tag

płaca minimalna

23 marca

28 lutego

30 stycznia

Nasi kierowcy TIR-ów będą jeździć przez Niemcy według polskich stawek

fot. www.freeimages.com

Nasz rząd i firmy transportowe mają powody do zadowolenia. Związkowcy mniej- przepisy dotyczące płacy minimalnej i obowiązków administracyjnych związanych z tranzytem przez Niemcy zostają zawieszone do czasu wydania opinii przez Komisję Europejską, co ma nastąpić do lata. Płaca minimalna w wysokości 8,50 euro za godzinę będzie nadal obowiązywała kierowców ciężarówek, które są załadowywane i rozładowywane na terenie Niemiec

26 stycznia

Kryzys wokół płacy minimalnej: Korowody ministrów jeżdżą do Berlina

fot. www.freeimages.com

Korowody naszych ministrów jeżdżą do Berlina, by domagać się od Niemców odstąpienia od stosowania wobec cudzoziemców wewnętrznych przepisów o płacy minimalnej. Stawką jest los naszej branży transportu samochodowego, drugiej floty w Europie, zatrudniającej bezpośrednio jako kierowców 100 tys. osób. Ciśnie się na usta pytanie, dlaczego ministrowie są aktywni dopiero teraz? Dlaczego nie bili na alarm i nie interweniowali wcześniej? Czy liczyli, że problem rozejdzie się po kościach?

Wcześniejsze publikacje

Nein, nein, nein! Na nic apele Ewy Kopacz - niemiecka minister pracy upiera się: nie będzie płacy minimalnej light!

fot. www.freeimages.com

Minister pracy Andrea Nahles z SPD odrzuciła w piątek możliwość rychłych zmian w obowiązującej od początku roku w Niemczech ustawie o płacy minimalnej. Premier Ewa Kopacz apeluje do komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej. Z kolei polscy związkowcy uważają niemiecką ustawę za "bardzo dobrą wiadomość nie tylko dla niemieckich pracowników, ale i Polaków pracujących w Niemczech". W przyszłym tygodniu odbędzie się seria polsko-niemieckich spotkań na szczeblu ministrów w sprawie stosowania niemieckich wymogów do kierowców polskich firm transportowych

Kryzys wokół firm transportowych: rząd naciska Berlin i Brukselę, przewoźnicy biorą sprawy w swoje ręce

fot. www.freeimages.com

Polska apeluje do strony niemieckiej o niestosowanie nowych przepisów opłacy minimalnej w stosunku do przewoźników wykonujących przewozy przez terytorium Niemiec - poinformował w nocy z czwartku na piątek resort infrastruktury. Premier Ewa Kopacz będzie rozmawiać w piątek z komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Elżbietą Bieńkowską oraz wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim o sytuacji polskich przewoźników. A firmy? Radzą sobie na własną rękę, nie czekając na zmiłowanie rządzących...

Pozostałe publikacje o tym tagu

15 stycznia 2015 roku

Spór wokół płacy minimalnej: Warszawa przeciw Berlinowi odwoła się do Brukseli

1 stycznia 2015 r. w Niemczech weszła w życie ustawa o płacy minimalnej. Niemcy żądają, by ich wewnętrzne przepisy dotyczyły np. kierowców z innych państw. Polska się postawiła, bo to zablokuje polski biznes i firmy transportowe na kluczowym rynku Europy. Z naszej inicjatywy Polski 15 stycznia odbyło się w Brukseli spotkanie z przedstawicielami Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier, by odwołać się wspólnie do instancji unijnych

16 września 2014 roku

W Zjednoczonym Królestwie będzie większa płaca minimalna. Teraz będzie można zarobić nie mniej niż 6,5 funta. Obejmie ona także mieszkających tam Polaków

Zapowiadana na początku 2014 roku podwyżka płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii wchodzi w życie od 1 października. Minimalna stawka godzinowa wzrośnie o 19 pensów i będzie wynosiła 6,50 GBP. Podwyżka pensji obejmie wszystkich uprawnionych do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia zatrudnionych na terenie Zjednoczonego Królestwa – w tym imigrantów. Jest to zatem szczególnie istotna informacja dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.

27 lipca 2014 roku

wSieci: Coś się kończy, czeka nas wielkie bum

"Mamy peryferyjną strukturę gospodarczą, jesteśmy podwykonawcami gospodarki niemieckiej. Jesteśmy wobec niej jak Meksyk w stosunku do Ameryki. Nasz główny atut to bardzo niskie – w stosunku do kwalifikacji – wynagrodzenia. Jeśli mamy dalej być konkurencyjni tylko w ten sposób, to płace nie mogą rosnąć. A skoro nie będą rosły, to drastycznie zwiększą się napięcia społeczne" – mówi prof. Ryszard Bugaj w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi opublikowanej w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”.

