tag

podatek dochodowy od osób prawnych

21 lipca

GAZETA BANKOWA: Jak „zamknąć” CIT?

Zamykanie luk w VAT odbywa się w blasku reflektorów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku podatków od dochodów osób prawnych. Tutaj działania Ministerstwa Finansów wydają się rozproszone i nie są nagłaśniane. Ale powstaje mechanizm, który posłuży do wychwytywania firm unikających płacenia CIT – pisze w „Gazecie Bankowej” Marek Siudaj

20 maja

CIT to najgłupszy podatek, jaki istnieje w Polsce. Płaci go kto chce

Polski rząd ma wyjątkowy skarb w skali światowej, czyli polskich przedsiębiorców. Nie domagamy się obniżenia podatków, a jedynie uproszczenia systemu podatkowego. Mam wrażenie, że każdy rząd na świecie życzyłby sobie tego typu przedsiębiorców, którzy oczekują jedynie prostych, przejrzystych podatków, które będą łatwe w obliczeniu i poborze

19 maja

31 grudnia

Wcześniejsze publikacje

Dlaczego w Polsce potrzebna jest reforma systemu podatkowego?

fot. www.freeimages.com

Chociaż w dyskusjach publicznych temat podatków jest zawsze żywy i nie ma chyba takiego kraju i takiej chwili by nie trwały jakieś dyskusje na temat konieczności zmian w systemie podatkowym, to można odnieść wrażenie, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Polsce dyskusje te są szczególnie intensywne. Do pewnego stopnia jest to oczywiście związane z trwającą obecnie kampanią wyborczą, ale nie wydaje się, aby był to jedyny powód wzmożonego zainteresowania tym tematem - piszą eksperci PwC Jan Tokarski i Mateusz Walewski

Pozostałe publikacje o tym tagu

14 października 2014 roku

MG przekazało MF swoje rekomendacje ws. nowej Ordynacji podatkowej

Resort gospodarki przekazał Ministerstwu Finansów projekt rekomendacji dot. nowej Ordynacji podatkowej. Przewidziano w nim zasadę zaufania do podatnika, instytucję rzetelnego podatnika, czy rozstrzyganie wątpliwości interpretacyjnych na korzyść płacących podatki.

20 sierpnia 2014 roku

Robią nas w konia: Kłamstwa o niemożliwości obniżenia podatków

Jeśli ktoś twierdzi, że obniżka podatków jest niemożliwa - to albo majaczy albo kłamie. Obniżka podatków to podstawa! Obniżka wydatków publicznych, obniżka podatków i uproszczenie systemu podatkowego to podstawa jakichkolwiek zmian na lepsze. Politycy muszą oddać nam nasze pieniądze, które dziś zabierają nam pod najróżniejszymi pretekstami. Obniżka podatków jest i konieczna, i możliwa, i dobra dla społeczeństwa i gospodarki.

20 sierpnia 2014 roku

Niezdrowe pokrewieństwo, czyli przegrani w wojnie o pieniądz

ZUS i US. Pokrewne akronimy, pokrewna proweniencja i pokrewne zachowania. Ożywiona dyskusja, jaka toczy się ostatnimi czasy wokół obu tych instytucji znajduje swój symboliczny początek w słynnym już „jak żyć?” i zmierza, sądząc po zakusach żarłocznego państwa do pytania „jak umrzeć?”

26 lipca 2014 roku

Kontrola skarbowa ujawnia coraz więcej przestępstw podatkowych

Kontrola skarbowa coraz efektywniej ściga przestępców podatkowych. W pierwszej połowie tego roku ujawniła straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 4,6 mld zł – powiedziała PAP wiceminister finansów Agnieszka Królikowska. Rok wcześniej było to mniej niż 3,3 mld zł.

12 czerwca 2014 roku

14 czerwca – dzień wolności podatkowej

Dzień wolności podatkowej w tym roku w Polsce został obliczony na 14 czerwca. Od tego symbolicznego momentu, wyznaczanego przez Centrum im. Adama Smitha, podatnicy zaczynają zarabiać na siebie, spłaciwszy wcześniej swoje zobowiązania wobec państwa.

