tag

grafen

10 lipca

Grafen w kosmicznych technologiach

Naukowcy i studenci uczestniczący w projekcie Graphene Flagship przygotowują się do dwóch nowatorskich eksperymentów realizowanych we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Oba eksperymenty rozpoczną się pomiędzy 6 a 17 listopada 2017r. testem grafenu w stanie nieważkości, a ich rezultaty posłużą dla określenia potencjału grafenu w obszarze technologii kosmicznych.

4 stycznia

Wielkopowierzchniowy grafen pomoże biomedycynie

Grafen, czyli jednoatomowa warstwa węgla, wykazuje szereg właściwości nie występujących razem w jakimkolwiek innym materiale. Jest niezwykle wytrzymały, elastyczny, przezroczysty, przewodzi ciepło i prąd, może być też izolatorem

30 grudnia

10 grudnia

PRZEŁOM! Będzie polski grafen z Tarnowa

Grupa Azoty w ciągu najbliższych dwóch tygodni rozstrzygnie konkurs na zakup technologi wytwarzania i budowę linii do produkcji grafenu płatkowego. Instalacja ma ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku. Azoty chcą w Tarnowie wytwarzać ok. kilograma grafenu płatkowego tygodniowo i większość przeznaczać na opracowanie technologii nowych tworzyw sztucznych - ustalił portal wGospodarce.pl

Wcześniejsze publikacje

Miał być sukces, jest porażka. Polacy sprzedadzą grafen za granicę?

O sukcesach polskich naukowców, którzy jako pierwsi na świecie opracowali prostą technologię produkcji grafenu, zwanego „materiałem przyszłości” słyszał każdy. Jednak popularność odkrycia na nic się zda, jeśli brak jest na tę innowację pieniędzy. Jak się okazuje, z powodu małego zainteresowania polskich przedsiębiorców oraz słabego wsparcia rządu już niedługo technologia wydobywania grafenu może powędrować za granicę.

Wielkie łączenie sił dla polskiego grafenu

Osiem polskich instytucji połączyło siły i wspólnie działają na rzecz komercjalizacji polskich rozwiązań dotyczących grafenu. Inicjatywę Graphen in Poland tworzą innowatorzy z polskich placówek naukowych i z prywatnych firm.

Pozostałe publikacje o tym tagu

13 maja 2015 roku

Polska metoda wytwarzania grafenu z patentem w USA

Metoda wytwarzania grafenu, opracowana w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie, zyskała ochronę patentową w Stanach Zjednoczonych. Instytut wciąż czeka na analogiczną decyzję dotyczącą obszaru UE.

30 kwietnia 2015 roku

Polska ostatecznie straciła grafen. Produkcją zajmą się Brytyjczycy

Przed kilkoma tygodnia informowaliśmy o kontrowersjach wokół grafenu - supernowoczesnego materiału wymyślonego przez Polaków. Coś co mogło Polsce przynieść miliardy już ich nie przyniesie. Polska straciła go, na własne życzenie. Produkcją zajęli się Brytyjczycy.

27 maja 2014 roku

Wreszcie ruszy produkcja grafenu - spółka dostała kredyt

BGK udzielił kredytu spółce Nano Carbon, zajmującej się produkcją grafenu. Dzięki tym pieniądzom spółka zakupi urządzenie pozwalające na zwiększenie wytwarzania tego materiału i poprawę jego jakości. Wartość inwestycji to kilka milionów złotych.

4 grudnia 2013 roku

Grafen uśmierca komórki nowotworowe - odkrycie polskich naukowców

Grafen może niszczyć komórki nowotworowe - dowodzą naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Grafen przylega do komórki nowotworowej i tworzy wokół niej cieniutką warstwę, odcinając dostęp tlenu, składników odżywczych, co prowadzi do jej śmierci.

6 października 2013 roku

Czy rząd tylko pozoruje obronę Azotów przed Rosjanami?

Wysoki urzędnik państwowy ekipy Tuska przewidywał, że Rosjanie osiągną to co chcą czyli wpływ właścicielski na Grupę Azoty i ujął to tak „zdecyduje o tym rynek, a nie rząd. Czy byłoby w tym coś dramatycznego? Nie widzę katastroficznych scenariuszy”.