tag

UE

Dzisiaj

Brexit / Jean-Claude Juncker: May jest w innej galaktyce

May broniła stanowiska swojego rządu dzień po tym, jak liderzy 27 państw członkowskich Unii Europejskiej jednomyślnie przyjęli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu, które zdaniem ekspertów znacząco odbiegają od oczekiwań rządu w Londynie. Cytowani przez niedzielne wydania gazet anonimowi unijni dyplomaci ocenili, że część żądań brytyjskiej premier "pochodzi z równoległej rzeczywistości"

Wczoraj

Przywódcy UE-27 potrzebowali minuty, by przyjąć wytyczne ws. Brexitu

Wielka Brytania ma się rozliczyć ze wszystkich zobowiązań, które podjęła jako państwo członkowskie. Państwa unijne będą chciały, aby Londyn płacił do unijnej kasy jeszcze po formalnym opuszczeniu Wspólnoty. Kolejnym warunkiem ma być wg. wytycznych zagwarantowanie praw obywateli unijnych mieszkających na Wyspach, a także ich rodzin (oraz Brytyjczyków żyjących w pozostałych 27 krajach UE).

Rozpoczął się szczyt UE-27, który przyjmie wytyczne ws. Brexitu

Wytyczne przewidują etapowe podejście do rozmów - najpierw rozwiązanie kluczowych kwestii związanych m.in. z zapewnieniem praw obywatelom i rozliczeń finansowych, a dopiero gdy w tych sprawach osiągnięty zostanie wystarczający postęp, pójście dalej. Do ustalenia jest też, w jaki sposób Rada Europejska będzie sprawowała nadzór nad negocjacjami

Premier: Polska ma trzy cele na tym etapie negocjacji w sprawie Brexitu

Na sobotnim spotkaniu przywódcy 27 państw członkowskich przyjmą wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu. Po tym, jak szefowie państw i rządów przyjmą wytyczne, Komisja Europejska 3 maja przedstawi propozycje mandatu negocjacyjnego. Ma on zostać przyjęty przez unijnych ministrów ds. europejskich 22 maja. Same negocjacje mają ruszyć dopiero po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które odbędą się 8 czerwca.

Straż Graniczna zapowiada zwiększenie obsady stanowisk do odprawy pasażerów

Dłuższe odprawy na lotniskach wynikają z zaostrzenia przepisów dotyczących przekraczania granicy zewnętrznej przez obywateli państw członkowskich UE. Każdy podróżny, który wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza, musi być sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych - przypomina SG. To już wywołuje duże perturbacje i kłopoty dla podróżnych np. w kwietniu 33 pasażerów nie zdążyło na samolot do Londynu. Tymczasem wakacje zbliżają się "wielkimi krokami "

Ruch bezwizowy na Kanale Augustowskim: branża turystyczna i władze liczą na rozwój

Bez wizy obywatele Polski i innych krajów UE od piątku mogą wybierać się na Białoruś pieszo, kajakiem lub rowerem przez przejście graniczne Rudawka-Lesnaja na kanale. W ramach ruchu bezwizowego na Białoruś można się dostać także przez przejście drogowe w Kuźnicy. Taka możliwość istnieje od 26 października 2016 r. Od maja 2016 r. ruch bezwizowy obowiązuje również na przejściu turystycznym w Puszczy Białowieskiej.

Przedwczoraj (28 kwietnia)

W sobotę pierwszy formalny szczyt UE-27; przyjmie wytyczne ws. Brexitu

Na szczycie nie zanosi się na ciężkie negocjacje, bo w ciągu ostatniego miesiąca przedstawicielom stolic udało się przygotować tekst przed szczytem. Nie oznacza to, że przywódcy unijnych krajów nie będą mieli o czym rozmawiać, bo negocjacje dotyczące warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zapowiadają się na trudny proces.

Draghi prawie neutralny, Macron negatywnie o Polsce

wypowiedź Macrona o Polsce sama w sobie nie jest czymś, co mogłoby zaszkodzić PLN, ale pokazuje to pewne nastroje. Gdyby takie sankcje udało się przeforsować, to zapewne pogorszyłoby to pozycję złotego – mimo dobrych danych makro i tego, że np. agencje ratingowe traktują nas ostatnimi czasy relatywnie przychylnie - pisze Tomasz Witczak, FMC Management

27 kwietnia

UE: Jest porozumienie ws. projektu o bezpieczeństwie dostaw gazu

Państwa członkowskie UE i Parlament Europejski porozumiały się co do kształtu regulacji ws. bezpieczeństwa dostaw gazu. Udało się w nich zawrzeć zapisy dotyczące przejrzystości kontraktów gazowych pomiędzy firmami, a także w sprawie mechanizmów solidarności.

Wcześniejsze publikacje

W marcu z budżetu UE wpłynęło do Polski 340 mln euro

W formie transferów finansowych do Polski wpłynęło w marcu 2017 r. z budżetu unijnego 340 mln euro. Polska przekazała w tym czasie składkę do unijnego budżetu w wysokości 296 mln euro – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Pozostałe publikacje o tym tagu

14 kwietnia 2017 roku

Afrykańskie, czekoladowe El Dorado

1,7 mln ton ziaren kakao sprowadzono w 2016 r. do UE, a z nich robi się czekoladę. Najwięcej surowca do produkcji wyrobów czekoladowych trafiło do Unii w minionym roku z Afryki – poinformował Eurostat. Na czwartym miejscu - w gronie eksporterów wyrobów czekolady – uplasowała się Polska.

13 kwietnia 2017 roku

V4: Bruksela powinna zaproponować nową perspektywę europejską

Na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli UE powinna zaoferować zainteresowanym krajom perspektywę europejską - podkreślono we wspólnym oświadczeniu szefów MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej przekazanym w środę.

