tag

inwestowanie

22 marca

Edukacja, a nie administracyjne zakazy

Stanowisko Izby Domów Maklerskich w sprawie informacji Najwyższej Izby Kontroli „Ochrona praw nieprofesjonalnych uczestników rynku walutowego”

Analitycy: złoty stracił na wartości wobec euro i franka

Zakładając ponowną poprawę sentymentu, nie należy spodziewać się powrotu siły polskiej waluty, której obecnie może ciążyć gołębia retoryka RPP i możliwość utrzymywania ujemnych realnych stóp procentowych w dłuższej perspektywie

21 marca

Miłego złego początki

Lepiej wygląda sytuacja w Europie, jednak również i tutaj niemal wszystkie indeksy świecą się na czerwono. Niemiecki DAX spadł poniżej psychologicznej bariery 12.000 pkt. Pod presją podażową znajduje się także brytyjski FTSE100 oraz francuski CAC40. Niemniej początkowo inwestorzy byli w dobrych nastrojach, co było zasługą wczorajszej debaty prezydenckiej we Francji.

17 marca

Ostatni będą pierwszymi, ale czy pierwsi ostatnimi?

Na pierwszy rzut oka wszystko jest tak, jak być powinno - FED podniósł stopy procentowe, EBC nie zmienił polityki, Bank Anglii wstrzymał się z dalszym łagodzeniem lub podwyżkami, a Bank Japonii kontynuuje swoje działania w niezmienionej formie. Niemniej jednak w ostatnich dniach możemy obserwować umacniające się euro, funta, stabilnego jena, a przede wszystkim słabszego dolara.

15 marca

PKP Intercity trwają analizy ws. kupna kolejnych Dartów

PKP Intercity rozstrzygnęło przetarg na dostawę 20 pociągów typu Dart w lutym 2014 r. Przewoźnik wydał na ten cel ok. 1,3 mld zł, w tym ok. 570 mln zł pochodziło z pieniędzy unijnych. Umowa obejmuje również serwis pociągów przez kolejnych 15 lat. Przewoźnik w kontrakcie zagwarantował sobie możliwość dokupienia kolejnych dziesięciu składów.

Wcześniejsze publikacje

Polityka pieniężna sprzyja obligacjom firm

Stabilizacja stóp procentowych na historycznie niskim poziomie przez tak długi okres zdecydowanie nie tworzy komfortowych warunków posiadaczom oszczędności i inwestorom, dysponującym wolnym kapitałem. Średnie oprocentowanie lokat bankowych spadło z i tak już niskiego poziomu 2,2 proc. w marcu 2015 r. do 1,6 proc. obecnie, a w całym, trwającym od połowy 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, poszły w dół z 4,9 do 1,6 proc.

Wartość eksportu szkockiej do Polski wyniosła 62 mln funtów

Eksport szkockiej (wliczając w to nie tylko single malty, ale także blended whisky) odnotował wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Jego wartość wyniosła niecałe 4 miliardy funtów, co daje wzrost o 3,3 proc. w stosunku do 2015. W swoich najlepszych latach wartość eksportu przekraczała jednak 4 miliardy funtów.

Inwestorzy spodziewają się 3 mld dolarów zysku z debiutu Snapchata

Potrzeba stabilizacji na rynkach jest oczywista, dowodem na to są notowania złota i srebra, które trzymają się mocno od ubiegłego tygodnia. Amerykańskie indeksy giełdowe poszły lekko w górę pod koniec piątkowej sesji, a sam Dow Jones odnotował kolejny, jedenasty już z rzędu wzrost – coś takiego nie miało miejsca od 70 lat! Mimo wszystko, inne rynki nie podzielają amerykańskiego entuzjazmu. W Europie i Azji indeksy odnotowują spadki.

EBI: inwestycje w UE rosną wolniej niż po poprzednich kryzysach

Unia Europejska niespiesznie wychodzi z kryzysu, wolno w UE rosną inwestycje - wskazuje przedstawiony w poniedziałek w Warszawie raport Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Według banku zwiększenia inwestycji w 2016 r. spodziewało się 36 proc. firm w Polsce.

Pozostałe publikacje o tym tagu

15 lutego 2017 roku

Analitycy: środa neutralna dla wyceny polskiej waluty

Środowa sesja okazała być względnie neutralna dla wyceny polskiego złotego. Początkowo obserwowaliśmy próbę odrobienia wczorajszej lekkiej zniżki, jednak popołudniu znów zaczął umacniać się amerykański dolar

15 lutego 2017 roku

Dolar zyskuje po wystąpieniu Yellen

Fed będzie w tym roku nadal podnosił stopy procentowe. Przełożyło się to na umocnienie dolara, który dziś z kolei czekać będzie na ważne dane makroekonomiczne. Złoty stracił wobec dolara, ale wobec europejskich walut radzi sobie dobrze.

14 lutego 2017 roku

Globalny apetyt na akcje nie maleje

Zazwyczaj gdy prezydentem USA jest republikanin, to mamy do czynienia z poluzowaniem regulacji na rynku finansowym, co sprzyja m.in. bankom czy innym instytucjom finansowym. Po okresie solidnego wzrostu sektory cykliczne zasłużyły na odpoczynek. Pałeczkę wzrostów przejęły od nich spółki defensywne, takie jak telekomy czy firmy z branży użyteczności publicznej.

13 lutego 2017 roku

BIEC: Inflacja zwiększa ryzyko inwestycyjne

Szybko odbijająca inflacja będzie kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko inwestycyjne dla sektora prywatnego, twierdzą analitycy Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) w lutym wzrósł o 0,7 pkt w stosunku do stycznia.