31 maja 2014 roku

O szóstej rano to wcale nie musi być mleczarz...

Wiceszef resortu finansów Jacek Kapica poinformował, że ponad połowa z czterech tysięcy urzędników zajmujących się w urzędach skarbowych administracją zostanie przeniesiona do kontroli podatkowej, egzekucji należności podatkowych i obsługi podatników.

6 kwietnia 2014 roku

Podatkowa mapa Włoch: od akrobacji do totalnego zagrożenia

"Nie jesteśmy aniołami", "Wszyscy mają się dobrze", "Totalne zagrożenie"- takie nazwy nadał fiskus we Włoszech niektórym regionom kraju według kryteriów skali oszustw podatkowych oraz postaw obywateli i poziomu ich życia.

31 marca 2014 roku

Pod naszym patronatem: II Polski Kongres Prawa Podatkowego 2014

Instytut Allerhanda zaprasza na II Polski Kongres Prawa Podatkowego 2014. Największe wydarzenie z dziedziny prawa podatkowego w tym roku odbędzie się 8 kwietnia w Warszawie w hotelu Polonia Palace – www.tax.allerhand.pl. Tegoroczna edycja to trzy pasjonujące sesje tematyczne, siedem godzin gorącej dyskusji, piętnastu znakomitych prelegentów oraz kilkudziesięciu uczestników.

25 marca 2014 roku

Od Janosika do podatkowego rozbójnika

Pojawiło się dzisiaj w medium głównego nurtu ekonomicznego wypowiedziane expressis verbis stwierdzenie, że „stanowienie złego prawa podatkowego stało się w Polsce świadomym, celowym i dochodowym działaniem kolejnych rządów”. Jesteśmy zmartwieni z dwojakiego powodu. Oczywiście z faktu, że wspomniane zjawisko ma miejsce i nieustannie infekuje coraz to nowe obszary działalności podatników, ale również z faktu, że my ekonomiczni ignoranci mamy jego pewność już od dawna

10 marca 2014 roku

Pod naszym patronatem: Kongres Prawa Podatkowego

Instytut Allerhanda serdecznie zaprasza na drugą edycję Polskiego Kongresu Prawa Podatkowego. Dyskusja w gronie przedstawicieli Ministerstwa Finansów, ludzi świata nauki, biznesu, doradztwa i mediów będzie mieć miejsce 8 kwietnia 2014 r. w Warszawie w Hotelu Polonia Palace.

9 lutego 2014 roku

Wyciskanie portfeli

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak, nawiązując do tezy osiemnastowiecznego myśliciela Alexisa de Tocqueville’a, który powtarzał, że „nie ma takiej niegodziwości, jakiej by się nie dopuścił rząd, gdy zabraknie mu pieniędzy”, pokazuje, jak w Polsce rozszerza się zjawisko fiskalizmu.

1 lutego 2014 roku

Wykluczeni

Nie stać ich na płacenie rachunków za światło czy ogrzewanie domu, a czasami za jedno i za drugie, gdyż na przykład w budynkach komunalnych państwo instaluje ogrzewanie na prąd, co jest absurdalne, bo oznacza pułapkę dla borykających się i bez tego z biedą lokatorów. Muszą więc wybierać pomiędzy jedzeniem, lekami dla chorych dzieci, a rachunkami. Jedna z bohaterek żyje w zimnie, bez światła, a za oknami siarczysty mróz, starsze małżeństwo, którym zakład energetyczny też odciął prąd, by się ogrzać... jeździ autobusami.

4 listopada 2013 roku

Robią nas w konia: Media o przyczynach biedy w Polsce

Co to jest płaca brutto? To tylko zapis księgowy nie mający nic wspólnego ani z tym co dostaje pracownik, ani z tym co płaci pracodawca. Czy kwota netto to dochód po opodatkowaniu? Też nie. Więcej o źródłach biedy w Polsce w kolejnym odcinku Podziemnej TV.