tag

płaca minimalna

16 września

W Zjednoczonym Królestwie będzie większa płaca minimalna. Teraz będzie można zarobić nie mniej niż 6,5 funta. Obejmie ona także mieszkających tam Polaków

Fot.Gummy72/sxc.hu

Zapowiadana na początku 2014 roku podwyżka płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii wchodzi w życie od 1 października. Minimalna stawka godzinowa wzrośnie o 19 pensów i będzie wynosiła 6,50 GBP. Podwyżka pensji obejmie wszystkich uprawnionych do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia zatrudnionych na terenie Zjednoczonego Królestwa – w tym imigrantów. Jest to zatem szczególnie istotna informacja dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.

27 lipca

wSieci: Coś się kończy, czeka nas wielkie bum

"Mamy peryferyjną strukturę gospodarczą, jesteśmy podwykonawcami gospodarki niemieckiej. Jesteśmy wobec niej jak Meksyk w stosunku do Ameryki. Nasz główny atut to bardzo niskie – w stosunku do kwalifikacji – wynagrodzenia. Jeśli mamy dalej być konkurencyjni tylko w ten sposób, to płace nie mogą rosnąć. A skoro nie będą rosły, to drastycznie zwiększą się napięcia społeczne" – mówi prof. Ryszard Bugaj w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi opublikowanej w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”.

27 czerwca

10 czerwca

Wcześniejsze publikacje

Płaca minimalna jak aborcja

Ile można mówić o płacy minimalnej? Ano, zdaje się, że do oporu, tylko nie wiadomo, na jakiż to opór mielibyśmy natrafić, skoro w tej kwestii zostało już wszystko powiedziane, a nadal jakąś wewnętrzną potrzebę rozprawiania mamy. Z okazji ustępstwa Angeli Merkel w kwestii wprowadzenia identycznej płacy minimalnej we wszystkich branżach (cóż za nonsens!), Jean-Claude Juncker postanowił wszcząć dyskusje na temat równej płacy minimalnej w całej Unii.

Juncker chce równej płacy minimalnej w całej UE

Kandydat partii chadeckich na przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiedział się w sobotę w Brunszwiku za wprowadzeniem na terenie całej Unii Europejskiej równej płacy minimalnej.

Pozostałe publikacje o tym tagu

7 kwietnia 2014 roku

Merkel ulega… Polska zyskuje

Kiedy wszystko wskazywało na to, że sytuacja w Niemczech - europejskiej lokomotywie gospodarczej - ma się coraz lepiej, Żelazna Kanclerz niespodziewanie skręciła w lewo. Wprowadzenie płacy minimalnej jest ewidentnym ukłonem wobec koalicjantów z SPD, który będzie słono kosztował.

6 kwietnia 2014 roku

Będziemy zarabiać jak Niemcy

Jest kampania wyborcza, to i jest wesoło. Premier powiedział w Bartoszycach, że za 7-9 lat dogonimy Europę pod względem płac. Że jeszcze polski pracodawca nie da tyle co duński, czy holenderski, ale za parę lat i to się zmieni; zresztą już jest lepiej, bo kiedy porównujemy dane z roku 2007 i 2013, to liczba decydujących się na emigrację zarobkową spadła o 100 tysięcy.

6 marca 2014 roku

Związki zawodowe chcą projektu ustawy o godzinowej stawce płacy

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaapelowało dziś do ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza o informacje na temat zapowiadanego projektu ustawy o godzinowej płacy minimalnej. OPZZ chce, by stawka godzinowa wynosiła minimum 11 zł brutto.

31 grudnia 2013 roku

Od dziś pensja nie mniejsza niż 1680 zł brutto

Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 80 zł i wyniesie 1680 zł brutto - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z połowy września. Oznacza to, że pensja pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu nie może być niższa niż 1680 zł brutto.

18 grudnia 2013 roku

Minimalna stawka godzinowa ma być uchwalona w trybie pilnym

OPZZ oczekuje, że rząd do końca roku, w trybie pilnym, rozpocznie prace nad ustawą zrównującą minimalną płacę pracowników etatowych z pracującymi na umowach cywilnoprawnych. Związek zaczyna też zbieranie podpisów pod projektem nowelizacji prawa podatkowego.

8 grudnia 2013 roku

Zamiast zielonej – bezludna wyspa!

Sześć lat urzędowania rządu premiera Donalda Tuska dobitnie pokazało, że zamiast tworzyć miejsca pracy, rząd woli, aby Polacy w poszukiwaniu pracy emigrowali za granicę. Dzięki temu stopa bezrobocia nie wzrosła tak gwałtownie w ostatnich latach, jak można było się tego spodziewać. Taka polityka jest jednak drogą donikąd. Już za kilka lat możemy bowiem stać się najbardziej wyludnionym krajem w UE, całkowicie pozbawionym ludzi młodych. A wtedy rozwój gospodarczy Polski może stać się nieosiągalnym marzeniem!

7 grudnia 2013 roku

Kaczyński: wiemy jak uruchomić bilion złotych na inwestycje

Wiemy, jak uruchomić bilion złotych na program inwestycji, które unowocześnią polską gospodarkę - powiedział w sobotę w Pszczynie (Śląskie) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wśród źródeł finansowania wymieniał fundusze unijne, tzw. mechanizmy lewarujące oraz "sto miliardów nadpłynności w bankach".

