tag

przestępczość gospodarcza

Przedwczoraj (18 sierpnia)

Prokurator Generalny: Bezwzględne kary więzienia za wyłudzenia VAT powyżej 1 mln. zł

Prokuratura konsekwentnie walczy teraz z miliardowymi wyłudzeniami VAT. Przed objęciem przeze mnie funkcji Prokuratora Generalnego regułą było umarzanie tego typu spraw. Jeśli już zapadał wyrok skazujący, to niemal zawsze sądy orzekały karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Czy w tej sytuacji może dziwić gigantyczna skala okradania Polski przez mafie VAT-owskie. Dlatego zmieniłem sposób pracy prokuratury, także w zakresie prowadzenia postępowań o tego typu przestępstwa - powiedział Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro

11 sierpnia

B. naczelnik urzędu skarbowego podejrzany o korupcję popełnił samobójstwo. Miał zeznawać jako świadek

Byłemu naczelnikowi (po zatrzymaniu w lutym br. został odwołany ze stanowiska) przedstawiono zarzuty popełnienia 30 przestępstw. Łączna kwota korzyści majątkowych, jakie miał przyjąć, przekracza 600 tys. zł.W całym śledztwie zarzuty usłyszało 9 osób - poza K. są to osoby, które według prokuratury wręczały mu łapówki. Wśród nich jest m.in. b. prezes i b. udziałowiec klubu sportowego Ruch Chorzów Dariusz S., a także dyrektor sportowy Cracovii, a w przeszłości znany piłkarz i wiceprezes Ruchu Mirosław M.

3 sierpnia

Afrykańska spółka Zakładów Chemicznych "Police" spisała na straty kwotę ponad 28 mln zł

Afrykańska spółka AFRIG S.A., zależna od Grupy Azoty "Police", dokonała odpisu aktualizującego wartość nakładów z tytułu usług badawczych dotyczących zasobów minerałów w Senegalu, o wartości ponad 28 mln zł. Jak poinformowała PAP policka spółka "nakłady te nie przyniosły i nie przyniosą w przyszłości korzyści ekonomicznych." Projekt ten kosztował już Grupę Azoty Police ponad 150 mln zł, które obecnie wydają się być nie do odzyskania

27 lipca

Wcześniejsze publikacje

NIK negatywnie o przeciwdziałaniu szarej strefie w paliwach

Firma doradcza Ernst & Young (EY) oszacowała, że w 2013 r. straty dla budżetu państwa z tytułu wyłudzeń podatku VAT w obrocie olejem napędowym wynosiły od 4,3 do 5,8 mld zł. Z kolei według szacunków firmy doradczej PwC w 2014 r. wyłudzenia VAT w polskiej gospodarce wyniosły niemal 50 mld zł, z czego ponad 20 proc. dotyczyło właśnie obrotu paliwami. Straty z samych tylko nieodprowadzonych podatków od sprzedanych paliw wyniosły w 2014 r. ok. 8 mld zł

Kolejne zarzuty ws. korupcji w Elektrowni Szczecin

Wśród postawionych zarzutów są m.in. te dotyczące korupcji menadżerskiej, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat - poinformowała we wtorek Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, która nadzoruje śledztwo dotyczące narażenia na znaczną szkodę majątkową Elektrowni Szczecin wchodzącej w skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

NIK: Zaległości podatkowe rosną szybciej niż dochody z podatków

Według NIK należności wynikające z wydanych decyzji od podmiotów uczestniczących w oszustwach podatkowych są trudne do wyegzekwowania, szczególnie od zobowiązanych, którzy jako miejsce prowadzenia działalności wskazują tzw. "wirtualne biura", a także podmiotów, które nie ujawniły w Krajowym Rejestrze Sądowym aktualnej siedziby lub zgłosiły nieprawdziwe dane

Pozostałe publikacje o tym tagu

1 czerwca 2017 roku

Kim są „ojcowie chrzestni" przestępczych karuzel finansowych? Kto kręcił tym „diabelskim młynem” wyłudzeń i oszustw?

Systemowa degrengolada etyczna za rządów PO-PSL przybrała skandaliczny charakter także w gospodarce i finansach To właśnie powszechne kłamstwo, niepohamowana chciwość i brak morale umożliwiało przez lata rozkradanie polskiego majątku, karuzelę afer i gigantyczne wyłudzenia podatkowe. Uprzywilejowane gangi i sitwy, często chronione przez „nadzwyczajną kastę ludzi” umożliwiły przekręty na setki miliardów złotych

9 maja 2017 roku

CBA zabezpiecza w PTE PZU dane ws. Ciechu

Funkcjonariusze CBA zabezpieczają we wtorek dane elektroniczne w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym PZU S.A. w Warszawie; ma to związek ze śledztwem dotyczącym prywatyzacji i zbycia akcji CIECH S.A. - poinformował PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

5 kwietnia 2017 roku

CBŚP rozbiło grupę odpowiedzialną za wielomilionowe wyłudzenia podatków

Z tytułu nieodprowadzonych podatków: akcyzowego, opłaty paliwowej i VAT, Skarb Państwa stracił 26 mln złotych. Jak podało CBŚP, do tej pory w całej sprawie 13 podejrzanym przedstawiono 30 zarzutów, w tym prania pieniędzy. Sześć osób zostało aresztowanych, a pozostałe wpłaciły poręczenia majątkowe i pozostają pod policyjnym dozorem.

