tag

GUS

Dzisiaj

Wczoraj

Ekonomiści: wzrost PKB w drugim kwartale nadal wysoki

Gospodarka polska utrzyma wysokie tempo wzrostu w drugim kwartale, ale odczyt będzie niższy niż za trzy pierwsze miesiące - uważają ekonomiści. Dane o PKB w II kw. br. Główny Urząd Statystyczny ma podać w środę. Zgodnie z poprzednimi obliczeniami GUS, w pierwszym kwartale tego roku PKB wzrósł o 4 proc. rok do roku

Przedwczoraj (14 sierpnia)

11 sierpnia

Wcześniejsze publikacje

Wzrasta spożycie miodu i rośnie jego cena

W ub.r. w Polsce wyprodukowaliśmy 19 tys. ton miodu; rośnie też jego spożycie - informuje Główny Urząd Statystyczny. Wzrosła też jego cena. Obecnie za 400 gramowy słoik miodu wielokwiatowego musimy zapłacić prawie dwa razy tyle ile w 2000 r.

Pozostałe publikacje o tym tagu

31 lipca 2017 roku

Lipcowa inflacja nie zaskoczyła analityków

Ekonomiści oceniają, że za wzrost lipcowej inflacji względem czerwca odpowiadała najprawdopodobniej nieco wyższa w ujęciu rocznym dynamika cen paliw oraz przyspieszenie cen żywności. GUS poinformował, że – według szybkiego szacunku – inflacja w lipcu wyniosła 1,7 proc. w ujęciu rocznym wobec 1,5 proc. r/r w czerwcu. Konsensus rynkowy zakładał wzrost cen na poziomie 1,6 proc. r/r.

25 lipca 2017 roku

BOŚ: możliwy dalszy spadek stopy bezrobocia, ale już wolniejszy

Zdaniem ekonomistów BOŚ, czerwiec to tradycyjnie kolejny miesiąc spadku stopy bezrobocia z tytułu efektów sezonowych tj. wzrostu zatrudnienia w części sektorów gospodarki w cieplejszej części roku. I to właśnie ten efekt – w ich ocenie - był dominującym dla spadku stopy bezrobocia w skali miesiąca.

25 lipca 2017 roku

Stopa bezrobocia na koniec roku może wynieść 6,7 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu osiągnęła kolejny rekordowo niski poziom. Jeszcze rok temu wynosiła 8,7 proc., a dwa lata temu (i w latach wcześniejszych) była dwucyfrowa. Liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się w czerwcu br. o 50,5 tys. Obserwując miesięczne spadki liczby bezrobotnych i porównując je do roku poprzedniego widać, że są to liczby mniejsze – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

25 lipca 2017 roku

Stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 7,1 proc.

GUS poinformował, że stopa bezrobocia spadła w czerwcu do 7,1 proc. w ujęciu rocznym w stosunku do maja, kiedy to wyniosła 7,4 proc. Resort pracy informował wcześniej, że wskaźnik czerwcowego bezrobocia wyniósł 7,2 proc.

25 lipca 2017 roku

Rynek prognozuje spadek bezrobocia w czerwcu do 7,1 proc.

GUS poinformuje dzisiaj o czerwcowej stopie bezrobocia. Prognozy rynkowe wskazują na spadek tego wskaźnika do 7,1 proc. w porównaniu do 7,4 proc. w maju. Resort pracy informował wcześniej, że bezrobocie spadło w opisywanym miesiącu do 7,2 proc.

24 lipca 2017 roku

Droga żywność zafunduje nam inflację. Ceny rosną najmocniej od pięciu lat

W pierwszym półroczu wskaźnik inflacji wyniósł 1,9 proc., jednak ceny żywności notują wzrost największy od pięciu lat. W czerwcu były wyższe aż o 3,9 proc. niż rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że drożyzna nie ustąpi tak szybko, a jej powodem są między innymi warunki pogodowe oraz tendencje na rynkach światowych.

23 lipca 2017 roku

Deweloperskie eldorado trwa

Mimo powtarzających się coraz częściej głosów, że dobra passa musi się kiedyś skończyć, deweloperzy nie spuszczają z tonu. Jak wynika z danych GUS, działające na polskim rynku firmy zanotowały w ostatnich 12 miesiącach rekordy we wszystkich statystykach - pisze Marcin Krasoń, analityk Home Broker

21 lipca 2017 roku

GUS: W lipcu kontynuacja korzystnych ocen koniunktury

Dyrektorzy przedsiębiorstw w większości badanych obszarów działalności zgłaszają W lipcu korzystne oceny koniunktury, zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem – wynika z badania GUS „Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w lipcu 2017 r. „

20 lipca 2017 roku

Legionowo najgęściej zaludnioną gminą w Polsce

Z danych GUS wynika, że najgęściej zaludnioną gminą w Polsce jest podwarszawskie Legionowo - na 1 km2 przypada tam blisko 4 tys. osób. To blisko 1000-krotnie więcej niż w gminie wiejskiej Lutowiska w woj. podkarpackim, która ma najniższą gęstość zaludnienia w kraju.

20 lipca 2017 roku

Analitycy resortu rozwoju oczekują wzrostu produkcji w lipcu powyżej 8 proc.

Analitycy Ministerstwa Rozwoju oczekują kontynuacji szybkiego wzrostu produkcji, szczególnie w działach przetwórstwa przemysłowego. Przyspieszyć powinna także sprzedaż przedsiębiorstw budowlanych. Przy braku różnicy w liczbie dni roboczych w lipcu tempo wzrostu produkcji powinno przekroczyć 8 proc. w skali roku – czytamy w komunikacie resortu po danych GUS o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej.

18 lipca 2017 roku

Najwyższy wzrost płac od ponad 5 lat

GUS poinformował, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło w czerwcu tego roku o 6,0 proc. - wyniosło 4.508,08 zł – co oznacza najwyższy wzrost od stycznia 2012 r. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw (po uwzględnieniu wskaźnika CPI) wzrósł w czerwcu o 9,0 proc. r/r wobec wzrostu o 8,1 proc. r/r w maju.