tag

inwestowanie pieniędzy

Wczoraj

Mapa ryzyka obligacji korporacyjnych

Dla inwestorów działających na rynku akcji niemal równie ważne, jak wybór konkretnej spółki, jest to jaką reprezentuje branżę. Często właśnie to kryterium decyduje o zaangażowaniu kapitału. Ten szerszy kontekst jest zupełnie zrozumiały i w pełni racjonalny.

13 stycznia

Wygrana Trumpa kosztowała Sorosa miliard dolarów

Miliarder Georg Soros założył, że wygrana kandydata republikanów Donalda Trumpa przyniesie rynkom katastrofę. Ta strategia, w efekcie przyniosła mu miliard dolarów straty. Soros,zwolennik Hilary Clinton, wszystkie działania finansowe kierował na korzyści związane z wygraną kandydatką demokratów. Tymczasem, inny zwolennik Clinton, Warren Buffet zarobił na "trumpowym rajdzie" kilka miliardów dolarów

12 stycznia

Analitycy: w czwartek złoty zyskiwał do dolara

W sytuacji korzystnego dla Polski rozstrzygnięcia tej kwestii i utrzymania w obydwu przypadkach ocen wiarygodności kredytowej na niezmienionym poziomie, notowania USDPLN oraz CHFPLN mogą podążyć w kierunku 4,00, a EURPLN 4,30.

10 stycznia

Dolar dalej w korekcie

Jutro wypowiadać będzie się prezydent-elekt Donald Trump, więc na rynki powrócił delikatna fala niepokoju. Wcześniej obserwowaliśmy olbrzymi optymizm, więc jakiekolwiek rozczarowanie może wywołać mocną korektę wcześniejszych ruchów. Amerykańska gospodarka radzi sobie dobrze, co w średnim terminie powinno przełożyć się na siłę USD

Wcześniejsze publikacje

Funt wkrótce poniżej 5 zł

W długim terminie niezmiennie podstawowym ryzykiem dla złotego pozostaje fakt, że drogi dolar, rosnące rentowności obligacji i potencjalne powolne odchodzenie czołowych banków centralnych od ultra luźnej polityki monetarnej doprowadzi do masowej ucieczki inwestorów z rynków wschodzących, a w konsekwencji do kryzysu zadłużenia.

Za mieszkanie płacimy gotówką

Szacunki NBP pokazują, że Polacy w trzecim kwartale br. wydali ponad 3,4 mld zł gotówki na zakup nowych mieszkań. To właśnie popyt inwestycyjny jest powodem tego, że przeciętne nowe „M” było w trzecim kwartale 2016 r. w większości finansowane gotówką (65 proc. ceny).

Pomysły inwestycyjne na Nowy Rok

Wydaje się, że mamy dość klarowną sytuację – globalnie, stopniowo wchodzimy w fazę ekspansji i należy się spodziewać kontynuacji hossy na rynku towarowym, przyzwoitego zachowania się akcji oraz niezbyt atrakcyjnych stóp zwrotu z rynku obligacji

Pozostałe publikacje o tym tagu

19 grudnia 2016 roku

Ryzykowne akcje i bezpieczne obligacje to nadmierne uproszczenie

W związku z niedawnymi wydarzeniami, takimi jak obawy o stan chińskiej gospodarki z początku roku, zaskakujący wynik brytyjskiego referendum czy równie nieoczekiwany wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych, posiadacze akcji narażeni byli na znaczne wahania wartości swoich portfeli, podczas gdy rynki obligacji pozostały niemal niewzruszone

14 grudnia 2016 roku

W ciągu dekady mieszkania zdrożały o 53 proc.

3983 zł za m kw. – przeciętnie tyle płaci się za używane mieszkanie w 10 polskich miastach – wynika ze wstępnych danych NBP. Łódź jak i Katowice uchodzą za miasta, w których na wynajmie można zarobić relatywnie dużo. To może się przekładać na popyt na mieszkania ze strony inwestorów.

13 grudnia 2016 roku

Chętnych do kupna obligacji firm nie zabraknie

W grudniu do inwestorów wróci z tytułu wykupu wygasających obligacji 785 mln zł. To kwota bardzo duża, jeśli porównać ją z nieco ponad 80 mln zł , które emitenci spłacali w poprzednich dwóch miesiącach. To także tłumaczy po części wysoką aktywność zarówno emitentów, jak i nabywców obligacji w ostatnich tygodniach.

9 grudnia 2016 roku

Inwestowanie w mieszkania z dobrym adresem

Mieszkania z wyższej półki przynoszą większy zysk z najmu niż standardowe lokale. Przybywa osób inwestujących kapitał na rynku nieruchomości, które kupują mieszkania z myślą o wynajmie. Potwierdzają to dane NBP, które mówią o rekordowych zakupach mieszkań za gotówkę.

30 stycznia 2015 roku

Kasa wylatuje z Polski. Potwierdza się teza o wyprowadzaniu przez OFE aktywów za granicę

W tych dniach pojawiły się w mediach informacje potwierdzające tezę, że po tak zwanej reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) przeprowadzonej przez koalicję Platformy i PSL-u na jesieni 2013 roku, Fundusze będą coraz częściej inwestowały za granicą. Biedna Polska w ten sposób finansuje oszczędnościami swoich obywateli zagraniczne spółki, choć kapitał o charakterze rozwojowym, jest Polsce potrzebny jak powietrze.

