tag

kosmos

17 lipca

Dane? Najlepiej im w kosmosie

Z takiego założenia najwyraźniej wychodzi amerykańska spółka Cloud Constellation Corporation. Właśnie uruchomiła ona projekt SpaceBelt, w ramach którego superszybkie centra danych zamierza zbudować kilkaset kilometrów nad powierzchnią ziemi.

10 lipca

Grafen w kosmicznych technologiach

Naukowcy i studenci uczestniczący w projekcie Graphene Flagship przygotowują się do dwóch nowatorskich eksperymentów realizowanych we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Oba eksperymenty rozpoczną się pomiędzy 6 a 17 listopada 2017r. testem grafenu w stanie nieważkości, a ich rezultaty posłużą dla określenia potencjału grafenu w obszarze technologii kosmicznych.

26 czerwca

Jadwiga Emilewicz: Chcemy rozwoju sektora kosmicznego w Polsce

Jesteśmy "ogromnie zainteresowani" rozwojem sektora kosmicznego - powiedziała podczas Forum Satelitarnego 2017 wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że zgodnie z szacunkami KE ok. 7-8 proc. PKB jest wytwarzane przy pomocy aplikacji satelitarnych

23 czerwca

Wcześniejsze publikacje

Nowy kierunek studiów - kosmiczna architektura

Architektura jest jednym z najbardziej prestiżowych kierunków ale architektura kosmiczna to już naprawdę śmiały kierunek. Tymczasem Uniwersytet w Calgary (Kanada) właśnie taką ma propozycję dla swoich studentów.

Lot marsjańskiej rakiety odbędzie się w 2018 lub 2019 roku

Pierwszy lot największej rakiety nośnej na świecie - SLS, która w przyszłości ma wynieść statek kosmiczny Orion w załogową misję na Marsa, ma się odbyć pod koniec 2018 lub w 2019 roku. Nad nową rakietą Agencja NASA pracuje wraz z firmą Boeing, a załogowa misja marsjańska planowana jest na lata 30.

Pozostałe publikacje o tym tagu

1 maja 2017 roku

Polskie firmy coraz aktywniejsze w europejskich misjach kosmicznych

Poza misjami Europejskiej Agencji Kosmicznej polscy naukowcy i polskie instrumenty kosmiczne uczestniczą w misjach innych krajów i organizacji. Według informacji pochodzących z CBK obecnie trwają prace nad DIOGENESSEM, czyli spektrometrem rentgenowskim, który będzie badał Słońce w misjach rosyjskich planowanych na lata 2020-2022

30 kwietnia 2017 roku

Emilewicz: Do końca roku powstanie Krajowy Program Kosmiczny

Polska płaci obecnie 45 mln euro składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Według wiceminister rozwoju ta kwota to bezpośrednia inwestycja w rozwój polskiego sektora kosmicznego, bo większość tych pieniędzy wraca do nas w postaci kontraktów. Zdaniem Emilewicz, która powołuje się na najnowszy raport ESA,wynika jednoznacznie,że o rozwoju sektora kosmicznego, zwłaszcza w jego innowacyjno-wdrożeniowym aspekcie, nadal decydują środki finansowe sektora publicznego

20 kwietnia 2017 roku

Polska w projekcie nowych wahadłowców kosmicznych

W projekcie IBDM SENER Polska odpowiada za zaprojektowanie i produkcję kilku istotnych elementów: mechanizmów połączenia i odłączenia złącz elektrycznych między wahadłowcem a stacją kosmiczną, mechanizmów separujących, sensorów do monitorowania dokowania, cumowania i odcumowania, a także osłon przeciw mikrometeoroidom i kosmicznym śmieciom

19 kwietnia 2017 roku

Polski robot wwierci się w powierzchnię Marsa

Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku - powiedział w środę na konferencji prasowej dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski przemysł na tak istotną misję.

10 marca 2017 roku

Kamil Muzyka: "Polska ma swoje tradycje rakietowe"

Znając założenia Polskiej Strategii Kosmicznej warto zadawać pytania o finansowe, techniczne i polityczne możliwości jej realizacji. Czy Polska ma szanse stać się potęgą kosmiczną i czy mamy stosowne know-how jeśli chodzi o specjalistów, kadry i kontakty międzynarodowe do realizacji tego marzenia o polskim kosmosie? O tym mówi w wywiadzie dla wGospodarce.pl Kamil Muzyka (PTT).

22 lutego 2017 roku

NAUKOWA SENSACJA: NASA wykryła system planet podobnych do Ziemi

Aż siedem planet krąży w układzie odległym od nas "zaledwie" 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym. O odkryciu poinformowała NASA i Europejskie Obserwatorium Południowe ESO. W odkryciu i dalszych badaniach uczestniczą Polacy

16 lutego 2017 roku

Polska pracuje nad budową satelity

Polska przygotowuje się do budowy satelity w ramach Polskiego Programu Kosmicznego - zapowiedziała w czwartek wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas spotkania z dziennikarzami.

16 lutego 2017 roku

W 2030 r. krajowy sektor kosmiczny ma skutecznie konkurować na rynku UE

Wdrożenie Polskiej Strategii Kosmicznej sprawi, że w 2030 roku krajowy sektor kosmiczny będzie mógł skutecznie konkurować na europejskim rynku, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów unijnego rynku kosmicznego - poinformował w czwartek resort rozwoju.

9 lutego 2017 roku

Polacy zbudują bazę na Księżycu

Polacy będą stawiać księżycowe bazy? To możliwe. Polska właśnie zwyciężyła w prestiżowym, międzynarodowym konkursie na projekt ośrodka księżycowego.

26 stycznia 2017 roku

Odnaleziono asteroidę wartą 10 kwadrylionów dolarów - NASA planuje wysłanie tam misji

NASA przeprowadziła obserwacje mijającej Ziemię asteroidy, prowadząc daleko idące badania i sporządzając drobiazgowe sprawozdania z tego wydarzenia. Asteroida minęła Ziemię w odległości 2,4 milionów kilometrów, jednak to nie dryfujący w przestrzeni kosmicznej kamień wzbudził zainteresowanie naukowców, ale to co asteroida "niosła" na pokładzie.

11 grudnia 2016 roku

Eksploracja surowców z kosmosu - wciąż jeszcze plan naukowy, czy już biznesowy?

"Luksemburg przed kilkoma tygodniami wdrożył własne założenia prawa kosmicznego. Obecnie państwo to posiada najbardziej zaawansowane prawo w tym zakresie na świecie. Co to oznacza dla eksploracji kosmosu? Czy stoimy u progu nowej ery kosmicznej? Jakie szanse stwarza to dla Polski? O tym rozmawiamy z ekspertem ds. prawa kosmicznego, Kamilem Muzyką z Instytutu Nauk Prawnych PAN