28 kwietnia 2014 roku

Płaca minimalna jak aborcja

Ile można mówić o płacy minimalnej? Ano, zdaje się, że do oporu, tylko nie wiadomo, na jakiż to opór mielibyśmy natrafić, skoro w tej kwestii zostało już wszystko powiedziane, a nadal jakąś wewnętrzną potrzebę rozprawiania mamy. Z okazji ustępstwa Angeli Merkel w kwestii wprowadzenia identycznej płacy minimalnej we wszystkich branżach (cóż za nonsens!), Jean-Claude Juncker postanowił wszcząć dyskusje na temat równej płacy minimalnej w całej Unii.

26 kwietnia 2014 roku

Juncker chce równej płacy minimalnej w całej UE

Kandydat partii chadeckich na przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiedział się w sobotę w Brunszwiku za wprowadzeniem na terenie całej Unii Europejskiej równej płacy minimalnej.

24 kwietnia 2014 roku

Rewolucja u sąsiada - Niemcy wprowadzają płacę minimalną

Rząd Angeli Merkel zadecydował o wprowadzeniu płacy minimalnej. Nowe regulacje mają obowiązywać od 2015 roku. Tym samym wśród członków Unii Europejskiej pozostanie już tylko sześć państw, które nie określają ustawowo dolnej granicy wynagrodzeń.

7 kwietnia 2014 roku

Merkel ulega… Polska zyskuje

Kiedy wszystko wskazywało na to, że sytuacja w Niemczech - europejskiej lokomotywie gospodarczej - ma się coraz lepiej, Żelazna Kanclerz niespodziewanie skręciła w lewo. Wprowadzenie płacy minimalnej jest ewidentnym ukłonem wobec koalicjantów z SPD, który będzie słono kosztował.

6 kwietnia 2014 roku

Będziemy zarabiać jak Niemcy

Jest kampania wyborcza, to i jest wesoło. Premier powiedział w Bartoszycach, że za 7-9 lat dogonimy Europę pod względem płac. Że jeszcze polski pracodawca nie da tyle co duński, czy holenderski, ale za parę lat i to się zmieni; zresztą już jest lepiej, bo kiedy porównujemy dane z roku 2007 i 2013, to liczba decydujących się na emigrację zarobkową spadła o 100 tysięcy.

6 marca 2014 roku

Związki zawodowe chcą projektu ustawy o godzinowej stawce płacy

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaapelowało dziś do ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza o informacje na temat zapowiadanego projektu ustawy o godzinowej płacy minimalnej. OPZZ chce, by stawka godzinowa wynosiła minimum 11 zł brutto.

31 grudnia 2013 roku

Od dziś pensja nie mniejsza niż 1680 zł brutto

Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 80 zł i wyniesie 1680 zł brutto - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z połowy września. Oznacza to, że pensja pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu nie może być niższa niż 1680 zł brutto.

18 grudnia 2013 roku

Minimalna stawka godzinowa ma być uchwalona w trybie pilnym

OPZZ oczekuje, że rząd do końca roku, w trybie pilnym, rozpocznie prace nad ustawą zrównującą minimalną płacę pracowników etatowych z pracującymi na umowach cywilnoprawnych. Związek zaczyna też zbieranie podpisów pod projektem nowelizacji prawa podatkowego.

8 grudnia 2013 roku

Zamiast zielonej – bezludna wyspa!

Sześć lat urzędowania rządu premiera Donalda Tuska dobitnie pokazało, że zamiast tworzyć miejsca pracy, rząd woli, aby Polacy w poszukiwaniu pracy emigrowali za granicę. Dzięki temu stopa bezrobocia nie wzrosła tak gwałtownie w ostatnich latach, jak można było się tego spodziewać. Taka polityka jest jednak drogą donikąd. Już za kilka lat możemy bowiem stać się najbardziej wyludnionym krajem w UE, całkowicie pozbawionym ludzi młodych. A wtedy rozwój gospodarczy Polski może stać się nieosiągalnym marzeniem!

7 grudnia 2013 roku

Kaczyński: wiemy jak uruchomić bilion złotych na inwestycje

Wiemy, jak uruchomić bilion złotych na program inwestycji, które unowocześnią polską gospodarkę - powiedział w sobotę w Pszczynie (Śląskie) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wśród źródeł finansowania wymieniał fundusze unijne, tzw. mechanizmy lewarujące oraz "sto miliardów nadpłynności w bankach".

7 grudnia 2013 roku

Emigracja osób z wyższym wykształceniem

Czy absolwent studiów wyższych znajdzie dla siebie za kilka lat ekwiwalentne wynagrodzenie na krajowym rynku pracy, które powstrzyma go przed emigracją, skoro ma z tym kłopot już obecnie? Koszty emigracji osób z wyższym wykształceniem są większe niż w przypadku osób słabiej wykształconych. Lepiej wykształceni emigranci prawdopodobnie rzadziej również będą wracać do Polski.