tag

innowacyjna gospodarka

Wczoraj

Przedwczoraj (21 kwietnia)

NCBR: 240 mln zł na realizację nowatorskich projektów z branży motoryzacyjnej

W ramach I konkursu INNOMOTO przedsiębiorcy złożyli w sumie 87 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 413 mln zł. Do pierwszego etapu oceny merytorycznej przeszły 84 wnioski, a do drugiego etapu - oceny panelowej - 54 wnioski. Finalnie zakwalifikowało się 47 projektów, na które w sumie przeznaczone jest prawie 240 mln zł. Celem konkursu jest wspieranie tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej

20 kwietnia

W Gdyni powstał klaster dotyczący elektromobilności

Mówiąc o infrastrukturze dla samochodów elektrycznych podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka powiedział, że w I etapie do 2020 r. ma powstać minimalna liczba punktów ładowania pojazdów, tj. 6 tysięcy punktów wolnego ładowania oraz 400 punktów szybkiego ładowania, rozmieszczona w 32 kluczowych aglomeracjach i wzdłuż najważniejszych sieci transportowych.

28 marca

KONGRES INNOWATORÓW 2017: Debata premierów Grupy Wyszehradzkiej. Beata Szydło: "Wielu wprawia w zdumienie, że jesteśmy wstanie zrobić razem coś wielkiego"

Chcemy stworzyć ekosystem innowacyjności tak, żeby budować możliwość tworzenia nowych, wspaniałych pomysłów i jednocześnie łączyć to z nauką i gospodarką. To nasz cel. Myślę, że Grupa Wyszehradzka, wszystkie nasze państwa mogą stać się już niedługo symbolem innowacyjności. Grupa Wyszehradzka jako start-up Europy – całkiem nieźle to brzmi — mówiła podczas wystąpienia poprzedzającego debatę szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej na Kongresie Innowatorów premier Beata Szydło

Wcześniejsze publikacje

KONGRES INNOWATORÓW 2017: Szefernaker: „To wspólny interes całej V4, by nasza część Europy miała spójną politykę związaną z innowacjami”

Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej „Central Eastern Europe Innovators Summit” z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpoczyna się w Warszawie. "To wspólny interes Grupy Wyszehradzkiej, by ta część Europy miała spójną politykę związaną z innowacjami" – komentował na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Szernefaker, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera

Na targach w Hanowerze szykuje się wielka promocja polskiej nauki i technologii

Dokładnie za miesiąc ruszają targi Hannover Messe 2017. Targi w Hanowerze w Niemczech należą do największych i najważniejszych na świecie imprez przemysłowych, podczas których promowane są nowe idee i nowinki branżowe. Towarzyszy im międzynarodowa wystawa innowacyjnych produktów i usług dla przemysłu. W tym roku, to właśnie Polska została partnerem tej imprezy, dzięki czemu będziemy mieli okazję pochwalić się polskimi produktami, osiągnięciami i polską myślą techniczną. Uroczystego otwarcia dokona premier Beata Szydło razem z kanclerz Angelą Merkel

Duda: chciałbym, by za kilka lat Polska była w G20

Prezydent przypomniał, że jeden na dziesięć start-upów osiąga sukces, ale ta jedna dziesiąta decyduje, czy gospodarka jest gospodarką wysoko rozwiniętą, czy idzie do przodu, czy państwo należy do czołówki europejskiej i światowej.

Współpraca JSW i GIG ws. rozwoju nowoczesnych technologii eksploatacji węgla

Program badawczy ma służyć - jak wskazano w porozumieniu - utrzymaniu konkurencyjności i bezpieczeństwa polskiego sektora paliwowo-energetycznego poprzez transfer wiedzy oraz wdrażaniu w górnictwie innowacyjnych rozwiązań i technologii. Do maja ma powstać szczegółowy harmonogram działań dotyczących współpracy obu instytucji.

Pozostałe publikacje o tym tagu

12 marca 2017 roku

Za 10 lat wszystkie korporacje będą współpracować ze start-upami

Start-upy mogą również wypromować korporację w nowym środowisku. Korporacje zaś są zbyt duże, by "gonić" wszystkie trendy, ale mają wypracowaną ogromną markę i wielu klientów, mogą wspierać małe przedsiębiorstwa finansowo i pomóc im w wyjściu na rynek globalny.

6 marca 2017 roku

Powołano klaster Luxtorpeda 2.0

Luxtorpeda 2.0 to jeden z projektów flagowych rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przewiduje on stymulowanie rozwoju produkcji polskich pojazdów szynowych transportu publicznego. Celem powołania klastra jest to, by przedsiębiorstwa z branży kolejowej skupione w klastrze stały się realną siłą wdrażającą założenia programu rozwojowego Luxtorpeda 2.0

7 lutego 2017 roku

MR: produkcja w sektorze ICT w Polsce wzrosła po 2010 r. o ponad 20 proc.

W raporcie z badań poinformowano, że w 2016 r. wartość produkcji sektora ICT w Polsce wyniosła 32 mln euro. W latach 2009-14 polski sektor teleinformatyczny notował średni roczny wzrost obrotów na poziomie 8,64 proc. Łącznie ich wartość w tym okresie wzrosła o 16,72 proc. i w 2014 r. wyniosła 38 mln euro.

