tag

obronność

26 czerwca

24 czerwca

Zakup „Patriotów” możliwy jeszcze w tym roku

Wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski uważa, że podpisanie przez Polskę kontraktu o zakupie systemu obrony antyrakietowej Patriot jeszcze w tym roku "jest nadal możliwe, ale będzie wymagało elastyczności od obu stron

30 maja

25 maja

Index Mocy Państw: Polska na 27. miejscu w rankingu 168 krajów

Badana w raporcie moc państw to dla autorów suma kapitału ekonomicznego, potencjału militarnego, siły dyplomacji, powierzchni, zasobów ludzkich, popularności kultury, zasobów naturalnych oraz bezpieczeństwa energetycznego danego kraju. Indeks Mocy Państw przyjmuje wartości od 0 do 100 punktów. Dokument powstał, by pokazać, jak zmieniała się pozycja Polski na arenie międzynarodowej po 1989 roku oraz jaka może być potencjalna siła Unii Europejskiej.

Wcześniejsze publikacje

PGZ planuje utworzenie Centrum Projektowania Systemów Satelitarnych

Zgodnie z koncepcją, działanie Centrum miałoby polegać na interaktywnej, równoległej pracy specjalistów reprezentujących różne dziedziny (jak np. satelitarne systemy pokładowe czy trajektoria lotu), którzy przy użyciu specjalistycznego oprogramowania będą mogli prezentować symulacje projektów i wspólnie wybierać optymalne rozwiązania. Do zadań CDF będzie należała centralizacja zarządzania projektami, wsparcie pracy zespołowej i zwiększenie efektywności projektów.

Światowe wydatki wojskowe wzrosły w 2016 roku o 0,4 proc.

Świat wydał w 2016 roku na cele wojskowe 1,686 biliona USD, o 0,4 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje w poniedziałek sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). Wydatki te stanowiły 2,2 proc. globalnego PKB.

Pozostałe publikacje o tym tagu

13 lutego 2017 roku

Stany Zjednoczone i sojusznicy zainwestują 202 mln dolarów w system Patriot

Członkowie partnerskiej wspólnoty Patriota dzielą się kosztami prac inżynierskich, które dla jednego kraju mogłyby okazać się wygórowane - poinformowała w komunikacie amerykańska spółka. Raytheon będzie rozwijał oprogramowanie, przeprowadzi analizę systemów, testy i udzieli wsparcia logistycznego, a także będzie wspierał poszczególne kraje partnerskie w spełnianiu indywidualnych wymogów

4 lutego 2017 roku

NASZ WYWIAD Arkadiusz Siwko: Odbudowujemy polski system obronny

Kiedy rozpoczęliśmy naszą pracę, zastaliśmy sytuację, w której na sprzedaż było wystawionych praktycznie większość fabryk i zakładów zbrojeniowych, nierzadko znajdujących się w stanie upadłości -mówi Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej

15 września 2016 roku

Polski przemysł obronny ważną częścią gospodarki. A może być jeszcze lepiej

Przemysł obronny ma w Polsce stać się jednym z kół zamachowych gospodarki. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i samej gospodarki istotne jest wspieranie rodzimego biznesu – przekonuje Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters. Oferta polskich producentów niczym nie ustępuje ofercie zagranicznych firm zbrojeniowych.

13 października 2014 roku

MON zmienia dodatki do uposażeń żołnierzy, skorzystają najstarsi stażem

Coroczna podwyżka dodatku za długoletnią służbę dla najbardziej doświadczonych żołnierzy oraz nowe dodatki funkcyjne dla oficerów na stanowiskach na uczelniach i w instytutach badawczych - to zmiany w systemie dodatków do uposażeń w wojsku, które przygotowuje MON.

8 lipca 2014 roku

Nowe zasady offsetu. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę offsetową - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Umowy mające kompensować zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego za granicą staną się domeną MON, a nie Ministerstwa Gospodarki.

21 maja 2014 roku

Koziej: Pieniądze lepiej przeznaczyć na drony

Gdyby udało się zrealizować postulat prezydenta Bronisława Komorowskiego i zwiększyć wydatki na obronność o dodatkowe 0,05 proc. PKB, to być może pieniądze te powinny być przeznaczone na bezzałogowce - zasugerował we wtorek szef BBN Stanisław Koziej.

24 kwietnia 2014 roku

Dostęp do broni. Unia szykuje nowe ograniczenia

Unia Europejska przymierza się do radykalnego zaostrzenia prawa dotyczącego dostępu do broni. Wśród propozycji Komisji Europejskiej znajdują się m.in. zakaz posiadania wszelkiego rodzaju broni półautomatycznej oraz sprzedaży replik, w tym tych służących do rekonstrukcji historycznych i celów hobbystycznych. Przeciwnicy powstałych w Brukseli pomysłów wskazują, że bardziej restrykcyjne prawo bezpieczeństwa raczej nie poprawi.

17 kwietnia 2014 roku

Polski super-czołg za 100 mln złotych

Polska konstruuje super-czołg. Ten nowoczesny, niewidzialny dla radarów bojowy wóz pancerny będzie wart 100 mln złotych. To najnowocześniejsza technologia.

11 marca 2014 roku

Rząd buduje kieszonkową armię. Raport o modernizacji armii

Nawet jeśli konsekwentnie w najbliższej dekadzie wydamy zaplanowaną niebagatelną kwotę 130 miliardów złotych na modernizację armii, to dalej wobec Rosji będziemy bezbronni. To ułamek kwot, które potęgi militarne wydają na zbrojenia.