tag

Komisja Europejska

Wczoraj

Przedwczoraj (20 czerwca)

KE: Polska na 4. miejscu od końca w UE pod wzgledem innowacyjności

Polska z biegiem czasu poprawiła swoje wyniki o 2% w stosunku do poziomu UE z 2010 r. - czytamy w raporcie.Silne strony polskiego systemu innowacji to: pozytywny wpływ na zatrudnienie (spadek o 4,2 pkt w tym okresie do 88 pkt), inwestycje przedsiębiorstw (wzrost o 13,3 pkt do 85,1 pkt), a także otoczenie sprzyjające innowacjom (wzrost o 38,9 pkt do 83,7 pkt)

Szef niemieckiego MSZ za "sprawiedliwym podziałem uchodźców"

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel powiedział we wtorek w oświadczeniu wydanym z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, że Niemcy same nie poradzą sobie ze skutkami kryzysu migracyjnego. Opowiedział się za bardziej sprawiedliwym rozdziałem uchodźców.

16 czerwca

13 czerwca

Szymański: Polska gotowa do obrony swoich racji ws. relokacji przed Trybunałem Sprawiedliwości

Polska "wykazuje solidarność europejską w sprawie kryzysu migracyjnego, m.in angażując się w ochronę granic zewnętrznych UE oraz systematycznie wzmacniając swoje zaangażowanie humanitarne w regionie" - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Odnosząc się do decyzji Komisji wiceszef MSZ ds. europejskich podkreślił, że "Polska jest gotowa do obrony swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości"

Wcześniejsze publikacje

W środę Komisja Europejska wszczyna procedurę o naruszenie prawa UE przez Polskę, Węgry oraz Czechy. Chodzi o relokację uchodźców

Rozpoczęcie procedury o naruszenie prawa UE może prowadzić w konsekwencji do kar finansowych dla kraju członkowskiego. Aby do tego doszło, musi zostać zakończona kilkuetapowa procedura w KE, a sprawa zostać rozstrzygnięta przez Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Batalia jest jednak długa, a kary - choć potencjalnie dotkliwe - możliwe byłyby najwcześniej za kilka lat.

Naimski: projekt mandatu negocjacji ws. Nord Stream 2 za miękki

Z punktu widzenia polskiego rządu przedstawiony przez KE projekt mandatu do negocjacji z Rosją ws. Nord Stream 2 jest niewystarczający, zbyt "miękki" - ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Szykuje się poważna batalia o Nord Stream 2

Zatwierdzenie mandatu dla KE w Radzie UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich, najpewniej nie będzie proste, bo przeciwstawne interesy poszczególnych stolic mogą sprawić, że mandatu nie uda się ustalić bardzo długo. Polska, a także kilka innych krajów naszego regionu jest przeciwnych projektowi, ale np. Niemcy mają do niego pozytywny stosunek. Komisja zapowiada, że będzie gotowa do rozmów z Rosjanami zaraz po tym, jak Rada UE zatwierdzi mandat negocjacyjny

Pozostałe publikacje o tym tagu

31 maja 2017 roku

KE przyjęła strategię dla transportu, regulującą płace pracowników w delegacji

Pracodawcy wysyłający swoich kierowców do innych państw członkowskich nawet na krótki okres są zobowiązaniu do wypełniania obciążających i kosztownych wymogów administracyjnych. Nowe zasady zapewnią bardziej sprawiedliwy i efektywny system dla transportu drogowego - czytamy w informacji Komisji. Nowe zasady zagwarantują wyższe wynagrodzenie, jeśli kierowca przepracuje co najmniej trzy dni w miesiącu w państwie członkowskim o wyższych stawkach wynagrodzenia, podano także.

31 maja 2017 roku

KE chce, by rozważyć stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro

Komisja uważa, że należy rozważyć pomysł utworzenia specjalnego "ministerstwa finansów" strefy euro, które mogłoby zarządzać budżetem, zajmować się nadzorem i koordynacją kwestii związanych z polityką makroekonomiczną państw wspólnej waluty. "Ministerstwo" mogłoby również wyrażać zgodę na zaciągnięcie pożyczek poprzez obligacje denominowane w euro. Ma to być remedium na takie wstrząsy, jak choćby grecki kryzys

30 maja 2017 roku

Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na 2018 rok

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek projekt budżetu UE na 2018 r., który będzie ostatnim planem finansowym dla 28 państw członkowskich, zanim wspólnotę opuści Wielka Brytania. Bruksela planuje, że w przyszłym roku zobowiązania UE będą mogły sięgnąć 161 mld euro.

26 maja 2017 roku

KE podejrzewa, że Słowacja przesadziła ze wsparciem dla Jaguara Land Rovera

Komisja Europejska ma wątpliwości, czy planowane wsparcie w Nitrze jest zgodne ze wszystkimi kryteriami regionalnej pomocy. Podjęte śledztwo ma wykazać, czy decyzja inwestycyjna Jaguara Land Rovera została podjęta w oparciu o inne przesłanki niż tylko warunkowe przyznanie dotacji w wysokości 125 mln euro

22 maja 2017 roku

KE zaleca Polsce większy udział kobiet w rynku pracy i wyższy wiek emerytalny

Zdaniem Komisji, obniżenie wieku emerytalnego, które wejdzie w życie jesienią 2017 r., skłoni część starszych pracowników do wyjścia z rynku pracy. Ponadto nowe świadczenia na dzieci - choć według oczekiwań mają ograniczyć ubóstwo i nierówności - mogą mieć także negatywny skutek w zakresie udziału rodziców, głównie kobiet, w rynku pracy, podkreśliła KE.

22 maja 2017 roku

KE dementuje, że chce euro do 2025 r. we wszystkich krajach

Prawdopodobnie doszło do pewnego nieporozumienia. Omawialiśmy spełnienie warunków unii walutowo-gospodarczej do 2025 r. Pod koniec miesiąca powstanie na ten temat dokument, ale to nie oznacza, że wszystkie państwa UE do tego czasu muszą być w strefie euro - tłumaczy wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis

22 maja 2017 roku

Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić euro w całej UE

Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej - podał w poniedziałek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", powołując się na stanowisko komisarzy Valdisa Dombrovskisa i Pierre'a Moscoviciego.

18 maja 2017 roku

PGNiG żąda nałożenia przez Unię kary na Gazprom za praktyki monopolistyczne

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zażądało nałożenia na Gazprom kary finansowej za stosowanie przez koncern prakty monopolistycznych. W swoim stanowisku w sprawie zobowiązań zaproponowanych przez Gazprom w ramach postępowania antymonopolowego przez Komisję Europejską PGNiG oczekuje ponadto wprowadzenia środków zapobiegawczych, które uniemożliwiłyby Gazpromowi łamania przepisów antymonopolowych.

18 maja 2017 roku

110 mln euro grzywny dla Facebooka w związku z przejęciem WhatsApp

110 mln euro grzywny nałożyła w czwartek Komisja Europejska na firmę Facebook w związku z niedokładnymi informacjami, jakie ten internetowy gigant dostarczył Brukseli w 2014 r., kiedy urzędnicy KE wydawali zgodę na przejęcie przez niego komunikatora WhatsApp.

17 maja 2017 roku

Część polskich operatorów nie chce znieść opłat za roaming

Polscy operatorzy sieci komórkowych, T-Mobile i Play, nie chcą w pełni dostosować się do regulacji UE o zniesieniu opłat za połączenia roamingowe - twierdzi źródło PAP w KE. Plus nie przedstawił jeszcze oferty cenowej swym użytkownikom. Jedynie Orange zadeklarował całkowite zniesienie opłat za roaming.