tag

oszczędności

Wczoraj

5 kwietnia

Kapitał 3 plus i obligacje bez sentymentów

Jednym z założeń, na którym opiera się Program Budowy Kapitału opracowany przez Ministerstwo, jest osiąganie przez uczestniczące w jego realizacji instytucje wynoszącej 3 proc. realnej stopy zwrotu z inwestycji. Przy obecnym poziomie inflacji, oznaczałoby to konieczność wypracowania 5 proc. wzrostu wartości kapitału.

20 marca

Nie zarobisz na lokacie z 2016 roku

Znowu inflacja zaczęła pochłaniać oszczędności Polaków. Ci, który złożyli w bankach depozyty w 2016 roku najczęściej nie mają co liczyć na zyski. Od rachitycznych odsetek trzeba bowiem najpierw odjąć podatek, a to co zostanie nie uchroni już kapitału przed utratą wartości – wynika z najnowszej projekcji inflacji przygotowanej przez NBP.

13 marca

Coraz więcej Polaków korzysta z OZE

Z wyliczeń przygotowanych przez Ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej wynika, że czteroosobowe gospodarstwo domowe (decydując się na panele fotowoltaiczne) mogłoby obniżyć rachunek za energię elektryczną z 2475 zł (rocznie) do 275 zł.

Wcześniejsze publikacje

Przyszedł czas strat na lokatach

Gwałtowny powrót inflacji, to zła informacja do posiadaczy lokat. Oznacza bowiem, że bankowe odsetki nie są już w stanie uchronić kapitału przed utratą wartości. Nikłym pocieszeniem jest fakt, że zły czas dla deponentów trwa przeważnie nie dłużej niż dwa lata– wynika z danych zebranych przez Open Finance.

Pozostałe publikacje o tym tagu

29 listopada 2016 roku

Lepsze warunki dają lokaty krótsze niż roczne

Gdyby Polacy poświęcili więcej czasu na szukanie najlepiej oprocentowanych lokat, zyskaliby na tym nawet 4,9 mld zł w ciągu roku – wynika z szacunków Open Finance. Najlepsze produkty pozwalają zarobić nawet dwa razy więcej niż rynkowa średnia, ale wiążą z bankiem dodatkowymi produktami.

23 listopada 2016 roku

Co trzeci Polak nie oszczędza, a 35 proc. do 250 zł miesięcznie

Z badania poświęconego sposobom oszczędzania w polskim społeczeństwie, firmowanego przez ZBP i TNS wynika, że dla 40 proc. Polaków poczucie bezpieczeństwa daje 10 tys. zł oszczędności, a 17 proc. nie wie, ile musi odłożyć, by czuć się bezpiecznie.

22 listopada 2016 roku

Życie na kredyt? Polacy są na tak

Polska znajduje się na czele listy państw europejskich, w których obywatele są przyjaźnie nastawieni do zaciągania kredytów. Ponad połowa z nas (52 proc.) nie widzi nic złego w pożyczkach zaciągniętych na sfinansowanie zakupu dóbr konsumpcyjnych, a 35 proc. w kredytowaniu planów wakacyjnych – wynika z najnowszego „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich 2016”

15 września 2016 roku

Dla Polaków coraz ważniejsza od ceny jest jakość. Ilu konsumentów to klienci oszczędni?

Większość Polaków to wymagający konsumenci, którzy są gotowi zapłacić więcej za produkty lepszej jakości – wynika z badania Shopper Study na zlecenie firmy Henkel. Coraz chętniej kupujemy takie towary, które służą dłużej i lepiej. Tylko 20 proc. stanowią klienci oszczędni, którzy kierują się podczas zakupów głównie ceną. Mamy też coraz większe wymagania wobec sklepów – co do czystości, bogactwa oferty i atmosfery panującej w sklepie.

19 kwietnia 2016 roku

Polacy wyjadą na majówkę, pieniądze pozostaną w ich kieszeniach

Ostatni tydzień przyniósł wzrosty cen benzyn – średnio o 5 groszy na litrze, na co wpływ miały podwyżki cen na rynku hurtowym. Podrożał również autogaz, choć w niewielkim stopniu. W najbliższych dniach wzrosty mogą być kontynuowane, ale kierowcy nie muszą się obawiać gwałtownych podwyżek. To oznacza, że wyjeżdżający autem na weekend majowy w tym roku zapłacą za tankowanie mniej niż przed rokiem. Możliwe, że ceny będą najniższe od siedmiu lat.

30 marca 2016 roku

Oszczędności - pięta achillesowa naszych finansów

Stopa oszczędności w Polsce jest najniższa w regionie i od lat mniej więcej taka sama. Tymczasem odpowiedni poziom pieniędzy odłożonych przez indywidualne osoby jest konieczny dla wspierania prawidłowego rozwoju gospodarki. Eksperci BGŻOptima postanowili sprawdzić, jak kształtuje się stopa oszczędności w Polsce i na świecie, sięgając po dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego

29 marca 2016 roku

Polacy nie inwestują na giełdzie. Po prostu za mało zarabiają?

