tag

kredyt

17 sierpnia

11 sierpnia

Kredyt na mieszkanie

W ostatnim czasie media informują o zwiększającym się ruchu na rynku nieruchomości. Polacy coraz częściej inwestują w mieszkania, zaciągają też więcej kredytów hipotecznych. Oznacza to, że ceny mieszkań będą szły w górę. Jeżeli planujemy zakup mieszkania, warto więc teraz wziąć pod uwagę jego finalizację.

7 sierpnia

2 sierpnia

NBP pozytywnie o zmianach ustawy wspierającej kredytobiorców

NBP jest zadowolony z inicjatywy Prezydenta w sprawie zmiany ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Według NBP zmiany przepisów będą prowadzić do większego wykorzystania środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przez kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Wcześniejsze publikacje

Pengab wzrósł o 2,1 pkt m/m do 24 pkt w lipcu

Ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 3 pkt. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych m/m wzrosło o 1 pkt, a dla kredytów mieszkaniowych o 4 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych wzrosło m/m o 1 pkt, a dla kredytów mieszkaniowych o 7 pkt. W przypadku kredytów samochodowych saldo ocen zmalało, a prognoz wzrosło odpowiednio o 3 i o 2 pkt.

Ekspert: Wygrana mBanku z frankowiczem sprzeczna z orzecznictwem unijnym

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł zasadność apelacji mBanku od pierwszego, przychylnego frankowiczowi rozstrzygnięcia z dnia 29 kwietnia ubiegłego roku. Sąd II instancji wydał prawomocny wyrok na korzyść banku. Zasady kredytu frankowego i charakter umowy pozostają bez zmian, mimo że niektóre klauzule w niej zawarte są abuzywne i rażąco naruszają interesy konsumenta.

Wyłudzili 8 mln zł kredytów. Zajęła się nimi policja

Ponad 8 mln zł, z tytułu udzielonych kredytów obrotowych, stracił katowicki oddział jednego z banków w wyniku działania zorganizowanej grupy przestępczej - poinformowała Prokuratura Krajowa. Zatrzymano w tej sprawie dwie osoby, którym postawiono już zarzuty

Pozostałe publikacje o tym tagu

27 czerwca 2017 roku

BIK: W maju o 10 proc. więcej kredytów niż przed rokiem

Banki komercyjne, spółdzielcze oraz SKOK-i udzieliły 18,2 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 4,1 mld zł w maju 2017 r. Stanowi to wzrost o 10,2 proc. w ujęciu liczbowym i wzrost o 19,5 proc. w ujęciu wartościowym w porównaniu do maja 2016 r., podało Biuro Informacji Kredytowej

1 czerwca 2017 roku

Polski sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne

Polski system finansowy jest stabilny, a natężenie zagrożeń dla jego stabilności nie zmieniło się istotnie. Pozostaje jednak ono na podwyższonym poziomie, głównie z uwagi na utrzymującą się niepewność w otoczeniu polskiej gospodarki, wynika z "Raportu o stabilności systemu finansowego. Czerwiec 2017 r." Narodowego Banku Polskiego (NBP).

18 maja 2017 roku

Kolejny wyrok przeciwko bankowi - kolejne zwycięstwo frankowiczów?

Ogłoszono kolejny wyrok przeciwko Bankowi Millenium, w którym sąd stwierdził, że umowa jest nieważna od początku jej zawarcia. Uznał też, że to umowa w złotówkach, a element indeksacji powoduje, że jest to swego rodzaju hybryda, która posiada cechy swoiste dla kredytu walutowego.

9 maja 2017 roku

Odwlekanie kwestii frankowej może skutkować politycznymi konsekwencjami

Odwlekanie sprawy kredytów frankowych może skutkować większymi konsekwencjami. Nie warto legalizować bezprawia. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił ostatnio koncepcję dotyczącą powołania specjalnych wydziałów do spraw kredytów walutowych przy sądach.

8 maja 2017 roku

Zmienne preferencje banków i kredytobiorców

Z najnowszej analizy NBP wynika, że banki zaczynają nas kusić kredytami hipotecznymi, zniechęcając do konsumpcyjnych. Jednocześnie bankowcy zauważają wzrost popytu na pożyczki mieszkaniowe i zmienne tendencje wobec konsumpcji na kredyt. Jeśli spojrzeć na dane, widać że w ostatnich miesiącach maleje nasza skłonność do zadłużania się na jakikolwiek cel.

