tag

konsument

9 sierpnia

UOKiK ostrzega przed firmą telekomunikacyjną Nasza S.A.

Urząd poinformował, że prowadzi on postępowanie przeciwko Nasza S.A. i ostrzega konsumentów, że przedsiębiorstwo wprowadza w błąd. "Praktyki spółki mogą powodować znaczne straty finansowe i niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów" - zaznaczono w komunikacie UOKIK

24 lipca

28 czerwca

Grubszy portfel poprawia nastroje Polaków

W maju po raz pierwszy w historii prowadzonych od 2000 r. przez Główny Urząd Statystyczny badań nastrojów konsumentów, charakteryzujące je wskaźniki osiągnęły wartości dodatnie, co oznacza przewagę optymistów na osobami negatywnie oceniającymi sytuację. Czerwiec przyniósł dalszą poprawę zarówno w kwestii bieżącej kondycji konsumentów, jak i jej perspektyw. Przewaga zadowolonych Polaków jest niewielka, bo sięga zaledwie 1,8 punktu w przypadku przyszłości i 4,8 punktu w ocenie stanu obecnego

22 czerwca

GUS: poprawiły się oceny dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 1,7 pkt proc. m/m w czerwcu br. i wyniósł plus 4,8 pkt (i wzrósł o 11,3 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.

Wcześniejsze publikacje

Konsumenci w euforii, ale z kredytami nie szaleją

Z najnowszych danych GUS wynika, że polscy konsumenci są w najlepszych nastrojach, od czasu gdy prowadzone są tego typu badania, czyli od 2000 r. Ich optymizm wynikający z dobrej sytuacji na rynku pracy i rosnących wynagrodzeń zachęca do zakupów, ale raczej nie na kredyt, mimo rekordowo niskich stóp procentowych.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł do +3,1 pkt w maju

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 3,9 pkt proc. m/m w maju br. i wyniósł plus 3,1 pkt (i wzrósł o 9,8 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS. Wskaźnik ukształtował się na poziomie najwyższym w historii badania.

Polacy oczekują stałej poprawy dochodów

W pierwszym kwartale 2017 roku w Europie nastroje konsumenckie utrzymały się na wysokim poziomie. W Polsce mocno wzrosła skłonność do zakupów w porównaniu z poprzednim rokiem – wynika z badania GFK.

Pozostałe publikacje o tym tagu

16 marca 2017 roku

Polacy pokochali piwa bezalkoholowe

O 64 proc. wzrosła dynamika sprzedaży piw bezalkoholowych. Polacy coraz bardziej poszukują nowych wyrafinowanych smaków piwa i tym kierują się przy jego zakupie, a mniej interesuje ich zawartość alkoholu. Wiąże się to ze zmianą pokoleniową konsumentów i trendom zdrowego trybu życia. Tymczasem statystyczny Polak rocznie wypija ok. 98 litrów piwa rocznie.

15 lutego 2017 roku

Twoja Telekomunikacja pod lupą kontrolerów UOKiK

Urząd w postępowaniu sprawdzi czy mają miejsce w rzeczywistości niezgodne z prawem działania jak: podszywanie się pod innego operatora, brak informacji o faktycznej wysokości opłat abonamentowych, utrudnianie odstąpienia od umowy czy nieuprawnionym żądaniu opłat za niezmówione usługi dodatkowe .Jeśli postawione zarzuty potwierdzą się Prezes UOKIK może nakazać zmianę praktyki i usunięcie jej skutków oraz nałożyć karę pieniężną nawet do wysokości 10 proc. obrotu osiągniętego w poprzednim roku.

2 lutego 2017 roku

FE: gospodarstwa domowe mogłyby zaoszczędzić na energii

Odbiorcy indywidualni mogliby zaoszczędzić i odciążyć polski system elektroenergetyczny, gdyby mieli informacje kiedy i ile energii zużywają oraz gdyby zmianie uległy taryfy. Ceny prądu mogłyby spaść nawet o 160 zł rocznie dla gospodarstwa domowego - uważają eksperci Forum Energii

9 stycznia 2017 roku

Będzie nawet 10 tys. upadłości konsumenckich rocznie

Należy zwiększyć ilość sędziów, orzekających w procesach upadłościowych. Inaczej, sądy zostaną zablokowane. W ub. roku mogło być ponad 4 tys. upadłości. Ale w kolejnych latach będzie ich więcej. Resort Sprawiedliwości zabezpieczył środki na utworzenie 80 nowych etatów w 2017 r. Według prawników, to za mało.

20 grudnia 2016 roku

Polacy nie korzystają z praw konsumenckich bo ich nie znają

Konsumenci nie poświęcają zbyt wiele czasu i uwagi, by zaznajomić się ze swoimi uprawnieniami i zasadami korzystania z nich, w tym z zasadami zwrotu towarów. Jednocześnie to właśnie znajomość praw jakie przysługują konsumentowi w związku z daną transakcją oraz brak obaw dotyczących uciążliwości procedur, odgrywa znaczącą rolę podczas podejmowania decyzji o zakupie.

