tag

inwestowanie pieniędzy

Przedwczoraj (21 kwietnia)

20 kwietnia

18 kwietnia

Czas na Francję

Teraz uwaga inwestorów powinna przenieść się do Europy, a konkretniej nad Sekwanę, gdzie już w niedzielę będzie miała miejsce I tura wyborów prezydenckich. Francja to trzecia co do wielkości europejska gospodarka i wstrząs polityczny jest ostatnią rzeczą, której Unia Europejska potrzebuje po Brexicie, kryzysie migracyjnym czy greckiej sadze.

13 kwietnia

Trump: dolar jest zbyt silny

"Dolar staje się zbyt silny". Te słowa wypowiedziane przez prezydenta USA Donalda Trumpa podczas wywiadu dla Wall Street Journal (WSJ), stały się wczoraj wieczorem bodźcem do mocnej przeceny dolara. Ich wydźwięk dodatkowo wzmocniła opinia prezydenta, że podoba mu się polityka niskich stóp procentowych jaką prowadzi Fed. Oznacza to bowiem zwrot o 180 stopni.

Wcześniejsze publikacje

Europa z obawami, a Wall Street pełne optymizmu

Po ponad godzinie od startu notowań na nowojorskiej giełdzie tamtejsze indeksy rosną o około 0,3-0,4%. Warto zauważyć, że Tesla przekroczyła kolejny kamień milowy. Kapitalizacja rynkowa producenta aut elektrycznych przekroczyła już wartość General Motors, czyli największego amerykańskiego koncernu samochodowego.

Gorąco na czeskiej koronie, przy okazji zyskuje też złoty

Analizując układ sił na wykresach EUR/PLN i USD/PLN można dojść do wniosku, że zapoczątkowane w grudniu spadki obu par, co nastąpiło w reakcji na przyspieszenie gospodarcze, skok inflacji, poprawę sentymentu do rynków wschodzących, czy też obserwowany w marcu duży napływ kapitałów na te rynki, już się zakończyły. Brakuje bowiem nowego paliwa do umocnienia złotego, a obecne poziomy są dla wielu inwestorów atrakcyjne do kupna walut.

Przecena złotego, jego dalsze losy zależą od banków centralnych

Impulsem, który może potencjalnie wstrząsnąć złotym oraz innymi walutami emerging markets jest polityka. Wstrząs ten miałby wpływ pośredni, poprzez dolara. W najbliższy piątek dojdzie do spotkania prezydenta USA z prezydentem Chin, podczas dwudniowej wizyty tego ostatniego w USA. Niewątpliwie podczas rozmowy będą poruszane tematy gospodarcze, na co czuły właśnie może być dolar.

Surowce obrały kierunek na północ

Bank Światowy ocenia, że bieżący rok będzie rokiem surowców. Po latach spadków i wieloletnich minimach osiągniętych w 2016 r. teraz są na ścieżce wzrostowej. W styczniu ekonomiści organizacji zweryfikowali swoje prognozy wzrostu cen metali w 2017 do 11 proc. wobec 4 proc. szacowanych w październiku 2016 r.

Pozostałe publikacje o tym tagu

15 marca 2017 roku

Giełda i złoty czekają na Fed i wyniki wyborów w Holandii

Dzisiejsza sesja w Warszawie upływa w spokojnej atmosferze. Tym samym przypomina ona sesję wtorkową, gdy równie niewiele się działo. O godzinie 15:35 indeks WIG20 testował poziom 2242,6 pkt. (+0,2%), wyznaczając jeszcze przed południem dzienne minimum na 2228,72 pkt. oraz maksimum na 2246,33 pkt. Inwestorzy czekają na wieczorne wyniki posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), a także na wyniki wyborów parlamentarnych w Holandii.

