tag

NBP

Wczoraj

„Rzeź Woli i Ochoty” na monecie NBP

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę oksydowaną o nominale 10 zł, upamiętniającą mieszkańców dwóch warszawskich dzielnic – Woli i Ochoty, bestialsko wymordowanych w 1944 roku. Liczbę ofiar na Woli i Ochocie ocenia się na około 60 tysięcy.– informuje NBP w komunikacie.

Przedwczoraj (26 lipca)

Andrzej Diakonow nowym wiceprzewodniczącym KNF

Andrzej Diakonow został nowym zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego - podał w środę UKNF w komunikacie. Dodano, że będzie on odpowiadał w Urzędzie KNF za wykonywanie zadań związanych z audytem i kontrolą wewnętrzną, administracją, informatyką oraz ochroną klienta.

25 lipca

NBP: można oczekiwać dalszego, choć powolnego, przyspieszenia dynamiki płac

W I kwartale 2017r. wyraźnie wzrosła liczba osób pracujących, jak również przeciętna liczba przepracowanych godzin. Jednocześnie, stopa bezrobocia obniżyła się do rekordowo niskiego poziomu. Stopa bezrobocia BAEL w I kw. br. obniżyła się do 5,2 proc., czyli o 0,4 pkt. proc. w porównaniu z IV kw. 2016 r. i jest najniższa od początku prowadzenia badań BAEL – czytamy w nowym, kwartalnym raporcie o rynku pracy w I kw. 2017 r. NBP.

22 lipca

Rewelacyjne wyniki budżetu państwa po upływie I półrocza

W ostatnich dniach ministerstwo finansów opublikowało szacunkowe dane dotyczące wykonania budżetu państwa w okresie styczeń – czerwiec 2017, które potwierdzają skuteczność działań rządu premier Beaty Szydło w zakresie uszczelniania systemu podatkowego

Wcześniejsze publikacje

Prezes NBP: Polski system finansowy jest stabilny

W Polsce system finansowy jest stabilny, a w szczególności dotyczy to systemu bankowego, który w ubiegłym roku zanotował wynik finansowy o 8 proc. wyższy niż w roku 2015 - powiedział podczas debaty w Sejmie prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński: KNF powinien zostać połączony z NBP

Konieczne jest połączenie nadzoru makroostrożnościowego, którym jest Narodowy Bank Polski, z mikroostrożnościowym (Komisja Nadzoru Finansowego) dla skutecznego funkcjonowania sieci bezpieczeństwa finansowego - mówił w Sejmie prezes NBP Adam Glapiński

W nowej ankiecie NBP wyższy wzrost PKB, niższe bezrobocie i wolniejszy wzrost cen

Z czerwcowych prognoz makroekonomicznych NBP wynika, że w latach 2017-2019 inflacja CPI będzie stopniowo wzrastać, ale pozostanie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.),stopa bezrobocia będzie spadać, a wzrost PKB będzie wyższy niż zakładano w marcu - czytamy w „Prognozach makroekonomicznych profesjonalnych prognostów Wyniki Ankiety Makroekonomicznej NBP Runda: czerwiec 2017 r.”.

NBP podniósł prognozę wzrostu PKB

Prognoza centralna dotycząca dynamiki PKB, przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski wśród 23 analityków w okresie czerwcie-lipiec br., zakłada wzrost na poziomie 3,8 proc. w 2017 r. i 3,7 proc. w 2018 r. oraz 3,4 proc. w 2019 r. wynika z raportu NBP

Pozostałe publikacje o tym tagu

10 lipca 2017 roku

PKB wzrośnie w tym roku do 4 proc., zakładają ekonomiści NBP

Wzrost PKB przyspieszy do 4 proc. w tym roku (z 2,7 proc. w ub.r.), a następnie spowolni do 3,5 proc. w 2018 r. i do 3,3 prco. w 2019 r. - wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji".

