tag

rolnictwo

Wczoraj

22 maja

Izba Zbożowo-Paszowa: na polskim rynku brakuje zbóż

Eksporterzy rozpoczęli już kontraktowanie ziarna na przyszły sezon. Za pszenicę konsumpcyjną (12,5 proc. białka) oferują 675-685 zł/t z dostawą w sierpniu i 690-700 zł/t z dostawą od września do grudnia, a za rzepak 1550-1570 zł/t z dostawą w sierpniu.

17 maja

Będzie mniej owoców, a ich ceny wzrosną

Tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców będą niższe niż w poprzednich latach, a ceny skupu i detaliczne wzrosną - uważa szef Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Eberhard Makosz. Jego zdaniem uszkodzenia roślin sadowniczych na skutek majowych mrozów są duże.

16 maja

ARiMR: Wszyscy rolnicy dostaną pieniądze za 2016 r. na czas

Na konta rolników trafiło ponad 13,6 mld zł. W ubiegłym roku o dopłaty bezpośrednie starało się 1 mln 355 tys. rolników, z czego ponad 98 proc. z nich Agencja wypłaciła 70-proc. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich już pod koniec ub. r. Do 16 maja tego roku wypłacono 9,6 mld zł, tj. ponad 2 mld zł więcej niż w kampanii 2015 r.

Wcześniejsze publikacje

PSL atakuje ministra rolnictwa - mówi o "wrednej zmianie"

PSL żąda od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela przedłużenia czasu składania przez rolników wniosków o dopłaty do 15 czerwca 2017 r. Zdaniem prezesa Stronnictwa Władysława Kosiniaka-Kamysza Polska wieś odczuwa skutki "wrednej zmiany".

Pozostałe publikacje o tym tagu

6 maja 2017 roku

Śmietanka, od której może zakręcić się w głowie

Niedaleko mleczarni była gorzelnia i prawdopodobnie pracownicy obydwu zakładów wspólnie wypracowali trunek o wyglądzie i smaku śmietany zawierający jednocześnie przyzwoitą porcję alkoholu

3 maja 2017 roku

Polskim producentom żywności wkrótce będzie w Kanadzie łatwiej

Wejście w życie umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską nie będzie momentem przełomowym, ale ułatwi polskim firmom wchodzenie na rynek kanadyjski – powiedział we wtorek PAP przebywający w Kanadzie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

1 maja 2017 roku

Ministerstwo Środowiska: Polska będzie obszarem wolnym od upraw GMO

** Resort środowiska jest zdecydowanym przeciwnikiem upraw GMO w Polsce; stanowisko rządu w tej sprawie jest jednoznaczne - mówi wiceszef MŚ Andrzej Szweda-Lewandowski. Dodaje, że procedowane obecnie przepisy de facto zakażą takich upraw w naszym kraju

29 kwietnia 2017 roku

Szyszko: jest zapotrzebowanie na zdrową, polską żywność

Jest na ten nasz obecny model rolnictwa ogromne zapotrzebowanie, a nie na genetycznie modyfikowaną żywność. Jest zapotrzebowanie na zdrową, polską żywność. Mamy takie możliwości, gdyż mamy bioróżnorodność i wysoką jakość gleb. (...) Mamy ogromny potencjał, możemy wygrywać jakością - zapewniał minister środowiska Jan Szyszko

27 kwietnia 2017 roku

Sadownicy chcą pomocy od państwa po przymrozkach

Największe straty będą w produkcji czereśni, gdyż właśnie te drzewa ucierpiały najbardziej podczas załamania się pogody, która miało miejsce podczas Świąt Wielkanocnych. W niektórych sadach straty mogą sięgać nawet 90 proc., ponieważ czereśnie były w okresie kwitnienia i pąki opadły

25 kwietnia 2017 roku

Polska chce zachowania Wspólnej Polityki Rolnej. Mamy sojuszników

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki powiedział do uczestników obradującej w Rzeszowie konferencji agencji płatniczych państw Grupy V-4 oraz Rumunii, Bułgarii i Słowenii, że należy potwierdzać konieczność zachowania Wspólnej Polityki Rolnej UE

14 kwietnia 2017 roku

GUS: w 2016 r. kura nioska zniosła średnio 219 jaj

W ubiegłym roku kura nioska zniosła średnio 219 jaj - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Z danych Urzędu wynika, że spożycie jaj w Polsce spadło w latach 2005-2015 z 215 do 144 rocznie.

21 marca 2017 roku

Jurgiel: Do 2020 roku wyrównać dopłaty z UE dla rolników

Monitoring rynków rolnych, prace nad konsolidacją instytucji rolnych i utworzeniem Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności oraz wypracowanie rekomendacji dla kształtu wspólnej polityki rolnej UE na lata 2020–2026 to najważniejsze tegoroczne zadania resortu rolnictwa. Ministerstwo analizuje też możliwość wprowadzenia do ustawy o obrocie ziemią rozwiązań zaczerpniętych z kodeksu urbanistycznego.

19 marca 2017 roku

Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing. Zainteresowanie rolników pożyczkami na finansowanie gruntów wzrosło w ostatnim kwartale 2016 r. o 38 proc. rok do roku.

17 marca 2017 roku

Branża drobiarska musi uporać się z ptasią grypą

Branża drobiarska musi szybko uporać się z ptasią grypą, by wznowić eksport drobiu do krajów pozaunijnych - powiedział dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa (KRD) Łukasz Dominiak. Szczególnie ważne jest odzyskanie rynków w Chinach, RPA, Tajwanie i Japonii - dodał.

11 marca 2017 roku

Bogucki: wciąż za mało ubezpieczeń upraw i zwierząt

Choć jest obowiązek ubezpieczenia 50 proc. upraw, a za ich brak grożą sankcje, to w praktyce nie jest to przestrzegane. Według danych resortu rolnictwa, w 2015 r. rolnicy zawarli 139 tys. umów ubezpieczenia. Ubezpieczeniem objętych jest ok. 20 proc. gruntów rolnych. Dopłata budżetu do składek wyniosła 173 mln zł (budżet przewidywał 200 mln zł). Ubezpieczono 2,8 mln ha i 1,3 mln zwierząt.