tag

ropa

13 stycznia

11 stycznia

Cięcia wydobycia ropy mocno wątpliwe

Ceny ropy spadły we wtorek o 2 proc., kontynuując ostrą wyprzedaż rozpoczętą w poniedziałek. Rynek ma spore wątpliwości co do realizacji globalnego porozumienia odnośnie cięcia wydobycia ropy naftowej

4 stycznia

30 grudnia

Najlepszy rok na rynku ropy naftowej od 2009

Od początku tego roku notowania ropy naftowej w USA wzrosły już około 45 proc., a cena europejskiego gatunku Brent o ponad 50 proc. Oznacza to najlepszy rok na rynku tego surowca od 2009 roku - informuje Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska.

Wcześniejsze publikacje

Świąteczne wyjazdy będą droższe

W poprzednim tygodniu ceny paliw na polskich stacjach mocno poszły w górę. Średnia cena litra benzyny bezołowiowej 98, jak informowały firmy monitorujące ten rynek, wzrosła o 12 gr do 4,98 zł i była najdroższa od 14. miesięcy. W tym tygodniu bariera 5 zł zostanie przełamana, a przed styczniem nie zapowiada się, żeby ceny były niższe.

Rynek boi się podwyżki stóp

Na warszawskim parkiecie mamy dzisiaj do czynienia z lekkim odwrotem, co jest związane raczej z sytuacją na zachodnich rynkach

Pozostałe publikacje o tym tagu

5 grudnia 2016 roku

Jak Leonardo DiCaprio ropociąg powstrzymał

Agencja federalna ogłosiła w niedzielę, że nie zatwierdzi budowy ropociągu pod jeziorem Oahe. To zwycięstwo protestujących od miesięcy Indian w Dakocie Północnej. Ale pytanie, na jak długo, bo inwestycję popiera prezydent elekt Donald Trump.

30 listopada 2016 roku

Rosja wraca do gry?

Inwestując w Rosji trzeba bacznie śledzić notowania ropy naftowej – wzrosty, a przynajmniej stabilizacja na tym rynku to, z historycznego punktu widzenia, warunek konieczny aprecjacji rubla

29 listopada 2016 roku

Przeciwstawne poglądy

Poniedziałkowe techniczne spotkanie OPEC - by ustalić, co ma być ustalone w środę - nie przyniosło rezultatu

22 listopada 2016 roku

Rynki głodne ryzyka

Zbliżamy się do spotkania producentów zrzeszonych w ramach kartelu OPEC, 30 listopada poznamy szczegóły porozumienia o ograniczeniu produkcji ropy. Chwilowo ceny ropy skoczyły o 4 proc., dziś rosną już wolniej o ok. 1 proc.

17 listopada 2016 roku

Brak poprawy na GPW

W przypadku polskiego rynku w dalszym ciągu widzimy sporą wyprzedaż. Inwestorzy w dalszym ciągu są zniechęcani do polskich aktywów przez rosnące rentowności obligacji.

2 listopada 2016 roku

Orlen podpisał ważną umowę na dostawy saudyjskiej ropy

PKN Orlen przedłużył do końca 2017 r. kontrakt na dostawy saudyjskiej ropy naftowej dla grupy kapitałowej tej spółki, zawarty w maju tego roku z Saudi Aramco, jednym z największych koncernów wydobywczych na świecie - poinformował w środę płocki koncern.

21 października 2016 roku

Prof. Adam Czyżewski: Świat po decyzji OPEC

Wrześniowa redukcja wydobycia dokonana przez OPEC, jak się zdawało, zaskoczyłą wszystkich. Czyżby? Nie prof. Adama Czyżewskiego - głównego ekonomistę PKN Orlen. Czyżewski na swoim blogu analizuję rynek paliw po tym wydarzeniu. Co się zmieni? Co zostanie po staremu?

11 października 2016 roku

Ruch ropy, radość giełd

Grzegorz Ogonek, starszy analityk XTB: Poniedziałek był pod znakiem zrywu w górę cen ropy, który wyraźnie wsparł światowe giełdy. Dobry nastrój dotarł i do walut, które zwykle zyskują w takich okolicznościach, ale już dziś przypomina o sobie USD. Funt traci dalej wbrew dobrym danym.

6 września 2016 roku

Kuba w potrzebie. Castro prosi Putina o zwiększenie dostaw ropy

Przywódca Kuby Raul Castro zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o sprawdzenie możliwości zwiększenia dostaw ropy na wyspę - informują rosyjskie media powołując się na "dobrze poinformowane źródło".

