tag

RPP

25 lipca

11 lipca

W lipcu inflacja może pozostać na obecnym poziomie

GUS – informując dzisiaj o ostatecznym odczycie czerwcowej inflacji – potwierdził, że wskaźnik ten pozostaje w dolnej granicy celu inflacyjnego NBP. Jak ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, w lipcu wskaźnik wzrostu cen towarów i usług, może utrzymać się na obecnym poziomie.

6 lipca

5 lipca

Prezes NBP: Będę za tym, żeby stopy procentowe nie zmieniły się do końca 2018 r.

Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że inflacja w kolejnych kwartałach pozostanie umiarkowana. RPP pozostawiła dzisiaj stopy procentowe bez zmian, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP przewodniczący Rady i prezes NBP Adam Glapiński – stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie do końca przyszłego roku.

Rekordowo długa „bezczynność” RPP

„Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie” – taki komunikat słyszymy nieodmiennie od ponad dwóch lat i wszystko wskazuje na to, że będzie nam towarzyszył jeszcze nie raz. I choć nasze władze monetarne raczej nie mają szans na pobicie rekordu ustanowionego przez Komitet Otwartego Rynku amerykańskiej rezerwy federalnej, to krajowy rekord „bezczynności” dzierżą już od dawna.

Wcześniejsze publikacje

Wyższe stopy procentowe w Polsce dopiero w 2019?

W czerwcu inflacja w Polsce nieoczekiwanie wyhamowała do 1,5 proc. i była najniższa od grudnia ub.r. Dane wzmacniają, powtarzana jak mantrę, sugestię prezesa Glapińskiego, że również w 2018 roku nie będzie argumentów za podwyżką stóp procentowych w Polsce.

Pozostałe publikacje o tym tagu

19 czerwca 2017 roku

Dane z gospodarki w centrum uwagi

Reguły polityki monetarnej wskazują na dalsze podwyżki stóp w USA, które powinny umacniać dolara i osłabiać złotego oraz inne waluty rynków wschodzących

7 czerwca 2017 roku

RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tym samy nadal stopa referencyjna będzie wynosić 1,5 proc. w skali rocznej, lombardowa 2,5 proc, depozytowa – 0,5 proc., a redyskonta weksli 1,75 proc. - poinformowała RPP.

6 czerwca 2017 roku

Pogorszenie klimatu inwestycyjnego szkodzi złotemu, RPP bez wpływu

Posiedzenie RPP nie będzie miało większego wpływu na notowania złotego. Podobnie jak i informacje nt. założeń budżetowych na przyszły rok, jakimi dziś zajmie się rząd premier Szydło (na to raczej będzie reagował rynek długu). Stąd też krajowy rynek walutowy pozostanie pod wpływem czynników globalnych

5 czerwca 2017 roku

W tym tygodniu posiedzenie RPP i EBC

Bieżący tydzień na rynku walutowym rozpoczynamy w okolicach 1,127 na EURUSD i 4,183 na EURPLN, po tym jak w piątek poznaliśmy najnowsze rządowe dane z rynku pracy w USA

19 maja 2017 roku

Dobra koniunktura dla polskich obligacji

W cieniu dynamicznych wzrostów na warszawskiej giełdzie, od przełomu lutego i marca trwa ożywienie na rynku polskich obligacji skarbowych. W krótkim czasie rentowność papierów 10-letnich spadła z 3,9 do ok. 3,4 proc. Pozwoliło to funduszom obligacji wypracować całkiem niezłe zyski.

18 maja 2017 roku

Tempo wzrostu płac, w kolejnych miesiącach, może przyspieszyć

Jak podał GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 4.489,1 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,1 proc. W ujęciu miesiąc do miesiąca wynagrodzenie w kwietniu spadło o 1,9 proc., co ma związek z efektami sezonowymi, w tym z mniejszą liczbą roboczych.

17 maja 2017 roku

RPP: Stopy procentowe bez zmian

RPP pozostawiła zgodnie z oczekiwaniami analityków stopy procentowe bez zmian. Dzisiaj o 16 ej odbędzie się konferencja Rady,na której odniesie się do najnowszych danych GUS, który wczoraj podał wstępne szacunki tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. Zdaniem Moniki Kurtek głównego ekonomisty Banku Pocztowego,wysoki wzrost gospodarczy i perspektywa jego dalszego rozpędu w kolejnych kwartałach może przyczynić się do zmiany dotychczasowej bardzo łagodnej retoryki przez Radę.

13 maja 2017 roku

Nadchodzący tydzień na rynkach: RPP nie zaskoczy inwestorów

Publikacje danych o inflacji z kilku gospodarek mają potencjał do rozbudzenia dyskusji o kolejnych ruchach banków centralnych, podczas gdy raporty z rynku pracy Wielkiej Brytanii i Australii wystawią GBP i AUD na próbę. Inwestorzy zwrócą również szczególną uwagę na publikację o sprzedaży detalicznej z Kanady i Wielkiej Brytanii. Rynek złotego będzie patrzył na PKB i decyzję RPP

21 kwietnia 2017 roku

RPP: Wzrost PKB będzie przyspieszał w kolejnych kwartałach

Podczas kwietniowego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej ocenili, że w kolejnych kwartałach wzrost PKB powinien dalej przyśpieszać w tempie zbliżonym do oczekiwanego w marcowej projekcji, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski

11 kwietnia 2017 roku

Niska inflacja odsuwa w czasie podwyżki stóp procentowych

Nie sprawdziły się prognozy o wielkiej inflacji - mówi PAP prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oceniając dane GUS ws. inflacji. Zaś Adam Antoniak z Pekao podkreślił, że przez niską inflację podwyżki stóp procentowych są mało realne.