tag

nieruchomości

22 lutego

Rynek mieszkań z drugiej ręki pozostanie stabilny

Zwiększenie wkładu własnego przy kredytach hipotecznych do 20 proc. oraz wykorzystanie na ten rok dopłat z „Mieszkanie dla młodych” nie zmniejszą zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego – wynika z badania Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN).

17 lutego

K. Płochocki z PZFD: Deweloperzy są ostrożniejsi w decyzjach inwestycyjnych

2017 rok będzie także dobrym rokiem dla inwestorów instytucjonalnych, którzy dostrzegli potencjał w tej części rynku, a stale rosnące zainteresowanie mieszkaniami na wynajem będzie sprzyjał ich działaniom. Utrudnieniem dla kupujących okaże się 20-procentowy wkład własny, a także rosnące ceny najtańszych lokali spowodowane zmianami warunków technicznych. Z drugiej strony przewidujemy wzrost transakcji dokonywanych za gotówkę i zakupów mieszkań jako lokaty kapitału, a udział programu 500+ może przyczynić się do podejmowania decyzji Polaków o zakupie większych lokali.

Kiedy wystawić swoje mieszkanie na sprzedaż?

Według statystyk Metrohouse najczęściej pojawiający się zakres czasowy przy sprzedaży mieszkania wystawionego po cenie rynkowej wynosi od 90 do 130 dni. Warto o tym pamiętać planując przeprowadzenie transakcji sprzedaży mieszkania.

13 lutego

EBI sfinansuje budowę 1,3 tys. tanich mieszkań w Poznaniu

Około 1,3 tys. tanich mieszkań zostanie wybudowanych w Poznaniu, dzięki kredytowi na kwotę 147 mln złotych przyznanemu przez Europejski Bank Inwestycyjny. Lokale będą budowane pod wynajem, z możliwością wykupu. W ramach inwestycji ma powstać też infrastruktura. Budowa nowych lokali umiejscowionych w kilku lokalizacjach na terenie Poznania ma się zakończyć do 2021 roku.

11 lutego

Wynająć czy kupić własne M? Która opcja jest bardziej opłacalna

W samym 2016 roku nowe mieszkania kupiło już 29,5 tys. Polaków. Takiego popytu na własne M nie było nawet w szczycie boomu mieszkaniowego w latach 2006–2008. Jak kupić: samodzielnie, a może z pomocą pośrednika, nowe mieszkanie czy na rynku wtórnym. Dodatkowe opłaty jakie czekają kupującego własne M - eksperci radzą

Jaki był styczeń na rynku mieszkaniowym

Powodu do zadowolenia nie mają chętni na dofinansowanie w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Wraz z podwyżką marż w Alior Banku, średnia marża dla kredytów udzielanych w ramach programu wzrosła do najwyższego poziomu w historii.

Wcześniejsze publikacje

MdM wkrótce może się zatrzymać...

Niezależnie od scenariuszy wykorzystania środków w 2017 roku i 2018 roku, program Mieszkanie dla Młodych wkroczył już w swoją ostatnią fazę działania. Można obliczyć, że fundusze posiadane przez BGK, wystarczą jeszcze na dotowanie około 21 tys. mieszkań.

PKP przekaże 250 ha gruntów na program Mieszkanie Plus

Około 40 tys. mieszkań ma powstać na prawie 250 ha gruntów przekazanych przez PKP na realizację programu Mieszkanie Plus. W Poznaniu podpisano między BGK Nieruchomości, PKP S.A. i kolejową spółką deweloperską XCity Investment umowę w sprawie przekazania tych terenów.

Rekordowy styczeń i spodziewany impas w programie MdM

Maksymalna kwota możliwa do uzyskania to przeszło 114 tys. zł, dostępne w Warszawie dla klientów z co najmniej trójką dzieci kupujących mieszkanie o powierzchni 65 mkw. lub większej. Single lub pary bezdzietne mogą w stolicy zyskać ponad 29 tys. zł. W innych miastach dopłaty są niższe, acz w Poznaniu także można dostać ponad 100 tys. zł. Maksymalna kwota w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu to ok. 93 tys. zł.

Pozostałe publikacje o tym tagu

20 stycznia 2017 roku

Mikro-apartamenty stają się coraz bardziej popularną inwestycją

Inwestujący w mikro-apartamenty liczą, że wynajmować je będą osoby, które przyjechały do Warszawy do pracy lub na studia. A deweloper, że poza inwestorami prywatnymi, szerzej zainteresują się także duże firmy. Jak zdradzają deweloperzy prawie wszystkie umowy podpisywane są w większości na firmy, bo zyskuje się wtedy na rozliczeniu VAT

19 stycznia 2017 roku

W 2016 r. oddano do użytku ponad 160 tys. mieszkań

O 10,2 proc. - do 162.727 - wzrosła w ubiegłym roku liczba mieszkań oddanych do użytku, jest to znaczący wzrost w porównaniu do 2015 r. kiedy to zanotowano wzrost o 3,2 proc. - wynika ze wstępnych danych GUS.

19 stycznia 2017 roku

Indywidualne Konta Mieszkaniowe ruszą na początku 2018r.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym, budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

19 stycznia 2017 roku

BGK: Dofinansowanie w ramach programu MdM nie skończyło się

Od momentu uruchomienia programu MdM w 2014 r. BGK zaakceptował ponad 88 tys. wniosków, a z budżetu państwa przyznano już wsparcie w kwocie łącznej ponad 2,2 mld zł. Wsparcie dla rodzin z trojgiem lub więcej dzieci wyniosło już ponad 2 mln zł.