12 kwietnia 2017 roku

PwC: w kieszeniach polskich podatników zostaje średnio 71 proc. pensji brutto

Eksperci PwC przeanalizowali też, na jakie wynagrodzenie netto może liczyć polska rodzina o średnich dochodach, składająca się z dwójki dorosłych (jeden pracujący) oraz dwójki dzieci. W takim przypadku otrzymują oni "średnio 74 proc. pensji brutto, przy średniej dla wszystkich krajów UE na poziomie 77 proc.

11 kwietnia 2017 roku

Marcin Ogdowski: "Za kilkanaście lat Rzeczpospolita będzie krajem z dwu-trzymilionową mniejszością ukraińską"

"Proeuropejskie nastawienie wyklucza antypolonizm. Nie da się na poważnie myśleć o zbliżeniu z Europą, wygrażając przy tym Polakom. Wschód Ukrainy może ciążyć ku Rosji, zachód tego kraju – niezależnie od tego, czy rewolucja godności przetrwa czy nie – będzie z tęsknotą patrzył w stronę Unii. A Unia to my. Ostatecznie zaś, żołądek zawsze weźmie górę nad ideałami – dla wielu Ukraińców Polska to dziś ziemia obiecana" - mówi Marcin Ogdowski.

10 kwietnia 2017 roku

Eurostat: Polska wytworzyła 2,9 proc. unijnego PKB, Niemcy - ok. 21 proc.

Z PKB sięgającym 3,1 bln euro Niemcy są najsilniejszą gospodarką UE, wytwarzając ponad jedną piątą (21,1 proc.) unijnego PKB. Do największych gospodarek Unii należą ponadto: Wielka Brytania (16 proc.), Francja (15 proc.), Włochy (11,3 proc.), Hiszpania (7,5 proc.) i Holandia (4,7 proc.).

4 kwietnia 2017 roku

"Times": Polska i Węgry otrzymają ultimatum w sprawie uchodźców

Polska i Węgry otrzymają na jesieni ultimatum w sprawie przyjęcia uchodźców - napisał we wtorek brytyjski dziennik "The Times", powołując się na źródła w Unii Europejskiej. Według gazety oba kraje mogą w przypadku odmowy spotkać konsekwencje finansowe.

3 kwietnia 2017 roku

Eurostat: bezrobocie w Polsce wyniosło w lutym 5,3 proc.

Wskaźnik bezrobocia w lutym wyniósł w strefie euro 9,5 proc. (9,6 proc. w styczniu 2017 r.), w krajach UE bezrobocie w opisywanym okresie sięgało 8,0 proc. (8,1 proc. w styczniu 2017 r.), a w Polsce 5,3 proc.(5,4 proc. w styczniu 2017 r.) - poinformowało europejskie biuro statystyczne Eurostat.

3 kwietnia 2017 roku

Izolacja czy służalczość względem UE: Jaka polska polityka zagraniczna?

Istotą problemu dotyczącego polskiej polityki zagranicznej nie jest szef MSZ Witold Waszczykowski, lecz zła orientacja, która została narzucona przez kierownictwo PiS - uważa europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski. Polska nie musi wybierać między uległością wobec Europy a stanem izolacji - dodał.

30 marca 2017 roku

W. Brytania/ minister ds Brexitu: nie sądzę, byśmy musieli zapłacić UE 50 mld funtów

Według brytyjskich mediów Wielka Brytania być może będzie musiała zapłacić 50-60 mld funtów, aby wywiązać się z istniejących zobowiązań budżetowych w czasie, gdy negocjuje Brexit. Jak zapewnił brytyjski minister ds. Brexitu David Davis, Wielka Brytania nie otrzymała w tej sprawie żadnego wniosku ze strony Komisji Europejskiej, ale jeśli będzie trzeba to wywiąże się ze swoich zobowiązań finansowych

30 marca 2017 roku

80 polskich firm e-papierosowych powiedziało „nie” Komisji Europejskiej

W zakończonych właśnie konsultacjach Dyrektywy Akcyzowej, do Komisji Europejskiej napłynęło prawie 8 tysięcy stanowisk, z tego 1,8 tysiąca głosów pochodziło z Polski. Aż 90 proc. wszystkich uczestników konsultacji opowiedziało się przeciw akcyzie na e-papierosy. W Polsce wielu importerów, dystrybutorów i producentów zajmujących się tą branżą zmagają się z kosztownym dostosowaniem do nowych przepisów, które weszły w życie 8 września 2016. Dodatkowe obciążenie akcyzą, dla wielu z nich może skończyć się bankructwem

29 marca 2017 roku

Premier May rozpoczęła procedurę wyjścia z UE

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że rząd rozpoczął procedurę wychodzenia kraju z UE. Zapewniła, że podczas negocjacji ws. Brexitu będzie reprezentowała każdą osobę w kraju, "także obywateli UE, którzy tutaj stworzyli swój dom".

28 marca 2017 roku

Unijny klincz w rozmowach ws. projektu o bezpieczeństwie dostaw gazu

Państwa członkowskie UE i Parlament Europejski nie mogą się porozumieć co do kształtu przepisów ws. bezpieczeństwa dostaw gazu. Źródła zbliżone do rozmów wskazują, że problematyczne są przepisy dotyczące przejrzystości kontraktów gazowych pomiędzy firmami.

24 marca 2017 roku

Szef KE Juncker przeciwko zmianom w zasiłkach na dzieci

Niemcy i Austria lobbują za zmianą przepisów powołując się na znacznie niższe wynagrodzenia w biedniejszych krajach UE. Zdaniem autorów projektu zmian wypłatą zasiłków powinny zająć się kraje macierzyste pracowników