tag

giełda

Dzisiaj

Rynki świętują wybór Francji

Mocne euro, wzrosty na giełdach, tańszy frank szwajcarski – to poniedziałkowa reakcja rynków finansowych na wybór, którego w niedzielę dokonała Francja. Ruchy na rynkach są duże bo Emmanuel Macron postrzegany jest jako druga szansa dla Europy.

21 kwietnia

Francja zaskoczy rynki?

W ten weekend czekają nas kolejne ważne wybory, które mogą na dłużej odcisnąć piętno na rynkach. Tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych, również francuskie wybory prezydenckiemogą zakończyć się niespodzianką dla inwestorów, a także rozpocząć nowy rozdział w historii Starego Kontynentu.

18 kwietnia

Nowa strategia Poczty Polskiej ma zwiększyć jej przychody do 7 mld zł w 2021 r.

Zmiana struktury przychodów i ich wzrost o 25 proc., w tym pięciokrotne zwiększenie przychodów z usług logistycznych, dwuipółkrotny wzrost z usług międzynarodowych czy podwojenie przychodów z usług kuriersko-paczkowych, spadek udziału przychodów osiąganych z tradycyjnej korespondencji z 58 proc. do 37 proc. przewiduje nowa strategia Poczty Polskiej na lata 2017-2021. Odrzucono plany wprowadzenia spółki na giełdę.

14 kwietnia

Wcześniejsze publikacje

Trump miesza rynkowym optymizmem

Indeksom brakowało w ostatnich dniach motywów do dalszych wzrostów. Dane z Europy wypadały ostatnio szczególnie dobrze, ale było to zbyt mało, aby doprowadzić do wyznaczenia nowych, przynajmniej lokalnych szczytów. Rynki mogły być zmartwione publikacją minutes Fed z ostatniego tygodnia, które pokazały, że Rezerwa Federalna może szykować się do ograniczenia bilansu, który wspierał wzrosty na Wall Street przez kilka ostatnich lat. Zdaniem bankierów, sytuacja jest już na tyle dobra, że nie jest wymagana kontynuacja wspierania tak luźnej polityki monetarnej.

Polityka odciska piętno na rynkach

Przy spokojnym kalendarzu pod kątem danych gospodarczych, na początku świątecznego tygodnia główną siłą napędową ruchów na globalnych rynkach jest polityka. Po ataku w Syrii rośnie napięcie pomiędzy USA oraz Rosją. Ponadto nad Sekwaną, gdzie wydawało się, że już wszystkie karty są rozdane, pojawił się czwarty kandydat na urząd prezydenta Francji, który może jeszcze namieszać przed I turą wyborów zaplanowaną na 23 kwietnia.

Słaby początek roku na rynku ofert pierwotnych w Warszawie

Na warszawskiej giełdzie w minionym kwartale odnotowano zaledwie 2 oferty – obie na rynku NewConnect. W Europie wartość ofert pierwotnych (Initial Public Offering – IPO) w pierwszym kwartale 2017 roku wyniosła 4,5 mld euro – to wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. (3,5 mld euro) – wynika z najnowszego raportu „IPO Watch Europe” przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

Polityka i dane ciążą giełdom

Amerykański atak rakietowy na Syrię oraz słabszy raport z amerykańskiego rynku pracy doprowadziły do pogorszenia się nastrojów wśród inwestorów. Trudno jednak mówić o większej wyprzedaży na giełdach, co tylko pokazuje, jak silne są obecnie byki.

Pozostałe publikacje o tym tagu

4 kwietnia 2017 roku

Zielony początek tygodnia na GPW

Sesja na GPW była bardzo udana, gdyż wszystkie główne benchmarki zamknęły się na plusie. WIG20 zyskał dziś 0,87%, tym samym oddalił się od bariery 2200 pkt.

4 kwietnia 2017 roku

Mieszany start kwartału, choć mocny na GPW

Zeszły piątek był ostatnim dniem marca i ostatnim dniem bardzo mocnego kwartału na rynkach finansowych. Podczas, gdy marzec był miesiącem niepewnym, większość spółek i indeksów przyniosła wzrosty w poprzednim miesiącu. Dzisiaj rozpoczyna się nowy miesiąc i kwartał z brakiem wyraźnych wskazań, co do tego, jak będą zachowywać się inwestorzy.

3 kwietnia 2017 roku

Wall Street pod wrażeniem Tesli

Amerykańskie giełdy zanotowały w poniedziałek jedynie lekkie spadki, po tym jak w końcowej części sesji indeksy odrobiły większą część strat. Negatywnie zaskoczyły marcowe wyniki sprzedaży samochodów przez Forda i General Motors, za to oczekiwania przebił producent aut elektrycznych Tesla

3 kwietnia 2017 roku

Mieszany start kwartału, choć mocny na GPW

Na polskim parkiecie zyskiwały dzisiaj głównie spółki związane z rynkiem surowców. Rynek przede wszystkim zwrócił uwagę na PKN Orlen, który zyskał dzisiaj ponad 6% po informacji ze strony Ministerstwa Energetyki, że nie ma planów połączenia Orlenu oraz Lotosu. WIG20 zyskał dzisiaj 2,02%, co było związane głównie ze wzrostem wspomnianych spółek. Stracił indeks mWIG40 i lekko zyskał sWIG80.e

1 kwietnia 2017 roku

Na koniec udanego kwartału Wall Street z małymi spadkami

Indeksy amerykańskiej giełdy zakończyły piątkową sesję małymi spadkami, ale kończący się tydzień oraz kwartał Wall Street zaliczy do udanych. Dla indeksu Nasdaq to był najlepszy kwartał od 2013 roku

31 marca 2017 roku

Koniec kwartału hamuje wzrosty?