8 lutego 2017 roku

Polska atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów - za nami rekordowy rok

Nakłady inwestycyjne w projektach przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu były rekordowe i sięgnęły 1,7 mld euro. Jednym z liderów inwestycji zagranicznych była branża motoryzacyjna, a w Polsce ulokowane zostały fabryki gigantów takich jak Daimler, Volkswagen i Toyota. Jesteśmy również jednym z europejskich liderów w branży nowoczesnych usług dla biznesu.

4 lutego 2017 roku

Optymalny punkt

Silne zwyżki na rynku akcji mogą być kontynuowane w pierwszym kwartale, jednak zagrożeniem jest fakt, iż wpływ zapowiadanych przez Trumpa działań fiskalnych na gospodarkę nie będzie odczuwalny do czwartego kwartału

3 lutego 2017 roku

Złoty wpatrzony w EUR/USD i dane z USA

W piątek ton wydarzeniom będą nadawać publikowane dane makroekonomiczne. Przed południem światło dzienne ujrzą styczniowej indeksy PMI dla sektora usług wybranych państw europejskich i całej strefy euro. Niespodzianki nie będzie. Pozostaną one na wysokich poziomach, potwierdzając trwające ożywienie gospodarcze.

25 stycznia 2017 roku

W cieniu Trumpa giełda brazylijska atakuje 5-letnie maksima

Ponad 120% łączny wzrost w skali roku, wynikający z umocnienia się reala do złotówki i hossy na tamtejszym parkiecie, z jednej strony robi wrażenie, z drugiej strony budzi niepokój (żaden rynek nie rośnie bez końca). Jak jednak pisaliśmy w naszych poprzednich opracowaniach - hossa w Brazylii ma silne fundamentalne podstawy, co więcej, w dłuższym horyzoncie spodziewamy się kontynuacji wzrostów, bo informacje napływające z tamtejszej gospodarki są w większości pozytywne.

9 stycznia 2017 roku

Funt wkrótce poniżej 5 zł

W długim terminie niezmiennie podstawowym ryzykiem dla złotego pozostaje fakt, że drogi dolar, rosnące rentowności obligacji i potencjalne powolne odchodzenie czołowych banków centralnych od ultra luźnej polityki monetarnej doprowadzi do masowej ucieczki inwestorów z rynków wschodzących, a w konsekwencji do kryzysu zadłużenia.

5 stycznia 2017 roku

Rekordowe wykupy na Catalyst w 2017 r.

Wartość niewykupionego długu sięgnie 132-140 mln zł, co nominalnie wcale nie byłoby wartością niższą niż w poprzednich okresach. Większość szacowanej kwoty (117,8 mln zł) to jednak nie spekulacje, a pewność wynikająca z toczących się postępowań sanacyjnych

3 stycznia 2017 roku

Druga połowa stycznia może przynieść umocnienie złotego

Złoty dziś umacnia się do euro, jednocześnie wyraźnie tracąc do dolara. To reakcja na spadek notowań EUR/USD poniżej 1,04 dolara. W tym samym czasie polska waluta nieznacznie zyskuje do szwajcarskiego franka i po dobrych danych brytyjskiego przemysłu wyraźnie traci do funta

2 stycznia 2017 roku

Europa budzi się w Nowym Roku

Indeks za ostatni miesiąc zeszłego roku może sugerować odbicie inwestycji, co byłoby pozytywne dla wzrostu gospodarczego. Może to być dobry wskaźnik dla agencji ratingowych, w szczególności dla Moody’s oraz Fitch, które 13 stycznia opublikują swoją decyzję, co do ratingu polskiego długu.

30 grudnia 2016 roku

PKP PLK: ponad 1 mld zł na unowocześnienie blisko 1 tys. km tras kolejowych

Prace obejmą łącznie ok. 990 km linii kolejowych. Do współpracy z systemem ERTMS/ETCS przystosowane zostaną także urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Powstaną dwa lokalne centra sterowania (LCS) w Rzepinie i Zbąszynku, a trzy zostaną zmodernizowane (LCS Opalenica, LCS Błonie i LCS Mińsk Mazowiecki).

29 grudnia 2016 roku

Pomysły inwestycyjne na Nowy Rok

Wydaje się, że mamy dość klarowną sytuację – globalnie, stopniowo wchodzimy w fazę ekspansji i należy się spodziewać kontynuacji hossy na rynku towarowym, przyzwoitego zachowania się akcji oraz niezbyt atrakcyjnych stóp zwrotu z rynku obligacji

14 grudnia 2016 roku

Jaki potencjał wzrostu mają MŚP

Polskie MŚP deklarują głównie zamiar inwestowania w maszyny i wyposażenie (39 proc.), a także sprzedaż i marketing (29 proc.). Tymczasem dla MŚP z krajów o dłużej tradycji biznesowej najważniejsze okazują się szkolenia i rozwój pracowników (65 proc. w Wielkiej Brytanii, 62 proc. w Niemczech, 60 proc. w Irlandii, 50 proc. w USA – a w Polsce tylko 20 proc.).

12 grudnia 2016 roku

Giełdowa samba

Jeśli spojrzeć na giełdową mapę świata to większość rynków świeci się mocną czerwienią. Przez większość roku wśród nich była również Polska. Zielonych wysp jest niestety bardzo mało i zlokalizowane są w dość egzotycznych miejscach, ale oferują ponadprzeciętne stopy zwrotu. Np. egipski EGX osiągnął od styczniowego otwarcia wartość wyższą o ok 61 proc.