30 sierpnia 2016 roku

Iran zwiększył produkcję ropy; nikłe szanse na porozumienie z OPEC

Iran zwiększył produkcję ropy niemal do poziomu sprzed nałożenia na Teheran sankcji gospodarczych; szanse na porozumienie z OPEC ws. ograniczenia wydobycia surowca, by podbić jego cenę, są jednak nikłe - podał we wtorek Bloomberg, powołując się na władze Iranu

30 sierpnia 2016 roku

Tania ropa ograniczy inflację?

Pomimo rosnącej konsumpcji prywatnej i wyższym wydatkom gospodarstw domowych, inflacja pozostaje niska. Jest to wynikiem niskich cen surowców na świecie.

15 sierpnia 2016 roku

Gdańsk: Trwa rozładunek ropy z Iranu

Tankowce "Atlantas" i "Calida", transportujące w sumie 2 mln baryłek (blisko 300 tys. ton) irańskiej ropy naftowej dla Grupy Lotos, zawinęły dziś rano do gdańskiego Naftoportu. Trwa przepompowywanie surowca. Operacja potrwa około 30 godzin.

12 sierpnia 2016 roku

Irańska ropa coraz bliżej Polski

Tankowiec „Atlantas" transportujący 2 mln baryłek irańskiej ropy naftowej dla Lotosu dotarł właśnie do Cieśnin Duńskich. Trwa trudna operacja Ship-to-Ship Transfer, czyli przepompowania części ładunku na drugi, mniejszy zbiornikowiec. Oba tankowce spodziewane są w Gdańsku 14 sierpnia br.

9 sierpnia 2016 roku

Ropa naftowa drożeje po prognozie OPEC

Andrzej Kiedrowicz, Chief Operating Officer KOI Capital: Ceny ropy naftowej rosną piąty dzień z rzędu gdyż OPEC przewiduje, iż bessa na rynku paliw będzie krótkotrwała

8 sierpnia 2016 roku

Co dalej z ropą?

Sławomir Dębowski, Główny Analityk Globtrex.com: Z czerwcowego szczytu spadkiropy trwają już prawie 2 miesiące. Doszło do przełamania bardzo ważnego wsparcia w postaci szczytu z marca br. To wskazuje, że odbicie z tegorocznego dna miało postać jedynie trójki tworzącej falę A. W perspektywie kilku miesięcy możliwe są dalsze spadki. Tegoroczny dołek (26 USD) raczej nie zostanie osiągnięty. Potem oczekuję na kolejną kilkumiesięczną falę wzrostów i powrót na tegoroczne maksimum. W dłuższej perspektywie oczekuję na kolejną falę spadków

12 lipca 2016 roku

Ekspertka: przebicie poziomu 50 dol. za baryłkę ropy może być w najbliższym czasie bardzo trudne

Konsekwencje Brexitu, słabnąca kondycja gospodarki Chin, coraz większe wydobycie w krajach OPEC i z odwiertów w Stanach Zjednoczonych powodują, że mimo systematycznie rosnącego popytu na świecie wciąż utrzymuje się znaczna nadpodaż ropy naftowej. Zdaniem Doroty Sierakowskiej z Domu Maklerskiego BOŚ przebicie granicy 50 dol. za baryłkę ropy WTI w najbliższych miesiącach może być bardzo trudne.

7 lipca 2016 roku

Ekspert: ceny ropy naftowej do końca roku powinny powoli rosnąć

Eksperci podkreślają, że nadwyżka produkcji ropy naftowej oraz jej zapasy powoli się wyczerpują. Do końca roku cena surowca powinna zatem wykazywać tendencję wzrostową, ale będzie ona powolna. W ostatnich tygodniach natomiast szybko drożeje miedź. Zdaniem Jerzego Nikorowskiego z Biura Maklerskiego BGŻ BNP Paribas traktowanie jej jednak jako dobrej inwestycji obecnie byłoby błędem.

30 maja 2016 roku

Rośnie ryzyko dużej korekty cen ropy naftowej

Już drugi tydzień z rzędu sektor surowców pozostaje bez zmian * Spadki cen energii i metali szlachetnych zrównoważyły zyski w sektorze rolnym i metali przemysłowych * Ropa odnotowuje lekki zysk w ujęciu tygodniowym, jednak nie utrzymała się powyżej 50 USD - Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank analizuje stan rynku surowców