tag

kosmos

23 maja

Lot marsjańskiej rakiety odbędzie się w 2018 lub 2019 roku

Pierwszy lot największej rakiety nośnej na świecie - SLS, która w przyszłości ma wynieść statek kosmiczny Orion w załogową misję na Marsa, ma się odbyć pod koniec 2018 lub w 2019 roku. Nad nową rakietą Agencja NASA pracuje wraz z firmą Boeing, a załogowa misja marsjańska planowana jest na lata 30.

22 maja

19 maja

1 maja

Polskie firmy coraz aktywniejsze w europejskich misjach kosmicznych

Poza misjami Europejskiej Agencji Kosmicznej polscy naukowcy i polskie instrumenty kosmiczne uczestniczą w misjach innych krajów i organizacji. Według informacji pochodzących z CBK obecnie trwają prace nad DIOGENESSEM, czyli spektrometrem rentgenowskim, który będzie badał Słońce w misjach rosyjskich planowanych na lata 2020-2022

Wcześniejsze publikacje

Emilewicz: Do końca roku powstanie Krajowy Program Kosmiczny

Polska płaci obecnie 45 mln euro składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Według wiceminister rozwoju ta kwota to bezpośrednia inwestycja w rozwój polskiego sektora kosmicznego, bo większość tych pieniędzy wraca do nas w postaci kontraktów. Zdaniem Emilewicz, która powołuje się na najnowszy raport ESA,wynika jednoznacznie,że o rozwoju sektora kosmicznego, zwłaszcza w jego innowacyjno-wdrożeniowym aspekcie, nadal decydują środki finansowe sektora publicznego

Polska w projekcie nowych wahadłowców kosmicznych

W projekcie IBDM SENER Polska odpowiada za zaprojektowanie i produkcję kilku istotnych elementów: mechanizmów połączenia i odłączenia złącz elektrycznych między wahadłowcem a stacją kosmiczną, mechanizmów separujących, sensorów do monitorowania dokowania, cumowania i odcumowania, a także osłon przeciw mikrometeoroidom i kosmicznym śmieciom

Polski robot wwierci się w powierzchnię Marsa

Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku - powiedział w środę na konferencji prasowej dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski przemysł na tak istotną misję.

Pozostałe publikacje o tym tagu

22 lutego 2017 roku

NAUKOWA SENSACJA: NASA wykryła system planet podobnych do Ziemi

Aż siedem planet krąży w układzie odległym od nas "zaledwie" 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym. O odkryciu poinformowała NASA i Europejskie Obserwatorium Południowe ESO. W odkryciu i dalszych badaniach uczestniczą Polacy

16 lutego 2017 roku

Polska pracuje nad budową satelity

Polska przygotowuje się do budowy satelity w ramach Polskiego Programu Kosmicznego - zapowiedziała w czwartek wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas spotkania z dziennikarzami.

16 lutego 2017 roku

W 2030 r. krajowy sektor kosmiczny ma skutecznie konkurować na rynku UE

Wdrożenie Polskiej Strategii Kosmicznej sprawi, że w 2030 roku krajowy sektor kosmiczny będzie mógł skutecznie konkurować na europejskim rynku, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów unijnego rynku kosmicznego - poinformował w czwartek resort rozwoju.

9 lutego 2017 roku

Polacy zbudują bazę na Księżycu

Polacy będą stawiać księżycowe bazy? To możliwe. Polska właśnie zwyciężyła w prestiżowym, międzynarodowym konkursie na projekt ośrodka księżycowego.

26 stycznia 2017 roku

Odnaleziono asteroidę wartą 10 kwadrylionów dolarów - NASA planuje wysłanie tam misji

NASA przeprowadziła obserwacje mijającej Ziemię asteroidy, prowadząc daleko idące badania i sporządzając drobiazgowe sprawozdania z tego wydarzenia. Asteroida minęła Ziemię w odległości 2,4 milionów kilometrów, jednak to nie dryfujący w przestrzeni kosmicznej kamień wzbudził zainteresowanie naukowców, ale to co asteroida "niosła" na pokładzie.

11 grudnia 2016 roku

Eksploracja surowców z kosmosu - wciąż jeszcze plan naukowy, czy już biznesowy?

"Luksemburg przed kilkoma tygodniami wdrożył własne założenia prawa kosmicznego. Obecnie państwo to posiada najbardziej zaawansowane prawo w tym zakresie na świecie. Co to oznacza dla eksploracji kosmosu? Czy stoimy u progu nowej ery kosmicznej? Jakie szanse stwarza to dla Polski? O tym rozmawiamy z ekspertem ds. prawa kosmicznego, Kamilem Muzyką z Instytutu Nauk Prawnych PAN

7 grudnia 2016 roku

Polska chce ruszyć w kosmos: Składka na ESA wzrośnie o 9 mln euro

O 9 mln euro wzrosła polska składka wpłacana do Europejskiej Agencji Kosmicznej na tzw. programy opcjonalne. Całkowita suma zadeklarowanych przez Polskę składek na programy opcjonalne na lata 2017-2020 wynosi 45 mln euro - poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

9 listopada 2016 roku

Kosmiczna praca? Agencja Rozwoju Przemysłu zaoferuje staże

Przemysł kosmiczny może być jednym z motorów polskiej gospodarki i może wpłynąć na poprawę jej konkurencyjności. Europejska Agencja Kosmiczna szacuje, że w 2014 roku rządowe nakłady na ten sektor wyniosły łącznie 8,3 mld euro i urosły o 9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

3 listopada 2016 roku

Technologia z Polski wysprząta kosmos

Lemur - robotyczne ramię budowane przez polskich naukowców - niczym perfekcyjna ręka może wyłapywać z kosmosu duże kosmiczne śmieci, np. nieczynne satelity. W przyszłości może przydać się do serwisowania ISS, satelitów telekomunikacyjnych czy budowy laboratoriów orbitalnych.

17 października 2016 roku

Chiński statek już w kosmosie

Statek kosmiczny Shenzhou 11 rozpoczął dziś swoją misję w ramach chińskiego programu kosmicznego. Zadaniem statku jest dostarczenie dwuosobowej załogi do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2. Astronauci spędzą w module miesiąc.