tag

UE

Przedwczoraj (24 marca)

Szef KE Juncker przeciwko zmianom w zasiłkach na dzieci

Niemcy i Austria lobbują za zmianą przepisów powołując się na znacznie niższe wynagrodzenia w biedniejszych krajach UE. Zdaniem autorów projektu zmian wypłatą zasiłków powinny zająć się kraje macierzyste pracowników

22 marca

21 marca

Jurgiel: Do 2020 roku wyrównać dopłaty z UE dla rolników

Monitoring rynków rolnych, prace nad konsolidacją instytucji rolnych i utworzeniem Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności oraz wypracowanie rekomendacji dla kształtu wspólnej polityki rolnej UE na lata 2020–2026 to najważniejsze tegoroczne zadania resortu rolnictwa. Ministerstwo analizuje też możliwość wprowadzenia do ustawy o obrocie ziemią rozwiązań zaczerpniętych z kodeksu urbanistycznego.

20 marca

Wielka Brytania powinna zapłacić UE ponad 60 mld euro

Z powodu tych 60 mld euro mogą załamać się rozmowy o uporządkowanym Brexicie (...). W Brukseli od dawna zdziwienie budzi fakt, że Londyn puszcza ten temat całkowicie mimo uszu - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

Szkocki minister ciepło o polskich imigrantach

Szkocki minister ds. europejskich Alasdair Allan przebywa w poniedziałek z wizytą w Polsce, w trakcie której będzie rozmawiał m.in. o Brexicie i dążeniach do niepodległości Szkocji. "Jesteśmy szczęśliwi, będąc domem dla wielu Polaków" - zapewnił.

Wcześniejsze publikacje

Na G-20 m.in. o polityce handlowej USA

Po nastaniu ery Trumpa część ekspertów spodziewa się całkowitej zmiany polityki handlowej USA - odejścia od "wolnego" na rzecz "sprawiedliwego" handlu. Nowa administracja w Waszyngtonie uważa cła za skuteczne narzędzia jej prowadzenia, a nie umowy o wolnym handlu.

Inflacja w strefie euro wyniosła w lutym 2,0 proc. r/r

Roczny wskaźnik inflacji w strefie euro wyniósł w lutym 2,0 proc. wobec 1,8 proc. w styczniu – poinformowało europejskie biuro statystyczne Eurostat. Roczna inflacja w UE wyniosła w lutym 1,9 proc. wobec 1,7 proc. w styczniu.

UE będzie skuteczniej kontrolować jakość żywności

Parlament Europejski przyjął w środę przepisy o zaostrzeniu kontroli bezpieczeństwa żywności na różnych etapach jej produkcji, przetwarzania i dystrybucji. Nowa legislacja ma m.in. zapobiec procederom fałszowania żywności i etykiet produktów spożywczych.

Pozostałe publikacje o tym tagu

13 marca 2017 roku

UE: Branża alkoholowa ma rok na projekt wspólnej etykiety na produkty

W UE nadal brakuje zharmonizowanego, spójnego systemu oznaczania produktów alkoholowych. Teraz to ma się zmienić. Z przyjętego w poniedziałek raportu wynika, że KE postanowiła scedować przygotowanie unijnej etykiety dla napojów alkoholowych na producentów. W ciągu roku powinni oni przedstawić własne propozycje, w jaki sposób chcą informować konsumentów o składzie i wartości odżywczej produktów.

12 marca 2017 roku

Turcja: Premier zapowiada ostre środki odwetowe wobec Holandii

Nagłe pogorszenie się stosunków między Turcją a Holandią nastąpiło, gdy wcześniej w sobotę holenderskie władze, powołując się na względy porządku publicznego i bezpieczeństwa, odmówiły zgody na lądowanie w Rotterdamie samolotu na pokładzie z szefem MSZ Turcji Mevlutem Cavusoglu.Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, iż w Holandii trwa kampania przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się w środę; istotną rolę w nich odgrywają antyimigracyjne nastroje.

11 marca 2017 roku

Watykański dziennik: Unia Europejska w martwym punkcie i podzielona

Unia Europejska znalazła się w "martwym punkcie" i jest podzielona na tle projektu ożywienia integracji. Tak więc - stwierdza watykańska gazeta w sobotnim wydaniu - "rusza się bez projektu uzgodnionego tekstu na temat przyszłości UE po Brexicie". W komentarzu po piątkowym unijnym szczycie "L'Osservatore Romano" podkreśla, że nie przyniósł on "mocnej deklaracji intencji", jakiej spodziewano się przed ważnym spotkaniem w Rzymie 25 marca.

