tag

inwestowanie

17 lutego

Małe firmy pełne optymizmu - będą inwestować

Blisko połowa mikro- i małych firm realizowała w ubiegłym roku projekty inwestycyjne – wynika z badania Banku Pekao SA. Podobnie ma być w tym roku. Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw rosną, a większość z nich finansuje inwestycje ze środków własnych.

15 lutego

Analitycy: środa neutralna dla wyceny polskiej waluty

Środowa sesja okazała być względnie neutralna dla wyceny polskiego złotego. Początkowo obserwowaliśmy próbę odrobienia wczorajszej lekkiej zniżki, jednak popołudniu znów zaczął umacniać się amerykański dolar

Dolar zyskuje po wystąpieniu Yellen

Fed będzie w tym roku nadal podnosił stopy procentowe. Przełożyło się to na umocnienie dolara, który dziś z kolei czekać będzie na ważne dane makroekonomiczne. Złoty stracił wobec dolara, ale wobec europejskich walut radzi sobie dobrze.

14 lutego

Globalny apetyt na akcje nie maleje

Zazwyczaj gdy prezydentem USA jest republikanin, to mamy do czynienia z poluzowaniem regulacji na rynku finansowym, co sprzyja m.in. bankom czy innym instytucjom finansowym. Po okresie solidnego wzrostu sektory cykliczne zasłużyły na odpoczynek. Pałeczkę wzrostów przejęły od nich spółki defensywne, takie jak telekomy czy firmy z branży użyteczności publicznej.

13 lutego

BIEC: Inflacja zwiększa ryzyko inwestycyjne

Szybko odbijająca inflacja będzie kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko inwestycyjne dla sektora prywatnego, twierdzą analitycy Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) w lutym wzrósł o 0,7 pkt w stosunku do stycznia.

Wcześniejsze publikacje

Polska atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów - za nami rekordowy rok

Nakłady inwestycyjne w projektach przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu były rekordowe i sięgnęły 1,7 mld euro. Jednym z liderów inwestycji zagranicznych była branża motoryzacyjna, a w Polsce ulokowane zostały fabryki gigantów takich jak Daimler, Volkswagen i Toyota. Jesteśmy również jednym z europejskich liderów w branży nowoczesnych usług dla biznesu.

Optymalny punkt

Silne zwyżki na rynku akcji mogą być kontynuowane w pierwszym kwartale, jednak zagrożeniem jest fakt, iż wpływ zapowiadanych przez Trumpa działań fiskalnych na gospodarkę nie będzie odczuwalny do czwartego kwartału

Złoty wpatrzony w EUR/USD i dane z USA

W piątek ton wydarzeniom będą nadawać publikowane dane makroekonomiczne. Przed południem światło dzienne ujrzą styczniowej indeksy PMI dla sektora usług wybranych państw europejskich i całej strefy euro. Niespodzianki nie będzie. Pozostaną one na wysokich poziomach, potwierdzając trwające ożywienie gospodarcze.

Pozostałe publikacje o tym tagu

9 stycznia 2017 roku

Funt wkrótce poniżej 5 zł

W długim terminie niezmiennie podstawowym ryzykiem dla złotego pozostaje fakt, że drogi dolar, rosnące rentowności obligacji i potencjalne powolne odchodzenie czołowych banków centralnych od ultra luźnej polityki monetarnej doprowadzi do masowej ucieczki inwestorów z rynków wschodzących, a w konsekwencji do kryzysu zadłużenia.

5 stycznia 2017 roku

Rekordowe wykupy na Catalyst w 2017 r.

Wartość niewykupionego długu sięgnie 132-140 mln zł, co nominalnie wcale nie byłoby wartością niższą niż w poprzednich okresach. Większość szacowanej kwoty (117,8 mln zł) to jednak nie spekulacje, a pewność wynikająca z toczących się postępowań sanacyjnych

3 stycznia 2017 roku

Druga połowa stycznia może przynieść umocnienie złotego

Złoty dziś umacnia się do euro, jednocześnie wyraźnie tracąc do dolara. To reakcja na spadek notowań EUR/USD poniżej 1,04 dolara. W tym samym czasie polska waluta nieznacznie zyskuje do szwajcarskiego franka i po dobrych danych brytyjskiego przemysłu wyraźnie traci do funta

2 stycznia 2017 roku

Europa budzi się w Nowym Roku

Indeks za ostatni miesiąc zeszłego roku może sugerować odbicie inwestycji, co byłoby pozytywne dla wzrostu gospodarczego. Może to być dobry wskaźnik dla agencji ratingowych, w szczególności dla Moody’s oraz Fitch, które 13 stycznia opublikują swoją decyzję, co do ratingu polskiego długu.