5 maja 2017 roku

Młodzi Polacy mają prawie 7 mld zł długów

Młodzi Polacy w wieku 18-24 lata mają do spłaty 6,81 mld zł. W 70 proc. są to kredyty konsumpcyjne, dużą popularnością wśród młodych cieszą się karty kredytowe – informuje Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

28 kwietnia 2017 roku

BIK: O 16,5 proc. w skali roku wzrosła liczba udzielanych kredytów hipotecznych

W marcu 2017 r. udzielono 21,4 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 4,7 mld zł. Stanowi to wzrost o 16,6% w ujęciu liczbowym i o 27,2% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do marca 2016 r. W 1 kw. 2017 r. udzielono 55,4 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 11,9 mld zł. Jest to więcej o 15,0% w ujęciu liczbowym i więcej o 19,9% w ujęciu wartościowym, niż rok wcześniej - informuje Biuro Informacji Kredytowej

17 kwietnia 2017 roku

BIK o kredytach: Więcej mieszkaniowych, mniej konsumpcyjnych

W lutym tego roku udzielono 484,8 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 5,7 mld zł. Stanowi to spadek o˙10,1 proc. w˙ujęciu liczbowym i˙spadek o˙3,5 proc. w˙ujęciu wartościowym, w˙porównaniu do lutego 2016 r. - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.

13 kwietnia 2017 roku

Ustawa o kredycie hipotecznym podpisana

Większa ochrona konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne - taki jest cel ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

7 kwietnia 2017 roku

Zaległe długi Polaków wzrosły przez rok o niemal 11 mld zł

Na koniec 2016 r. ponad 2 mln 322 tys. Polek i Polaków nie radziło sobie z terminowym zwrotem zobowiązań zarówno kredytowych jak i pozakredytowych. W ciągu roku kwota ich zaległości wzrosła o jedną czwartą - do 53,69 mld zł - wynika z raportu BIG InfoMonitor.

6 kwietnia 2017 roku

Złoty rośnie na wiosnę. Czy utrzyma wznoszący kurs?

Złoty w ostatnich trzech miesiącach wzmacniał się w relacji do dolara, euro, funta, franka szwajcarskiego. Złożyło się kilka czynników preferencyjnych dla polskiej waluty. Po gorszych od oczekiwań październikowych danych odnośnie produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej czy sprzedaży detalicznej, mogących sugerować niższe tempo wzrostu gospodarczego, kolejne trzy miesiące pozytywnie zaskoczyły część ekonomistów, co przyczyniło się do wzmocnienia złotego.

1 kwietnia 2017 roku

4,5-5 mld euro wyniosą w tym roku inwestycje EBI w Polsce

4,5 mld euro - tyle ma wynieść minimalna wartość kredytów, jaką Europejski Bank Inwestycyjny wesprze w tym roku prorozwojowe inwestycje w Polsce - poinformował PAP wiceszef EBI Vazil Hudak. Pieniądze trafią prawdopodobnie m.in. na rozbudowę drugiej nitki stołecznego metra

31 marca 2017 roku

60 mln zł straty BOŚ przez rezerwy na kredytowanie farm wiatrowych z lat poprzednich

BOŚ zanotował w 2016 r. stratę w wysokości 60 mln zł. Gdyby nie rezerwy na kredyty na farmy wiatrowe zysk przekroczyłby 31 mln zł – poinformował bank w komunikacie. Utworzone przez Grupę odpisy dotyczą w szczególności projektów wiatrowych wspieranych przez Bank i jego spółki zależne w latach 2014 – 2015.

31 marca 2017 roku

500+ pomocne w spłacie mniejszych długów

Program 500+ pomógł części beneficjentom spłacić mniejsze długi, pomoc państwa, przynajmniej części osób pomogła nie wpaść w problemy – wynika z raportu BIG InfoMonitora. Jak dodają eksperci Biura, wprowadzenie tego programu to wydarzenie, które najbardziej wpłynęło na sytuację finansową Polaków

29 marca 2017 roku

UOKiK o kredycie przez internet

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił istotny pogląd w sprawie umowy kredytu konsumenckiego zawartej przez internet - poinformował Urząd w środę w komunikacie. Pogląd odnosi się do interpretacji pojęcia "trwałego nośnika".