tag

rolnictwo

21 czerwca

8 czerwca

Nowe zasady zawierania umów z rolnikami

W pracach rządowych jest już projekt zmiany przepisów dotyczących zawierania umów na dostawę produktów rolnych między rolnikami a nabywcami. Przewiduje on m.in. zawieranie umów w formie elektronicznej i zmniejszanie kary za brak umów

2 czerwca

29 maja

Wcześniejsze publikacje

Ptasia grypa minęła, trwa walka z ASF

Od dwóch miesięcy nie było żadnego ogniska ptasiej grypy w naszym kraju, natomiast stale wykrywane są przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików - poinformował PAP dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.

Pozostałe publikacje o tym tagu

17 maja 2017 roku

Będzie mniej owoców, a ich ceny wzrosną

Tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców będą niższe niż w poprzednich latach, a ceny skupu i detaliczne wzrosną - uważa szef Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Eberhard Makosz. Jego zdaniem uszkodzenia roślin sadowniczych na skutek majowych mrozów są duże.

16 maja 2017 roku

ARiMR: Wszyscy rolnicy dostaną pieniądze za 2016 r. na czas

Na konta rolników trafiło ponad 13,6 mld zł. W ubiegłym roku o dopłaty bezpośrednie starało się 1 mln 355 tys. rolników, z czego ponad 98 proc. z nich Agencja wypłaciła 70-proc. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich już pod koniec ub. r. Do 16 maja tego roku wypłacono 9,6 mld zł, tj. ponad 2 mld zł więcej niż w kampanii 2015 r.

15 maja 2017 roku

Plantatorzy truskawek we Francji splajtowaliby bez Polaków

Polacy, zatrudniani we Francji często bez umowy o pracę, ratują istnienie gospodarstw, w których uprawiane są truskawki. Bez nich te plantacje by splajtowały - uważa związek rolników Confederation Paysanne (Konfederacja Chłopska).

12 maja 2017 roku

PSL atakuje ministra rolnictwa - mówi o "wrednej zmianie"

PSL żąda od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela przedłużenia czasu składania przez rolników wniosków o dopłaty do 15 czerwca 2017 r. Zdaniem prezesa Stronnictwa Władysława Kosiniaka-Kamysza Polska wieś odczuwa skutki "wrednej zmiany".

10 maja 2017 roku

4,3 mln zł wynoszą, oszacowane dotychczas, straty w rolnictwie

Dotychczas jedynie 14 komisji zakończyło szacowanie strat w rolnictwie spowodowanych przez klęski żywiołowe. Oceniono, że wartość szkód wynosi ponad 4 mln 367 tys. złotych - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa w komunikacie.

9 maja 2017 roku

ARiMR: Płatności bezpośrednie za 2016 rok zostaną zakończone w ustawowym terminie

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wydała do tej pory decyzje w sprawie przyznania płatności bezpośrednich dla 1,306 mln rolników, co stanowi 96,7 proc. składających wnioski. Jak zapewnia Agencja, do 11 maja, w ramach płatności bezpośrednich, wypłaci rolnikom ok. 13,51 mld zł, co stanowi ok. 91,1 proc. koperty finansowej – informuje ARiMR w komunikacie.

6 maja 2017 roku

Śmietanka, od której może zakręcić się w głowie

Niedaleko mleczarni była gorzelnia i prawdopodobnie pracownicy obydwu zakładów wspólnie wypracowali trunek o wyglądzie i smaku śmietany zawierający jednocześnie przyzwoitą porcję alkoholu

3 maja 2017 roku

Polskim producentom żywności wkrótce będzie w Kanadzie łatwiej

Wejście w życie umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską nie będzie momentem przełomowym, ale ułatwi polskim firmom wchodzenie na rynek kanadyjski – powiedział we wtorek PAP przebywający w Kanadzie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

1 maja 2017 roku

Ministerstwo Środowiska: Polska będzie obszarem wolnym od upraw GMO

** Resort środowiska jest zdecydowanym przeciwnikiem upraw GMO w Polsce; stanowisko rządu w tej sprawie jest jednoznaczne - mówi wiceszef MŚ Andrzej Szweda-Lewandowski. Dodaje, że procedowane obecnie przepisy de facto zakażą takich upraw w naszym kraju

29 kwietnia 2017 roku

Szyszko: jest zapotrzebowanie na zdrową, polską żywność

Jest na ten nasz obecny model rolnictwa ogromne zapotrzebowanie, a nie na genetycznie modyfikowaną żywność. Jest zapotrzebowanie na zdrową, polską żywność. Mamy takie możliwości, gdyż mamy bioróżnorodność i wysoką jakość gleb. (...) Mamy ogromny potencjał, możemy wygrywać jakością - zapewniał minister środowiska Jan Szyszko

27 kwietnia 2017 roku

Sadownicy chcą pomocy od państwa po przymrozkach

Największe straty będą w produkcji czereśni, gdyż właśnie te drzewa ucierpiały najbardziej podczas załamania się pogody, która miało miejsce podczas Świąt Wielkanocnych. W niektórych sadach straty mogą sięgać nawet 90 proc., ponieważ czereśnie były w okresie kwitnienia i pąki opadły

25 kwietnia 2017 roku

Polska chce zachowania Wspólnej Polityki Rolnej. Mamy sojuszników

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki powiedział do uczestników obradującej w Rzeszowie konferencji agencji płatniczych państw Grupy V-4 oraz Rumunii, Bułgarii i Słowenii, że należy potwierdzać konieczność zachowania Wspólnej Polityki Rolnej UE

14 kwietnia 2017 roku

GUS: w 2016 r. kura nioska zniosła średnio 219 jaj

W ubiegłym roku kura nioska zniosła średnio 219 jaj - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Z danych Urzędu wynika, że spożycie jaj w Polsce spadło w latach 2005-2015 z 215 do 144 rocznie.