tag

przemysł zbrojeniowy

Przedwczoraj (27 marca)

WEI: Powołanie Agencji Uzbrojenia remedium na niewydolność systemu

Polski system pozyskiwania uzbrojenia i sprzętu wojskowego się nie sprawdza. Przekłada się to na znaczne opóźnienia w zakupach kluczowych systemów do walki dla armii oraz spadek wartości bojowej jednostek wojskowych, które mają na wyposażeniu wiekowy sprzęt. Zdaniem ekspertów Polska powinna podążyć drogą krajów, takich jak Szwecja, Francja, Niemcy czy Norwegia, i scentralizować proces zakupu wyposażania dla Sił Zbrojnych RP w jednej instytucji dostosowanej do wyzwań związanych z procesem modernizacji polskiej armii.

NATO zamierza wydać 3 mld euro na technologię satelitarną i komputerową

Wysoki rangą przedstawiciel Agencji ds. Komunikacji i Informacji NATO powiedział, że plany zawierają opiewającą m.in. na 1,7 mld euro inwestycję w komunikację satelitarną walki oraz 180 mln euro na bezpieczniejszą łączność komórkową dla żołnierzy. Sojusz ma przedstawić szczegółowe plany dotyczące cyberobronności w kwietniu podczas konferencji w Ottawie.

13 marca

Realizacja modernizacji Leopardów - zgodnie z planem

Modernizacja czołgów Leopard w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach przebiega zgodnie z planem - powiedział w poniedziałek prezes zakładów Adam Janik. Dodał, że po latach regresu, firma zaczęła się rozwijać. "Patrzymy w przyszłość bardzo pozytywnie" - podkreślił.

MON: nie ma prac nad zmianą systemu emerytalnego

Żołnierze (a także funkcjonariusze służb mundurowych i specjalnych), którzy wstąpili do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Ci, którzy mundur założyli wcześniej, prawo do emerytury nabywają po 15 latach służby, niezależnie od wieku.

3 marca

Polska Grupa Zbrojeniowa zacieśnia współpracę z włoskim koncernem Leonardo

Przedmiotem umowy jest zacieśnienie współpracy pomiędzy Grupą PGZ i Leonardo w zakresie ewentualnych dostaw śmigłowców, które włoski koncern oferuje polskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej. Są to śmigłowce AW 149, AW 101 oraz W-3PL „Głuszec”. Umowa zakłada, że jeżeli Inspektorat Uzbrojenia MON wybierze ofertę Leonardo w bieżącym postępowaniu prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON, spółki wchodzące w skład Grupy PGZ będą miały udział w serwisowaniu i produkcji śmigłowców.

23 lutego

Budujemy bezpieczeństwo Polski

Świetny okres dla polskiej zbrojeniówki – tak krótko można ująć to, co w 2016 r. wydarzyło się w przemyśle obronnym, skonsolidowanym w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, która skupia 60 kluczowych spółek i zatrudnia ok. 20 tys. specjalistów.

Wcześniejsze publikacje

NASZ WYWIAD Arkadiusz Siwko: Odbudowujemy polski system obronny

Kiedy rozpoczęliśmy naszą pracę, zastaliśmy sytuację, w której na sprzedaż było wystawionych praktycznie większość fabryk i zakładów zbrojeniowych, nierzadko znajdujących się w stanie upadłości -mówi Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Pozostałe publikacje o tym tagu

15 września 2016 roku

Polski przemysł obronny ważną częścią gospodarki. A może być jeszcze lepiej

Przemysł obronny ma w Polsce stać się jednym z kół zamachowych gospodarki. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i samej gospodarki istotne jest wspieranie rodzimego biznesu – przekonuje Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters. Oferta polskich producentów niczym nie ustępuje ofercie zagranicznych firm zbrojeniowych.

17 stycznia 2016 roku

Gliwicki Bumar zwiększy zatrudnienie w związku z modernizacją Leopardów

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy w Gliwicach w perspektywie około dwóch lat będą potrzebowały nowych specjalistów - sygnalizują przedstawiciele spółki. Na razie nie wiadomo ilu i jakich; wykaże to proces przygotowań do realizacji kontraktu na modernizację czołgów Leopard

9 października 2014 roku

Polska stoi przed zbrojeniowym wyzwaniem - firmy są zainteresowany dozbrajaniem naszej armii

Thales jest zainteresowany większością przetargów, które będą ogłaszane w ramach programu modernizacji polskiej armii. Firma zbrojeniowa zapowiada rozwijanie współpracy z polskimi przedsiębiorstwami z sektora obronnego oraz uczelniami cywilnymi i wojskowymi. Dla polskich firm możliwość produkcji sprzętu czy poszczególnych elementów do produkowanych przez międzynarodowe koncerny urządzeń to również szansa na zdobycie nowych rynków eksportowych.

3 czerwca 2014 roku

W Radomiu powstanie centrum nowoczesnych technologii zbrojeniowych

Radom, w którym znajduje się Fabryka Broni "Łucznik" i siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej, stanie się "inkubatorem nowoczesnych technologii w przemyśle zbrojeniowym" - zapowiedział we wtorek w tym mieście członek zarządu PGZ Michał Świtalski.

12 grudnia 2013 roku

Siemoniak znalazł lek na problemy zbrojeniówki

Dzięki konsolidacji przemysłu zbrojeniowego polskie firmy tej branży mogą stać się partnerami firm światowych i prowadzić duże programy, jak modernizacja obrony powietrznej obejmująca systemy antyrakietowe - powiedział w czwartek PAP minister obrony Tomasz Siemoniak.

13 października 2013 roku

CBA na prośbę MON przyjrzy się przetargom

MON i CBA pracują nad porozumieniem o współpracy mającej zapobiegać korupcji przy przetargach - poinformowało w niedzielę MON. Planowana umowa przewiduje objęcie jak najszczelniejszą ochroną przetargów w ramach modernizacji armii oraz zapobieganie aferom korupcyjnym.

27 września 2013 roku

Rosyjska prowokacja

Federacja Rosyjska usiłuje zrzucić na Polskę i Bułgarię odpowiedzialność za brak nadzoru nad miejscami, w których składowała i składuje broń.

18 lipca 2013 roku

Związkowcy protestują przeciw wspieraniu niemieckiej armii zamiast polskiego przemysłu

Regionalna Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ Solidarność zaapelowała do premiera Donalda Tuska i szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka o rezygnację z planów sprowadzenia do Polski starych, niemieckich czołgów Leopard. Zdaniem związkowców środki na modernizację wozów, zamiast trafić do polskich firm zbrojeniowych, zasilą głównie niemiecki przemysł.

9 lipca 2013 roku

Polska broń na giełdzie za 3 lata

Akcje Polskiego Holdingu Obronnego (PHO) za trzy lata mogą być notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych - poinformował we wtorek w Gliwicach wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu Marcin Idzik.

23 maja 2013 roku

Grupa Bumar przestała istnieć. Teraz jest PHO

Po 10 latach przestała istnieć Grupa Bumar; zastąpił ją Polski Holding Obronny - ogłosił w środę wieczorem prezes przekształconej firmy Krzysztof Krystowski.