tag

obligacje

24 marca

23 marca

20 marca

Nasz rynek obligacji wciąż za mały

Ministerstwo Finansów chętnie sięga też po dług nominowany w walutach. W marcu sprzedało obligacje 10- i 20-letnie o łącznej wartości 1,5 mld euro. Według zapowiedzi resortu, kolejne operacje tego typu będą miały wartość nie przekraczającą poziomu niezbędnego do refinansowania potrzeb walutowych budżetu.

Obligacje w walutach jako alternatywa do nisko oprocentowanych lokat

Inwestor chcący ulokować środki w inwestycję regularnie wypłacającą odsetki ma szerokie spektrum możliwości. Oczywistym wyborem mogą być lokaty czy też obligacje korporacyjne, które dają perspektywę wyższej stopy zwrotu. Inwestycje te dostępne są zarówno w polskich złotych, jak i walutach zagranicznych. Przyjrzyjmy się możliwościom powierzenia kapitału w ww. inwestycje.

15 marca

PZU planuje wypłacić dywidendę w przedziale 50-80 proc. zysku netto

Prezes Michał Krupiński poinformował, że obecnie nie ma jeszcze rekomendacji zarządu odnośnie podziału zysku za 2016 rok. "Poruszamy się w przedziale pomiędzy 50-80 proc. Podtrzymujemy wcześniejsze deklaracje, że spółka ma charakter dywidendowy. 50 proc. traktujemy jako floor - zapowiada prezes PZU. Na dywidendę za 2015 rok trafiło 1,8 mld zł, co dało 2,08 zł dywidendy na akcję.

Wcześniejsze publikacje

Catalyst nie przyciąga nowych emitentów

Obligacje zdecydowało się wyemitować i wprowadzić do obrotu jedynie 16 podmiotów, czyli 4 proc. spośród 405 znajdujących się na New Connect. W rzeczywistości z rynku obligacji korzysta nieco większa ich liczba. Część spółek wyemitowanych obligacji z różnych powodów nie wprowadza na Catalyst.

Pozostałe publikacje o tym tagu

25 lutego 2017 roku

Catalyst: Wiosna małych emisji

W lutym po raz pierwszy od trzynastu miesięcy nie przeprowadzono żadnej emisji publicznej na podstawie prospektu emisyjnego. Takich miesięcy może być w tym roku więcej

23 lutego 2017 roku

Przyszedł czas strat na lokatach

Gwałtowny powrót inflacji, to zła informacja do posiadaczy lokat. Oznacza bowiem, że bankowe odsetki nie są już w stanie uchronić kapitału przed utratą wartości. Nikłym pocieszeniem jest fakt, że zły czas dla deponentów trwa przeważnie nie dłużej niż dwa lata– wynika z danych zebranych przez Open Finance.

20 lutego 2017 roku

Energa emituje kolejne euroobligacje

Co najmniej 250 mln euro chce pozyskać Energa – poprzez spółkę Energa Finance AB – z emisji kolejnych transzy obligacji

20 lutego 2017 roku

Dywidenda na pstrym koniu, odsetki bardziej pewne

Wiele wskazuje na to, że dobiega końca dywidendowe eldorado, fundowane w ostatnich latach przez spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy będą musieli liczyć w większym stopniu na niepewne zyski ze wzrostu cen akcji. Zwolennicy systematycznych wypłat mogą zwrócić się ku obligacjom firm.

19 lutego 2017 roku

Ekspert: patriotyzm to wsparcie poprzez kupowanie rządowych obligacji

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju słusznie stawia na reindustrializację i innowacyjność; jej wadą jest to, że nie uwzględnia dysproporcji sił między pracodawcami i pracownikami, co jest główną przyczyną rażąco niskiego udziału płac w PKB Polski - mówi PAP Łukasz Komuda.

16 lutego 2017 roku

Byli chętni na obligacje 30-letnie

Ministerstwo Finansów sprzedało - po raz pierwszy od 10 lat - 30-letnie obligacje za ponad 2,1 mld zł – poinformował resort w komunikacie po przetargu. Popyt na te papiery przekroczył 2,5 mld zł.

15 lutego 2017 roku

Handel powoli odkrywa obligacje

Obligacje korporacyjne zdobywają już od kilku lat coraz większą popularność wśród polskich firm, poszukujących źródeł finansowania nie tylko w bankach i na giełdzie. Szczególnie chętnie korzystają z ich emisji deweloperzy, firmy budowlane czy windykacyjne.

13 lutego 2017 roku

Akcje nie zaszkodzą obligacjom

Udział rodzimych inwestorów indywidualnych wciąż jest na poziomie najniższym w historii, a z 800 mln zł, jakie napłynęły w styczniu do funduszy inwestycyjnych, jedynie jedna czwarta zasiliła rynek akcji. W każdym razie, na wzmożonym zainteresowaniu giełdą w najmniejszym stopniu nie ucierpiał rynek długu. Wartość obrotów obligacjami nie skarbowymi na Catalyst wzrosła w styczniu o ponad 34 proc. w porównaniu do stycznia 2016 r.

10 lutego 2017 roku

Obligacje GNB wróciły do 100 proc.

Przez ostatnich 12 miesięcy benchmarkowy indeks amerykańskich obligacji high yield wzrósł o 25,4 proc. Co ciekawe, w tym samym czasie najpłynniejsze z obligacji Getin Noble Banku dały zarobić 25,8 proc.

30 stycznia 2017 roku

Zmienne rytmy rynków obligacji

Nudne zazwyczaj światowe rynki obligacji, od kilku lat dostarczają sporych emocji. Głównie za sprawą niestandardowej polityki pieniężnej banków centralnych oraz zmian podejścia inwestorów do ryzyka, ceny papierów dłużnych, a co za tym idzie ich rentowność, ulegają dynamicznym zmianom.

27 stycznia 2017 roku

Złoty i WIG20 na dawno nienotowanych poziomach

Czwartek przyniósł duże wzrosty rentowności obligacji. Największe ruchy obserwowane były na rynkach wschodzących, ale też peryferiach strefy euro. Podobna tendencja była zauważalna również na rynkach bazowych

23 stycznia 2017 roku

Mamy do czynienia z obligacyjnym boomem

Uplasowanie w ciągu trzech tygodni obligacji firm o łącznej wartości 136 mln zł, pokazuje potencjał obu stron rynku, czyli emitentów, potrzebujących kapitału i inwestorów, gotowych go udostępnić. Wszystko wskazuje na to, że nie wyczerpie się on zbyt szybko, choć zapewne w ciągu roku tempo będzie zróżnicowane.Jeśli wydarzenia na rynku obligacji korporacyjnych będą toczyć się w takim tempie, jak w pierwszych trzech tygodniach stycznia, obecny rok będzie można uznać za rekordowy

17 stycznia 2017 roku

Mapa ryzyka obligacji korporacyjnych

Dla inwestorów działających na rynku akcji niemal równie ważne, jak wybór konkretnej spółki, jest to jaką reprezentuje branżę. Często właśnie to kryterium decyduje o zaangażowaniu kapitału. Ten szerszy kontekst jest zupełnie zrozumiały i w pełni racjonalny.