tag

rating

16 stycznia

Polski rating już nie spadnie, są szanse na wzrost

Wyższy wzrost i inflacja będą także sprzyjać redukcji zadłużenia zewnętrznego w relacji do PKB (główna „słabość” wskazywana przez agencję), co tworzyłoby wręcz przestrzeń do poprawy ratingu w kolejnych latach – ocenili analitycy PKO BP

13 stycznia

GPW w napięciu czeka na werdykt ws. ratingu

Parkiet przy Książęcej nerwowo wyczekuje werdyktu agencji Moody’s oraz Fitch w sprawie polskiego ratingu. Główne indeksy warszawskiego parkietu świecą się na czerwono, choć na europejskich rynkach oraz na Wall Street obserwujemy dość wyraźne wzrosty.

Czekając na świeży sygnał

Odbicie rentowności obligacji skarbowych USA na koniec czwartkowego handlu przyniosło ulgę dla USD, ale stabilizacja wciąż jest oparta na kruchych podstawach. Punktem zwrotnym przed weekendem mogą być dane o sprzedaży detalicznej z USA, wobec których oczekiwania są wysokie. Na krajowym podwórku złoty w spokoju czeka na decyzje Fitch i Moody’s w sprawie ratingu Polski

11 stycznia

22 grudnia

Utrzymany najwyższy rating dla PZU

2 tygodnie po ogłoszeniu przez PZU transakcji zakupu akcji Banku Pekao agencja S&P utrzymuje najwyższy możliwy rating dla ubezpieczyciela. Wśród analityków rynkowych przeważają obecnie rekomendacje „kupuj”.

Wcześniejsze publikacje

GPW: Wkrótce zostanie powołana Polska Agencja Ratingowa

Polską Agencję Ratingową mają tworzyć GPW, Polski Fundusz Rozwoju oraz Biuro Informacji Kredytowej na bazie Instytutu Analiz i Ratingu (powołanego w 2014 r.). Głównym zadaniem PAR ma być nadawanie ratingu papierom wartościowym emitowanym przez małe i średnie podmioty.

Referendum to dopiero początek...

W kolejnych dniach, podobnie jak w filmach Hitchcocka, napięcie na rynkach finansowych będzie już tylko rosło. Punktem kulminacyjnym będzie czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego

Rating Polski: S&P aktualizuje

fot. Internet

Agencja Standard & Poor's nie zmieniła oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju. Podniosła jednak perspektywę ratingu do poziomu stabilnego.

Pozostałe publikacje o tym tagu

31 października 2016 roku

Agencja S&P podtrzymuje rating kredytowy PZU na najwyższym możliwym poziomie

Po prawie rocznym okresie weryfikacji amerykańska agencja w komunikacie z 31 października 2016 roku postanowiła podtrzymać dla PZU rating A-. Jest to ocena o jeden stopień powyżej ratingu Polski, zgodnie z zasadami S&P najwyższa możliwa ocena dla polskiej spółki. Analogicznie do oceny ratingowej długu dla Polski, perspektywa długoterminowa jest negatywna. Jednocześnie agencja usunęła rating PZU z listy „pod obserwacją”, na której znajdował się od grudnia 2015 roku. Jest to wyraz szczególnej stabilizacji spółki.

28 lipca 2016 roku

Fitch Polska: rating Polski ma perspektywę stabilną

Utrzymanie przez Fitch Ratings perspektywy oceny wiarygodności kredytowej Polski na niezmienionym poziomie świadczy o tym, że agencja spodziewa się, że zarówno czynniki negatywne, jak i pozytywne mogą się zbilansować w najbliższych miesiącach. Zdaniem Piotra Kowalskiego, prezesa polskiego oddziału Fitch, podczas kolejnej oceny kluczową rolę będzie odgrywać kwestia konsolidacji finansów publicznych.

13 lipca 2016 roku

Ekspertka: Fitch utrzyma rating Polski na obecnym poziomie

Fitch Ratings, której ocenę wiarygodności kredytowej Polski poznamy w tym tygodniu, nie dysponuje raczej informacjami sugerującymi jednoznacznie wejście w życie szkodliwych dla krajowej gospodarki rozwiązań – uważa Marta Pełka-Zagajewskiej z Raiffeisen Polbank. Jej zdaniem agencja utrzyma raczej rating na niezmienionym poziomie. Może jedynie obniżyć jego perspektywę.

11 lipca 2016 roku

Ekspert: najnowsza ocena agencji Fitch nie powinna zmienić ratingu Polski

Dobra sytuacja gospodarcza sprawia, że rating Polski nie powinien zostać w najbliższym czasie obniżony – przekonuje Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego. Dużo będzie jednak zależeć od realizacji programu gospodarczego i ewentualnego wzrostu deficytu finansów publicznych. Również złotówka powinna się powoli umacniać. Wahania kursów walut będą mniejsze, niż po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej.