26 stycznia 2017 roku

Ministerstwo Rozwoju: General Electric strategicznym partnerem Polski

Rząd jak i GE chcą dzięki nowej umowie wdrażać w większym stopniu w polską gospodarkę innnowacje, a dzięki współpracy polskich laboratoriów i inżynierów z możliwościami kapitałowymi i rozwojami GE zwiększać innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki w tym także w energetyce

24 stycznia 2017 roku

10 mld zł w tym roku na innowacyjność

W 2017 r. zostanie ogłoszonych minimum 27 konkursów w ramach 13 instrumentów programu Inteligentny Rozwój. Planowany łączny budżet tych konkursów wynosi 7,7 mld zł. Dodatkowo kontynuowana będzie realizacja siedem konkursów rozpoczętych w 2016 r.

20 stycznia 2017 roku

Gowin: będzie podwojenie ulg dla firm inwestujących w badania i rozwój

Ustawa o innowacyjności, która w całości obowiązuje od tego roku, zniosła podatek dochodowy od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Nowe przepisy umożliwiają odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

16 stycznia 2017 roku

BGK: trzecia edycja programu dot. kredytów na innowacje technologiczne

Łączna kwota środków do rozdysponowania wynosi 400 mln zł. W dotychczasowych dwóch konkursach przedsiębiorcy złożyli do BGK prawie 950 wniosków na inwestycje warte 7 mld zł. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do BGK w terminie od 20 lutego do 29 marca br.

28 grudnia 2016 roku

J.Gowin: 450 mln euro na innowacyjne start up-y. Oficjalnie ruszył rządowy fundusz mający wspierać innowacyjne projekty

W ramach platformy PFR Ventures finansowane będą mogły być projekty na różnych etapach rozwoju i zróżnicowanej wielkości: od 200 tys. do nawet 60 mln zł na pojedynczy projekt, fundusze typu seed oraz venture capital o wartości od około 20 mln zł do 800 mln zł. PFR Ventures będzie finansował do połowy wartości inwestycji, a kolejne 50 proc. pochodzić będzie od inwestorów prywatnych, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych.

12 grudnia 2016 roku

Startupy powinny odkryć zalety obligacji

Według danych (metoda wielokrotnego wyboru) z raportu Startup Poland 2016, z dotacji z Unii Europejskiej korzysta 24 proc. nowych firm, 22 proc. funkcjonuje przy wsparciu funduszy typu venture capital, 17 proc. działa z aniołami biznesu. Zaledwie 6 proc. znalazło strategicznego inwestora branżowego i tyle samo posiłkuje się kredytem.

15 listopada 2016 roku

M.Morawiecki: W sumie 50 mld. zł trafi do polskich rodzin

Polska własność, repolonizacja, niskie bezrobocie, klauzule społeczne w prawie zamówień publicznych, jak najwyższe wynagrodzenia polskich pracowników przy wzrastającej wydajności i innowacyjności to priorytety w polityce gospodarczej na najbliższe lata.

10 listopada 2016 roku

M.Morawiecki: Instytucje finansowe już przenoszą się do Polski

Polska chce przyciągać firmy, które będą otwierały tutaj fabryki, ale produkcja to nie wszystko. Zależy nam także na centrach badawczo-rozwojowych, ale także na działach księgowych czy zarządzania ryzykiem. Te ostatnie mogłyby u nas ulokować instytucje finansowe, wyprowadzające się z Londynu - uznał Mateusz Morawiecki.

28 września 2016 roku

Miał być sukces, jest porażka. Polacy sprzedadzą grafen za granicę?

O sukcesach polskich naukowców, którzy jako pierwsi na świecie opracowali prostą technologię produkcji grafenu, zwanego „materiałem przyszłości” słyszał każdy. Jednak popularność odkrycia na nic się zda, jeśli brak jest na tę innowację pieniędzy. Jak się okazuje, z powodu małego zainteresowania polskich przedsiębiorców oraz słabego wsparcia rządu już niedługo technologia wydobywania grafenu może powędrować za granicę.

15 września 2016 roku

Raport DELab UW: Innowacyjność polskich przedsiębiorstw ukryta

DELab UW i Polska Rada Biznesu zaprezentowały raport: „Innowacyjność polskich przedsiębiorstw. Działalność badawczo-rozwojowa i współpraca nauki z biznesem”. Wynika z niego, że Polska wciąż jest „umiarkowanym innowatorem”, obok m.in. Chorwacji, Litwy i Łotwy

15 września 2016 roku

Coraz większe sukcesy młodych polskich programistów na świecie

Edukacja cyfrowa oraz nauka kodowania mają być priorytetami Ministerstwa Cyfryzacji. Resort chce współpracować w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi i biznesem. Objął m.in. patronatem honorowym program MegaMisja Fundacji Orange. W tym roku szkolnym weźmie w nim udział około 10 tys. dzieci w 350 placówkach edukacyjnych.

22 sierpnia 2016 roku

585 mln zł z UE na rozwój innowacyjności trafi do małopolskich firm

Małopolscy przedsiębiorcy, którzy planują realizację projektów badawczo-rozwojowych będą mogli otrzymać łącznie prawie 585 mln zł wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Rozpoczęły się pierwsze nabory dla zainteresowanych firm.

22 sierpnia 2016 roku

Rekordowy wzrost zatrudnienia w Polsce

Pierwsze półrocze tego roku było bardzo dobre dla rynku pracy. W drugim kwartale wzrost zatrudnienia wyniósł 2,9 proc., natomiast w skali całego półrocza – 2,7 proc. Zdecydowanym rekordzistą pod tym względem są najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa tzw. nowoczesnej gospodarki. Szczególnie imponują wyniki firm produkcyjnych. Od kwietnia do czerwca wzrost liczby nowych miejsc pracy wyniósł tam prawie 10 proc.