tag

inwestowanie pieniędzy

15 marca

Giełda i złoty czekają na Fed i wyniki wyborów w Holandii

Dzisiejsza sesja w Warszawie upływa w spokojnej atmosferze. Tym samym przypomina ona sesję wtorkową, gdy równie niewiele się działo. O godzinie 15:35 indeks WIG20 testował poziom 2242,6 pkt. (+0,2%), wyznaczając jeszcze przed południem dzienne minimum na 2228,72 pkt. oraz maksimum na 2246,33 pkt. Inwestorzy czekają na wieczorne wyniki posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), a także na wyniki wyborów parlamentarnych w Holandii.

2 marca

W lutym fundusze dały zarobić - na giełdzie hossa

Na rosnącym rynku spośród funduszy jednymi z najlepiej spisujących się były te inwestujące w papiery polskich firm. Najwięcej zyskały fundusze akcji polskich uniwersalnych i akcji polskich małych i średnich spółek. Pierwsze z nich w lutym dały zarobić średnio 3,9 proc. a drugie 3,1 proc.

2017 rokiem funduszy

2017 r. podobnie jak miniony rok charakteryzować się będzie dużą zmiennością. Tym razem jednak mamy do czynienia z mocniejszym ożywieniem gospodarczym na świecie stwarzającymi szanse na realizację korzystnych inwestycji. Tym bardziej, że trend wzrostowy wydaje się dość trwały.

1 marca

Polska giełda silna na tle innych rynków wschodzących

Polska wydaje się obecnie rynkiem z największym potencjałem. Giełdy w Czechach i na Węgrzech dużo lepiej radziły sobie przez ostatnie 2 lata, przez co w Warszawie mamy teraz sporo do nadrobienia. Dobre widoki na przyszłość potwierdzają dane z ostatnich 3 miesięcy, według których jesteśmy jednym z najsilniejszych rynków.

28 lutego

Losy hossy w rękach Trumpa

Już tej nocy ma mieć miejsce wystąpienie Donalda Trumpa przed obiema izbami Kongresu. Inwestorzy od wyborów czekają na obiecaną rewolucję w polityce gospodarczej, głównie w obszarze podatków, która miałaby przyspieszyć wzrost. Dotychczasowe wystąpienia prezydenta były w tym względzie rozczarowujące, więc kiedy w lutym zapowiedział rychłe przedstawienie zarysów planu podatkowego oczekiwania przed wystąpieniem bardzo wzrosły.

Wcześniejsze publikacje

Handel powoli odkrywa obligacje

Obligacje korporacyjne zdobywają już od kilku lat coraz większą popularność wśród polskich firm, poszukujących źródeł finansowania nie tylko w bankach i na giełdzie. Szczególnie chętnie korzystają z ich emisji deweloperzy, firmy budowlane czy windykacyjne.

W co inwestują znani i bogaci

Artysta często bywa postrzegany jako utracjusz, osoba żyjąca chwilą, nie przywiązująca się do dóbr materialnych, raczej wydająca pieniądze niż pomnażająca majątek. Są jednak tacy, którzy zainwestowali i dobrze zarobili.Jennifer Aniston, Ashton Kuscher, Bono ale również polskie gwiazdy mają żyłkę do inwestycji

Pozostałe publikacje o tym tagu

4 lutego 2017 roku

Optymalny punkt

Silne zwyżki na rynku akcji mogą być kontynuowane w pierwszym kwartale, jednak zagrożeniem jest fakt, iż wpływ zapowiadanych przez Trumpa działań fiskalnych na gospodarkę nie będzie odczuwalny do czwartego kwartału

3 lutego 2017 roku

W grudniu Polacy założyli najgorsze lokaty w historii

Zakładamy coraz gorsze lokaty, gdyż banki proponują nam coraz gorsze oferty. Dzieje się tak z kilku powodów.Po pierwsze banki szukają nowych źródeł przychodów, a zarabiają m. in. na różnicy w oprocentowaniu lokat i udzielanych kredytów. Muszą sobie bowiem zrekompensować koszty podatku bankowego, wyższych składek na BFG, czy istotne zmniejszenie opłat interchange.

