tag

UE

Dzisiaj

KE przedstawiła koncepcje w sprawie finansów do 2025 roku

Cięcia w porównaniu do obecnego okresu budżetowego będą w następnej dekadzie konieczne. W momencie wyjścia Wielkiej Brytanii będzie nam brakowało 10-12 mld euro, nie możemy działać, jak przedtem - mówił na konferencji prasowej unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger

461 mln zł dofinansowania z UE dla siedmiu projektów transportowych

Podpisane dziś umowy na 7 projektów transportowych - w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Poznaniu, Siechnicach i Wrocławiu - oznaczają ponad 461 mln zł dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowita wartość tych projektów - obejmujących infrastrukturę transportową, ścieżki rowerowe i zakup 130 nowych tramwajów - wynosi ok. 1,3 mld zł.

Przedwczoraj (26 czerwca)

22 czerwca

20 czerwca

Szef niemieckiego MSZ za "sprawiedliwym podziałem uchodźców"

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel powiedział we wtorek w oświadczeniu wydanym z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, że Niemcy same nie poradzą sobie ze skutkami kryzysu migracyjnego. Opowiedział się za bardziej sprawiedliwym rozdziałem uchodźców.

Wcześniejsze publikacje

Początek negocjacji w sprawie Brexitu

Zgodnie z unijnym harmonogramem negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku. Jak sygnalizował już wcześniej Barnier, liczy on na to, że negocjacje zakończą się do października 2018 roku, by parlamenty państw unijnych oraz brytyjski zdążyły ratyfikować porozumienie, jeśli uda się je wypracować w toku negocjacji

Wiceprezes EBI: Polska jednym z liderów w wykorzystaniu Planu Junckera

W ubiegłym roku za pośrednictwem Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych udzieliliśmy w Polsce wsparcia na kwotę około 600 mln euro - mówi wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Vazil Hudak. Jego zdaniem Polska jest jednym z liderów jeśli chodzi o wykorzystanie funduszy . Jak zapowiada wiceprezes banku, plan Junckera będzie wydłużony do 2020 r.

UE także przedłuża sankcje na Rosję

Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek sankcje gospodarcze wobec zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu i Sewastopola. Restrykcje będą obowiązywać do 23 czerwca 2018 roku - poinformowała Rada UE.

Sankcje USA: Nowe prawo zaszkodzi nie tylko Nord Stream 2 ale i rosyjskiemu przemysłowi wydobywczemu w rejonie Arktyki

Amerykańskie zbliżenie z Rosją mające mieć miejsce podczas prezydentury Donalda Trumpa jest już tylko wspomnieniem, po tym jak amerykański Senat niemal jednogłośnie objął sankcjami państwo Władimira Putina. To efekt zajęcia przez Rosję Krymu i eskalowanie wojny domowej w Syrii. Sankcje jednak mają też oddźwięk w Polsce, uderzają bowiem w spółki działające wokół Nord Stream 2.

Pozostałe publikacje o tym tagu

13 czerwca 2017 roku

Wielka Brytania: DUP nie ma odpowiednika w Europie

Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) nie ma swego odpowiednika w Europie; ugrupowanie, które początkowo funkcjonowało jako reprezentacja polityczna wspólnoty protestanckiej, jest teraz partią władzy - powiedział prof. Jonathan Tonge.

11 czerwca 2017 roku

Nie ma zwiększonego ruchu na przejściu z Ukrainą w Dołhobyczowie

W ocenie straży granicznej w kolejnych dniach ruch na granicy z Ukrainą może się systematycznie zwiększać. "Spodziewamy się wzrostu ruchu od 10 od 15 proc. Każdego dnia przez przejścia graniczne na terenie woj. lubelskiego odprawiamy około 40 tys. podróżnych na obu kierunkach" - dodał rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki.

