tag

kredyty we frankach szwajcarskich

10 sierpnia

8 sierpnia

Stop Bankowemu Bezprawiu: Prezydencki projekt wsparcia dla kredytobiorców nie obejmuje 200 tys., osób, które straciły mieszkania i nadal spłacają bankowe długi

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu napisało list do wicepremiera Mateusza Morawieckiego, w którym krytykuje prezydencki projekt wsparcia dla kredytobiorców. SBB zwraca uwagę, że nowe rozwiązania nie obejmują 200 tys. osób, którym z powodu zaległości w spłacie kredytu banki odebrały mieszkanie a które nadal muszą spłacać część długu

7 sierpnia

Dziesięć lat z frankiem

Prezydencki projekt ustawy mającej przybliżyć rozwiązanie problemu kredytów walutowych, został skierowany do Sejmu niemal równo w dziewiątą rocznicę ustanowienia przez kurs franka szwajcarskiego najniższego w historii poziomu. Przeciętny kredytobiorca znajduje się w połowie okresu spłaty zadłużenia. Łatwo dokonać jej bilansu, trudniej o prognozę na następną połowę.

6 sierpnia

Wcześniejsze publikacje

Eksperci: projekt o wsparciu kredytobiorców najkorzystniejszy dla banków z dotychczasowych

Kamil Stolarski, analityk z Haitong Bank ocenia, że zapisy projektu o Funduszu Restrukturyzacyjnym będą zapewne skłaniać banki do konwersji kredytów denominowanych do obcych walut. Przyznaje zarazem, że wobec coraz słabszego franka banki być może będą musiały zaoferować klientom takie warunki przewalutowania kredytów, które dla nich samych nie będą opłacalne

Pozostałe publikacje o tym tagu

1 sierpnia 2017 roku

Dług z tytułu mieszkaniowych kredytów frankowych spadł o ponad 16 mld zł

Zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych spłacanych we frankach spadło w ciągu roku o 11,65 proc. i na koniec czerwca tego roku wyniosło 123,78 mld zł. Jest to o 16,34 mld zł mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego - poinformowało we wtorkowym komunikacie Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

26 lipca 2017 roku

Większość spraw sądowych z bankami wygrywają frankowicze

Na 192 orzeczenia sądowe w sporach między bankami a frankowiczami – wydane w roku 2016 i do połowy 2017 r. - 121 można zakwalifikować jako wygraną kredytobiorcy, 67 jako zwycięstwo banku, a cztery jako rozstrzygnięcia częściowe - poinformował Bankier.pl.

26 lipca 2017 roku

Frankowy pat szkodzi polskiej gospodarce

Zastanawiając się nad sytuacją kredytobiorców frankowych warto zwrócić szczególną uwagę na wpływ ich zadłużenia na naszą rodzimą gospodarkę. Osób z kredytami frankowymi jest w Polsce ponad 800 tysięcy, a wartość ich łącznego zobowiązania z tego tytułu wynosi ponad 130 mld złotych. To musi negatywnie oddziaływać na nasz popyt wewnętrzny.

17 lipca 2017 roku

Ekspert: Wygrana mBanku z frankowiczem sprzeczna z orzecznictwem unijnym

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł zasadność apelacji mBanku od pierwszego, przychylnego frankowiczowi rozstrzygnięcia z dnia 29 kwietnia ubiegłego roku. Sąd II instancji wydał prawomocny wyrok na korzyść banku. Zasady kredytu frankowego i charakter umowy pozostają bez zmian, mimo że niektóre klauzule w niej zawarte są abuzywne i rażąco naruszają interesy konsumenta.

13 lipca 2017 roku

Andrzej Dera: Cały czas trwają prace nad tzw. ustawą frankową

Prace nad tzw. ustawą frankową cały czas trwają, jeszcze chwilę musimy poczekać; tu już nie chodzi o szybkość jej przygotowywania, tylko o precyzję i mechanizmy, które będą akceptowane i możliwe do realizacji - powiedział w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera.

10 lipca 2017 roku

Postępowania UOKiK przeciwko trzem bankom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w poniedziałek o wszczęciu postępowań przeciwko Deutsche Bank, Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank Polska. Wątpliwości Urzędu wzbudziły niejasne zasady ustalania kursów walut przy kredytach hipotecznych.

24 maja 2017 roku

Rynek oddał frankowiczom 16 miliardów złotych

W kwietniu wartość zadłużenia z tytułu walutowych kredytów zaciągniętych na zakup nieruchomości wyniosła 150,4 mld zł i była o 16,4 mld zł niższa niż przed rokiem. To jednak nie efekt rządowej pomocy ani łaskawości banków, ale wynik działania sił rynkowych, które sprawiły, że frank mocno potaniał. Teza, że dzięki nim problem rozwiąże się sam, jest jednak przedwczesna.

22 maja 2017 roku

PKO BP zaproponuje ofertę dla właścicieli kredytów we frankach szwajcarskich

PKO BP planuje na przełomie II i III kwartału zaoferować kredytobiorcom konwersję kredytów we frankach szwajcarskich na złotówkowe – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP podczas konferencji prasowej, podsumowującej wyniki banku za I kw. 2017 r. Dodał, że byłaby to oferta dobrowolna.

18 maja 2017 roku

Kolejny wyrok przeciwko bankowi - kolejne zwycięstwo frankowiczów?

Ogłoszono kolejny wyrok przeciwko Bankowi Millenium, w którym sąd stwierdził, że umowa jest nieważna od początku jej zawarcia. Uznał też, że to umowa w złotówkach, a element indeksacji powoduje, że jest to swego rodzaju hybryda, która posiada cechy swoiste dla kredytu walutowego.

9 maja 2017 roku

Odwlekanie kwestii frankowej może skutkować politycznymi konsekwencjami

Odwlekanie sprawy kredytów frankowych może skutkować większymi konsekwencjami. Nie warto legalizować bezprawia. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił ostatnio koncepcję dotyczącą powołania specjalnych wydziałów do spraw kredytów walutowych przy sądach.

18 kwietnia 2017 roku

Jak lobby bankowe poradziło się sobie z „problemem frankowym”

15 stycznia 2015 roku to data historyczna nie tylko dla „frankowiczów”. Przypomnijmy, że właśnie tego dnia, nazwanego wkrótce potem „czarnym czwartkiem”, został uwolniony kurs CHF przez Szwajcarski Bank Narodowy. Skutkiem tego, kurs franka do naszej waluty wzrósł – w ciągu 1 dnia - o około 20 procent

10 kwietnia 2017 roku

KNF szacuje koszt prezydenckiej ustawy spreadowej na 9,1 mld zł

Zgodnie z informacją KNF, koszt wejścia w życie poselskiego projektu ustawy "o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej" (projekt PO) wyniesie 11,1 mld zł, a ustawy "o restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów" (projekt Kukiz'15) 52,8 mld zł.

29 marca 2017 roku

Banki spodziewają się pogorszenia wyników finansowych

Banki zakładają istotne pogorszenie wyników finansowych w stosunku do 2016 r., spadek wyniesie łącznie 12,3 proc. - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w opracowaniu poświęconym planom finansowym krajowych banków komercyjnych na 2017 rok.