19 stycznia 2017 roku

Rynek najmu w 2017 roku: wzrost liczby najemców do ponad 2 mln

Nie bez znaczenia dla rynku najmu jest rosnący udziału obcokrajowców wśród najemców. Według danych Eurostat, Polska jest liderem w Unii Europejskiej pod względem wydanych pozwoleń na pracę dla cudzoziemców (w praktyce niemal wyłącznie Ukraińców) – w 2015 było ich ok. 800 tys. Stale rośnie też liczba studentów przyjeżdżających do Polski na studia

12 stycznia 2017 roku

Ceny mieszkań na rynku wtórnym poszły w górę

Ceny mieszkań na rynku wtórnym są wyższe niż przed rokiem. Największe dysproporcje widoczne są w Gdańsku, gdzie sprzedawane lokale są o 14 proc. droższe w porównaniu z 2015 r.

9 stycznia 2017 roku

Co czeka rynek nieruchomości w 2017 r.?

Wyższe stopy doprowadzą jednocześnie do podniesienia kosztów kredytów hipotecznych i wzrostu oprocentowania bankowych lokat oraz obligacji skarbowych, co zmniejszy zainteresowanie inwestorów rynkiem mieszkaniowym.

3 stycznia 2017 roku

Za mieszkanie płacimy gotówką

Szacunki NBP pokazują, że Polacy w trzecim kwartale br. wydali ponad 3,4 mld zł gotówki na zakup nowych mieszkań. To właśnie popyt inwestycyjny jest powodem tego, że przeciętne nowe „M” było w trzecim kwartale 2016 r. w większości finansowane gotówką (65 proc. ceny).

3 stycznia 2017 roku

Prawie 800 mln zł dopłat MdM w 2016 roku

Do wzięcia, w tym roku jest ponad 350 mln zł, jednak wszystko wskazuje na to, że chętnych będzie tylu, iż pula wyczerpie się w miesiąc lub dwa. W marcu ubiegłego roku wnioskowana kwota przekroczyła 200 mln zł. W styczniu wynik będzie jeszcze wyższy. Po wyczerpaniu środków na 2017 r. kupujący do dyspozycji będą mieli tylko już pieniądze z puli na 2018 r. Z jego końcem wygaśnie MdM. Zastąpić go ma Mieszkanie +.

30 grudnia 2016 roku

Prezydent za ułatwieniami w wycince drzew i krzewów na własnej posesji

Wycinka drzew i krzewów na własnej działce będzie teraz możliwa bez zgody urzędu pod warunkiem, że nie będzie wiązała się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nowe przepisy umożliwią też gminom określanie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. Nie będą one mogły przekroczyć 500 zł dla drzew oraz 200 zł dla krzewów. Prezydent podpisał też ustawę, która umożliwia wprowadzenie zakazu sprzedaży nasion genetycznie modyfikowanych

29 grudnia 2016 roku

BIK: Jesienna zapaść w kredytach mieszkaniowych

Obok wycofywania programu MdM, na niski poziom akcji kredytowej wpływ mają zapewne czynniki regulacyjne: wyższe wymagania odnośnie wkładu własnego, brak w bankach długoterminowych pasywów czy problemy niektórych banków ze zbyt niskimi współczynnikami kapitałowymi. Te czynniki wydają się mieć niestety trwały, strukturalny charakter.

20 grudnia 2016 roku

Budownictwo mieszkaniowe na progu zimy bez sygnałów hamowania

Pomimo czwartego już z rzędu roku trwania zakupowej prosperity na pierwotnym rynku mieszkaniowym, nic nie wskazuje na to, by kolejne kwartały miały przynieść jakiekolwiek osłabienie obowiązującej tendencji. Za to wiele wskazuje na to, że 2016 rok zaowocuje kolejnym, już trzecim z kolei rekordem sprzedaży mieszkań z pierwszej ręki.

15 grudnia 2016 roku

Warto już dziś ustawić się w kolejce po dofinansowanie z programu MdM

Przed końcem bieżącego roku można złożyć wniosek i skorzystać z puli programu „Mieszkanie dla Młodych”, która zostanie uruchomiona 2 stycznia 2017 roku.Po wsparcie przy zakupie mieszkania sięgnęło już ponad 63 tysiące beneficjentów. Program rządowych dopłat wchodzi w końcową fazę

14 grudnia 2016 roku

Rynek kredytowy. Co się zmieni po 1 stycznia?

Z powodu zmiany wkładu własnego nie ma co podejmować pochopnych decyzji kredytowe, które są podyktowane wyłącznie zbliżającymi się zmianami w rekomendacji KNF. Jest niemal pewne, że nadal wiele banków pozostanie przy dotychczasowym wariancie dozwolonym przez KNF oczekując 10 proc. wkładu własnego i ubezpieczenia pozostałej wartości od ryzyka niskiego wkładu własnego.

14 grudnia 2016 roku

W ciągu dekady mieszkania zdrożały o 53 proc.

3983 zł za m kw. – przeciętnie tyle płaci się za używane mieszkanie w 10 polskich miastach – wynika ze wstępnych danych NBP. Łódź jak i Katowice uchodzą za miasta, w których na wynajmie można zarobić relatywnie dużo. To może się przekładać na popyt na mieszkania ze strony inwestorów.