30 grudnia 2016 roku

PKP PLK: ponad 1 mld zł na unowocześnienie blisko 1 tys. km tras kolejowych

Prace obejmą łącznie ok. 990 km linii kolejowych. Do współpracy z systemem ERTMS/ETCS przystosowane zostaną także urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Powstaną dwa lokalne centra sterowania (LCS) w Rzepinie i Zbąszynku, a trzy zostaną zmodernizowane (LCS Opalenica, LCS Błonie i LCS Mińsk Mazowiecki).

29 grudnia 2016 roku

Pomysły inwestycyjne na Nowy Rok

Wydaje się, że mamy dość klarowną sytuację – globalnie, stopniowo wchodzimy w fazę ekspansji i należy się spodziewać kontynuacji hossy na rynku towarowym, przyzwoitego zachowania się akcji oraz niezbyt atrakcyjnych stóp zwrotu z rynku obligacji

14 grudnia 2016 roku

Jaki potencjał wzrostu mają MŚP

Polskie MŚP deklarują głównie zamiar inwestowania w maszyny i wyposażenie (39 proc.), a także sprzedaż i marketing (29 proc.). Tymczasem dla MŚP z krajów o dłużej tradycji biznesowej najważniejsze okazują się szkolenia i rozwój pracowników (65 proc. w Wielkiej Brytanii, 62 proc. w Niemczech, 60 proc. w Irlandii, 50 proc. w USA – a w Polsce tylko 20 proc.).

12 grudnia 2016 roku

Giełdowa samba

Jeśli spojrzeć na giełdową mapę świata to większość rynków świeci się mocną czerwienią. Przez większość roku wśród nich była również Polska. Zielonych wysp jest niestety bardzo mało i zlokalizowane są w dość egzotycznych miejscach, ale oferują ponadprzeciętne stopy zwrotu. Np. egipski EGX osiągnął od styczniowego otwarcia wartość wyższą o ok 61 proc.

6 grudnia 2016 roku

Najbardziej zadowoleni inwestorzy kupujący whisky

Według badań serwisu Rare Whisky 101 rok 2016 był rekordowy jeśli chodzi o rynek aukcyjny whisky. Tylko w pierwszym kwartale 2016 roku na brytyjskich aukcjach sprzedano 26527 butelek single malt whisky, czyli o 28 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku 2015.

6 grudnia 2016 roku

Młodsza siostra złota

Wyniki srebra w tym roku nie odbiegały znacznie od tych, jakie osiągał żółty metal. Stopa zwrotu z inwestycji w metal lub papiery powiązane z nim często były nawet wyższe niż ze złota

30 listopada 2016 roku

Spółki z sektora dóbr luksusowych mogą wrócić do łask

Sektor dóbr luksusowych był jednym z najlepiej radzących sobie po kryzysie finansowym, lecz silne zwyżki w tym segmencie zatrzymały się w 2014 z uwagi na kilka negatywnych czynników. Jednak, biorąc pod uwagę obecne wyceny i spread zysków, sektor ma szansę na powrót do łask w najbliższych miesiącach, jeśli wzrost gospodarczy Chin będzie kontynuował przyspieszenie.

30 listopada 2016 roku

Rosja wraca do gry?

Inwestując w Rosji trzeba bacznie śledzić notowania ropy naftowej – wzrosty, a przynajmniej stabilizacja na tym rynku to, z historycznego punktu widzenia, warunek konieczny aprecjacji rubla

23 listopada 2016 roku

Budownictwo mieszkaniowe w danych GUS wciąż bez rewelacji

Nadal najbardziej sensowną alternatywą dla lokowania nadwyżek finansowych, większych oszczędności, czy też środków uciekających z rodzimego rynku kapitałowego, pozostają mieszkania z pierwszej ręki.

14 listopada 2016 roku

Polski sektor produkcyjny. Jakie są szanse na jego rozwój?

Polska jest dobrą lokalizacją dla firm poszukujących wysokiej klasy przedsiębiorstw produkcyjnych. Do najważniejszych czynników, które wpływają na decyzję inwestorów, można zaliczyć strategiczną lokalizację w sercu Europy, rozwijającą się gospodarkę, dużą dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz poprawiającą się infrastrukturę transportową – drogową.