tag

płaca minimalna

7 kwietnia

Merkel ulega… Polska zyskuje

Kiedy wszystko wskazywało na to, że sytuacja w Niemczech - europejskiej lokomotywie gospodarczej - ma się coraz lepiej, Żelazna Kanclerz niespodziewanie skręciła w lewo. Wprowadzenie płacy minimalnej jest ewidentnym ukłonem wobec koalicjantów z SPD, który będzie słono kosztował.

6 kwietnia

Będziemy zarabiać jak Niemcy

Rys. Adam Polkowski

Jest kampania wyborcza, to i jest wesoło. Premier powiedział w Bartoszycach, że za 7-9 lat dogonimy Europę pod względem płac. Że jeszcze polski pracodawca nie da tyle co duński, czy holenderski, ale za parę lat i to się zmieni; zresztą już jest lepiej, bo kiedy porównujemy dane z roku 2007 i 2013, to liczba decydujących się na emigrację zarobkową spadła o 100 tysięcy.

3 kwietnia

6 marca

Wcześniejsze publikacje

Od dziś pensja nie mniejsza niż 1680 zł brutto

Fot.sxc.hu

Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 80 zł i wyniesie 1680 zł brutto - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z połowy września. Oznacza to, że pensja pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu nie może być niższa niż 1680 zł brutto.

Minimalna stawka godzinowa ma być uchwalona w trybie pilnym

OPZZ oczekuje, że rząd do końca roku, w trybie pilnym, rozpocznie prace nad ustawą zrównującą minimalną płacę pracowników etatowych z pracującymi na umowach cywilnoprawnych. Związek zaczyna też zbieranie podpisów pod projektem nowelizacji prawa podatkowego.

Zamiast zielonej – bezludna wyspa!

Sześć lat urzędowania rządu premiera Donalda Tuska dobitnie pokazało, że zamiast tworzyć miejsca pracy, rząd woli, aby Polacy w poszukiwaniu pracy emigrowali za granicę. Dzięki temu stopa bezrobocia nie wzrosła tak gwałtownie w ostatnich latach, jak można było się tego spodziewać. Taka polityka jest jednak drogą donikąd. Już za kilka lat możemy bowiem stać się najbardziej wyludnionym krajem w UE, całkowicie pozbawionym ludzi młodych. A wtedy rozwój gospodarczy Polski może stać się nieosiągalnym marzeniem!

Pozostałe publikacje o tym tagu

3 grudnia 2013 roku

Robią nas w konia: Danymi GUS w Kaczora za "wielką biedę w Polsce"

"Gazeta Wyborcza" próbowała udowodnić, że w Polsce nie ma biedy. W tym celu zaprezentowała tabelę prezentującą bardzo dobre wyniki wzrostu płac w Polsce. Okazało się, że autor nie uwzględnił inflacji i po kilku dniach musiał zmieniać dane, a wtedy wyniki już nie były tak wspaniałe. Mamy więc kolejny przykład zasady, ze są trzy rodzaje kłamstwa: Zwykłe kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka.

29 listopada 2013 roku

Na jeden temat przy piątku: Święty spokój za cenę rozsądku

Wraz z czarno-czerwoną umową koalicyjną (Union – CDU/CSU oraz SPD) przyszły zmartwienia. Pomimo wygranych wyborów Angela Merkel nie do końca ma powody do zadowolenia – jej naturalny partner koalicyjny, czyli żółci z FDP nie dostali się do Bundestagu i czarna unia pozostała na polu bitwy z socjaldemokratami, komunistami i zielonymi.

18 listopada 2013 roku

Wizje gospodarki z punktu widzenia "Gazety Wyborczej"

Spędzenie niedzielnego przedpołudnia na przeglądaniu polskich serwisów internetowych posiada czasami swoje zalety. Mogą one przybrać formę zarówno walorów poznawczych, jak również być czynnikiem wywołującym rozmaite emocje u potencjalnego czytelnika. Porównywalne, dodajmy, z obejrzeniem dobrze skonstruowanego thrillera, bądź dramatu psychologicznego.

12 listopada 2013 roku

Robią nas w konia - Media o nas: "Polacy skazani na biedę?"

W kolejnym odcinku Podziemnej TV: „Polskie średnie zarobki są na poziomie krajów trzeciego świata. Zarobki w Polsce są na żenująco niskim poziomie po 20 latach rządów pookrągłostołowego układu partyjnego, który jest szczelnie zabetonowany, dlatego, że ta kasta coraz więcej pieniędzy nam, Polakom odbiera. To jest powód naszej żenującej biedy w kraju.”

4 listopada 2013 roku

Robią nas w konia: Media o przyczynach biedy w Polsce

Co to jest płaca brutto? To tylko zapis księgowy nie mający nic wspólnego ani z tym co dostaje pracownik, ani z tym co płaci pracodawca. Czy kwota netto to dochód po opodatkowaniu? Też nie. Więcej o źródłach biedy w Polsce w kolejnym odcinku Podziemnej TV.

