tag

Norwegia

2 czerwca

We wtorek ogłoszenie procedury open season na Baltic Pipe

We wtorek zostanie ogłoszona tzw. procedura open season dla planowanego gazociągu Baltic Pipe - poinformował w piątek Gaz-System. Podczas jej trwania zainteresowani złożą wiążące oferty na zarezerwowanie mocy przesyłowych tej magistrali.

31 marca

19 marca

Norweski bio-łosoś wraca na stoły unijnych klientów

Ekologiczny łosoś norweski znów trafi na stoły klientów w państwach UE. Komitet przedstawicieli Europejskiego Obszaru Gospodarczego podjął w tym tygodniu decyzję, która umożliwia wznowienie importu do UE produktów ekologicznych z Norwegii i Islandii. Stało się to możliwe dzięki przyjęciu przez te dwa państwa unijnych przepisów dotyczących produktów ekologicznych.

17 marca

Wcześniejsze publikacje

Gaz norweski alternatywą dla rosyjskiego

Dzięki realizacji projektu Baltic Pipe do 2022 r. przez Polskę może płynąć do całego regionu nawet 10 mld m sześc. rocznie, czyli dokładnie tyle, ile mamy zapisane w kontrakcie z Rosjanami - mówi w rozmowie z PAP ekspert ds. energetyki Wojciech Jakóbik.

Pozostałe publikacje o tym tagu

1 września 2016 roku

LOTOS z nowymi zasobami ropy naftowej z Morza Północnego

Odkrycie nowego złoża ropy naftowej w norweskiej części Morza Północnego otwiera przed spółką LOTOS Norge nowe możliwości rozwoju i zwiększa jej potencjał wydobywczy. LOTOS staje się dziś kluczowym graczem na polu dywersyfikacji dostaw strategicznych surowców dla polskiej gospodarki

25 sierpnia 2016 roku

Niezwykła operacja na Morzu Północnym. Po usunięciu wadliwej platformy wiertniczej LOTOS wróci do wydobycia ropy naftowej

Dokonano przełomu w kierunku ponownego zagospodarowania norweskiego złoża Yme, którego 20-procentowym udziałowcem jest spółka LOTOS Norge. Właśnie usunięto wadliwą platformę z tego złoża, co może oznaczać wstęp do dalszych prac związanych z jego pełnym zagospodarowaniem. Norweska spółka LOTOSU brała udział w najbardziej zaawansowanej operacji usunięcia platformy, realizowanej do tej pory w sektorze poszukiwawczo-wydobywczym na świecie

9 sierpnia 2016 roku

Lotos: wydobycie na koncesji Utgard ruszy w 2019 r.

Statoil, Lotos Norge i Total Norge – udziałowcy koncesji Utgard (wcześniej Alfa Sentral) – przedstawili regulatorom norweskim i brytyjskim plan jej zagospodarowania. Zgodnie z przyjętym harmonogramem uruchomienie wydobycia przewidziano na koniec 2019 r.

20 czerwca 2016 roku

Rząd szykuje się do budowy gazowego połączenia z Norwegią

Porozumienie pozwalające na podjęcie decyzji inwestycyjnej dot. budowy połączenia Polski ze złożami gazu na szelfie norweskim ma zapaść do końca br. - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

24 maja 2016 roku

Jest polityczne zielone światło dla dostaw gazu z Norwegii

Politycznie jest "zielone światło" dla dostaw gazu z Norwegii. Projekt wymaga jeszcze porozumienia się firm polskich, duńskich i norweskich - poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

16 maja 2016 roku

Szykuje się potężny pozew przeciwko Volkswagenowi

Państwowy fundusz majątkowy Norwegii (NBIM) planuje pozew przeciwko Volkswagenowi w związku z fałszowaniem przez ten niemiecki koncern motoryzacyjny wyników testów emisyjnych - pisze BBC. Norweski fundusz jest jednym z największych inwestorów VW.

6 maja 2016 roku

Polska otrzyma ponad 800 mln euro w ramach tzw. funduszy norweskich i EOG

Norwegia, Islandia, Liechtenstein oraz Unia Europejska podpisały porozumienia ws. funduszy norweskich i funduszy EOG na okres do 30 kwietnia 2021 roku. Polska pozostanie ich największym beneficjentem z przewidywanym przydziałem 809,3 mln euro - podało Ministerstwo Rozwoju.

4 marca 2016 roku

Czas na nowy model dywersyfikacji dostaw gazu do Polski

Rosnące zaangażowanie Gazpromu w budowę kluczowej infrastruktury przesyłowo-magazynowej w Niemczech skłania do zredefiniowania obecnego modelu dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa do Polski. Różnicowanie wyłącznie kierunków dostaw nie poprawi stanu bezpieczeństwa energetycznego jeżeli pierwotnym źródłem importowanego gazu wciąż pozostanie Rosja. Jedyną bezpośrednią alternatywą w regionie jest Norwegia, jednak przyłączenie do tamtejszych złóż wymagać będzie budowy nowych gazociągów.

27 stycznia 2016 roku

Ropa tańsza niż woda i to, co w wodzie pływa

Spadek cen ropy naftowej doprowadził do tak paradoksalnych relacji cenowych, że na niektórych rynkach jest ona tańsza od wody, dwukrotnie tańsza od mleka, a nawet w przeliczeniu tańsza od norweskiego łososia

3 listopada 2015 roku

Skandynawskie rynki są trudne, ale polskie firmy dobrze sobie tam radzą

Coraz więcej polskich firm próbuje swoich sił w Skandynawii. Mimo że są to rynki hermetyczne, a konsumenci mają wysokie wymagania co do jakości produktów i usług, to Polscy eksporterzy są w stanie je spełnić. Na rosnącej wymianie handlowej najbardziej korzysta branża meblowa, sektor rolno-spożywczy, elektromechaniczny, elektryczny oraz stoczniowy.

25 lutego 2015 roku

Elektryczne samochody powszechne w Norwegii

Prawie jedna piąta nowych samochodów sprzedawanych w Norwegii od początku tego roku to modele z napędem elektrycznym - poinformowała dziś wyspecjalizowana organizacja zajmująca się ruchem drogowym OFV.

5 lutego 2015 roku

Utrzymanie Bronisława Komorowskiego kosztuje nas więcej niż Norwegów utrzymanie ich króla. O ile więcej? Ponad 70 milionów złotych

Utrzymanie króla Haralda V wraz z rodziną i całą świtą jest tańsze niż utrzymanie prezydenta Polski razem z kancelarią. Jak wyliczył prof. Herman Mattijs z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, norwescy podatnicy wydają na utrzymanie monarchii ok. 110 milionów złotych - dla porównania w tym roku budżet kancelarii Bronisława Komorowskiego wynosi 180 milionów - donosi „Super Express”.

3 lutego 2015 roku

Teraz skandynawia? Firmy poszukują finansowej alternatywy dla UE i Rosji

Polskie firmy, handlując z krajami skandynawskimi, coraz częściej rezygnują z rozliczeń w dolarach czy euro i wybierają lokalne waluty, np. koronę szwedzką i norweską. To wynik zwracania większej uwagi na rynki północnej Europy oraz spadku dysproporcji między wahaniami dolara bądź euro w stosunku do mniej popularnych walut. Firmy z sektora MSP miesięcznie wymieniają nawet milion koron.