2 marca 2017 roku

W lutym fundusze dały zarobić - na giełdzie hossa

Na rosnącym rynku spośród funduszy jednymi z najlepiej spisujących się były te inwestujące w papiery polskich firm. Najwięcej zyskały fundusze akcji polskich uniwersalnych i akcji polskich małych i średnich spółek. Pierwsze z nich w lutym dały zarobić średnio 3,9 proc. a drugie 3,1 proc.

2 marca 2017 roku

2017 rokiem funduszy

2017 r. podobnie jak miniony rok charakteryzować się będzie dużą zmiennością. Tym razem jednak mamy do czynienia z mocniejszym ożywieniem gospodarczym na świecie stwarzającymi szanse na realizację korzystnych inwestycji. Tym bardziej, że trend wzrostowy wydaje się dość trwały.

1 marca 2017 roku

Polska giełda silna na tle innych rynków wschodzących

Polska wydaje się obecnie rynkiem z największym potencjałem. Giełdy w Czechach i na Węgrzech dużo lepiej radziły sobie przez ostatnie 2 lata, przez co w Warszawie mamy teraz sporo do nadrobienia. Dobre widoki na przyszłość potwierdzają dane z ostatnich 3 miesięcy, według których jesteśmy jednym z najsilniejszych rynków.

28 lutego 2017 roku

Losy hossy w rękach Trumpa

Już tej nocy ma mieć miejsce wystąpienie Donalda Trumpa przed obiema izbami Kongresu. Inwestorzy od wyborów czekają na obiecaną rewolucję w polityce gospodarczej, głównie w obszarze podatków, która miałaby przyspieszyć wzrost. Dotychczasowe wystąpienia prezydenta były w tym względzie rozczarowujące, więc kiedy w lutym zapowiedział rychłe przedstawienie zarysów planu podatkowego oczekiwania przed wystąpieniem bardzo wzrosły.

15 lutego 2017 roku

Handel powoli odkrywa obligacje

Obligacje korporacyjne zdobywają już od kilku lat coraz większą popularność wśród polskich firm, poszukujących źródeł finansowania nie tylko w bankach i na giełdzie. Szczególnie chętnie korzystają z ich emisji deweloperzy, firmy budowlane czy windykacyjne.

11 lutego 2017 roku

W co inwestują znani i bogaci

Artysta często bywa postrzegany jako utracjusz, osoba żyjąca chwilą, nie przywiązująca się do dóbr materialnych, raczej wydająca pieniądze niż pomnażająca majątek. Są jednak tacy, którzy zainwestowali i dobrze zarobili.Jennifer Aniston, Ashton Kuscher, Bono ale również polskie gwiazdy mają żyłkę do inwestycji

7 lutego 2017 roku

Inwestorzy rzucili się na tanie waluty, WIG20 wciąż pod 2100 pkt.

Inwestorzy rzucili się do kupna mocno przecenionych w styczniu walut, wykorzystując jako pretekst spadek euro poniżej 4,30 zł, dolara poniżej 4 zł oraz bliskość 4 zł w notowaniach franka. Indeks WIG20, jakkolwiek rozpoczął dzień od spadków, to na godzinę przed zamknięciem wtorkowych notowań wyszedł na plus, ciągnięty w górę przede wszystkim przez akcje Lotosu (reakcja na wyniki), CCC (koniec korekty i powrót do wzrostów) oraz mBank (odreagowanie wczorajszej dużej przeceny, czekanie na jutrzejsze wyniki).

7 lutego 2017 roku

Rynek walutowy żyje polityką

EUR drugi dzień z rzędu jest dynamicznie wyprzedawane, największe spadki widać było w kontrze do JPY, który ma status bezpiecznej przystani. EUR traciło również w stosunku do USD (dziś EURUSD spada już o -0.8%), a także CHF. Czy to koniec spadków? Prawdopodobnie nie.