28 października 2013 roku

Bogaty i biedny pracuje najwięcej

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia jest jednym z czynników, który warunkuje ilość wykonywanych godzin pracy dziennie. Najmniej pracują osoby z dochodem w przedziale od 3-5 tys. miesięcznie. Najwięcej godzin zaś przepracowują osoby, które zarabiają poniżej 3 tysięcy i powyżej 7,5 tysiąca.

26 września 2013 roku

"Polska na tle innych krajów Europy..." - nie dajmy się oszukiwać

Czy porównywanie pojedynczych parametrów gospodarczych pomiędzy poszczególnymi krajami ma sens? czy chcielibyście mieszkać w kraju w którym średnie wynagrodzenie wynosi 2500 zł czy 6000 zł? Czy chcielibyście mieszkać w kraju w którym wzrost gospodarczy wynosi 1 proc. czy w kraju w którym wynosi 10 proc.? Czy podwyżka podatków o 25 proc. ma takie samo znaczenie w każdym kraju?

15 września 2013 roku

Jednoosobowa działalność – obywatel drugiej kategorii

Obserwując debatę odnośnie praw pracowników i oczekiwań przedsiębiorców co do regulacji ich działalności, odnoszę wrażenie, że gdzieś zagubiła się olbrzymia rzesza ludzi – ludzi, którzy nie są pracownikami, ale chociaż prowadzą firmę ich celem nie jest jej rozwój, ekspansja, maksymalizacja zysków i zdobywanie nowych rynków, a zwykłe utrzymanie siebie i swojej rodziny.

14 września 2013 roku

Związkowcy na ulicach Warszawy- relacja i filmy

Dość Polski tylko dla bogatych, wspólnie walczymy o podniesienie płacy minimalnej, trzecią stawkę podatku dla najbogatszych. Związki są ignorowane. Nie pozwolimy na to.

31 sierpnia 2013 roku

Politycy SP chcą 1900 zł płacy minimalnej

Dwie uchwały przyjął klub parlamentarny Solidarnej Polski na posiedzeniu wyjazdowym w Mielcu (Podkarpackie). W jednej z nich posłowie zaproponowali "nowe porozumienia sierpniowe", wśród nich jest postulat ustalenia płacy minimalnej w wysokości 1,9 tys. zł.

23 sierpnia 2013 roku

Płać i płacz

Opublikowany niedawno raport raport firmy monitorującej rynek farmaceutyczny, IMS Health ukazuje, że Polacy płacą za leki najwięcej w Europie. To dobry przyczynek do dyskusji o polskich cenach, zarobkach i emeryturach.

22 sierpnia 2013 roku

Unijna polityka niskich płac

Kryzys gospodarczy stał się pretekstem dla Komisji Europejskiej i innych organów Unii Europejskiej do narzucania krajom członkowskim polityki niskich płac. Jest to dziwne podejście do zwalczania skutków kryzysu gospodarczego, gdyż niskie płace nie sprzyjają pobudzaniu gospodarek krajów UE. Na odwrót, przyczyniają się do spadku popytu i przedłużania recesji gospodarczej.

23 maja 2013 roku

Związkowcy: płaca minimalna winna wynosić 1720 zł

Płaca minimalna w 2014 r. powinna wynosić 1720 zł (obecnie wynosi 1600 zł brutto) - to wspólne stanowisko związków zawodowych reprezentowanych w Komisji Trójstronnej - podał szef FZZ Tadeusz Chwałka. Wyliczenia MPiPS mówią o poziomie 1680 zł na 2014 r.

20 maja 2013 roku

Płaca minimalna w zawieszeniu. Strony nie dogadały się

Pracodawcy i związkowcy z Komisji Trójstronnej nie doszli w poniedziałek do porozumienia w sprawie płacy minimalnej -poinformował PAP przewodniczący działającego w ramach komisji zespołu ds. budżetu i wynagrodzeń Henryk Nakonieczny z Solidarności.

17 maja 2013 roku

Już niedługo zapadnie decyzja o płacy minimalnej

"Wkrótce rząd, pracodawcy i związki zawodowe powinny porozumieć się w sprawie minimalnego wynagrodzenia na przyszły rok. Będzie zapewne walka o każdą złotówkę, wciąż nie słychać jednak poważnej dyskusji o regionalnym zróżnicowaniu tej płacy" - pisze w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" Anna Cieślak-Wróblewska.

13 maja 2013 roku

Płaca minimalna wzrośnie do 1688 zł

Ze wstępnych danych makroekonomicznych wynika, że w 2014 r. najniższe wynagrodzenie za pracę będzie musiało wzrosnąć o 88 zł i wyniesie 1688 zł - informuje Dziennik Gazeta Prawna.