30 czerwca 2016 roku

Agencja S&P obniżyła rating Unii Europejskiej

Agencja Standard & Poor's (S&P) obniżyła w czwartek rating Unii Europejskiej z "AA+" do "AA", wskazując na obawy o jedność UE po brytyjskim referendum. Wskazano też, że po Brexicie UE może mieć "mniejszą elastyczność budżetową"

28 czerwca 2016 roku

Otrząsnąć się z szoku po Brexicie

Poniedziałkowy handel pokazał, że rynki nie ustrzegą się szoków wtórnych, choć wtorek jak na razie przynosi próby otrząśnięcia się z poreferendalnego zaskoczenia. Uklepywanie dna może być jednak trudne, kiedy zostały trzy dni do końca kwartału. Czy będziemy mieć kolejny „wtorek odwrotu”? - zastanawia się Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

28 czerwca 2016 roku

Ratingowe echa brytyjskiego referendum

Perspektywa dla złotego nie jest najlepsza, a pamiętajmy, że w lipcu agencja Fitch ma się zająć naszym ratingiem. Tak jak zajęła się właśnie ratingiem Wysp... - zwraca uwagę Tomasz Witczak, FMC Management

12 czerwca 2016 roku

Pięć mitów o ratingach

Przez ostatnie miesiące toczyła się szeroka dyskusja na temat ratingów. W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele mitów dotyczących działań agencji ratingowych oraz ich hipotetycznego wpływu na gospodarkę. Wyjaśniamy pięć mitów o ratingach

3 czerwca 2016 roku

Ekspert: w lipcu agencja Fitch raczej nie obniży ratingu Polski

Mimo wyhamowania w pierwszym kwartale wzrostu PKB, co było skutkiem spadku inwestycji, kondycję gospodarczą Polski będą wspierać konsumpcja oraz rosnący eksport. Zdaniem Piotra Bielskiego, ekonomisty BZ WBK, w lipcu agencja Fitch prawdopodobnie nie obniży ratingu Polski. Możliwa jest natomiast zmiana jego perspektywy na negatywną i obniżka w kolejnych miesiącach.

17 maja 2016 roku

Ekspert: obniżka perspektywy ratingu to żółta kartka dla rządu

Po decyzji agencji ratingowej Moody's, która zamiast spodziewanej obniżki ratingu Polski zrewidowała w dół tylko jego perspektywę, złoty umocnił się do głównych walut, a rentowności obligacji na rynku wtórnym lekko spadły. Zdaniem Marty Petki-Zagajewskiej, głównej ekonomistki Raiffeisen Polbanku, jeśli Polska nie umocni swojej wiarygodności, to obniżka ratingu prędzej czy później nastąpi.

11 maja 2016 roku

Mateusz Benedyk o agencjach ratingowych i ich niewielkim znaczeniu

"W sytuacji gdy z finansami publicznymi działoby się coś bardzo niepożądanego - wtedy opinia agencji ratingowych mogłaby być jednym z czynników, który doprowadza do przyspieszenia reakcji inwestorów na zmiany gospodarcze i prowadzi np. do wyprzedaży polskiego długu publicznego."

27 kwietnia 2016 roku

Euler Hermes: 70% światowej gospodarki pozostaje w osłabieniu

Światowy rozwój gospodarczy osłabnie: w 2016r. z zaledwie +2.5% wzrostem PKB (w 2015: 2.6%), jak twierdzi Euler Hermes, globalny lider ubezpieczeń kredytów kupieckich. W zaktualizowanej analizie ryzyka dla poszczególnych krajów w 1kw. 2016 r. zauważa, że ze wzrostem gospodarczym poniżej oczekiwanej normy, czyli na poziomie poniżej 3% mamy do czynienia już szósty rok z rzędu, co dotknie większość krajów – zarówno wysokorozwiniętych, jak i rynki wschodzące

7 marca 2016 roku

Od czego zależy rating Polski?

W dobie afery teczkowej prawicowe media z zażenowania przemilczały fakt zgłoszenia przez władze postkomunistycznego bohatera afery podsłuchowej („specjalisty” m.in. od anatomii ludzkiej) na prezesa EBOiR. Dopiero lektura prasy amerykańskiej wyjaśnia, dlaczego spekulacje dotyczące dymisji ministra Witolda Waszczykowskiego (który swoją drogą nareszcie rozprawia się z antypolską propagandą Instytutów Polskich) są bezpodstawne - rozpoczyna swój najnowszy komentarz dr Cezary Mech