tag

stopy procentowe

Przedwczoraj (26 lipca)

20 lipca

Draghi bez fajerwerków

Za nami już wydarzenie tygodnia, czyli posiedzenie EBC oraz konferencja prezesa Draghiego. Obyło się bez fajerwerków, gdyż nie padały żadne konkrety odnośnie możliwości ograniczenia stymulacji ze strony Banku, co uchroniło europejskie indeksy giełdowe przed spadkami.

12 lipca

Bank Kanady nie da rady

Poprzeczka oczekiwań przed dzisiejszą decyzją Banku Kanady jest ekstremalnie wysoko postawiona. Naszym zdaniem dojdzie do rozczarowania i korekcyjnej przeceny dolara kanadyjskiego – w ostatnim czasie najsilniejszej z głównych walut. Poza tym: funt jest narażony na kontynuację osłabienia pod wpływem danych z rynku pracy i słabnącego poparcia dla podwyżki stóp. Mocno poobijany wczoraj dolar amerykański czeka na sprawozdanie Yellen przed kongresem, ale bardziej od słów USD potrzebuje wsparcia ze strony danych.

6 lipca

Wcześniejsze publikacje

Prezes NBP: Będę za tym, żeby stopy procentowe nie zmieniły się do końca 2018 r.

Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że inflacja w kolejnych kwartałach pozostanie umiarkowana. RPP pozostawiła dzisiaj stopy procentowe bez zmian, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP przewodniczący Rady i prezes NBP Adam Glapiński – stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie do końca przyszłego roku.

Rekordowo długa „bezczynność” RPP

„Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie” – taki komunikat słyszymy nieodmiennie od ponad dwóch lat i wszystko wskazuje na to, że będzie nam towarzyszył jeszcze nie raz. I choć nasze władze monetarne raczej nie mają szans na pobicie rekordu ustanowionego przez Komitet Otwartego Rynku amerykańskiej rezerwy federalnej, to krajowy rekord „bezczynności” dzierżą już od dawna.

Emocje wracają na rynki

Z kolei dziś po godzinie 12 powinniśmy poznać decyzję ws. stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej, a po 16 ma się rozpocząć konferencja prezesa Glapińskiego. Od dłuższego czasu to wydarzenie nie ma większego wpływu na notowania złotego, gdyż niemal pewne jest, iż stopy pozostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie, a ponadto przedstawiciele RPP nie palą się do zmiany retoryki, co nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, że EBC jeszcze nie rozpoczął procesu normalizacji swojej polityki monetarnej, a ostatnie dane inflacyjne z polskiej gospodarki rozczarowały

Wyższe stopy procentowe w Polsce dopiero w 2019?

W czerwcu inflacja w Polsce nieoczekiwanie wyhamowała do 1,5 proc. i była najniższa od grudnia ub.r. Dane wzmacniają, powtarzana jak mantrę, sugestię prezesa Glapińskiego, że również w 2018 roku nie będzie argumentów za podwyżką stóp procentowych w Polsce.

Pozostałe publikacje o tym tagu

15 czerwca 2017 roku

FED jak dziecko we mgle?

Gdyby Amerykańska Rezerwa Federalna - FED kierował się w swej decyzji dualnym mandatem stabilności cen i ochrony miejsc pracy nie powinien tym razem podnosić stóp procentowych. A jednak od środy, 14 czerwca główna stopa – krótkookresowa będzie się kształtować w przedziale od 1 do 1,25 proc. - o 0,25 proc. wyżej niż dotychczas. Decyzję podjęto kolegialnie przy jednym głosie sprzeciwy

15 czerwca 2017 roku

Dolar po FOMC: tam i z powrotem

Amerykańska waluta w wieczór decyzji FED wchodziła potężnie przeceniona do pozostałych walut G-10 po fatalnych odczytach inflacji i sprzedaży detalicznej. Podwyżka kosztu pieniądza do przedziału 1-1,25 proc. a (przede wszystkim) konsekwentne utrzymanie poprzednich prognoz optymalnego poziomu stóp procentowych i przedstawienie szczegółów planowanego rozpoczęcia procesu ograniczania sumy bilansowej pozwoliły na kompletne odrobienie strat do euro

14 czerwca 2017 roku

Czy gołębia podwyżka stóp w USA będzie dobra dla akcji?

