tag

Polska

Przedwczoraj (26 czerwca)

21 czerwca

20 czerwca

19 czerwca

Agencja Fitch podwyższa szacunki PKB Polski na 2017 rok

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła szacunek dynamiki PKB Polski na 2017 r. do 3,3 proc. z 3,0 proc. - wynika z poniedziałkowego raportu agencji. Fitch podał pierwsze prognozy wzrostu na 2019 r. - wg agencji wyniesie on w tym okresie 3,2 proc. Agencja oczekuje podwyżek stóp procentowych w Polsce w 2018 i 2019 r.

Niemiecka polityka czystej energii kosztowała nas setki milionów złotych. I nadal za nią płacimy

W szczytowym momencie koszty działań zaradczych podejmowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne dla przeciwdziałania zagrożeniu bezpieczeństwa krajowego systemu elektroenergetycznego powodowanego przez przepływy niegrafikowe przekraczały 100 mln euro rocznie. I choć Niemcy pokrywali większość tych kosztów, istotna ich część została poniesiona przez PSE i przeniesiona w taryfie przesyłowej na wszystkich krajowych odbiorców energii elektrycznej. Obecnie po uruchomieniu przesuwników fazowych koszty są znacznie niższe, ale nadal wszyscy Polacy dokładają się do realizacji niemieckiej „Energiwende”

Wcześniejsze publikacje

Ekspert: Decyzja o rozwoju energetyki jądrowej musi zapaść do 2020 roku

Jeśli Polska chce wejść w energetykę jądrową powinna to zrobić w ciągu najbliższych dwóch lat, później może być to bardzo trudne - ocenia prof. Wacław Gudowski z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie. Według niego w Polsce brakuje odwagi politycznej do podjęcia takiej decyzji

Pozostałe publikacje o tym tagu

31 maja 2017 roku

Polskie specjały na chińskich stołach WIDEO

Zbliżenie Polski z Chinami jest faktem, zaś współpraca w ramach handlu i projektu Nowego Jedwabnego Szlaku jeszcze nigdy nie była tak owocna jak teraz. Nie dziwi więc zainteresowanie Chińczyków Polską i tym co oferuje - ze szczególnym uwzględnieniem polskiej kuchni.

31 maja 2017 roku

Wizyta premiera Chin korzystna także dla UE

Chińska agencja Xinhua w serii komentarzy przed wizytą premiera Li Keqianga w Europie przedstawia korzyści płynące z umacniania więzów między Chinami a Unią Europejską. Chińskie media podkreślają częstotliwość wizyt oraz nowe wyzwania po Brexicie.

31 maja 2017 roku

Polska będzie członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - to niemal pewne

Niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018 i 2019 jest niemal pewne - uważa ekspert PISM Marek Wąsiński. Jak podkreślił, to nie tylko kwestia prestiżu, lecz narzędzie kształtowania dyskusji na jednym z najważniejszych forów na świecie.

30 maja 2017 roku

Sobiczewski o polskich nadziejach na współpracę z Chinami: "Musimy patrzeć pragmatycznie"

Chiny próbują przebranżowić swoją gospodarkę przez wykorzystanie postępu technologicznego. Już możemy częściowo obserwować to zjawisko, które wpływa choćby na zwiększenie kosztów produkcji. Chiny muszą jednak bardziej skupić się na rozwoju technologicznym, tak żeby wraz ze wzrostem jakości nie szedł w parze wzrost kosztów produkcji - mówi w wywiadzie dla wGospodarce.pl Marcin Sobiczewski, ekspert Stowarzyszenia Koliber.

23 maja 2017 roku

Polska będzie konkurować z UE o pracownika z Ukrainy?

Głównym problemem na rynku pracy jest podaż, czyli dostępność pracowników, która systematycznie spada. To efekt czynników demograficznych, ale są one też wspierane przez emigrację Polaków do pracy za granicą. To powoduje, że dostępność kandydatów na rynku jest bardzo mocno ograniczona.

22 maja 2017 roku

Będzie spotkanie Duda-Macron

Prezydent Andrzej Duda spotka się podczas szczytu NATO w Brukseli z prezydentem Francji Emmanulem Macronem, ale nie wiadomo jeszcze, czy także z prezydentem USA Donaldem Trumpem - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

19 maja 2017 roku

Trwa spór o mniejszość polską w Niemczech

Mniejszość polska w Niemczech jest nieuznawana, to jest niezwykle dziwne i to musimy zmienić - powiedział dziś marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

15 maja 2017 roku

Obsługa prawna firm w Polsce i Chinach - jak to wygląda i jak to usprawnić?

Nad tym, jak zapewnić obsługę prawną firm w Polsce i Chinach oraz jak działać w dwóch odmiennych porządkach prawnych, zastanawiali się w poniedziałek w Warszawie uczestnicy polsko-chińskiej konferencji "Nowy Jedwabny Szlak - prawna i gospodarcza współpraca prawników z Polski i Chin".

15 maja 2017 roku

Bogdan Wiciński: Polacy to jedno z najcenniejszych aktywów Unii Europejskiej

Obecnie pracownicy w Chinach zarabiają więcej niż w Polsce – mówi Bogdan Wiciński, prezes Manty, dystrybutora sprzętu elektronicznego. Mówi także o wpływie wydarzeń pod Sejmem w grudniu ubiegłego roku na sprzedaż elektroniki i o tym, czemu dobrze sprzedających się produktów nie ma na półkach sklepowych

13 maja 2017 roku

Jedwabne zadanie

Już tranzyt, transport i dystrybucja towarów z Chin w Europie Środkowej i Unii Europejskiej mogą okazać się korzystne. Jednak prawdziwe frukta i benefity gospodarcze przyniesie Polsce taka współpraca z Chinami, w wyniku której nasze firmy i przedsiębiorcy staną się integralnym ogniwem „łańcucha wartości”

11 maja 2017 roku

Polsko-ukraińska inwestycja w Witebsku

Białoruska inwestycja powstaje w ramach joint venture z miejscową firmą Witiaź. Jeśli firma zrealizuje wszystkie swoje plany, w ciągu kilku lat zwiększy zatrudnienie do 800-1000 osób, zaś nakłady inwestycyjne - nawet do 30 mln euro

11 maja 2017 roku

Błaszczak: Polska "uchodźców" nie przyjmie

Decyzja poprzedniego rządu o przyjęciu uchodźców zagrażałaby bezpieczeństwu Polaków - powiedział w czwartek w TVP szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Ocenił, że należy brać przykład z Australii, która za rządów premiera Tony'ego Abbotta odsyłała z powrotem tych, którzy do niej napływali.

4 maja 2017 roku

W Niemczech poprawa nastrojów, w Polsce wzrost produkcji

W ostatnich miesiącach publikacje PMI i innych wskaźników wyprzedzających ilustrują ciekawą rozbieżność między dużym nasileniem optymizmu, szczególnie w Niemczech, a umiarkowaną skalą poprawy sytuacji w gospodarce. W przypadku Polski jest odwrotnie. PMI rośnie wolniej niż w większości krajów, za to realne parametry idą w górę z dużą dynamiką