2 lutego 2017 roku

Przecena amerykańskiego dolara

Słabszy dolara przekłada się także na umocnienie walut krajów wschodzących, w tym polskiego złotego. W przypadku PLN pomagają również solidne dane. W dniu wczorajszym poznaliśmy bowiem indeks PMI dla przemysłu. Jak się okazuje, sytuacja w tym sektorze jest najlepsza od marca 2015 roku i zdaniem premiera Morawieckiego zapowiada to powrót do wzrostu gospodarczego na poziomie nie mniejszym niż 3%.

30 stycznia 2017 roku

Wyborczy rok w Europie. Czy mamy się czego obawiać?

W ubiegłym roku na światowej scenie politycznej doszło do dwóch niespodziewanych wydarzeń. Najpierw, w czerwcu mieszkańcy Wielkiej Brytanii zagłosowali przeciwko swojej przyszłości w strukturach Unii Europejskiej. Już wówczas pojawiło się wiele komentarzy ze strony obserwatorów polityki, którzy w Brexicie widzieli zalążek zmiany nastrojów społecznych, która doprowadzi do wymiany elit politycznych na świecie. Tezy te znalazły swoje potwierdzenie w listopadzie, kiedy to Donald Trump, obiecując Amerykanom wymianę politycznego establishmentu i zrealizowanie snu o potężnej Ameryce, głównie przez ochronę wewnętrznych interesów, wygrał wyścig o fotel prezydenta USA

30 stycznia 2017 roku

Przyszedł czas unikania lokat długoterminowych

Co do zasady najlepiej oprocentowane są lokaty zakładane na więcej niż miesiąc, ale nie dłużej niż trzy miesiące. Praktyka pokazuje jednak, że ciągłe odnawianie lokaty cztery razy do roku nie jest idealnym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że w międzyczasie Rada Polityki Pieniężnej zmienia stopy procentowe.

26 stycznia 2017 roku

Furora w sektorze energetycznym

W przypadku polskiego rynku mieliśmy do czynienia z prawdziwą hossą dzisiejszego dnia, która jednak w przypadku dzisiejszej sesji uległa rewizji w ostatniej godzinie. Dzisiaj WIG20 wzrósł do poziomu 2100 punktów głównie dzięki sektorowi energetycznemu.

25 stycznia 2017 roku

Morawiecki: Popyt na papiery skarbowe był ponad dwukrotnie wyższy

W poniedziałek MF sprzedało obligacje OK0419 za 1 mld 200 mln zł, PS0422 za 3 mld 15 mln zł, WZ1122 za 1 mld 177,7 mln zł, WZ0126 za 1 mld 117 mln zł oraz DS0727 za 2 mld 520 mln zł. Dodatkowo na przetargu uzupełniającym MF sprzedało obligacje PS0422, WZ1122, WZ0126 oraz DS0727 za 1,655 mld zł.

19 stycznia 2017 roku

ECB w centrum uwagi, ważne dane dla złotego

Posiedzenie ECB będzie głównym wydarzeniem dnia. Wprawdzie po południu zostanie opublikowana seria danych makroekonomicznych z USA, jednak raporty nt. rynku nieruchomości, tygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (prognoza: 254 tys.) i indeks Fed z Filadelfii (prognoza: 15,8 pkt.) nie powinny wywołać większych emocji.

18 stycznia 2017 roku

Rynki łapią chwilę oddechu

Na giełdzie przy Książęcej panują gorsze nastroje niż na pozostałych rynkach europejskich. WIG20 stracił dziś około 0,4% i tym samym istotnie zbliżył się do psychologicznej bariery 2000 pkt.

17 stycznia 2017 roku

Mapa ryzyka obligacji korporacyjnych

Dla inwestorów działających na rynku akcji niemal równie ważne, jak wybór konkretnej spółki, jest to jaką reprezentuje branżę. Często właśnie to kryterium decyduje o zaangażowaniu kapitału. Ten szerszy kontekst jest zupełnie zrozumiały i w pełni racjonalny.

