wzrost PKB to za mało dla GPW

Początek roku w wykonaniu polskiej gospodarki był bardzo dobry, co potwierdziła dzisiejsza publikacja wstępnych danych PKB. Jednakże nie uchroniło to indeksów z warszawskiej giełdy przed sporymi spadkami. Z sytuacją na GPW kontrastuje nieco większy optymizm na zagranicznych parkietach.

Wall Street kolejny raz na historycznych szczytach

S&P 500 i Nasdaq Comp. ustanowiły w poniedziałek kolejne w ostatnich tygodniach historyczne rekordy dzięki drożejącym akcjom spółek paliwowych i technologicznych. W centrum uwagi rynków znajdowały się doniesienia z rynku ropy naftowej, która notowała mocne, ponad 3-proc. zwyżki cen

Pozostałe publikacje o tym tagu

11 maja 2017 roku

Dobre informacje dla Polski

W Polsce podstawy do kontynuacji wzrostów są wręcz wyśmienite. Komisja Europejska podwyższa prognozy wzrostu gospodarczego za bieżący rok do poziomu 3,5% z poziomu 3,2% wskazując na silną konsumpcję oraz odbicie inwestycji. Spółki notują bardzo dobre wyniki finansowe, w szczególności sektor energetyczny, ale również Boś Bank. Z mniejszych spółek Ursus w dalszym ciągu kontynuuje swój rajd. Na drugim końcu indeksu WIG20 znajdują się spółki paliwowe oraz JSW. WIG20 przed końcem sesji traci 0,46%.

11 maja 2017 roku

Grupa Azoty spodziewa się wzrostu inwestycji w latach 2018-2019

Grupa Azoty szacuje, że nakłady inwestycyjne wyraźnie wzrosną w latach 2018 i 2019 w związku z tym, że realizowane projekty wejdą w fazę bardziej zaawansowaną. Nie musi to jednak oznaczać rezygnacji z wypłaty przez spółkę dywidendy - poinformował PAP Biznes wiceprezes spółki Paweł Łapiński.

10 maja 2017 roku

Niska zmienność ryzykiem dla inwestorów

Dane z europejskich gospodarek są bardzo mocne, co z jednej strony jest dobre dla spółek, zaś z drugiej może oznaczać zaostrzenie retoryki ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Mario Draghi, szef EBC podczas dzisiejszej przemowie w holenderskim parlamencie nie powiedział nic znaczącego, ale co ważniejsze, nie mówił nic na temat ryzyk oraz ewentualnych czynników zagrożenia dla wzrostu, czy inflacji. Może to być pierwszy sygnał dla inwestorów, którzy szukają momentu na wyjście z rynku akcyjnego.

10 maja 2017 roku

Zysk Pekao w 2017 może być zbliżony do wyniku z 2016 r.

Bank Pekao planuje, że w 2017 roku jego zysk będzie zbliżony do wyniku z 2016 roku - poinformował w środę prezes banku Luigi Lovaglio. Dodał, że w tym roku wartość udzielonych przez bank nowych kredytów detalicznych wyniesie około 15 mld zł.

9 maja 2017 roku

Byki wracają na rynek

Kupujący szybko powrócili na europejskie indeksy. Poniedziałkowa sesja upływała pod znakiem spadków związanych z realizacją zysków po wygranej Emmanuela Macrona we francuskich wyborach prezydenckich. Dziś jednak ponownie dominują wzrosty, czemu sprzyja mniejsza niepewność polityczna oraz poprawiające się perspektywy makroekonomiczne w strefie euro. Teraz uwaga inwestorów powinna zostać przekierowana na działania banków centralnych.

9 maja 2017 roku

Od początku 2018 r. PGG ma działać jako spółka akcyjna

Przekształcenie w spółkę akcyjną ma uczynić działanie PGG bardziej przejrzystym oraz otworzyć drogę do przyszłego debiutu giełdowego. Wiosną tego roku minister energii Krzysztof Tchórzewski szacował, że po udanej restrukturyzacji i ustabilizowaniu finansów Grupa mogłaby zadebiutować na warszawskiej giełdzie w ciągu około 5 lat od włączenia do niej aktywów holdingu.

9 maja 2017 roku

CBA zabezpiecza w PTE PZU dane ws. Ciechu

Funkcjonariusze CBA zabezpieczają we wtorek dane elektroniczne w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym PZU S.A. w Warszawie; ma to związek ze śledztwem dotyczącym prywatyzacji i zbycia akcji CIECH S.A. - poinformował PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

9 maja 2017 roku

Famur, po połączeniu z Kopeksem, stawia na ekspansję zagraniczną

W ciągu najbliższych pięciu lat grupa Famur chce zwiększyć do 50 proc. udział eksportu w ogólnych przychodach wobec 30 proc. w ubiegłym roku. Ekspansja zagraniczna to główny cel rozwojowy grupy, finalizującej obecnie połączenie ze swoim niedawnym konkurentem – Kopeksem.

9 maja 2017 roku

Po wyborach we Francji spokojnie na rynku ropy naftowej

Początek bieżącego tygodnia na rynkach finansowych upływa pod znakiem reakcji na wynik drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji. Wyraźna przewaga umiarkowanego w poglądach Emmanuela Macrona nie była dla inwestorów niespodzianką, dlatego trudno było doszukiwać się entuzjastycznej reakcji na ten fakt, czy to na rynkach akcji, czy też na rynkach walutowych i surowcowych. Po pierwszym optymistycznym akcencie, notowania indeksów akcji skierowały się w dół, eurodolar zakończył wczorajszą sesję na sporym minusie, a wzrost wartości USD hamował próby wzrostów cen surowców.

9 maja 2017 roku

GPW potrzebuje dobrych wiadomości makroekonomicznych, żeby dalej rosnąć

Warszawską giełdę wspiera dobra kondycja europejskiej gospodarki. Ale wczoraj, po ogłoszeniu wyników wyborów we Francji WIG20 zamknął dzień "pod kreską". Aby dalej rosnąć, GPW potrzebuje dalszego napływu pozytywnych danych makroekonomicznych. Inwestorzy powinni też uważnie śledzić notowania złotego.

9 maja 2017 roku

Wall Street na historycznych szczytach - efekt Macrona

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się minimalnymi wzrostami, ale S&P 500 i Nasdaq zdołały ustanowić nowe historyczne szczyty. Nastroje inwestorów poprawiło zwycięstwo Macrona w wyborach prezydenckich we Francji

8 maja 2017 roku

Kupuj plotki, sprzedawaj fakty

Dzisiaj mamy do czynienia z realizacją starego przysłowia inwestorskiego, które nakazuje kupowanie, gdy mamy do czynienia z plotkami lub przyszłymi wydarzeniami i sprzedażą, kiedy dochodzi do realizacji jakiegoś wydarzenia. Tym wydarzeniem były wybory we Francji, a konkretnie wygrana Emmanuela Macrona w drugiej turze wyborów.

8 maja 2017 roku

Europejskie rynki rozczarowane zwycięstwem Emmanuela Macron ?

Wspólna europejska waluta zamiast wzmocnić się na wieść o zwycięstwie Emmanuela Macron przeciwnie, osłabia się do dolara amerykańskiego od momentu otwarcia europejskiego rynku FX. A gracze jeszcze wczoraj obstawiali wzmocnienie na parze EUR/USD na rynku walutowym, na co wskazywała przewaga „długich pozycji” (więcej pieniędzy postawiono na wzmocnienie niż osłabienie Euro).