tag

inflacja CPI

13 lipca

W nowej ankiecie NBP wyższy wzrost PKB, niższe bezrobocie i wolniejszy wzrost cen

Z czerwcowych prognoz makroekonomicznych NBP wynika, że w latach 2017-2019 inflacja CPI będzie stopniowo wzrastać, ale pozostanie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.),stopa bezrobocia będzie spadać, a wzrost PKB będzie wyższy niż zakładano w marcu - czytamy w „Prognozach makroekonomicznych profesjonalnych prognostów Wyniki Ankiety Makroekonomicznej NBP Runda: czerwiec 2017 r.”.

12 czerwca

31 maja

Dane o inflacji mogą zakręcić eurodolarem

Rynek chce pozostać w długiej pozycji na EUR i ostatnie doniesienia Reutersa odczytuje w korzystny dla siebie sposób. Mimo to dzisiejsze dane o inflacji mogą ponownie zakręcić eurodolarem. Trwa huśtawka na funcie z pomocą przedwyborczych sondaży. Złoty jest stabilny przed danymi o PKB i CPI

19 marca

Wcześniejsze publikacje

NBP: Zarejestrowany w 2016 roku spadek inwestycji był przejściowy

Notowany spadek inwestycji ma charakter przejściowy, stąd w 2017 roku jest spodziewane przyspieszenie dynamiki PKB do 3,7 proc. - wynika z zaprezentowanej w poniedziałek przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcji inflacji i PKB. Wynika też z niej, że w 2017 roku inflacja CPI wyniesie 2,0 proc. Wzrośnie konsumpcja i będą rosnąć płace.

BOŚ: Dynamika wzrostu PKB w I kw. 2017 r. będzie podążać w kierunku 3,5 proc. r/r.

Analitycy BOŚ banku prognozują, że wzrost PKB w Polsce w I kw .2017 r. zbliży się do 3,5 proc. w ujęciu rocznym. W I poł. 2017 r. oczekują utrzymania podwyższonej dynamiki konsumpcji prywatnej (powyżej 4,0 proc. r/r), a inflacja CPI przez kolejne miesiące 2017 r. będzie oscylować w przedziale 1,5 proc. - 2,0 proc. r/r, przy prognozowanym średniorocznym indeksie cen na poziomie 1,7 proc. r/r. - napisali ekonomiści w miesięcznej analizie makroekonomicznej.

Inflacja w 2017 r. wyniesie 1,6 proc. PKB - 3,1 proc.

Prognoza centralna dla wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych z najnowszej ankiety makroekonomicznej Narodowego Banku Polskiego to 1,6 proc. dla 2017 roku oraz 2 proc. w 2018 roku. W przypadku PKB jest to odpowiednio 3,1 proc. i 3,3 proc.

Pozostałe publikacje o tym tagu

11 października 2016 roku

Raporty inflacyjne w centrum uwagi

Joanna Bachert, Mirosław Budzicki, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP: Złoty nie daje za wygraną, spychając kurs EURPLN do wsparcia na 4,26. Potencjał wzrostowy PLN wydaje się już jednak kończyć

14 kwietnia 2016 roku

Na Wall Street sjesta po silnych wzrostach

Czwartkowa sesja na Wall Street nie przyniosła większych zmian, a rynek odpoczywał po ostatnich silnych wzrostach. Dane z USA pokazały inflację niższą od konsensusu oraz lepsze od oczekiwań informacje z rynku pracy.

13 kwietnia 2016 roku

Rosną rentowności polskich obligacji skarbowych

Marcowy indeks bazowy CPI na poziomie -0,2% r/r chwilowo osłabił złotego. W centrum uwagi pozostaje zagranica - komentarz Joanny Bachert i Mirosława Budzickiego z Biura Strategii Rynkowych PKO BP

13 listopada 2015 roku

Deflacja w październiku, ale ceny drgnęły w górę

Deflacja w październiku wyniosła 0,7 proc. w ujęciu rocznym, natomiast w porównaniu z wrześniem tego roku ceny wzrosły o 0,1 proc. - poinformował w piątkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny

17 lutego 2015 roku

Deflacja coraz poważniejszym problemem. To źle wróży producentom na polski rynek

Procesy deflacyjne zaczęły się na początku 2013 roku i wcale nie wygasają, jak chciałby minister finansów, ale przeciwnie – wszystko wskazuje na to, że cały rok 2015 może być może być pod znakiem deflacji konsumenckiej. To zaś zapowiedź poważnych problemów z popytem krajowym, który odpowiada z dwie trzecie polskiego PKB - przestrzega europoseł Zbigniew Kuźmiuk

19 sierpnia 2014 roku

W USA również jest problem z inflacją

Ceny konsumpcyjne (CPI - Consumer Price Index) w USA w lipcu wzrosły o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca - podał we wtorek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

22 czerwca 2014 roku

Ale sensacja! NBP finansuje deficyt budżetowy!

