tag

nauka

Wczoraj

Przedwczoraj (25 marca)

Na Śląsku szukają wynalazków do walki ze smogiem

ąska Fundacja Młodzi Twórcy prowadzi konkurs na projekt innowacyjnego urządzenia służącego do ograniczenia niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych. Wynalazek np. filtr czy absorber ma być niedrogi, uniwersalny i łatwy w obsłudze

17 marca

9 marca

Wcześniejsze publikacje

Pozostałe publikacje o tym tagu

16 lutego 2017 roku

Lotnisko w Modlinie testuje pierwszy w Polsce system biometrycznej odprawy osób i inwestuje w rozbudowę

Lotnisko w Modlinie koło Warszawy testuje pierwszy w Polsce system biometrycznej bramki do Automatycznej Odprawy Osób. System najpierw skanuje paszport, później robi zdjęcie, a na koniec skanuje odcisk palca. Wszystkie te dane porównuje z danymi z paszportu biometrycznego. Urządzenie zostało zaplanowane i skonstruowane wyłącznie przez polskich naukowców z Wojskowej Akademii Wojskowej. Prace trwały 4 lata. Testy maszyna przeszła najpierw na przejściu granicznym w Medyce

16 lutego 2017 roku

W 2030 r. krajowy sektor kosmiczny ma skutecznie konkurować na rynku UE

Wdrożenie Polskiej Strategii Kosmicznej sprawi, że w 2030 roku krajowy sektor kosmiczny będzie mógł skutecznie konkurować na europejskim rynku, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów unijnego rynku kosmicznego - poinformował w czwartek resort rozwoju.

10 lutego 2017 roku

Nauka w systemie nakazowo-rozdzielczym: Propozycje zmian w szkolnictwie wyższym sankcjonowaniem neofeudalnej patologii

Polscy uczeni bardzo chętnie podpiszą listy protestacyjne przeciwko takim czy innym działaniom rządu, jednak wprowadzenie swojej uczelni na wyższą pozycję w światowym rankingu albo przynajmniej - wyprowadzenie jej ze światowej listy uczelni "śmieciowych" przekracza już ich możliwości. Zmiana systemu finansowania uczelni wyższych mogłaby to zmienić.

26 stycznia 2017 roku

Odnaleziono asteroidę wartą 10 kwadrylionów dolarów - NASA planuje wysłanie tam misji

NASA przeprowadziła obserwacje mijającej Ziemię asteroidy, prowadząc daleko idące badania i sporządzając drobiazgowe sprawozdania z tego wydarzenia. Asteroida minęła Ziemię w odległości 2,4 milionów kilometrów, jednak to nie dryfujący w przestrzeni kosmicznej kamień wzbudził zainteresowanie naukowców, ale to co asteroida "niosła" na pokładzie.

24 stycznia 2017 roku

10 mld zł w tym roku na innowacyjność

W 2017 r. zostanie ogłoszonych minimum 27 konkursów w ramach 13 instrumentów programu Inteligentny Rozwój. Planowany łączny budżet tych konkursów wynosi 7,7 mld zł. Dodatkowo kontynuowana będzie realizacja siedem konkursów rozpoczętych w 2016 r.

9 stycznia 2017 roku

Wiedza o finansach co piątego Polaka jest mała lub znikoma

Największy odsetek ankietowanych – 47 proc. – twierdzi, że ich poziom wiedzy w tej dziedzinie jest średni. Co trzeci respondent wystawia sobie ocenę dobrą lub bardzo dobrą – wynika z badania platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

29 grudnia 2016 roku

155 mln złotych dla przyszłych doktorów

Aż 155 mln zł Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy na zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich. Nabór do konkursu dla szkół wyższych i instytutów naukowych ruszy już w lutym - poinformowało dziś NCBR.

28 grudnia 2016 roku

J.Gowin: 450 mln euro na innowacyjne start up-y. Oficjalnie ruszył rządowy fundusz mający wspierać innowacyjne projekty

W ramach platformy PFR Ventures finansowane będą mogły być projekty na różnych etapach rozwoju i zróżnicowanej wielkości: od 200 tys. do nawet 60 mln zł na pojedynczy projekt, fundusze typu seed oraz venture capital o wartości od około 20 mln zł do 800 mln zł. PFR Ventures będzie finansował do połowy wartości inwestycji, a kolejne 50 proc. pochodzić będzie od inwestorów prywatnych, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych.

13 grudnia 2016 roku

Brytyjska nauka może ucierpieć na Brexicie

Brexit może pozbawić brytyjską naukę dofinansowania z Unii Europejskiej i sprawić, że kraj ten przestanie przyciągać najzdolniejszych studentów i naukowców - podaje agencja AP.