tag

strefa euro

Przedwczoraj (28 kwietnia)

Najwyższy odczyt inflacji bazowej w strefie euro od 4 lat

Inflacja CPI w strefie euro wyniosła w kwietniu 1,9% rok do roku, co było powyżej oczekiwań analityków na poziomie 1,8% oraz znacznie powyżej marcowego odczytu na poziomie 1,5%. Po tak silnych odczytach może zmienić się retoryka członków EBC którzy do tej pory nie widzieli przekonywującego trendu rosnącej presji inflacyjnej. Może to spowodować wygaśnięcie programu luzowania pieniężnego wcześniej niż w grudniu. W reakcji na te dane para EURUSD rośnie 0,5% i handluje w pobliżu poziomu 1,0930.

27 kwietnia

21 kwietnia

11 kwietnia

Wcześniejsze publikacje

Jest porozumienie eurogrupy z Grecją ws. reform

Osiągnięta na Malcie zgoda to przełom zapowiadający koniec kilkumiesięcznego impasu, w czasie którego kredytodawcy przekonywali Grecję do działań oszczędnościowych. Mamy porozumienie w sprawie głównych elementów polityk (jakie ma wprowadzić Grecja ), jeśli chodzi o ich rozmiar, a także czas i kolejność reform - powiedział szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem

Eurostat: bezrobocie w Polsce wyniosło w lutym 5,3 proc.

Wskaźnik bezrobocia w lutym wyniósł w strefie euro 9,5 proc. (9,6 proc. w styczniu 2017 r.), w krajach UE bezrobocie w opisywanym okresie sięgało 8,0 proc. (8,1 proc. w styczniu 2017 r.), a w Polsce 5,3 proc.(5,4 proc. w styczniu 2017 r.) - poinformowało europejskie biuro statystyczne Eurostat.

Najwyższy od 6 lat PMI w strefie euro

Indeksy PMI w marcu w strefie euro wzrosły dla przemysłu do 56,2 pkt z 55,4 pkt, a usług do 56,5 pkt. z 55,5 pkt. Jak komentują ekonomiści BGK, odnotowany poziom indeksu jest najwyższy od 6 lat – czytamy w opinii banku.

Pozostałe publikacje o tym tagu

15 marca 2017 roku

Morawiecki: przyjęcie euro przez Polskę można rozważyć za 10-20 lat

Przyjęcie unijnej waluty można rozważyć za 10-20 lat, gdy Polska będzie bardziej podobna do krajów strefy euro pod względem wielu parametrów makro- i mikroekonomicznych - mówił w środę na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

7 marca 2017 roku

Morawiecki spokojnie o Europie różnych prędkości

W ocenie Mateusza Morawieckie, wicepremiera, ministra rozwoju i finansów, niepokojące byłoby dopiero, gdyby zaczęto tworzyć rozwiązania instytucjonalne, wspierające Europę różnych prędkości

2 marca 2017 roku

Eurostat: inflacja w strefie euro wzrosła w lutym do 2 proc.

Eurostat spodziewa się, że inflacja w strefie euro w lutym wyniosła 2 proc. - wynika z szybkiego szacunku wzrostu cen przeprowadzonego przez europejskie biuro statystyczne. Oznaczałoby to wzrost wobec stycznia, kiedy to wskaźnik ten wyniósł 1,8 proc. - poinformował Eurostat.

2 marca 2017 roku

Eurostat: bezrobocie w Polsce wyniosło w styczniu 5,4 proc.

Stopa bezrobocia w styczniu - wyrównana sezonowo - wyniosła w Polsce 5,4 proc. - podał europejski urząd statystyczny Eurostat. W grudniu ubiegłego roku było to 5,5 proc. Liczba bezrobotnych w styczniu sięgnęła 930 tys.

22 lutego 2017 roku

Inflacja w strefie euro wyniosła w styczniu 1,8 proc. r/r

Inflacja w strefie euro licząc rok do roku wyniosła 1,8 proc. co oznacza wzrost w stosunku do grudnia 2016 r. kiedy to wyniosła 1,1 proc. Wzrost cen konsumpcyjnych w krajach UE w styczniu wyniósł 1,7 proc., w grudniu 2016 r. wskaźnik ten wyniósł 1,2 proc. - poinformował europejski urząd statystyczny - Eurostat.

21 lutego 2017 roku

Gospodarka strefy euro wrzuca wyższy bieg

Ostatnie dane wskaźnika PMI composite pokazują, że gospodarka strefy euro wrzuciła wyższy bieg - komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

20 lutego 2017 roku

Nie ma handlu w USA. To moment na rozważania

Nowy tydzień startuje w ospałym tempie, gdyż perspektywa święta w USA paraliżuje handel na rynkach całego globu. Chwila oddechu od wydarzeń makro może posłużyć do zadumy nad rozwojem sytuacji po stronie ryzyk politycznych, gdzie jest coraz więcej pytań niż odpowiedzi

28 stycznia 2017 roku

Decyzja Fed przesądzona, ale napięcie rośnie

Najbliższy tydzień: centralnym wydarzeniem będzie środowa decyzja FOMC w sprawie poziomu stopy funduszy federalnych. W Europie to czas, w którym oczy inwestorów zostaną zwrócone na dane ze strefy euro. W cieniu danych ze strefy euro pozostanie polska gospodarka

4 grudnia 2016 roku

Niemiecki minister finansów wykluczył obniżenie długu Grecji

W poniedziałek ministrowie finansów strefy euro ocenią dotychczasowe postępy Aten. Jeśli Grecja chce pozostać w strefie euro, nie ma innego sposobu niż realizowanie reform, i to niezależnie od stanu zadłużenia - powiedział minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.