7 grudnia 2013 roku

Emigracja osób z wyższym wykształceniem

Czy absolwent studiów wyższych znajdzie dla siebie za kilka lat ekwiwalentne wynagrodzenie na krajowym rynku pracy, które powstrzyma go przed emigracją, skoro ma z tym kłopot już obecnie? Koszty emigracji osób z wyższym wykształceniem są większe niż w przypadku osób słabiej wykształconych. Lepiej wykształceni emigranci prawdopodobnie rzadziej również będą wracać do Polski.

3 grudnia 2013 roku

Robią nas w konia: Danymi GUS w Kaczora za "wielką biedę w Polsce"

"Gazeta Wyborcza" próbowała udowodnić, że w Polsce nie ma biedy. W tym celu zaprezentowała tabelę prezentującą bardzo dobre wyniki wzrostu płac w Polsce. Okazało się, że autor nie uwzględnił inflacji i po kilku dniach musiał zmieniać dane, a wtedy wyniki już nie były tak wspaniałe. Mamy więc kolejny przykład zasady, ze są trzy rodzaje kłamstwa: Zwykłe kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka.

29 listopada 2013 roku

Na jeden temat przy piątku: Święty spokój za cenę rozsądku

Wraz z czarno-czerwoną umową koalicyjną (Union – CDU/CSU oraz SPD) przyszły zmartwienia. Pomimo wygranych wyborów Angela Merkel nie do końca ma powody do zadowolenia – jej naturalny partner koalicyjny, czyli żółci z FDP nie dostali się do Bundestagu i czarna unia pozostała na polu bitwy z socjaldemokratami, komunistami i zielonymi.

18 listopada 2013 roku

Wizje gospodarki z punktu widzenia "Gazety Wyborczej"

Spędzenie niedzielnego przedpołudnia na przeglądaniu polskich serwisów internetowych posiada czasami swoje zalety. Mogą one przybrać formę zarówno walorów poznawczych, jak również być czynnikiem wywołującym rozmaite emocje u potencjalnego czytelnika. Porównywalne, dodajmy, z obejrzeniem dobrze skonstruowanego thrillera, bądź dramatu psychologicznego.

12 listopada 2013 roku

Robią nas w konia - Media o nas: "Polacy skazani na biedę?"

W kolejnym odcinku Podziemnej TV: „Polskie średnie zarobki są na poziomie krajów trzeciego świata. Zarobki w Polsce są na żenująco niskim poziomie po 20 latach rządów pookrągłostołowego układu partyjnego, który jest szczelnie zabetonowany, dlatego, że ta kasta coraz więcej pieniędzy nam, Polakom odbiera. To jest powód naszej żenującej biedy w kraju.”

4 listopada 2013 roku

Robią nas w konia: Media o przyczynach biedy w Polsce

Co to jest płaca brutto? To tylko zapis księgowy nie mający nic wspólnego ani z tym co dostaje pracownik, ani z tym co płaci pracodawca. Czy kwota netto to dochód po opodatkowaniu? Też nie. Więcej o źródłach biedy w Polsce w kolejnym odcinku Podziemnej TV.

28 października 2013 roku

Bogaty i biedny pracuje najwięcej

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia jest jednym z czynników, który warunkuje ilość wykonywanych godzin pracy dziennie. Najmniej pracują osoby z dochodem w przedziale od 3-5 tys. miesięcznie. Najwięcej godzin zaś przepracowują osoby, które zarabiają poniżej 3 tysięcy i powyżej 7,5 tysiąca.

26 września 2013 roku

"Polska na tle innych krajów Europy..." - nie dajmy się oszukiwać

Czy porównywanie pojedynczych parametrów gospodarczych pomiędzy poszczególnymi krajami ma sens? czy chcielibyście mieszkać w kraju w którym średnie wynagrodzenie wynosi 2500 zł czy 6000 zł? Czy chcielibyście mieszkać w kraju w którym wzrost gospodarczy wynosi 1 proc. czy w kraju w którym wynosi 10 proc.? Czy podwyżka podatków o 25 proc. ma takie samo znaczenie w każdym kraju?

15 września 2013 roku

Jednoosobowa działalność – obywatel drugiej kategorii

Obserwując debatę odnośnie praw pracowników i oczekiwań przedsiębiorców co do regulacji ich działalności, odnoszę wrażenie, że gdzieś zagubiła się olbrzymia rzesza ludzi – ludzi, którzy nie są pracownikami, ale chociaż prowadzą firmę ich celem nie jest jej rozwój, ekspansja, maksymalizacja zysków i zdobywanie nowych rynków, a zwykłe utrzymanie siebie i swojej rodziny.

14 września 2013 roku

Związkowcy na ulicach Warszawy- relacja i filmy

Dość Polski tylko dla bogatych, wspólnie walczymy o podniesienie płacy minimalnej, trzecią stawkę podatku dla najbogatszych. Związki są ignorowane. Nie pozwolimy na to.