tag

upadłość

11 sierpnia

27 lipca

Wczesne ogłoszenie upadłości korzystne dla wierzycieli

Zmiany w procedurze upadłościowej zostały wprowadzone w latach 2015-2016. Od tego czasu upadłość może być i jest w praktyce traktowana, jako droga do zaspokajania wierzycieli, ale też szansa na wydobycie się ze spirali zadłużenia.

13 lipca

Zaskakujące. Upadają firmy produkujące na rynek wewnętrzny

Liczba upadłości firm w czerwcu br. wyniosła 71 wobec 60 rok wcześniej, podał Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. W ciągu całego I półrocza br. liczba upadłości wzrosła o 15 proc. r/r i wyniosła 418 przypadków

2 czerwca

Kasa Krajowa SKOK apeluje o naprawę otoczenia prawnego SKOK-ów

Nie istniała praktyczna możliwość realizacji programu naprawczego SKOK Nike - czytamy w komunikacie prasowym. Jak tłumaczy rzecznik prasowy SKOK Mariusz Wielebski program postępowania naprawczego został przedstawiony Kasie Krajowej 12 maja 2017 roku. Do 30 maja 2017 roku, zgodnie z komunikatem KNF-u, czekano na zgłoszenie się banków zainteresowanych restrukturyzacją SKOK-u Nike, a już 2 czerwca 2017 roku ogłoszoną zawieszenie SKOK Nike z wnioskiem o ogłoszenie upadłości

Wszystko na temat: Upadłość konsumencka. Odcinek 3

Dość liczną grupę potencjalnych wnioskodawców o upadłość konsumencką stanowią byli przedsiębiorcy. Z moich doświadczeń wynika, że są to sprawy trudne i niemal zawsze obarczone dużą dozą ryzyka, że sąd taki wniosek oddali.

Wcześniejsze publikacje

Wszystko na temat: Upadłość konsumencka. Odcinek 2

W dzisiejszej części informatora, poruszam kilka technicznych tematów związanych z upadłością konsumencką. Są to znowu 4 problemowe pytania, które bardzo często są zadawane przez naszych klientów.

Wszystko na temat: Upadłość konsumencka. Odcinek 1.

Znowelizowana ustawa dotycząca upadłości konsumenckiej święci wielkie triumfy. Pomimo faktu, że obowiązuje od niedawna - weszła w życie 1 stycznia 2015 roku - z dobrodziejstwa ustawy przez pierwsze dwa lata skorzystało blisko 7 tys. naszych rodaków. Konkretnie: 2112 Polaków uzyskało status upadłego w 2015 roku i 4434 w roku ubiegłym.

Upadłości mniej aż o ponad 20 proc.

Liczba upadłości firm ogłoszonych w kwietniu br. wyniosła 43, czyli o 2,4 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 20,4 proc. mniej niż w kwietniu 2016 r., wynika z danych cytowanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych

Pozostałe publikacje o tym tagu

3 kwietnia 2017 roku

Wzrost upadłości przedsiębiorstw w I kw. 2017 r. jest wynikiem zmian w przepisach

W I kwartale 2017 r. sądy wydały 189 postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych polskich przedsiębiorstw, to o 39 proc. więcej niż w I kwartale 2016 r. - wynika z raportu przygotowanego przez Coface Polska. W I kw. 2017 r. ogłoszono łącznie 77 postanowień restrukturyzacyjnych, podczas gdy w analogicznym okresie rok temu było ich jedynie 6. Wynik pierwszego kwartału 2016 r. stanowi bardzo niską bazę do porównania, bo były to pierwsze miesiące funkcjonowania nowego prawa restukturyzacyjnego.

15 marca 2017 roku

KUKE: W lutym mniej upadłości niż w styczniu

42 przedsiębiorstwa ogłosiły w lutym tego roku upadłość i było to o 10,6 proc. mniej niż w styczniu 2017 r. (47 upadłości) i o 10,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok temu – poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych powołując się na dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

17 stycznia 2017 roku

ZPP: Bankowa samowola i bezradne państwo

Do końca grudnia 2015 roku polskie przepisy wyróżniały dwa rodzaje upadłości: likwidacyjną oraz układową z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. W ramach drugiego rodzaju upadłości, na skutek zawarcia układu z wierzycielami, możliwe było ratowanie przedsiębiorstwa i kontynuowanie działalności gospodarczej.

