tag

OZE

23 stycznia

200 mln zł na program REGION z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

200 mln zł trafi w 2017r. do beneficjentów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach programu priorytetowego _„SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez partnerów zewnętrznych. Część 2 REGION”_ ** - poinformował Fundusz.

11 stycznia

Energetycy ostrzegają: za dwa lata będzie systemowy niedobór mocy

Wiceminister Andrzej Piotrowski nie wykluczył, że w tym roku rząd wróci do pomysłu realizacji budowy elektrowni jądrowej .To znacznie pomogłoby zmniejszyć emisję CO2, zgodnie z oczekiwaniami unijnymi. Piotrowski chce również stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju elektromobilności, ale to nie wszystkie wyzwania jakie czeka w tym roku polski sektor energetyczny

4 stycznia

66 mln na wsparcie energii z OZE

Urząd Regulacji Energetyki poinformował o zakończeniu aukcji wsparcia dla OZE. Za 66 mln zł rocznie rząd zobowiązał się do zakupu energii z odnawialnych źródeł. Jak wyliczył ekspert Bartłomiej Derski wsparcie to będzie kosztowało gospodarstwo domowe ok. 2 grosze miesięcznie.

30 grudnia

Wcześniejsze publikacje

Zapłacimy więcej za prąd

Opłata OZE pojawiła sie na naszych rachunkach za energię w lipcu br. gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Aukcyjny system wsparcia OZE ma zastąpić stosowane dotychczas "zielone certyfikaty" .

Pozostałe publikacje o tym tagu

2 sierpnia 2016 roku

Miliard złotych od NFOŚiGW na poprawę jakości powietrza

Poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł oraz zmniejszenia zużycia energii w budynkach – to cel programu „Poprawa jakości powietrza”, na który NFOŚiGW przeznaczy 1 mld zł. Wnioski na Część 1) Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych można składać od 8 sierpnia, na Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie rozpoczął się 1 sierpnia

28 lipca 2016 roku

Wkrótce powstanie pierwsza polska morska farma wiatrowa

120 turbin o łącznej mocy do 1200 MW planuje postawić na Bałtyku grupa Polenergia. Ma to być pierwsza polska morska farma wiatrowa. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podał właśnie uwarunkowania środowiskowe dla tej inwestycji.

11 czerwca 2016 roku

Ważna dla Polski korekta w strategii energetycznej Niemiec

Niemcy zapowiadają, że będą budować mniej farm wiatrowych na północy, co powinno poprawić sytuację polskich sieci energetycznych. To element szerszych zmian systemu energeycznego w Niemczech. Rząd w Berlinie przyjął projekt ustawy, w którym zmienia - funkcjonujący od 20 lat - system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii tak, by był bardziej rynkowy

10 czerwca 2016 roku

Sejm znowelizował ustawę o OZE. Opozycja bardzo krytyczna

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Przepisy określą na nowo zasady wsparcia rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. Zdaniem rządu to najnowocześniejsza ustawa w Europie, zdaniem opozycji jest "dramatycznie zła".

23 maja 2016 roku

Węgiel jeszcze przez 20-30 lat pozostanie głównym źródłem energii w Polsce. A co z OZE?

Węgiel, biogazownie, fotowoltaika, farmy wiatrowe, gaz, atom – bezpieczeństwo energetyczne wymaga stosowania różnych źródeł energii. Zdaniem dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce węgiel pozostanie najważniejszą składową polskiego miksu energetycznego, choć nowoczesne elektrownie będą go spalać w mniej niż dotąd szkodliwy dla środowiska sposób.

20 maja 2016 roku

Czy „ustawa wiatrakowa” zabije polski rynek energii wiatrowej?

Sejm uchwalił w piątek ustawę o inwestycjach dotyczących elektrowni wiatrowych wraz z przepisem, by wiatraki stawiano w odległości od domów nie mniejszej niż 10-krotność wysokości tych instalacji. Za ustawą głosowało 239 posłów, przeciw było 147, wstrzymało się 16. Projekt był autorstwa posłów PiS

13 maja 2016 roku

Solarny samolot coraz bliżej celu. Przełomowy lot!

Po ponad 18 godzinach lotu napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse 2 wylądował w mieście Tulsa w stanie Oklahoma w środkowej części USA, pokonując kolejny etap podróży dookoła świata.

27 kwietnia 2016 roku

Będzie nowela ustawy o OZE - co się zmieni?

Preferencje dla stabilnych źródeł energii odnawialnej, klastry energetyczne, nowe zasady aukcji OZE i założenie, że prosument wytwarza energię na własne potrzeby - takie m. in. rozwiązania znalazły się w projekcie noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii.

21 kwietnia 2016 roku

Mieszkający przy farmach wiatrowych zapłacą znacznie mniej za prąd?

Mieszkańcy gmin znajdujących się w sąsiedztwie farm wiatrowych mogliby dostać dopłatę w wysokości nawet jednej czwartej rachunku za prąd, mieliby też prawo kupować udziały i obligacje farm wiatrowych - zaproponowało w czwartek Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

24 marca 2016 roku

W Hiszpanii OZE to połowa energetyki

2015 roku udział OZE w rynku energii elektrycznej w Polsce wyniósł około 13%, z czego udział elektrowni wiatrowych stanowił około 4%. Jak porównał Maciej Musiał, prezes zarządu Pracowni Finansowej, w Hiszpanii, której populacja jest zbliżona do Polski, OZE odpowiadają za ponad 50% dostarczanej energii.

22 marca 2016 roku

Brak regulacji w sprawie OZE zamraża rynek

Prace związane z uchwaleniem czwartego rozdziału ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii wciąż są w toku i stawiają branżę pod wielkim znakiem zapytania. Jak skomentował Maciej Musiał, prezes zarządu Pracowni Finansowej, możliwe są bardzo różne scenariusze – łącznie z całkowitą zmianą zaproponowanych do tej pory zapisów.

15 marca 2016 roku

Energa w 2015 r.: wzrost przychodów, ale spadek zysku netto

Energa SA odnotowała w 2015 roku poprawę rezultatów w kluczowym dla osiąganych zysków Segmencie Dystrybucji. W ocenie zarządu, który przedstawił roczne wyniki finansowe Grupa Energa - pomimo niesprzyjających warunków rynkowych - ma przed sobą stabilne perspektywy rozwoju

23 lutego 2016 roku

OZE – wiatraki po nowemu

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy wprowadzającej minimalną odległość elektrowni wiatrowych od zamieszkałych zabudowań i kilka innych warunków

23 lutego 2016 roku

Energetyczni bankruci za Odrą

Polityka odchodzenia od elektrowni atomowych i zastępowania ich odnawialnymi źródłami energii („Energiewende”) na razie przynosi Niemcom więcej strat niż korzyści. W poniedziałek „Die Welt” pochyliło się nad problemem bankructw dostawców energii.