tag

kredyt

24 marca

23 marca

22 marca

BOŚ dokona odpisów na kredyty finansujące farmy wiatrowe

Utworzone przez BOŚ rezerwy wynoszą łącznie 220,8 mln zł. W kwocie tej 98,5 mln zł dotyczy bankowego portfela kredytowego farm wiatrowych, co oznacza wzrost o 92,1 mln zł w stosunku do 2015 r. Odpisy te związane są z finansowaniem przez Bank farm wiatrowych głównie w latach 2013 – 2015. Natomiast portfel pozostałych rezerw utrzymał się na poziomie zbliżonym do 2015 roku (wzrost o 4,5 mln zł). - poinformował bank w komunikacie.

21 marca

Wcześniejsze publikacje

Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing. Zainteresowanie rolników pożyczkami na finansowanie gruntów wzrosło w ostatnim kwartale 2016 r. o 38 proc. rok do roku.

Banki udzieliły w styczniu mniej kredytów konsumpcyjnych, ale wzrosła ich wartość

O 1,7 proc. mniej kredytów konsumpcyjnych udzielono w styczniu 2017 r. w ujęciu rocznym, wzrosła jednakże o 8,8 proc. ich wartość. W tym samym czasie wydano mniej – o 2,6 proc. - kart kredytowych na łączną kwotę limitów wyższa o 6,4 proc. Natomiast więcej udzielono - o 6,0 proc. - kredytów mieszkaniowych, a ich wartość zwiększyła się o 6,8 proc. - poinformowało w komunikacie Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Pozostałe publikacje o tym tagu

10 marca 2017 roku

Banki skąpią na lokatach, nie żałują sobie przy kredytach

Oczywistą konsekwencją faktu, że mamy najniższe w historii stopy procentowe, jest atrakcyjne oprocentowanie kredytów i niesatysfakcjonująca posiadaczy oszczędności wysokość odsetek od bankowych lokat. Jeśli jednak spojrzeć na to uważniej, także nie tylko z punktu widzenia wartości nominalnych, lecz względnych, oceny nie są już tak oczywiste.

7 marca 2017 roku

Klub futbolu amerykańskiego musi grać na kredyt

Klub zawodowej ligi futbolu amerykańskiego (NFL) Oakland Raiders, którego zawodnikiem jest Sebastian Janikowski, dostał kredyt, by przenieść się do Las Vegas. Projekt szefów zespołu z Kalifornii jest coraz bliżej realizacji.

3 marca 2017 roku

BIK: Kobiety mają ponad 270 mld zł długu

Liczba kobiet posiadających zaległe zobowiązania wynosi 601,5 tys. i jest o 463,2 tys. niższa niż liczba dłużników płci męskiej. Średnie zaległości kobiet, notowane w BIG InfoMonitor to 17 619 zł, są to przeważnie niespłacone pożyczki, nieuregulowane rachunki za usługi telekomunikacyjne, rachunki za media oraz opóźnione raty kredytów. Prawdziwą rekordzistką jest 43-letnia mieszkanka regionu dolnośląskiego z długiem na ponad 21 mln zł.

28 lutego 2017 roku

Wskaźnik koniunktury bankowej wzrósł po raz drugi w tym roku

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w lutym o 3,2 pkt. do 23,2 pkt. - poziomu najwyższego od 9 miesięcy - poinformowały we wtorek Związek Banków Polskich i Kantar TNS. Oczekiwany jest wzrost kredytów dla gospodarstw domowych i firm.

27 lutego 2017 roku

W 2016 r. EBI przyznał Polsce 4,44 mld euro kredytów

W 2017 roku EBI skupi się zwłaszcza na zwiększeniu tempa modernizacji polskich miast i promowaniu istotnych inwestycji w obszarach innowacji, badań i rozwoju oraz energetyki, w tym odnawialnych źródeł energii. Ma też wspierać małe i średnie firmy.

24 lutego 2017 roku

Liczba poręczycieli spadła przez 3 lata o ponad połowę

Liczba poręczyli kredytów spadła w ciągu ostatnich 3 lat o 54,6 proc. - informuje Biuro Informacji Kredytowej. Z danych BIK wynika, że obecnie w Polsce 370 tys. osób udzieliło poręczenia 305 tys. kredytów. Wśród nich 11,9 proc. jest spłacanych z opóźnieniem przekraczającym 90 dni, co prowadzi do negatywnych konsekwencji dla jego żyranta.

20 lutego 2017 roku

Jedynie co szósta osoba ma pozytywne odczucia przy zaciąganiu kredytu gotówkowego

Zdecydowana większość Polaków odczuwa stres na myśl o konieczności zadłużenia się – wynika z badania BIG InfoMonitor i BIK. 60 proc. przy tej okazji odczuwa wyłącznie stres i obawy, 14 proc. badanych ma mieszane odczucia, z jednej strony martwią się zobowiązaniem, z drugiej cieszą możliwością zrealizowania swoich planów czy zamierzeń. Wyłącznie pozytywne odczucia ma jedynie 17 proc. respondentów, czyli co szósty ankietowany.

15 lutego 2017 roku

Mikro i małe firmy więcej eksportują i inwestują

Dynamicznie rośnie eksport wśród mikro i małych – 18 proc. z nich prowadziło w ostatnim roku działalność eksportową. To dwa razy więcej niż w pierwszym badaniu przeprowadzonym przez bank Pekao. Ogólny wskaźnik koniunktury osiągnął poziom 96,7 pkt i był to drugi najlepszy wynik w okresie ostatnich 7 lat (3 pkt powyżej średniej z lat 2010-2015). Wyzwaniem dla firm jest zwiększenie innowacyjności – wynika z „Raportu o sytuacji mikro i małych firm”opublikowanego przez bank Pekao.

13 lutego 2017 roku

Zaufanie w związku? Tak, ale nie w sprawach finansowych

Jedna trzecia Polaków ukrywa wydatki przed swoim partnerem. Częściej zdarza się to kobietom (41 proc.) i osobom w wieku 25-34 lata (43 proc.). 12 proc. respondentów przyznało, że wzięło kredyt bez wiedzy swojej drugiej połówki.

8 lutego 2017 roku

Co piąty mikroprzedsiębiorca ma kredyt firmowy

Niemal co piąty aktywny mikroprzedsiębiorca ma aktywny kredyt firmowy; łączna wartość tych zobowiązań to 47,09 mld zł - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej i Banku Gospodarstwa Krajowego.

6 lutego 2017 roku

Banki chcą zaostrzyć politykę kredytową

Na I kwartał 2017 r. banki przewidują dalsze niewielkie zaostrzanie polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw - wynika z analizy NBP

26 stycznia 2017 roku

80 proc. pożyczkobiorców ma też kredyty w bankach

74,6 mld zł kredytów konsumpcyjnych i pożyczek udzieliły banki i firmy pożyczkowe od stycznia do listopada 2016 r. - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Udział samych pożyczek - w tak zdefiniowanym „consumer finance” - wyniósł 4,2%. Sami konsumenci przyznają, że chętnie korzystają zarówno z usług banków, jak i firm pożyczkowych.

24 stycznia 2017 roku

4,52 mld euro kredytów z EBI dla polskich firm

W 2016 roku wartość kredytów udzielonych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w Polsce spadła o prawie 20 proc. - wynika z zaprezentowanych we wtorek w Brukseli danych. W 2016 r. grupa EBI wsparła przedsiębiorstwa w Polsce łączną kwotą 4,52 mld euro. Rok wcześniej było to 5,5 mld euro. Kierownictwo banku nie widzi jednak problemów związanych z finansowaniem inwestycji nad Wisłą.