Dzisiaj opublikowane dane makroekonomiczne wypadły stosunkowo dobrze dla rynków akcyjnych. Nastroje w chińskim biznesie mają się coraz lepiej, a tymczasem w strefie euro osłabła presja inflacyjna, co ucina spekulacje nt. możliwości ograniczenia luzowania przez EBC. Jednakże ostatni dzień I kwartału ubiega pod znakiem spadków, przy czym nie widać zbyt dużej zmienności.

30 marca 2017 roku

Byki na GPW wciąż uśpione

Rynki akcyjne w Europie Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych kontynuują wzrosty, które tylko na chwile zostały zachwiane niepokojami w amerykańskim Kongresie. Odmiennie wygląda sytuacja w Warszawie, gdzie dominują spadki. Częściowo to zasługa sektora energetycznego i pomysłów na ratowanie sektora górniczego.

30 marca 2017 roku

PGG dokapitalizowana przez Energę, PGNiG i PGE

Polska Grupa Górnicza została dokapitalizowana przez Energę w kwocie 100 mln zł, przez PGE – spółkę zależną PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK) - również w wysokości 100 mln zł oraz przez PGNiG Termika - spółkę zależną od PGNiG – w wysokości 300 mln zł.

29 marca 2017 roku

Wall Street: Dow Jones na lekkim minusie, S&P500 i Nasdaq rosną

Indeks Dow Jones zakończył sesję na nowojorskich giełdach na lekkim minusie, a S&P 500 i Nasdaq zanotowały niewielkie wzrosty. W centrum uwagi inwestorów w USA pozostają bank centralny i płynące zeń sygnały dotyczące perspektyw polityki pieniężnej

29 marca 2017 roku

Prof. Marcinkowska o Brexicie i rynkach finansowych - czeka nas spore zawirowanie

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE z pewnością będzie miało olbrzymi wpływ na funkcjonowanie sektora finansowego w Unii, biorąc pod uwagę fakt, jak dużą część rynku bankowego stanowią instytucje mające swoje siedziby na Wyspach - uważa prof. Monika Marcinkowska, dyrektor Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

28 marca 2017 roku

Rynek wciąż żyje nadzieją

Wtorkowa sesja przyniosła na Starym Kontynencie odreagowanie spadków z ostatnich dni. Może to wskazywać, że rynki wciąż żyją nadzieją na uchwalenie przez Kongres pakietu reform fiskalnych, a dodatkowo amerykańscy konsumenci są w najlepszych nastrojach od początku XXI wieku. Nie oznacza to jednak, że zniknął znak zapytania nad dotychczasową hossą.

28 marca 2017 roku

Europejski pociąg omija przeszkody i zaczyna się rozpędzać

Niewielkie spadki, które obserwowaliśmy na rynkach w zeszłym tygodniu, nie powinny zmieniać pozytywnego nastawienia do akcji w tym roku. Korzystny trend na światowych giełdach, który trwa od wyborów w USA, cały czas jest silny. Wzmacniają go dobre dane makroekonomiczne ze strefy euro i słabnące ryzyka polityczne w Europie. Inwestorzy powinni za to bacznie obserwować sytuację w USA oraz ostatnie niepowodzenie Donalda Trumpa w sprawie zniesienia ustawy „Obamacare”. Stawia to pod znakiem zapytania jego zdolności do przeprowadzenia zapowiadanych reform i inwestycji, które miały być fiskalnym impulsem dla gospodarki.

27 marca 2017 roku

Wall Street: lekkie spadki indeksów, w centrum uwagi polityka podatkowa Trumpa

Poniedziałkowa sesja zakończyła się lekkimi spadkami Dow Jones i S&P 500. Dla DJI był to ósmy dzień zniżek, ostatnio taką serię indeks zanotował w 2011 r. Inwestorzy analizują perspektywy realizacji kolejnych obietnic wyborczych Donalda Trumpa, w tym najważniejszej dla rynków - reformy podatków

27 marca 2017 roku

Trump Destruktor

Republikanie zdecydowali się na usunięcie tego punktu z piątkowego planu obrad, gdyż było jasne, że nie uda się przegłosować proponowanych zmian. Fiasko ustawy rzuca się cieniem na plan reform gospodarczych zapowiadanych przez Trumpa, co negatywnie odbija się na notowaniach dolara.

27 marca 2017 roku

Złoty zyskuje na problemach Trumpa, gorzej z giełdą

Trwa dobra passa złotego. W relacji do euro jest on najmocniejszy od sierpnia ub.r., podczas gdy do dolara od wyborów prezydenckich w USA. Znacznie gorzej zachowuje się natomiast giełda w Warszawie. A wszystko to przez problemy Trumpa.

27 marca 2017 roku

Inwestorzy czekają, aż Trump powie „yes, we can”

„Yes, we can” – tymi słowami w 2008 roku zainaugurował swoją prezydenturę Barack Obama. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy gabinet byłego prezydenta USA rzeczywiście zrobił dla amerykańskiej gospodarki wszystko, co mógł. Jedno zrobił na pewno. Przeforsował ustawę o systemie opieki zdrowotnej, potocznie nazywaną „Obamacare”.

24 marca 2017 roku

Hossa Trumpa na zakręcie

Na warszawskim rynku mamy do czynienia z umiarkowanymi spadkami niemal wszystkich indeksów. Wyjątkiem jest sWIG80, który znajduje się na marginalnym plusie. WIG20 cofając się o 0,26% ponownie, zawraca w stronę psychologicznej bariery 2200 pkt. Cały WIG znajduje się 0,30% poniżej poziomu odniesienia.