7 grudnia 2016 roku

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – czy zyskają klienci biur podróży?

Zgodnie z prognozami Ministerstwa Sportu i Turystyki, opartymi na liczbie turystów korzystających corocznie z imprez turystycznych, roczne wpływy na rachunek TFG mają wynosić około 30 mln złotych. Kwota ta stanowić będzie zatem dodatkowe (uzupełniające w stosunku do dotychczas istniejących) zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności biur podróży

15 września 2016 roku

Dla Polaków coraz ważniejsza od ceny jest jakość. Ilu konsumentów to klienci oszczędni?

Większość Polaków to wymagający konsumenci, którzy są gotowi zapłacić więcej za produkty lepszej jakości – wynika z badania Shopper Study na zlecenie firmy Henkel. Coraz chętniej kupujemy takie towary, które służą dłużej i lepiej. Tylko 20 proc. stanowią klienci oszczędni, którzy kierują się podczas zakupów głównie ceną. Mamy też coraz większe wymagania wobec sklepów – co do czystości, bogactwa oferty i atmosfery panującej w sklepie.

16 sierpnia 2016 roku

Konsumenci pomogą gospodarce, ale jej nie uskrzydlą

Roman Przasnyski, Główny Analityk GERDA BROKER: Po rozczarowujących danych, dotyczących polskiej gospodarki w pierwszych dwóch kwartałach, wciąż największe nadzieje na przyspieszenie w drugiej połowie roku pokładane są we wzroście konsumpcji. Wpływ tego czynnika na poprawę dynamiki PKB może okazać się niewystarczający, jeśli zawiodą pozostałe

3 lipca 2016 roku

UOKiK - urząd z wartością dodaną

Stworzenie osobnych urzędów dla ochrony konsumentów i antymonopolowego byłoby kosztowne i na pewien czas paraliżujące. Musimy czerpać korzyści z obecnej konstelacji – mówi w wywiadzie dla „Gazety Bankowej” Marek Niechciał, nowy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

29 kwietnia 2016 roku

Producenci jaj wprowadzają konsumentów w błąd. W jaki sposób?

Przy zakupie jaj konsumenci nie powinni się sugerować barwnymi ilustracjami i hasłami na opakowaniach, tylko kodami umieszczonymi na skorupkach. Zdaniem ekspertów UOKiK brak rzetelnej informacji o produkcie to celowe wprowadzanie konsumentów w błąd.

25 marca 2016 roku

Pożyczkowe reklamy wprowadzały w błąd

Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Euro Bank, Credit Agricole Bank Polska oraz spółka Provident Polska w ocenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów naruszyły zbiorowe interesy konsumentów publikując mylne lub niepełne informacje na temat ich oferty

15 marca 2016 roku

Konsument może łatwiej sprawdzić usługodawcę

Świadomość Polaków na temat ich praw jako konsumentów rośnie. Nadal jednak jest spora grupa osób, które nie wiedzą, że dla bezpieczeństwa swoich interesów mogą sprawdzać wiarygodność płatniczą kontrahentów, z którymi chcą współpracować. Dotyczy to deweloperów, pracodawców, sklepów internetowych, czy biur podróży. Przez najbliższy miesiąc (od 15 marca do 15 kwietnia) dostęp do takiej informacji będzie ułatwiony.

3 sierpnia 2015 roku

UKE ma pełne ręce roboty: Wiele skarg, konsumenci potrzebują pomocy

W ostatnich dwóch latach liczba wniosków składanych przez konsumentów do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. W pierwszej połowie 2015 roku wpłynęło ponad 4,2 tys. pism z prośbą o interwencję lub mediację. Najczęściej konsumenci narzekają na wprowadzenie w błąd przez przedstawiciela handlowego lub niedotrzymanie warunków umowy.

16 marca 2015 roku

Konsumenci sprawdzają firmy

Do tej pory w biurach informacji gospodarczej konsumenci najczęściej sprawdzali własną wiarygodność płatniczą. Rzadziej sięgali po informacje o kondycji finansowej firm, z którymi planowali nawiązać współpracę. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat świadomość konsumentów w zakresie sprawdzania wypłacalności firm, jak i własnej wiarygodności finansowej w biurach informacji gospodarczej wzrosła.

4 lutego 2015 roku

Nowe prawa konsumenta – sprawdź jak nie dać się oszukać!

Pod koniec ubiegłego roku, w związku z ostatnimi regulacjami unijnymi, zaczęła w Polsce obowiązywać nowa ustawa o prawach konsumenta. Aktualne zasady wprowadzają szereg udogodnień dla klientów robiących zakupy przez Internet. Warto się z nimi zapoznać, aby w każdej sytuacji być świadomym przysługujących nam praw. Poniżej znajdują się najważniejsze zmiany, które z końcem roku powinny były znaleźć się w regulaminach e-sklepów.