24 lutego 2017 roku

Sejm uchwalił tzw. konfiskatę rozszerzoną

Sejm uchwalił w piątek rządowy projekt ws. przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa, w tym m.in. przedsiębiorstwa, które służyło jego popełnieniu. Ciężar dowodu w odniesieniu do korzyści majątkowej pochodzącej z przestępstwa przejdzie na oskarżonego.

19 grudnia 2016 roku

MF: wywiad skarbowy wykrył nielegalną sprzedaż paliwa

W jednym z pomieszczeń gospodarczych znaleziono cztery zbiorniki typu mauzer do przechowywania paliwa (trzy o pojemności 1000 litrów i jeden - 600 litrów), w tym trzy pełne. Z kolei na przyczepie jednego z aut znajdowały się trzy zbiorniki 1000-litrowe, przygotowane do napełnienia.

10 grudnia 2016 roku

Resort sprawiedliwości o polisolokatach: „proceder może mieć charakter przestępczości zorganizowanej”, „sprawa jak afera Amber Gold”

Przy Ministerstwie Sprawiedliwości powstanie zespół roboczy, który ma przygotować plan niezbędnych działań organów państwa wobec zarzutów dotyczących tzw. polisolokat - poinformował w sobotę resort. To efekt spotkania, do którego doszło 8 grudnia 2016 r. w siedzibie ministerstwa z przedstawicielami stowarzyszenia "Przywiązani do polisy"

24 listopada 2016 roku

Rząd za podwyższeniem kar za nadużycia na rynku kapitałowym

Podwyższenie maksymalnej kary więzienia z 3 do 4 lat za ujawnianie informacji poufnej lub nakłanianie do nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, których dotyczy ta informacja - zakłada m. in. projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który w czwartek zaakceptował rząd

5 października 2016 roku

Przedsiębiorcy: polityka karna wobec sfery gospodarczej wymaga zmiany

Konieczna jest zmiana polityki karnej względem przestępców gospodarczych oraz przemodelowanie relacji przedsiębiorców z organami podatkowymi. W ten sposób uda się stworzyć dobre podwaliny pod budowę istotnego zasobu kapitału społecznego w Polsce – wynika z raportu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców „Biała Księga. Relacje przedsiębiorców z organami państwa”

28 września 2016 roku

Policjanci zatrzymali podejrzanych o wyłudzenie 5,5 mln zł

Pięcioosobową grupę podejrzanych o wyłudzenie podatku VAT w wysokości ponad 5,5 mln zł zatrzymali cieszyńscy policjanci. Oszuści wystawiali faktury za usługi reklamowe, które nigdy nie zostały zrealizowane - podał rzecznik policji w Cieszynie Rafał Domagała.

28 września 2016 roku

Wyłudzenia kredytów: CBA zatrzymało kilkanaście osób

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kilkanaście osób w związku z wyłudzeniami kredytów na kwotę kilkuset milionów złotych - poinformował dziś Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA

5 września 2016 roku

Ponad 18 mln papierosów w nielegalnej fabryce na Dolnym Śląsku

Ponad 18 mln papierosów i 25 ton tytoniu zabezpieczono w nielegalnej fabryce papierosów na Dolnym Śląsku - poinformowało CBŚP. Gang, który zajmował się ich produkcją, mógł spowodować straty sięgające ponad 16 mln zł. Towar miał trafić do Wielkiej Brytanii.

28 sierpnia 2016 roku

Złomowa karuzela VAT w Rzeszowie: prawie 220 mln zł strat

Hiszpański biznesmen Josep D.H. jest podejrzany o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz o wyłudzenie prawie 220 mln zł podatku VAT. Rzeszowska prokuratura regionalna w piątek skierowała do sądu wniosek o jego aresztowanie na trzy miesiące

2 sierpnia 2016 roku

Likwidator szkód pójdzie do więzienia za wyłudzenie ponad 6 mln zł

Na 2 lata i cztery miesiące więzienia skazał katowicki sąd likwidatora szkód jednego z towarzystw ubezpieczeniowych, który wyłudził ponad 6 mln zł. Znając dane klientów, bez ich wiedzy domagał się wyższych kwot odszkodowań za wypadki; pieniądze wpływały na jego konto.