13 stycznia 2017 roku

Wygrana Trumpa kosztowała Sorosa miliard dolarów

Miliarder Georg Soros założył, że wygrana kandydata republikanów Donalda Trumpa przyniesie rynkom katastrofę. Ta strategia, w efekcie przyniosła mu miliard dolarów straty. Soros,zwolennik Hilary Clinton, wszystkie działania finansowe kierował na korzyści związane z wygraną kandydatką demokratów. Tymczasem, inny zwolennik Clinton, Warren Buffet zarobił na "trumpowym rajdzie" kilka miliardów dolarów

12 stycznia 2017 roku

Analitycy: w czwartek złoty zyskiwał do dolara

W sytuacji korzystnego dla Polski rozstrzygnięcia tej kwestii i utrzymania w obydwu przypadkach ocen wiarygodności kredytowej na niezmienionym poziomie, notowania USDPLN oraz CHFPLN mogą podążyć w kierunku 4,00, a EURPLN 4,30.

10 stycznia 2017 roku

Dolar dalej w korekcie

Jutro wypowiadać będzie się prezydent-elekt Donald Trump, więc na rynki powrócił delikatna fala niepokoju. Wcześniej obserwowaliśmy olbrzymi optymizm, więc jakiekolwiek rozczarowanie może wywołać mocną korektę wcześniejszych ruchów. Amerykańska gospodarka radzi sobie dobrze, co w średnim terminie powinno przełożyć się na siłę USD

9 stycznia 2017 roku

Funt wkrótce poniżej 5 zł

W długim terminie niezmiennie podstawowym ryzykiem dla złotego pozostaje fakt, że drogi dolar, rosnące rentowności obligacji i potencjalne powolne odchodzenie czołowych banków centralnych od ultra luźnej polityki monetarnej doprowadzi do masowej ucieczki inwestorów z rynków wschodzących, a w konsekwencji do kryzysu zadłużenia.

3 stycznia 2017 roku

Za mieszkanie płacimy gotówką

Szacunki NBP pokazują, że Polacy w trzecim kwartale br. wydali ponad 3,4 mld zł gotówki na zakup nowych mieszkań. To właśnie popyt inwestycyjny jest powodem tego, że przeciętne nowe „M” było w trzecim kwartale 2016 r. w większości finansowane gotówką (65 proc. ceny).

29 grudnia 2016 roku

Pomysły inwestycyjne na Nowy Rok

Wydaje się, że mamy dość klarowną sytuację – globalnie, stopniowo wchodzimy w fazę ekspansji i należy się spodziewać kontynuacji hossy na rynku towarowym, przyzwoitego zachowania się akcji oraz niezbyt atrakcyjnych stóp zwrotu z rynku obligacji

27 grudnia 2016 roku

Spokojny poświąteczny wtorek na rynkach finansowych

Wtorek na rynkach finansowych upływa pod znakiem ospałego handlu i mniejszych obrotów. Większość europejskich giełd lekko zyskuje na wartości przy niewielkich obrotach. Kurs EUR/USD stabilizuje się blisko poziomów z piątkowego zamknięcia (1,0455). Podobnie jak USD/JPY, czy GBP/USD. To pochodna zarówno specyfiki ostatniego tygodnia roku, jak również braku świętujących inwestorów z Londynu i stosunkowo ubogiego kalendarium makroekonomicznego.

19 grudnia 2016 roku

Ryzykowne akcje i bezpieczne obligacje to nadmierne uproszczenie

W związku z niedawnymi wydarzeniami, takimi jak obawy o stan chińskiej gospodarki z początku roku, zaskakujący wynik brytyjskiego referendum czy równie nieoczekiwany wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych, posiadacze akcji narażeni byli na znaczne wahania wartości swoich portfeli, podczas gdy rynki obligacji pozostały niemal niewzruszone

14 grudnia 2016 roku

W ciągu dekady mieszkania zdrożały o 53 proc.

3983 zł za m kw. – przeciętnie tyle płaci się za używane mieszkanie w 10 polskich miastach – wynika ze wstępnych danych NBP. Łódź jak i Katowice uchodzą za miasta, w których na wynajmie można zarobić relatywnie dużo. To może się przekładać na popyt na mieszkania ze strony inwestorów.