Warsaw Enterprise Institute wysunął sensacyjną hipotezę, że w czasie wymiany stuzłotówek mogło dojść finansowania deficytu budżetowego. Informacja ta w mgnieniu oka obiegła świat. Jednak analitycy WEI w swojej publikacji prawdopodobnie źle skojarzyli fakty i błędnie zinterpretowali dane.

3 kwietnia 2014 roku

Widmo inflacji, czyli o doktrynerstwie

Eurostat ogłosił, że na przestrzeni ostatniego roku ceny w strefie euro wzrosły średnio o 0,5%, czyli dużo poniżej założonego 2% celu inflacyjnego. Co więcej, tempo wzrostu cen spada, na przykład inflacja rok do roku w październiku 2013 r. wyniosła 0,7%. Zatem, strefie euro, a tym samym i całej Europie nie grozi żaden gwałtowny wzrost cen i fakt ten jest ciosem w samo serce „kultury stabilności” głoszonej od dziesięcioleci przez niemiecki bank centralny, Bundesbank, ostoję niemieckeigo ordo-liberalizmu. Ten rozwój sytuacji w oczywisty sposób podważa także poglądy szkoły neo-liberalnej, szczególnie jej skrajnego skrzydła, szkoły austriackiej.

8 stycznia 2014 roku

RPP: Utrzymywanie stóp na niezmienionym poziomie w kolejnych kwartałach sprzyja ożywieniu krajowej gospodarki

Wzrost aktywności gospodarczej na świecie pozostaje umiarkowany. W Stanach Zjednoczonych koniunktura wyraźnie poprawia się, w efekcie czego Rezerwa Federalna podjęła decyzję o zmniejszeniu od stycznia 2014 r. skali luzowania ilościowego. Równocześnie następuje powolne ożywienie wzrostu w strefie euro, choć skala ożywienia jest niewielka i silnie zróżnicowana pomiędzy poszczególnymi krajami strefy - napisała w komunikacie po posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej.

27 grudnia 2013 roku

Poranny komentarz rynkowy XTB - Pracowite święta

Polscy inwestorzy odpoczywali w ostatnich dniach od rynków finansowych, jednak pod naszą nieobecność wydarzyło się dość sporo, zwłaszcza na rynku walutowym. Inwestorom, którzy dziś rano włączyli komputer, musiał się rzucić w oczy kurs USDPLN, któremu brakuje dziesiątych części grosza do pokonania bariery 3 zł.

13 grudnia 2013 roku

Poranny komentarz rynkowy XTB – Dolar coraz mocniejszy

Na szerokim rynku obserwujemy umocnienie dolara. Coraz bliżej do cięcia programu QE3 i widać to coraz wyraźniej zarówno na rynku giełdowym, jak i walutowym. Przecenie względem dolara nie oparła się polska waluta, ale najbardziej widoczny trend obserwujemy na parze AUDUSD.

13 grudnia 2013 roku

KOMENTARZ RYNKOWY - Rynek walutowy i stopy procentowej

Czwartkowa sesja na rynku głównej pary walutowej przyniosła lekką korektę ostatnich wzrostów. Dominacja podaży sprowadziła kurs w okolice 1,375 USD. Ostatnie kilkanaście godzin handlu nie przyniosło natomiast znaczących zmian na rynku złotego. Para EUR/PLN nadal notowana jest w pobliżu poziomu 4,18. Na rynku stopy procentowej doszło zaś do niewielkiego wzrostu rentowności obligacji skarbowych, do czego przyczyniły się rosnące obawy o grudniową decyzje Fed dot. taperingu. Dziś w centrum uwagi znajdą się przede wszystkim dane dot. gospodarki polskiej (CPI, Podaż M3 i wynik na rachunku obrotów bieżących).

12 października 2013 roku

Komentarz tygodniowy Admiral Markets

W tym tygodniu w zasadzie liczył się jeden temat na rynkach finansowych. Ten sam co w tygodniu poprzednim. Mianowicie paraliż amerykańskiej administracji, po tym jak do końca września Kongresowi USA nie udało się uchwalić budżetu na nowy rok fiskalny, jak również spekulacje ws. ustawowego limitu zadłużenia, który to limit ma zostać osiągnięty najpóźniej do 17 października. Inne tematy spadły na drugi plan lub przestawały się liczyć. Nie inaczej będzie w przyszłym tygodniu.

13 września 2013 roku

Wskaźnik przyszłej inflacji spadł o 0,6 pkt

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł we wrześniu o 0,6 pkt w porównaniu do sierpnia - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

16 sierpnia 2013 roku

NBP: inflacja w lipcu 1,4 proc.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w lipcu 1,4 proc. rok do roku wobec 0,9 proc. rok do roku w czerwcu - podał w piątek NBP. W lipcu w ujęciu rocznym wzrosły wszystkie miary inflacji bazowej.