tag

świadczenia socjalne

11 maja

MF: dla gospodarki bardziej istotny jest efektywny wiek emerytalny, nie ustawowy

Niekorzystne tendencje demograficzne przyczyniają się do spadku podaży pracy. Według prognoz do 2060 r. populacja zmniejszy się o 11 proc., zaś populacja w wieku produkcyjnym o 25 proc.Różnica między liczbą schodzących z rynku pracy, a wchodzących na ten rynek rocznie jest w granicach 180-250 tys. osób. O tyle nam się będzie kurczył z roku na rok ten potencjalny zasób pracy

21 kwietnia

6 kwietnia

Rafalska: sytuacja FUS dobra, emeryci i renciści mogą spać spokojnie

Minister przyznała, że do lepszej - mimo deficytu - sytuacji FUS mogą się przyczynić: obserwowana obecnie bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i bardzo optymistyczne prognozy 7-procentowego bezrobocia na koniec roku, dalszy wzrost wynagrodzeń i poprawa skuteczność egzekucji należności przez ZUS

9 marca

Ustawa o deputatach węglowych dla emerytów - w tym roku

Problemy z emeryckimi deputatami rozpoczęły się w 2012 r., kiedy szukające oszczędności spółki węglowe zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego dla emerytów i rencistów. W efekcie ci emeryci, wobec których zobowiązania przejęło państwo, nadal dostają deputat, a ci, którzy powinni otrzymywać świadczenia od spółek węglowych, zostali go pozbawieni.

Wcześniejsze publikacje

Pozostałe publikacje o tym tagu

6 lutego 2016 roku

500 zł na dziecko – instrukcja obsługi

Świadczenia 500 złotych na dziecko mają być wypłacane od kwietnia; wniosek o nie trzeba będzie składać raz w roku, do gminy - osobiście lub online. Świadczenie otrzyma każda rodzina, bez względu na stan cywilny rodziców, również rodziny patchworkowe, jeśli mają wspólne dziecko - przedstawiamy najważniejsze informacje praktyczne o rządowym programie "Rodzina 500 plus"

6 grudnia 2015 roku

Jak załatwić sobie emeryturę, płaconą z kilku krajów naraz?

Obywatele UE, którzy pracują w kilku krajach, mogą liczyć na emeryturę z każdego z nich. O prawa ubezpieczonych dbają przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego. Umożliwiają one zsumowanie okresów ubezpieczenia i przyznanie świadczeń w każdym z państw, proporcjonalnie do przepracowanego tam czasu. W ubiegłym roku ZUS wypłacał ponad 100 tys. emerytur osobom, które pracowały w Polsce i innych krajach

1 marca 2015 roku

Nawet trzy dychy do przodu, czyli sprawdź, z czego jest dumny minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz

Zastosowanie mieszanej metody waloryzacji spowodowało, że w przypadku emerytur i rent tegoroczna podwyżka, któa wchodzi 1 marca nie może być mniejsza niż 36 zł. W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy nie może być to mniej niż 27 zł, a jeśli chodzi o emerytury częściowe - nie mniej niż 18 zł. - Gdybyśmy nie dokonali właściwego wyboru mogło być to tylko 6 złotych - oddycha z ulgą minister pracy.

26 marca 2014 roku

Cała prawda o zasiłkach dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Już tydzień rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują w Sejmie, domagając się między innymi podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego. Donald Tusk zaoferował im zwiększenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego już od 1 maja do tysiąca złotych netto, od 1 stycznia 2015 roku do 1,2 tys. zł, a od 2016 roku do wysokości płacy minimalnej brutto. Część protestujących wręcz wyśmiała premiera i niezmiennie domagała się, by świadczenie już teraz wzrosło do wysokości płacy minimalnej (w 2014 roku jest to 1680 zł brutto). Obecnie wynosi 820 zł - 620 zł to kwota świadczenia, 200 zł to dodatek z rządowego programu, który nie jest oskładkowany.

24 marca 2014 roku

Pieniądze dla protestujących rodziców pochodzą z przesunięć

Środki na podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców niepełnosprawnych dzieci nie pochodzą z rezerwy budżetowej, ale z przesunięcia funduszy; jest to propozycja oparta o racjonalne obliczenia - zaznaczył w niedzielę minister PiPS Władysław Kosiniak-Kamysz.

23 marca 2014 roku

Rodzice nie godzą się na propozycję premiera - Spotkanie rozdziców z premierem okiem naszego dziennikarza

Propozycja, jaką przedstawił premier na sobotnim spotkaniu z rodzicami niepełnosprawnych dzieci w Sejmie to podniesienie świadczenia pielęgnacyjnego od maja br. do 1000 zł miesięcznie, od 1 stycznia 2015-go roku do 1200 zł netto, a od 1 stycznia 2016 r. do poziomu płacy minimalnej. Protestujący rodzice nie zaakceptowali tego pomysłu i żądają zmiany tej decyzji.

23 marca 2014 roku

Tuska daje 1000 zł netto od maja. Protestujący odrzucają ofertę

Podczas wieczornego spotkania z protestującymi w Sejmie rodzicami niepełnosprawnych dzieci premier Donald Tusk zapowiedział, że od 1 maja świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 1 tys. zł netto. Protestujących nie usatysfakcjonowała ta propozycja.

23 marca 2014 roku

Protestujący rodzice w Sejmie: Niech pan się nie błaźni, nie ośmiesza i odda ten wygodny fotel. Niech pan nie zabija naszych dzieci. Zobacz jak Tusk rozmawiał z rodzicami

Liczyliśmy, siedzieliśmy z ministrem finansów, by móc wam odpowiedzialnie powiedzieć, co jest możliwe w tym roku, a co w przyszłym. Przygotujemy taki sposób działania, który w naszej ocenie jest realistyczny, tzn. nie będziecie zagrożeni tym, że sprawa się znowu rozmyje czy przewlecze - mówił premier Tusk podczas drugiego spotkania z rodzicami dzieci niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie.

22 marca 2014 roku

Premier postawiony pod ścianą przez rodziców niepełnosprawnych dzieci

Grupa protestujących w Sejmie rodziców niepełnosprawnych dzieci spotkała się w piątek wieczorem z premierem na sejmowym korytarzu. Matki osób niepełnosprawnych, wraz z kilkoma ojcami powiedziały premierowi, że nie opuszczą budynku dopóki rząd nie zadecyduje o wprowadzeniu natychmiastowej podwyżki zasiłków pielęgnacyjnych dla osób opiekujących się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi.

4 lipca 2013 roku

Sąd może oceniać decyzje ZUS

Można odwołać się do sądu od każdej decyzji ZUS, z wyjątkiem umorzenia składek i świadczeń przyznawanych wyjątkowo - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.

3 czerwca 2013 roku

MF: Świadczenia socjalne dla pracowników bez VAT

Minister finansów wydał interpretację ogólną, w której wyjaśnił, że świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są bez VAT, ale pod warunkiem, że pracodawca nie wykonuje ich w ramach własnej działalności gospodarczej.