tag

Korea Północna

13 sierpnia

CIA spodziewa się kolejnej północnokoreańskiej próby rakietowej

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję nakładającą nowe sankcje na Koreę Płn. w związku z niedawnymi próbami międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), z których najnowsza odbyła się 28 lipca. Dzień później Kim Dzong Un oświadczył: "Całe terytorium USA jest w naszym zasięgu"

Sezon ogórkowy w tym roku przybiera kształt rakiet balistycznych...

Czy Chiny zdecydują się teraz na wprowadzenie blokady gospodarczej, która doprowadzi do złamania reżimu Kim Dzong Una i wymiany ekipy rządzącej w Korei Północnej? Jeśli nie, to dalszy rozwój sytuacji, rzeczywiście może wymknąć się spod kontroli z biegiem czasu. Niewątpliwie, denuklaryzacja i spokój na Półwyspie Koreańskim zależy przede wszystkim od postawy i zdecydowania Chin, które dotąd podtrzymują gospodarkę Korei. Zależy też od dwustronnych uzgodnień między Chinami a USA

11 sierpnia

Wyraźne umocnienie franka

Dziś na rynku walut warto zwrócić uwagę dodatkowo na dane o inflacji konsumenckiej z USA. Konsensus zakłada wzrost inflacji z 1,6 do 1,8% po ostatnich spadkach, ale uwaga – wczorajszy raport o cenach producenta okazał się sporym rozczarowaniem i stawia odbicie inflacji pod znakiem zapytania. Raport zostanie opublikowany o 14:30 naszego czasu. O 9:00 za dolara płacimy 3.6381 złotego, za euro 4.2768 złotego, frank kosztuje 3.7771 złotego, zaś funt 4.7211 złotego.

10 sierpnia

Korea Płn.: Trump jest "pozbawiony rozumu"

W pierwszej reakcji na zaostrzenie przez Trumpa retoryki Korea Północna zagroziła zaatakowaniem wyspy Guam, terytorium powierniczego Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się baza amerykańskiego lotnictwa strategicznego Anderson

5 lipca

Wcześniejsze publikacje

G20 będzie areną zwiększania presji na Koreę Północną

Prezydent USA Donald Trump i premier Japonii Shinzo Abe, którzy rozmawiali w poniedziałek rano przez telefon, postarają się wykorzystać szczyt G20 w Hamburgu, aby wspólnie z Koreą Płd. zwiększyć presję na Koreę Płn. - podał rzecznik japońskiego rządu.

Pozostałe publikacje o tym tagu

28 marca 2017 roku

Korea Północna jednym z największych źródeł cyberataków

Kojarząca się zazwyczaj z izolacją od reszty świata, biedą i zacofaniem, Korea Północna stała się w ostatnich latach jednym z największych światowych źródeł cyberzagrożeń - wskazują specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego.

18 lutego 2017 roku

Chiny wstrzymują import węgla z Korei Północnej

Od 19 lutego do końca tego roku Chiny wstrzymują import węgla z Korei Północnej w ramach sankcji ONZ, nałożonych na reżim w Pjongjangu - poinformowało w sobotę cytowane przez agencję Reutera ministerstwo handlu w Pekinie na swojej stronie internetowej.

1 czerwca 2016 roku

Media w Korei Północnej chwalą Donalda Trumpa

Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump jest "dalekowzrocznym i mądrym politykiem", który może wyzwolić Amerykanów żyjących w ciągłym strachu przed atakiem nuklearnym Korei Płn - ocenił we wtorek portal internetowy "North Korea Today".

18 maja 2016 roku

Donald Trump chce rozmawiać z przywódcą Korei Północnej

Donald Trump, jedyny obecnie kandydat Republikanów do prezydentury, oświadczył, że jest gotów rozmawiać z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem, by spróbować nakłonić komunistyczne władze w Pjongjangu do porzucenia programu atomowego.

12 kwietnia 2016 roku

Północnokoreańscy robotnicy pracują w Polsce za grosze

W Polsce haruje coraz więcej poddanych Kim Dzong Una. W tym roku pracujących w Polsce obywateli Korei Północnej jest około 800. Lwią część swoich zarobków oddają reżimowi. Średnio na rękę dostają 310 zł.

5 kwietnia 2016 roku

Chiny wprowadziły sankcje handlowe wobec Korei Północnej

Chiny dostosowały się do nowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i wprowadziły sankcje handlowe wobec Korei Północnej polegające na wstrzymaniu importu złota i metali ziem rzadkich. Zakazano też eksportu paliw lotniczych.

4 marca 2016 roku

Korea Północna grozi odwetem za sankcje ONZ

Pjongjang nazwał dziś prowokacją zaostrzenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji wobec Korei Północnej i zagroził ostrą reakcją, w tym "mobilizacją różnych środków i sposobów", by podjąć "zdecydowane i bezlitosne fizyczne przeciwdziałania".

22 lutego 2016 roku

Chiny odcinają obywateli Korei Północnej od pieniędzy

Niektóre chińskie banki, w tym największy Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), od końca grudnia 2015 roku zamroziły konta należące do obywateli Korei Północnej - poinformował południowokoreański dziennik "Dong-A Ilbo".

10 lutego 2016 roku

Seul zawiesi działania w strefie przemysłowej Kaesong

W reakcji na wystrzelenie w weekend przez Pjongjang rakiety dalekiego zasięgu władze Korei Południowej poinformowały w środę, że całkowicie zawieszą swe działania w strefie przemysłowej w Kaesongu, położonej w Korei Płn., tuż przy strefie zdemilitaryzowanej.

10 lutego 2016 roku

Rosja ostrzega przed wyścigiem zbrojeń na Półwyspie Koreańskim

Rosja ostrzegła w środę przed możliwym wyścigiem zbrojeń na Półwyspie Koreańskim w związku z zapowiedzią Waszyngtonu dotyczącą rozmieszczenia systemu obrony przeciwrakietowej THAAD w reakcji na wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu.

23 grudnia 2014 roku

Opcja Koreańska jak Opcja Polska?

Znany publicysta Financial Times’a Gideon Rachman analizując przemiany geopolityczne na świecie w artykule „Chess moves to transform world politics” stwierdza, że Wlk. Brytania która przez stulecia starała się nie dopuścić do dominacji żadnego kraju na kontynencie europejskim, w tym przypadku zrezygnowała i planuje wycofać się z niemieckiej strefy wpływów, rozważając opuszczenie Unii Europejskiej.