11 marca 2017 roku

Austria domaga się ograniczenia budżetu UE w związku z Brexitem

Aby zapobiec eksplozji kosztów, budżet Unii powinien zostać zredukowany o kwotę wpłacaną dotychczas przez Brytyjczyków - czytamy w projekcie stanowiska. Austria, podobnie jak Niemcy, wpłaca więcej do unijnej kasy, niż z niej dostaje.

8 marca 2017 roku

UE: Równouprawnienie dobre dla gospodarki

Według Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) większe równouprawnienie płci zaowocuje m.in. przyspieszeniem rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej i stworzeniem ponad 10 mln nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych 30 lat.

7 marca 2017 roku

Unia Europejska, czyli domino zaczyna się przewracać

Decyzja kanclerz Merkel zakomunikowana najpierw prezydentowi Hollandowi, by udzielił wywiadu pozorującego, że w niej uczestniczył, a potem, w poniedziałkowy wieczór, na obiedzie/kolacji w Wersalu zakomunikowana premierom Włoch i Hiszpanii jest prawdopodobnie prawdziwym początkiem rozpadu Unii Europejskiej

3 marca 2017 roku

Prezydencja chce przyśpieszyć prace ws. delegowania pracowników

Z Polski pochodzi najwięcej pracowników delegowanych w UE; w 2014 r. było to prawie 430 tysięcy na 1,9 mln (22,3 proc). Swój projekt Komisja uzasadnia przede wszystkim troską o prawa pracowników delegowanych, którzy nie powinni być traktowani gorzej, niż pracownicy lokalni w państwie goszczącym. Wskazuje też na konieczność walki z tzw. dumpingiem socjalnym, o który zachodnioeuropejskie państwa Unii oskarżają przedsiębiorców i pracowników ze wschodu UE.

2 marca 2017 roku

Polityka spójności powinna być kontynuowana po 2020 r.

Polityka spójności powinna być kontynuowana po 2020 r. - mówili w czwartek uczestnicy odbywającego się w Warszawie spotkania ministrów rozwoju państw naszego regionu. Według komisarz ds. polityki regionalnej Coriny Cretu konieczna jest jednak większa elastyczność i uproszczenie procedur.

2 marca 2017 roku

Eurostat: bezrobocie w Polsce wyniosło w styczniu 5,4 proc.

Stopa bezrobocia w styczniu - wyrównana sezonowo - wyniosła w Polsce 5,4 proc. - podał europejski urząd statystyczny Eurostat. W grudniu ubiegłego roku było to 5,5 proc. Liczba bezrobotnych w styczniu sięgnęła 930 tys.

2 marca 2017 roku

Bułgaria przeciwna UE dwóch prędkości

Rząd Bułgarii sprzeciwia się wyodrębnieniu krajów "peryferii" i "bazy" Unii Europejskiej - oświadczyła w czwartek wicepremier ds. unijnych Denica Złatewa. Planowanie rozwoju UE dwóch czy kilku prędkości jest absolutnie nie do przyjęcia - podkreśliła.

28 lutego 2017 roku

Jest porozumienie w sprawie zniesienia wiz do UE dla Ukraińców

Negocjatorzy europarlamentu i rządów państw Unii Europejskiej uzgodnili we wtorek rozporządzenie w sprawie zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy - poinformował Parlament Europejski. Decyzja wymaga jeszcze formalnego zatwierdzenia przez komisję swobód obywatelskich PE i cały europarlament, a także rządy państw unijnych

27 lutego 2017 roku

EBI: inwestycje w UE rosną wolniej niż po poprzednich kryzysach

Unia Europejska niespiesznie wychodzi z kryzysu, wolno w UE rosną inwestycje - wskazuje przedstawiony w poniedziałek w Warszawie raport Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Według banku zwiększenia inwestycji w 2016 r. spodziewało się 36 proc. firm w Polsce.

27 lutego 2017 roku

UE przedłuża o rok sankcje wobec Białorusi

Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek o rok sankcje wobec Białorusi, obejmujące embargo na broń oraz zamrożenie aktywów i ograniczenia wizowe wobec czterech osób zamieszanych w zaginięcie dwóch polityków opozycji, przedsiębiorcy i dziennikarza.