Zaledwie 12 proc. giełdowych obrotów w 2015 r. zostało wygenerowane przez inwestorów indywidualnych. A i tak nie były one imponujące. Wprowadzenie zachęt do inwestowania na GPW jest możliwe, jednak żeby te działania były skuteczne, trzeba zwiększyć dochody Polaków. Do tego potrzebne są jednak ulgi podatkowe lub obniżki podatków - uważa Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale.

14 marca 2016 roku

Polacy powinni oszczędzać na emeryturę, jednak za mało zarabiają

Polacy wiedzą, że powinni oszczędzać na emeryturę, ale ich zarobki są niewystarczające - mówili uczestnicy debaty w PAP "Życie albo przeżycie, czyli Polak na emeryturze". To nie dochód jest głównym kryterium, które determinuje oszczędzanie - oponował Jeremi Mordasewicz z Lewiatana.

4 grudnia 2015 roku

Polityka monetarna spekulantów

Polska polityka fiskalno-monetarna jest na rozdrożu. Dla koniecznej jej naprawy konieczna jest kompetentna diagnoza przyczyn kryzysu w jakim znalazł się nasz kraj i braku prorozwojowych działań. Po przyjęciu Traktatu Lizbońskiego stajemy się bezwolnym powiatem nie mającym wpływu na to co się dzieje w centrali, a jedyną aktywną opcją jaką zostawiono obywatelom było przeniesienie się do innego kraju UE, gdzie żyje się lepiej

16 listopada 2015 roku

Oszczędności: Jak na nich zyskiwać?

Coraz więcej osób podchodzi do oszczędzania świadomie – wynika z raportu „Postawy Polaków wobec finansów” Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Ponad połowa odkłada swoje nadwyżki finansowe. Jednocześnie spada odsetek osób, które żyją z miesiąca na miesiąc. Choć większość z nas planuje wydatki z krótkim wyprzedzeniem, to rośnie liczba osób oszczędzających z myślą o przyszłości. Dwukrotnie wzrosła też liczba inwestujących i oszczędzających, którzy korzystają z profesjonalnych porad.

31 lipca 2015 roku

Dla większości Polaków oszczędności w banku są bezpieczne

67 proc. Polaków uważa, że oszczędności złożone w bankach w Polsce są bezpieczne, a tylko co piąty jest przeciwnego zdania; za najbezpieczniejsze, a zarazem najbardziej zyskowne uważamy inwestycje w nieruchomości - wynika z badania TNS Polska

15 maja 2015 roku

Polacy chcą oszczędzać długoterminowo - problem w tym, że nie mają z czego

Za 30-40 lat na jednego emeryta będzie przypadać jedna osoba pracująca, a nie jak dziś trzy. To spowoduje, że realny poziom wypłacanych świadczeń emerytalnych może spaść nawet o połowę. W związku z tym konieczna jest budowa systemu motywacyjnego, który zachęcałby Polaków do oszczędzania na emeryturę. Wprawdzie środki, które Polacy odkładają, z roku na rok są coraz większe, jednak poziom długoterminowych oszczędności jest jednym z najniższych w Europie.

25 lutego 2015 roku

Coraz więcej oszczędności na budowaniu parkingów

Deweloperzy oszczędzają na podziemnych parkingach. Zamiast kosztownych wielopoziomowych parkingów podziemnych niektórzy inwestorzy decydują się na montaż platform parkingowych, które umożliwiają parkowanie jednego samochodu nad drugim. Takie rozwiązania bywają niezbędne, by sprzedać jak najwięcej najpopularniejszych, małych mieszkań z zachowaniem wyznaczonego przez gminę minimum miejsc parkingowych.

30 stycznia 2015 roku

Kasa wylatuje z Polski. Potwierdza się teza o wyprowadzaniu przez OFE aktywów za granicę

W tych dniach pojawiły się w mediach informacje potwierdzające tezę, że po tak zwanej reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) przeprowadzonej przez koalicję Platformy i PSL-u na jesieni 2013 roku, Fundusze będą coraz częściej inwestowały za granicą. Biedna Polska w ten sposób finansuje oszczędnościami swoich obywateli zagraniczne spółki, choć kapitał o charakterze rozwojowym, jest Polsce potrzebny jak powietrze.

30 grudnia 2014 roku

Domowy „budżetplan” na 2015 r.

Ostatnie dni grudnia sprzyjają tworzeniu planów, w tym podejmowaniu postanowień na kolejny rok. Jednym z tych najpopularniejszych bywa poprawa zwyczajów zakupowych w myśl zasady: mniej wydawać, więcej oszczędzać.