Rynek czeka na najważniejsze wydarzenie tego tygodnia, choć z pewnością nie miesiąca, gdyż za nami wiele wydarzeń, głównie ze sceny politycznej. Dla rynków ważna będzie jednak decyzja Rezerwy Federalnej o wysokości stóp procentowych. Pomimo tego, iż ruch ze strony Fed jest raczej pewny, to nie do końca wiadomo, jak będą rysować się perspektywy, a to właśnie one będą najważniejsze dla rynku giełdowego, walutowego, czy nawet surowców

14 czerwca 2017 roku

Punkt zwrotny dla dolara

Fed podniesie dziś stopy procentowe do przedziału 1,0-1,25 proc. Oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w tym tygodniu są ekstremalnie wysokie – wycena takiego kroku to 95 proc.

9 czerwca 2017 roku

Tydzień pod znakiem Fed

Przyszły tydzień nie zwalnia tempa pod kątem kluczowych wydarzeń. Największą uwagę przyciągnie decyzja Fed, gdzie podwyżka stóp procentowych jest niemal pewna, ale pod znakiem zapytania stoi kształt polityki w kolejnych kwartałach. Tłem będą decyzje SNB, BoE i BoJ, a także szereg odczytów dotyczących inflacji, sprzedaży detalicznej i rynku pracy

7 czerwca 2017 roku

RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tym samy nadal stopa referencyjna będzie wynosić 1,5 proc. w skali rocznej, lombardowa 2,5 proc, depozytowa – 0,5 proc., a redyskonta weksli 1,75 proc. - poinformowała RPP.

17 maja 2017 roku

RPP: Stopy procentowe bez zmian

RPP pozostawiła zgodnie z oczekiwaniami analityków stopy procentowe bez zmian. Dzisiaj o 16 ej odbędzie się konferencja Rady,na której odniesie się do najnowszych danych GUS, który wczoraj podał wstępne szacunki tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. Zdaniem Moniki Kurtek głównego ekonomisty Banku Pocztowego,wysoki wzrost gospodarczy i perspektywa jego dalszego rozpędu w kolejnych kwartałach może przyczynić się do zmiany dotychczasowej bardzo łagodnej retoryki przez Radę.

13 maja 2017 roku

Nadchodzący tydzień na rynkach: RPP nie zaskoczy inwestorów

Publikacje danych o inflacji z kilku gospodarek mają potencjał do rozbudzenia dyskusji o kolejnych ruchach banków centralnych, podczas gdy raporty z rynku pracy Wielkiej Brytanii i Australii wystawią GBP i AUD na próbę. Inwestorzy zwrócą również szczególną uwagę na publikację o sprzedaży detalicznej z Kanady i Wielkiej Brytanii. Rynek złotego będzie patrzył na PKB i decyzję RPP

11 maja 2017 roku

„Gołębia” decyzja Banku Anglii

Decyzja Banku Anglii oraz opublikowany wraz z nią Raport Inflacyjny okazały się bardziej gołębie niż rynek oczekiwał. Przede wszystkim spośród ośmiu członków Rady Polityki Monetarnej był tylko jeden głos Kirstin Forbes za podwyżką. W ostatnich tygodniach spekulowano, że takich głosów może być więcej.

4 maja 2017 roku

Fed utrzymał stopy procentowe w USA na tym samym poziomie

Zarząd Banku Rezerw Federalnych (Federal Reserve Board ) zdecydował w środę o utrzymaniu oprocentowania podstawowych stóp kredytowych na dotychczasowym poziomie. Amerykański bank centralny pozostawił bez zmian główną stopę procentową w przedziale 0,75-1,00 proc.

27 kwietnia 2017 roku

Prezes EBC: Bilans ryzyka dla gospodarki strefy euro zbliża się do równowagi

Bilans ryzyka dla gospodarki strefy euro jest coraz bardziej zrównoważony - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Bank pozostawił na kwietniowym posiedzeniu bez zmian stopy procentowe, forward guidance i potwierdził obecną skalę skupu aktywów.

27 kwietnia 2017 roku

EBC pozostawił podstawowe stopy procentowe bez zmian

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe i forward guidance bez zmian - wynika z czwartkowego komunikatu EBC. Jednocześnie Rada potwierdziła, że do końca grudnia 2017 r. lub dłużej w razie potrzeby będzie skupować z rynku aktywa w wys. 60 mld euro miesięcznie.