29 października 2014 roku

Inwestorze, uważaj na ryzyko polityczne

Nie tylko katastrofy naturalne, kryzysy finansowe, bankructwa dużych firm czy złe dane makroekonomiczne mogą w kilka dni drastycznie obniżyć wartość naszego portfela.

6 października 2014 roku

W poszukiwaniu inwestycyjnych szans w Europie

Obecnie panuje powszechne przekonanie, że w Europie peryferyjnej zachodzą strukturalne zmiany, a kombinacja kilkuletniego „zaciskania pasa” oraz deregulacji zaczyna przynosić korzystne rezultaty w takich krajach, jak Hiszpania czy Portugalia. Włochy także najwyraźniej zmierzają w kierunku bardziej reformatorskiej polityki.

6 października 2014 roku

Liczy się nie tylko próba. Ekspert podpowiada, jak bezpiecznie inwestować w złoto

Czy to na pewno prawdziwe złoto? Takie pytanie zadają sobie początkujący inwestorzy, decydując się na zakup kruszcu. Tymczasem próba złota to nie wszystko! W dzisiejszych czasach, gdy ze wszystkich stron atakują nas coraz atrakcyjniejsze oferty i gdy handel przeniósł się do Internetu, warto zadać sobie jeszcze jedno pytanie: czy na pewno kupuję we właściwym miejscu? Kilka istotnych czynników, jakie warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup złota w sieci, wskazuje Mirosław Mejer – prezes Mennicy Złota.

26 września 2014 roku

Jak nie dać się biedzie na emeryturze? Ekspert podpowiada

To, że ZUS jest w nie najlepszej kondycji finansowej, wiadomo nie od dziś. W ciągu ostatnich lat, jego zadłużenie urosło jednak do tak horrendalnych rozmiarów, że teraz stoi na granicy upadku. Jeśli Zakład nie obniży wypłacanych świadczeń, zbankrutuje jeszcze przed 2020 rokiem - wynika z raportu Fundacji Republikańskiej oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. To prawdziwa finansowa katastrofa!

18 września 2014 roku

"Gazeta Bankowa": Chiny obiecane

Chińska Republika Ludowa istnieje już od 65 lat. Od kiedy kraj ten w 1978 r. otworzył się po epoce komunizmu w wersji Mao, stał się ziemią obiecaną dla światowego biznesu. Ale nie dla firm z Polski. Czy teraz uda się nam przeskoczyć Wielki Mur

17 września 2014 roku

„W winie prawda”- pytanie czy pieniądze również?

Rynkowi sprzedaży alkoholi inwestycyjnych towarzyszą dwa rodzaje opinii. W oczach jego entuzjastów jest to doskonałe narzędzie inwestycyjne o zadowalającej – niemałej stopie zwrotu. Sceptycy zarzucają mu jednak wysoki stopień ryzyka inwestycyjnego, powszechność działań spekulacyjnych oraz wysoki poziom kapitału wejścia przy jednocześnie wysokich kosztach utrzymania inwestycji. Czy rynek wina, generujący około 90 proc. obrotu na rynku alkoholi inwestycyjnych, może być godną polecenia inwestycyjną alternatywą?

17 września 2014 roku

Grendowicz zdjęty ze stołka

Rada nadzorcza spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe odwołała we wtorek Mariusza Grendowicza z funkcji prezesa - poinformował PIR w komunikacie prasowym. Nie podano powodów jego odwołania.

2 września 2014 roku

Instytut Wałęsy podsumował Dżona Wenczura: Przyniósł miejsca pracy

Zagraniczne inwestycje przyniosły polskiej gospodarce kapitał i miejsca pracy, ale też nowe standardy działania, dzięki którym zmieniła się Polska - przekonują autorzy publikacji poświęconej zagranicznym inwestorom 25-lecia, wydanej przez Instytut Lecha Wałęsy.*

2 września 2014 roku

Wielki chiński bank będzie inwestował w Polsce

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podpisała porozumienie o współpracy z Export-Import Bank of China (Exim Bank), które ma na celu ułatwienia rozwoju chińskich inwestycji w Polsce.

1 września 2014 roku

Państwo zainwestuje 100 mld zł w spółki, w których SP ma udziały

Skarb Państwa jest zainteresowany zwiększaniem wartości spółek i przedsiębiorstw, w których posiada akcje i udziały. W najbliższych latach zainwestują one blisko 100 mld zł - zapowiedział wiceminister skarbu Rafał Baniak podczas VII Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.

11 sierpnia 2014 roku

Dla rynków kluczowe będą informacje polityczne

Nadchodzący tydzień przyniesie kilka ważnych dla inwestorów informacji makroekonomicznych, ale nastroje na rynkach wciąż będą znajdowały się pod presją napięć politycznych, głównie związanych z Rosją i Ukrainą. Dalsze zaostrzenie sytuacji między tym krajami oraz eskalacja konfrontacji Rosji z resztą świata, mogą skutkować kontynuacją przeceny na giełdach i zawirowaniami na rynku walutowym.