tag

nauka

24 kwietnia

7 kwietnia

Zmarł profesor Jerzy Vetulani

W wieku 81 lat zmarł profesor Jerzy Vetulani. Znany krakowski neurobiolog od ponad miesiąca przebywał w szpitalu, gdzie trafił po potrąceniu przez samochód - poinformował dziś Urząd Miasta Krakowa.

29 marca

26 marca

Wcześniejsze publikacje

Na Śląsku szukają wynalazków do walki ze smogiem

ąska Fundacja Młodzi Twórcy prowadzi konkurs na projekt innowacyjnego urządzenia służącego do ograniczenia niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych. Wynalazek np. filtr czy absorber ma być niedrogi, uniwersalny i łatwy w obsłudze

Pozostałe publikacje o tym tagu

22 lutego 2017 roku

NAUKOWA SENSACJA: NASA wykryła system planet podobnych do Ziemi

Aż siedem planet krąży w układzie odległym od nas "zaledwie" 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym. O odkryciu poinformowała NASA i Europejskie Obserwatorium Południowe ESO. W odkryciu i dalszych badaniach uczestniczą Polacy

16 lutego 2017 roku

Lotnisko w Modlinie testuje pierwszy w Polsce system biometrycznej odprawy osób i inwestuje w rozbudowę

Lotnisko w Modlinie koło Warszawy testuje pierwszy w Polsce system biometrycznej bramki do Automatycznej Odprawy Osób. System najpierw skanuje paszport, później robi zdjęcie, a na koniec skanuje odcisk palca. Wszystkie te dane porównuje z danymi z paszportu biometrycznego. Urządzenie zostało zaplanowane i skonstruowane wyłącznie przez polskich naukowców z Wojskowej Akademii Wojskowej. Prace trwały 4 lata. Testy maszyna przeszła najpierw na przejściu granicznym w Medyce

16 lutego 2017 roku

W 2030 r. krajowy sektor kosmiczny ma skutecznie konkurować na rynku UE

Wdrożenie Polskiej Strategii Kosmicznej sprawi, że w 2030 roku krajowy sektor kosmiczny będzie mógł skutecznie konkurować na europejskim rynku, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów unijnego rynku kosmicznego - poinformował w czwartek resort rozwoju.

10 lutego 2017 roku

Nauka w systemie nakazowo-rozdzielczym: Propozycje zmian w szkolnictwie wyższym sankcjonowaniem neofeudalnej patologii

Polscy uczeni bardzo chętnie podpiszą listy protestacyjne przeciwko takim czy innym działaniom rządu, jednak wprowadzenie swojej uczelni na wyższą pozycję w światowym rankingu albo przynajmniej - wyprowadzenie jej ze światowej listy uczelni "śmieciowych" przekracza już ich możliwości. Zmiana systemu finansowania uczelni wyższych mogłaby to zmienić.

26 stycznia 2017 roku

Odnaleziono asteroidę wartą 10 kwadrylionów dolarów - NASA planuje wysłanie tam misji

NASA przeprowadziła obserwacje mijającej Ziemię asteroidy, prowadząc daleko idące badania i sporządzając drobiazgowe sprawozdania z tego wydarzenia. Asteroida minęła Ziemię w odległości 2,4 milionów kilometrów, jednak to nie dryfujący w przestrzeni kosmicznej kamień wzbudził zainteresowanie naukowców, ale to co asteroida "niosła" na pokładzie.

24 stycznia 2017 roku

10 mld zł w tym roku na innowacyjność

W 2017 r. zostanie ogłoszonych minimum 27 konkursów w ramach 13 instrumentów programu Inteligentny Rozwój. Planowany łączny budżet tych konkursów wynosi 7,7 mld zł. Dodatkowo kontynuowana będzie realizacja siedem konkursów rozpoczętych w 2016 r.

9 stycznia 2017 roku

Wiedza o finansach co piątego Polaka jest mała lub znikoma

Największy odsetek ankietowanych – 47 proc. – twierdzi, że ich poziom wiedzy w tej dziedzinie jest średni. Co trzeci respondent wystawia sobie ocenę dobrą lub bardzo dobrą – wynika z badania platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

29 grudnia 2016 roku

155 mln złotych dla przyszłych doktorów

Aż 155 mln zł Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy na zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich. Nabór do konkursu dla szkół wyższych i instytutów naukowych ruszy już w lutym - poinformowało dziś NCBR.

28 grudnia 2016 roku

J.Gowin: 450 mln euro na innowacyjne start up-y. Oficjalnie ruszył rządowy fundusz mający wspierać innowacyjne projekty

W ramach platformy PFR Ventures finansowane będą mogły być projekty na różnych etapach rozwoju i zróżnicowanej wielkości: od 200 tys. do nawet 60 mln zł na pojedynczy projekt, fundusze typu seed oraz venture capital o wartości od około 20 mln zł do 800 mln zł. PFR Ventures będzie finansował do połowy wartości inwestycji, a kolejne 50 proc. pochodzić będzie od inwestorów prywatnych, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych.

13 grudnia 2016 roku

Brytyjska nauka może ucierpieć na Brexicie

Brexit może pozbawić brytyjską naukę dofinansowania z Unii Europejskiej i sprawić, że kraj ten przestanie przyciągać najzdolniejszych studentów i naukowców - podaje agencja AP.