tag

ropa

16 czerwca

Izolacja Kataru nie powinna wpłynąć na ceny ropy

Kiedy w pierwszy poniedziałek czerwca cztery kraje Bliskiego Wschodu zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, zablokowały jego granice i wstrzymały komunikację z nim, rynki obawiały się wzrostu cen ropy naftowej.

12 czerwca

Jak wymuszona izolacja Kataru wpłynie na ceny ropy naftowej

Istnieje zagrożenie, że obecne porozumienie OPEC w sprawie ograniczenia produkcji ropy naftowej może się załamać. Jeśli to nastąpi, ceny ropy spadną. Jednakże Katar jest jednym z najmniejszych producentów ropy w organizacji, posiadając szacowane rezerwy na poziomie 25 mld baryłek, co w porównaniu do rezerw Arabii Saudyjskiej, wynoszących 266 miliardów baryłek, stanowi niewielką liczbę.

25 maja

PERN ma plan inwestycji w transport i magazynowanie ropy

Spółka rozbudowuje pojemności magazynowe, w tym w Terminalu Naftowym w Gdańsku, i przygotowuje projekt rewersyjnego tłoczenia surowca rurociągiem Odcinka Wschodniego. Oprócz projektu rewersyjnego tłoczenia surowca rurociągiem Odcinka Wschodniego PERN podtrzymuje plan zwiększenia przepustowości rewersyjnego rurociągu Odcinka Pomorskiego, łączącego bazy magazynowe spółki pod Płockiem i w Gdańsku, o blisko 10 proc. Obecnie przepustowość tej magistrali w kierunku Gdańska wynosi ok. 27 mln ton, a w kierunku odwrotnym ok. 30 mln ton rocznie.

11 maja

Kwietniowe przymrozki mogą wpłynąć na inflację

Niekorzystne warunki pogodowe w kwietniu i maju mogą ograniczyć spadek inflacji. Ostatnie przymrozki wyrządziły wiele szkód w sadownictwie i ogrodnictwie, co może spowodować utrzymywanie się cen żywności na wysokim poziomie – uważają ekonomiści.

Wcześniejsze publikacje

PERN: wznowiono przesył ropy rurociągiem z Gdańska do Płocka

Według wstępnych szacunków, rekultywacja skażonego ropą gruntu potrwa około miesiąca i przeprowadzi ją spółka PERN S.A. Z informacji, które przekazała straż pożarna, wynika, że ropa zalega w rowach o długości ok. 300-500 metrów na terenach niezabudowanych

Po wyborach we Francji spokojnie na rynku ropy naftowej

Początek bieżącego tygodnia na rynkach finansowych upływa pod znakiem reakcji na wynik drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji. Wyraźna przewaga umiarkowanego w poglądach Emmanuela Macrona nie była dla inwestorów niespodzianką, dlatego trudno było doszukiwać się entuzjastycznej reakcji na ten fakt, czy to na rynkach akcji, czy też na rynkach walutowych i surowcowych. Po pierwszym optymistycznym akcencie, notowania indeksów akcji skierowały się w dół, eurodolar zakończył wczorajszą sesję na sporym minusie, a wzrost wartości USD hamował próby wzrostów cen surowców.

Bezrobocie w USA najniższe od 10 lat pomimo słabego odczytu NFP

Pomimo tak słabego przyrostu nowych miejsc pracy jest mało prawdopodobne, aby Rezerwa Federalna zrewidowała swoje prognozy co do 2 podwyżek stóp procentowych w tym roku. Natomiast zaraz po publikacji danych spadło prawdopodobieństwo, iż kolejna podwyżka będzie miała miejsce w czerwcu z 70 proc. do 58 proc.

Jen największym walutowym beneficjentem nalotu na Syrię

Rynki czekają na reakcję Rosji po ataku amerykańskim na syryjskie lotnisko i z wielką uwagą przyglądają się spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Największym beneficjentem akcji w Syrii, spośród walut, jest jen – uważa Marek Rogalski z DM BOŚ.

Pozostałe publikacje o tym tagu

1 lutego 2017 roku

Shell sprzedaje udziały w złożach naftowych na Morzu Północnym

Koncern petrochemiczny Royal Dutch Shell sprzedaje za ok. 3,8 mld dolarów udziały w 10 złożach naftowych na Morzu Północnym konkurencyjnej firmie Chrysaor - podała w środę agencja AP Financial News. W ramach umowy Chrysaor przejmie też ok. 400 pracowników.

11 stycznia 2017 roku

Cięcia wydobycia ropy mocno wątpliwe

Ceny ropy spadły we wtorek o 2 proc., kontynuując ostrą wyprzedaż rozpoczętą w poniedziałek. Rynek ma spore wątpliwości co do realizacji globalnego porozumienia odnośnie cięcia wydobycia ropy naftowej

30 grudnia 2016 roku

Najlepszy rok na rynku ropy naftowej od 2009

Od początku tego roku notowania ropy naftowej w USA wzrosły już około 45 proc., a cena europejskiego gatunku Brent o ponad 50 proc. Oznacza to najlepszy rok na rynku tego surowca od 2009 roku - informuje Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska.

15 grudnia 2016 roku

Lotos: Ropa z USA albo z Iranu

O tym, czy polski koncern będzie importował ropę z USA czy z Iranu, zdecydują ceny I sytuacja międzynarodowa

12 grudnia 2016 roku

Świąteczne wyjazdy będą droższe

W poprzednim tygodniu ceny paliw na polskich stacjach mocno poszły w górę. Średnia cena litra benzyny bezołowiowej 98, jak informowały firmy monitorujące ten rynek, wzrosła o 12 gr do 4,98 zł i była najdroższa od 14. miesięcy. W tym tygodniu bariera 5 zł zostanie przełamana, a przed styczniem nie zapowiada się, żeby ceny były niższe.

12 grudnia 2016 roku

Rynek boi się podwyżki stóp

Na warszawskim parkiecie mamy dzisiaj do czynienia z lekkim odwrotem, co jest związane raczej z sytuacją na zachodnich rynkach

8 grudnia 2016 roku

Sankcje nałożone na Rosję mniej straszne

Katarczycy oraz grupa Glencore, mająca szwajcarskie korzenie i notowana m.in. na giełdzie w Londynie, kupili prawie 20 proc. akcji rosyjskiego Rosnieftu

5 grudnia 2016 roku

Jak Leonardo DiCaprio ropociąg powstrzymał

Agencja federalna ogłosiła w niedzielę, że nie zatwierdzi budowy ropociągu pod jeziorem Oahe. To zwycięstwo protestujących od miesięcy Indian w Dakocie Północnej. Ale pytanie, na jak długo, bo inwestycję popiera prezydent elekt Donald Trump.

30 listopada 2016 roku

Rosja wraca do gry?

Inwestując w Rosji trzeba bacznie śledzić notowania ropy naftowej – wzrosty, a przynajmniej stabilizacja na tym rynku to, z historycznego punktu widzenia, warunek konieczny aprecjacji rubla

29 listopada 2016 roku

Przeciwstawne poglądy

Poniedziałkowe techniczne spotkanie OPEC - by ustalić, co ma być ustalone w środę - nie przyniosło rezultatu

22 listopada 2016 roku

Rynki głodne ryzyka

Zbliżamy się do spotkania producentów zrzeszonych w ramach kartelu OPEC, 30 listopada poznamy szczegóły porozumienia o ograniczeniu produkcji ropy. Chwilowo ceny ropy skoczyły o 4 proc., dziś rosną już wolniej o ok. 1 proc.