8 czerwca 2017 roku

Gróbarczyk: naszym celem jest zahamowanie budowy Nord Stream 2

Całkowicie rozsypuje się koncepcja Unii Europejskiej, co tylko potwierdza zasadność przyjęcia strategii, że jeśli nie zadbamy o siebie sami, to nikt o nas nie zadba. Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu czy budowa gazociągu Baltic Pipe do Danii to nasz główny cel, który realizujemy, nie oglądając się na komisję - zaznaczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk

8 czerwca 2017 roku

Komisarz UE wzywa, by nie igrać z ogniem w sprawie pomocy dla Grecji

Wierzyciele Grecji usiłują dojść do porozumienia, które zadowoli zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) jak i Niemcy w sprawie restrukturyzacji zadłużenia.O temat ten od dawna spierają się kredytodawcy z eurolandu i MFW. Waszyngtońska instytucja uważa, że wynoszący 179 proc. PKB dług Grecji jest nie do obsłużenia i nie chce uczestniczyć finansowo w programie pomocowym wartości 86 mld euro bez porozumienia w sprawie restrukturyzacji czyli częściowego umorzenia długu. Kredytodawcy z eurolandu, z Niemcami na czele, odrzucają jednak taką możliwość

7 czerwca 2017 roku

11 państw UE przeciwko protekcjonizmowi w transporcie drogowym

11 państw członkowskich UE, w tym Polska, przekazało komisarz ds. transportu Violecie Bulc list ze sprzeciwem wobec protekcjonistycznych regulacji w transporcie drogowym. Chodzi m.in. o płacę minimalną dla zagranicznych kierowców we Francji i Niemczech.

7 czerwca 2017 roku

Andrzej Turczyn: "Terroryści korzystają z broni nielegalnej"

"Moim zdaniem aby przebieg zamachów w Londynie mógł odmienić pogląd na temat broni palnej, politycy PiS powinni z większym zaangażowaniem patrzeć na to co mówi i robi prezydent USA Donald Trump - to bardzo roztropny polityk" - mówi prawnik i prezes ROMB Andrzej Turczyn.

1 czerwca 2017 roku

UE z niepokojem oczekuje decyzji prezydenta USA w sprawie klimatu

Unijni politycy z niepokojem wyczekują decyzji prezydenta Donalda Trumpa o ewentualnym wyjściu USA z porozumienia paryskiego. Nie zmieni ona podejścia UE, by walczyć ze zmianami klimatu, choć zdecydowanie osłabi ograniczanie emisji gazów cieplarnianych.

31 maja 2017 roku

Piotr Celiński: "Każdemu człowiekowi w potrzebie należy się pomoc, nie może jednak odbyć się ona z narażeniem bezpieczeństwa Polaków"

Szczyt grupy G7 debatował między innymi na temat migracji i migrantów, jednak kryzys trwa. Co powinna w tej sytuacji czynić Polska? Jak radzić sobie z falą migracji? Czy chrześcijańskie miłosierdzie stoi wyżej nad kwestią bezpieczeństwa państwa w tej sprawie? O tym mówi ekspert i rzecznik Stowarzyszenia Koliber Piotr Celiński.

31 maja 2017 roku

Wizyta premiera Chin korzystna także dla UE

Chińska agencja Xinhua w serii komentarzy przed wizytą premiera Li Keqianga w Europie przedstawia korzyści płynące z umacniania więzów między Chinami a Unią Europejską. Chińskie media podkreślają częstotliwość wizyt oraz nowe wyzwania po Brexicie.

30 maja 2017 roku

Co dalej z TTIP?

Temat TTIP, umowy o wolnym handlu między UE a USA, nie był poruszany podczas spotkania grupy G7, poinformowała wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmström

29 maja 2017 roku

Korporacjom będzie trudniej uciekać z zyskami poza UE

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli w poniedziałek regulacje, które mają pomóc w walce z unikaniem opodatkowania przez wielonarodowe koncerny. Dzięki nowym przepisom korporacjom ma być trudniej korzystać z różnic w regulacjach w UE i krajach trzecich