9 stycznia 2017 roku

Będzie nawet 10 tys. upadłości konsumenckich rocznie

Należy zwiększyć ilość sędziów, orzekających w procesach upadłościowych. Inaczej, sądy zostaną zablokowane. W ub. roku mogło być ponad 4 tys. upadłości. Ale w kolejnych latach będzie ich więcej. Resort Sprawiedliwości zabezpieczył środki na utworzenie 80 nowych etatów w 2017 r. Według prawników, to za mało.

2 stycznia 2017 roku

Spadła liczba upadłości likwidacyjnych. To zasługa nowego prawa

W roku 2016 liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 760, czyli o 2,6 proc. więcej niż w roku 2015. Ale zdaniem ekspertów, to niekonieczne efekt gorszej kondycji firm, bo nowe prawo upadłościowe objęło większy krąg podmiotów

22 listopada 2016 roku

Komisja Europejska proponuje nowe przepisy upadłościowe

Co roku w UE bankrutuje 200 tys. firm, co oznacza utratę pracy przez 1.7 mln osób. Często można by tego uniknąć, jeśli byłyby wprowadzone bardziej skuteczne procedury upadłościowe i restrukturyzacyjne

15 października 2016 roku

Sieć supermarketów Alma Market złożyła wniosek o upadłość

Zarząd Alma Market złożył do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Jednocześnie spółka podtrzymuje złożony wcześniej wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego - poinformowała Alma Market w komunikacie

3 sierpnia 2016 roku

Firmy jednak upadają w lipcu

W lipcu opublikowano informacje o upadłości 73 polskich przedsiębiorstw (wobec 69 w lipcu ub.r.) Od początku roku opublikowano informacje o 435 upadłościach wobec 465 w tym samym okresie ub. roku (-6%).

2 sierpnia 2016 roku

Spada liczba upadłości i restrukturyzacji firm

Liczba upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie tego roku obniżyła się o 14 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Niemalże we wszystkich branżach zauważalna jest poprawa sytuacji płynnościowej i tym samym spadek liczby upadłości.

15 lipca 2016 roku

Upadło biuro podróży Nautica Incentive w Krakowie

W Krakowie upadło biuro podróży Nautica Incentive Sp. z o.o. Informacja o tym znalazła się w oświadczeniu zarządu spółki, opublikowanym na stronie internetowej. Spółka informuje, że poza granicami nie przebywa żaden turysta, a gwarancje ubezpieczeniowe wystarczą na zwrot 100 proc. wpłat

15 czerwca 2016 roku

Problem za Odrą: niemieckie firmy zaczynają upadać

Niemcy ponownie będą musiały zmierzyć się z problemem upadłości. Jednak jeszcze nie w tym, a prawdopodobnie w kolejnym roku. Od dłuższego czasu zauważalna jest w Niemczech zmiana trendów: po raz pierwszy od siedmiu lat odczuwalna jest stagnacja plajt, znajdująca się na rekordowo niskim poziomie - wynosi około 23 100 przypadków.

4 maja 2016 roku

Upadłość bułgarskiego banku KTB, czyli przekręt na miliard euro

Ponad 2,5 mld lewów (ok. 1,25 mld euro) kredytów udzielonych przez upadły dwa lata temu bułgarski bank KTB nie da się odzyskać; liczyć można na zwrot najwyżej 750-800 mln lewów - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy konsultingowej AlixPartners

1 kwietnia 2016 roku

Co roku w Polsce bankrutuje kilkaset firm. ZUS ma propozycję dla przedsiębiorców z problemami finansowymi

Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje się wówczas nie dochodzić należności objętych odroczeniem i nie nalicza odsetek za zwłokę.

8 marca 2016 roku

Upadłość Hawe Telekom. ARP S.A. podtrzymuje swój wniosek

ARP S.A. z zaskoczeniem przyjęła decyzję Sądu o wszczęciu postępowania sanacyjnego Hawe Telekom. Analiza prawna potwierdza, że w pierwszej kolejności powinien być rozpatrzony wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu Hawe Telekom złożony przez ARP w grudniu 2015 roku. Takie rozwiązanie w chwili obecnej wydaje się być bardziej uzasadnione ekonomicznie i korzystniejsze dla wierzycieli.