7 lipca 2017 roku

NBP i KNF jednym głosem: Instytucje finansowe inwestujące np. w bitcoina będą miały problemy

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego praktycznie zakazały bankom, biurom maklerskim i innym instytucjom finansowym inwestowania w wirtualne „waluty”, takie jak bitcoin, litecoin, ether. Wydały oświadczenie, z którego wynika, że inwestowanie w taki wirtualny pieniądz może mieć smutne skutki i dla zarządów takich firm, i dla samych spółek

5 lipca 2017 roku

Prezes NBP: Będę za tym, żeby stopy procentowe nie zmieniły się do końca 2018 r.

Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że inflacja w kolejnych kwartałach pozostanie umiarkowana. RPP pozostawiła dzisiaj stopy procentowe bez zmian, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP przewodniczący Rady i prezes NBP Adam Glapiński – stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie do końca przyszłego roku.

3 lipca 2017 roku

NBP: Zysk netto banków spadł o 2% r/r do 5,18 mld zł w I-V 2017

Wynik z odsetek wzrósł o 11,2% r/r do 17 mld zł. Koszty działania banków zwiększyły się o 6,6% r/r do 13,99 mld zł na koniec maja 2017 r. Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych wzrosły do 2,75 mld zł, tj. o 5,1% r/r. - wylicza w komunikacie NBP

1 lipca 2017 roku

Konkurs na monetę, upamiętniającej 100-lecie niepodległości Polski, rozstrzygnięty

Zera tworzące liczbę sto umieszczoną na rewersie monety układają się w znak nieskończoności – to główny motyw monety upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, który doceniła Kapituła konkursu zorganizowanego przez NBP. Jego autor pokonał ponad 200 konkurentów – poinformował NBP w komunikacie.

30 czerwca 2017 roku

NBP: Na rachunku obrotów bieżących było 5,4 mld zł nadwyżki w I kw.

Saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 5,4 mld zł i w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. poprawiło się o 6,2 mld zł.Nadwyżka wynikała przede wszystkim z poprawy salda usług o 3,6 mld zł. Poprawiło się również saldo dochodów pierwotnych o 3,2 mld zł oraz saldo dochodów wtórnych o 2,8 mld zł. Jednocześnie zmniejszyła się nadwyżka w obrotach towarowych o 3,4 mld zł - informuje NBP

27 czerwca 2017 roku

Mateusz Morawiecki może zachęcić Polaków do oszczędzania

Tylko co trzeci Polak ma długofalowy plan finansowy, który obejmuje okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jeszcze mniej osób odkłada z myślą o przyszłej emeryturze. Na tle państw OECD, odsetek osób oszczędzających w Polsce jest jednym z najniższych.

26 czerwca 2017 roku

Silne fundamenty złotego, ale czy to wystarczy?

Należy zwrócić uwagę na rekordowo niski deficyt budżetowy od 1992 roku. Deficyt wynosi obecnie jedynie 0,2 mld złotych za pierwsze pięć miesięcy tego roku. Oczywiście bardzo dobre wykonanie budżetu to być może efekt zabiegów księgowych, czyli późniejsze zwroty podatku VAT. Z drugiej strony tak dobre dane to nie tylko efekt tego jednego czynnika, ale również samej lepszej ściągalności podatków, czy ogólnie wyższej bazy

13 czerwca 2017 roku

Dynamiczny rozwój rynku mieszkań w I kw. tego roku

Rynek pierwotny mieszkań w 6 największych miastach wszedł w fazę ekspansji – wynika z Informacji NBP o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2017 r.

13 czerwca 2017 roku

Inflacja bazowa powinna być na poziomie zbliżonym do tego sprzed miesiąca

Ekonomiści oceniają, że wartość inflacji bazowej (po wyłączeniu cen żywności i energii), którą poda dzisiaj NBP, powinna być zbliżona do tej z zeszłego miesiąca, kiedy to wyniosła 0,9 proc. GUS poinformował w poniedziałek, że wskaźnik inflacji CPI w maju w ujęciu rocznym wyniósł 1,9 proc.

13 czerwca 2017 roku

35-lecie Solidarności Walczącej na dwupoziomowej monecie NBP

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską upamiętniającą 35-lecie powstania Solidarności Walczącej. Po raz pierwszy w polskiej monecie kolekcjonerskiej NBP lustro monety znajduje się na dwóch poziomach.