4 lutego 2017 roku

Optymalny punkt

Silne zwyżki na rynku akcji mogą być kontynuowane w pierwszym kwartale, jednak zagrożeniem jest fakt, iż wpływ zapowiadanych przez Trumpa działań fiskalnych na gospodarkę nie będzie odczuwalny do czwartego kwartału

3 lutego 2017 roku

W grudniu Polacy założyli najgorsze lokaty w historii

Zakładamy coraz gorsze lokaty, gdyż banki proponują nam coraz gorsze oferty. Dzieje się tak z kilku powodów.Po pierwsze banki szukają nowych źródeł przychodów, a zarabiają m. in. na różnicy w oprocentowaniu lokat i udzielanych kredytów. Muszą sobie bowiem zrekompensować koszty podatku bankowego, wyższych składek na BFG, czy istotne zmniejszenie opłat interchange.

2 lutego 2017 roku

Przecena amerykańskiego dolara

Słabszy dolara przekłada się także na umocnienie walut krajów wschodzących, w tym polskiego złotego. W przypadku PLN pomagają również solidne dane. W dniu wczorajszym poznaliśmy bowiem indeks PMI dla przemysłu. Jak się okazuje, sytuacja w tym sektorze jest najlepsza od marca 2015 roku i zdaniem premiera Morawieckiego zapowiada to powrót do wzrostu gospodarczego na poziomie nie mniejszym niż 3%.

30 stycznia 2017 roku

Wyborczy rok w Europie. Czy mamy się czego obawiać?

W ubiegłym roku na światowej scenie politycznej doszło do dwóch niespodziewanych wydarzeń. Najpierw, w czerwcu mieszkańcy Wielkiej Brytanii zagłosowali przeciwko swojej przyszłości w strukturach Unii Europejskiej. Już wówczas pojawiło się wiele komentarzy ze strony obserwatorów polityki, którzy w Brexicie widzieli zalążek zmiany nastrojów społecznych, która doprowadzi do wymiany elit politycznych na świecie. Tezy te znalazły swoje potwierdzenie w listopadzie, kiedy to Donald Trump, obiecując Amerykanom wymianę politycznego establishmentu i zrealizowanie snu o potężnej Ameryce, głównie przez ochronę wewnętrznych interesów, wygrał wyścig o fotel prezydenta USA

30 stycznia 2017 roku

Przyszedł czas unikania lokat długoterminowych

Co do zasady najlepiej oprocentowane są lokaty zakładane na więcej niż miesiąc, ale nie dłużej niż trzy miesiące. Praktyka pokazuje jednak, że ciągłe odnawianie lokaty cztery razy do roku nie jest idealnym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że w międzyczasie Rada Polityki Pieniężnej zmienia stopy procentowe.

26 stycznia 2017 roku

Furora w sektorze energetycznym

W przypadku polskiego rynku mieliśmy do czynienia z prawdziwą hossą dzisiejszego dnia, która jednak w przypadku dzisiejszej sesji uległa rewizji w ostatniej godzinie. Dzisiaj WIG20 wzrósł do poziomu 2100 punktów głównie dzięki sektorowi energetycznemu.

25 stycznia 2017 roku

Morawiecki: Popyt na papiery skarbowe był ponad dwukrotnie wyższy

W poniedziałek MF sprzedało obligacje OK0419 za 1 mld 200 mln zł, PS0422 za 3 mld 15 mln zł, WZ1122 za 1 mld 177,7 mln zł, WZ0126 za 1 mld 117 mln zł oraz DS0727 za 2 mld 520 mln zł. Dodatkowo na przetargu uzupełniającym MF sprzedało obligacje PS0422, WZ1122, WZ0126 oraz DS0727 za 1,655 mld zł.

19 stycznia 2017 roku

ECB w centrum uwagi, ważne dane dla złotego

Posiedzenie ECB będzie głównym wydarzeniem dnia. Wprawdzie po południu zostanie opublikowana seria danych makroekonomicznych z USA, jednak raporty nt. rynku nieruchomości, tygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (prognoza: 254 tys.) i indeks Fed z Filadelfii (prognoza: 15,8 pkt.) nie powinny wywołać większych emocji.