tag

upadłość

15 marca

KUKE: W lutym mniej upadłości niż w styczniu

42 przedsiębiorstwa ogłosiły w lutym tego roku upadłość i było to o 10,6 proc. mniej niż w styczniu 2017 r. (47 upadłości) i o 10,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok temu – poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych powołując się na dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

17 stycznia

ZPP: Bankowa samowola i bezradne państwo

Do końca grudnia 2015 roku polskie przepisy wyróżniały dwa rodzaje upadłości: likwidacyjną oraz układową z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. W ramach drugiego rodzaju upadłości, na skutek zawarcia układu z wierzycielami, możliwe było ratowanie przedsiębiorstwa i kontynuowanie działalności gospodarczej.

9 stycznia

Będzie nawet 10 tys. upadłości konsumenckich rocznie

Należy zwiększyć ilość sędziów, orzekających w procesach upadłościowych. Inaczej, sądy zostaną zablokowane. W ub. roku mogło być ponad 4 tys. upadłości. Ale w kolejnych latach będzie ich więcej. Resort Sprawiedliwości zabezpieczył środki na utworzenie 80 nowych etatów w 2017 r. Według prawników, to za mało.

2 stycznia

Wcześniejsze publikacje

Sieć supermarketów Alma Market złożyła wniosek o upadłość

Zarząd Alma Market złożył do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Jednocześnie spółka podtrzymuje złożony wcześniej wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego - poinformowała Alma Market w komunikacie

Pozostałe publikacje o tym tagu

2 sierpnia 2016 roku

Spada liczba upadłości i restrukturyzacji firm

Liczba upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie tego roku obniżyła się o 14 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Niemalże we wszystkich branżach zauważalna jest poprawa sytuacji płynnościowej i tym samym spadek liczby upadłości.

15 lipca 2016 roku

Upadło biuro podróży Nautica Incentive w Krakowie

W Krakowie upadło biuro podróży Nautica Incentive Sp. z o.o. Informacja o tym znalazła się w oświadczeniu zarządu spółki, opublikowanym na stronie internetowej. Spółka informuje, że poza granicami nie przebywa żaden turysta, a gwarancje ubezpieczeniowe wystarczą na zwrot 100 proc. wpłat

15 czerwca 2016 roku

Problem za Odrą: niemieckie firmy zaczynają upadać

Niemcy ponownie będą musiały zmierzyć się z problemem upadłości. Jednak jeszcze nie w tym, a prawdopodobnie w kolejnym roku. Od dłuższego czasu zauważalna jest w Niemczech zmiana trendów: po raz pierwszy od siedmiu lat odczuwalna jest stagnacja plajt, znajdująca się na rekordowo niskim poziomie - wynosi około 23 100 przypadków.

4 maja 2016 roku

Upadłość bułgarskiego banku KTB, czyli przekręt na miliard euro

Ponad 2,5 mld lewów (ok. 1,25 mld euro) kredytów udzielonych przez upadły dwa lata temu bułgarski bank KTB nie da się odzyskać; liczyć można na zwrot najwyżej 750-800 mln lewów - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy konsultingowej AlixPartners

1 kwietnia 2016 roku

Co roku w Polsce bankrutuje kilkaset firm. ZUS ma propozycję dla przedsiębiorców z problemami finansowymi

Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje się wówczas nie dochodzić należności objętych odroczeniem i nie nalicza odsetek za zwłokę.

8 marca 2016 roku

Upadłość Hawe Telekom. ARP S.A. podtrzymuje swój wniosek

ARP S.A. z zaskoczeniem przyjęła decyzję Sądu o wszczęciu postępowania sanacyjnego Hawe Telekom. Analiza prawna potwierdza, że w pierwszej kolejności powinien być rozpatrzony wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu Hawe Telekom złożony przez ARP w grudniu 2015 roku. Takie rozwiązanie w chwili obecnej wydaje się być bardziej uzasadnione ekonomicznie i korzystniejsze dla wierzycieli.

16 grudnia 2015 roku

BFG: do 14 grudnia 2/3 klientów zawieszonego SK banku wypłacono 84,9 proc. środków

Do 14 grudnia br. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił deponentom upadłego Spółdzielczego banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (handlowa nazwa SK bank) 1 mld 729,4 mln zł, czyli 84,9 proc. środków gwarantowanych - poinformował w środę Mariusz Mastalerz z BFG. Środki te, jak dodał, wypłacono ok. 20,5 tys. deponentów, czyli ok. 61,7 proc.

28 maja 2015 roku

Bruksela wzywa Polskę do wdrożenia dyrektywy o upadłości banków

Komisja Europejska wezwała Polskę do wdrożenia dyrektywy o naprawie oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków - podały w czwartek unijne służby prasowe. Jeśli Polska tego nie zrobi w ciągu dwóch miesięcy, KE może ją pozwać do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Przepisy powstały po to, aby banki na skraju niewypłacalności można było poddać restrukturyzacji bez ponoszenia przez podatników kosztów ratowania upadających banków w celu zapewnienia stabilności finansowej

13 kwietnia 2015 roku

Nieco mniej bankrutujących firm. Od września ożywienie?

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) opierając się na danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego wskazała, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (kwiecień 2014 r. – marzec 2015 r.) na skutek niewypłacalności działalność gospodarczą zakończyło 829 przedsiębiorstw

8 kwietnia 2015 roku

Rewolucyjny projekt ustawy Prawo restrukturyzacyjne na ostatnim zakręcie w Sejmie

Posłowie pozytywnie przyjęli w środę projekt Prawa restrukturyzacyjnego, które ma zapewnić przedsiębiorstwom, znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, skuteczną restrukturyzację przy zachowaniu ochrony praw wierzycieli. Kluby podczas drugiego czytania w Sejmie zgłosiły jednak do projektu poprawki, dlatego wrócił on do komisji sprawiedliwości i praw człowieka w celu ich rozpatrzenia.

17 lutego 2015 roku

Jak upadać, to tylko w Londynie...

Chcesz ogłosić upadłość konsumencką? Jedź na wakacje do Wielkiej Brytanii, umów się na spotkanie z doradcą, a odzyskasz spokój i poczujesz, że prawo jest po to, by Cię chronić

29 stycznia 2015 roku

Balcerowicz chce ocalić polskie przedsiębiorstwa przez ich upadek

W Sejmie trwają prace nad nowym prawem upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Nowe przepisy mają zapewnić przedsiębiorstwom większe szanse na gospodarcze przeżycie. Do tej pory zbyt mocno koncentrowały się na procesie likwidacji, a za mało na naprawie – ocenia prof. Leszek Balcerowicz.